adi_28

O mare nedumerire

39 posts in this topic

Salutare tuturor.

Am o nedumerire...poate o sa ma credeti putin nebun, dar sa stiti ca nu e asa ;D ;D

Am folie pe intreaga masina si as vrea sa imi pun folie si pe parbrizul din fata...o folie fff deschisa, practic incolora, e folia aceea care e omologata si pe geamurile laterale fata.Vara cand las masina la soare, intra ffff multa caldura prin parbriz, simtindu-se clar diferenta dintre parbriz si geamurile care au folie pe ele.Mie mi-e si frica ca, lasand masina in soare mult timp, o sa mi se decoloreze sau o sa imi crape bordul din cauza caldurii si a razelor UV, ceea ce, dupa montarea foliei, sunt foarte reduse, nu mai patrund in habitaclu.

Problema e ca la montarea foliei se foloseste apa...nu se foloseste multa, dar totusi......oare daca merge putina apa sub bord, in timpul montajului foliei, exista riscul de a face un scurt circuit sau de a defecta ceva?Mentionez ca se foloseste destul de putina apa, maxim 100 de grame.

De dat jos parbrizul nu vreau sa il dau, desi ar fi mult mai usor de montat folia pe el, de aceea vreau sa pun folia cu parbrizul pe masina.

M-ati putea ajuta cu ceva sfaturi sau opinii.

Vreau sa precizez ca folia este o folie profesionala, de calitate fff buna, o firma cunoscuta de toata lumea(nu vreau sa fac reclama).

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca se intampla nimic daca la montarea foliei intra putina apa pe acolo.Stiu procedeul aplicarii si nu cred ca reprezinta o problema.Stiu si eu pe cineva care si-a pus folie pe parbriz da era asa deschisa incat nu se vedea.

Bine ca o varianta mai buna ar fi parbrizul heliomat(acela care se albastreste la lumina si se deschide la intuneric),dar de e mai scumpa ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parbrizul heliomat nu imi place....e cam nasoala culoarea aceea mov a lui, cand toata masina si geamurile sunt negre.Si eu montez folii auto de mai bine de 2 ani, dar niciodata nu am montat folie pe un parbriz, kiar din aceasta cauza...imi era frica sa nu se defecteze ceva pe la bord.

stiu ca la volvo sunt o gramada de senzori si multa electronica, dar nu stiu ce se afla sub bord, exact in capatul dinspe geam, locul in care s-ar prelinge ceva apa...sunt situati acolo ceva senzori, calculatoare etc etc care ar putea suferi deteriorari in urma umezelii? sau sunt doar niste fire care nu sunt afectate cu nimic de putina apa, ele fiind izolate oricum.

mai astept sugestii din partea voastra.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sugestia daca chiar vrei sa-ti montezi este sa pui o folie de plastic sau o carpa sub parbriz, asa nu risti aproape nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are dreptate @xydexter,in felul asta esti sigur ca nu ajunge nimic pe sub bord.

Iar dupa ce termini de aplicat folia dai drumu la degivrare parbriz ca sa se usuce daca initial a intrat apa pe acolo.Astept poze dupa ce faci operatiunea!Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carpe si servetele oricum voi pune acolo jos la bord...dar exista riscul de a se imbiba si a trece prin ele apa, si de aceea am intrebat ce s-ar putea intampla daca ar ajunge apa sub bord......trebuie sa primesc acuma folie deshisa si dupa ce o montez, revin cu poze.

Multumesc pentru sfaturi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea are unde sa ajunga apa de acolo, cel mai rau in fantele de climatizare de sub parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acolo daca ar ajunge putina apa, ar fi o problema?Bineinteles ca o le acoper, dar in ideea ca ar ajunge apa acolo inauntru, ar fi ceva probleme dupa aia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce probleme sa fie, stai linistit ca nu e asa sensibila la o ceasca cu apa sau cat folosesti, electronicele sunt prin interiorul bordului, bine protejate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

offtopic:

Pune te rog o poza cu masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu am infoliat parbrizul, astept sa se incalzeasca mai tare afara.Am sa ii fac poze si revin cu poze, pentrru moment nu am nici o poza cu masina ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa zic ca nu am o poza recenta cu masina, care sa fie frumoasa.Am ceva poze din iarna, dar de atunci a trecut prin niste modificari.Maine o sa ii fac cateva poze si am sa revin cu niste poze frumoase

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum am promis, am revenit cu cateva poze cu masina.Sper sa va placa. :D

post-2809-12877877106259_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie-mi place la maxim, e ca un bombardier stealth  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

CE NEAGRA EEEEEEEEEEEEEEEE!

FRUMOASA CARUTA!!

EVACUARILE VINE BINE RAU!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri.Din pacate, inca nu am montat si folia pe parbriz.Am sa o montez cat de repede posibil, dar mai astept putin sa vina caldura ;D

Acuma caut ceva suspensii sport....vreau sa o las mai jos...stiti careva ceva suspensii bune care sa lase masina mai jos cu vreo 3 cm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

BESTIALE tobele !!!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune folia ... nu are nimic putina apa !! gandeste-te ca si cand speli geamul curge putina apa pe acolo .

Alex dap soooooper Frumoase .... dar astea se aud frumos nu ca la cazanu' tau  :thebirdman:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete ce tupeu a prins asta micu' de cand si-a pus trapa de sticla... N-are baterie nici sa asculte Antena Satelor, benzina nici cat sa aprinda o tzigara, da' sta bine cu papagalu'... Frumos mah, hai ca vin io cu semintele, vii tu cu manelele, si o punem de-un bambu' !

Poti s-o chemi si pe Sasa sa completeze atmosfera pirandeasca ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete ce tupeu a prins asta micu' de cand si-a pus trapa de sticla... N-are baterie nici sa asculte Antena Satelor, benzina nici cat sa aprinda o tzigara, da' sta bine cu papagalu'... Frumos mah, hai ca vin io cu semintele, vii tu cu manelele, si o punem de-un bambu' !

Poti s-o chemi si pe Sasa sa completeze atmosfera pirandeasca ;D

U vbesti mah .... care acum cateva zile numarai fisele de 10 bani  ;D

Neahhhh ...... o chemam p romanes sau craiova ???  :thefinger:

Hai k iar o dam in offtopic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot ai inegrit-o... fa si grila, asa cromata nu mai are nici un haz. Eventual lasa numai diagonala cu emblema cromate.  :P

...Chiar ma intrebam daca merge pus pe parbriz ceva.

Multa bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru aprecieri.Ma bucur ca va place masina.Dupa cum am zis, cat de repede voi monta si folia pe parbriz.Principalul motiv pentru care vreau sa imi montez folie pe parbriz este protectia solara foarte buna pe care o ofera folia si in al doilea rand...aspectul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat te-au costat tobele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now