driv3r

probleme frane ?

17 posts in this topic

Salut si Sarbatori Fericite la toata lumea !

Al meu S60 manifesta mai nou urmatorul comportament cand franez: pedala e relativ moale, iar frana prinde de tot chiar in capatul cursei. Eu fiind al doilea detinator nu stiu daca sau cand a fost schimbat lichidul de frana. Trebuie doar schimbat lichidul si facuta o aerisire sau sunt simptomele de la ceva mai grav ? Masina e din 2002 si are 135.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai schimba lichidul si vezi cum se manifesta dupa, poate e numai de la aerisire insa poate fii si de la pompa de ambreiaj sau pompa de frana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cel mai bine ar fi sa mergi la un mecanic sa verifici placutele , daca nu iti scapa lichid de farna si pe urma daca vrei poti sa schimbi si lichidul de frana. La km tai nu cred ca ar fi vreo problema cu discurile de frana.Verifica nivelul lichidului de frana , daca e scazut ori sunt placutele uzate ori pierzi lichid de frana pe undeva. Cand se uzeaza palcutele scade si nivelul lichidului de frana din rezervor deoarece reducandu-se dimensiune placutelor, cilindrii etierilor au o cursa mai mare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lichid e destul si scurgeri nu cred sa fie. Am uitat sa zic ca masina a stat prin garaj cam 7-8 luni recent si abia acum am observat simptomele descrise mai sus. Oricum am sa schimb lichidul si am sa fac aerisirea urmand sa postez dupa aia rezultatele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa un timp indelungat de stat in garaj, si cu multe transpiratii reci la gandul ca va trebui sa schimb "brake booster-ul" sau pompa de frana, azi, am scos masinuta la o plimbare in service. Am schimbat lichidul de frana si...surprize, surprize: AM FRANE !!! In rest am pus-o pe tester, am cautat-o la icre peste tot si defapt aia era...lichidul de frana nou face minuni. Aviz amatorilor ! Mai trebuie sa vad acu' de ce nu am frana de mana pe dreapta. To be continued...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil nu mai ai saboti, sau s-au dezlipit ferodourile de pe ei si se plimba prin roata ;D

E boala tipica la S60...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia era: erau dezlipite ferodourile de pe saboti. Au picat cand au dat jos discul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut.am o problema cu un volvo s60 si nu reusesc sai dau de cap,am schimbat de 4 ori discuri si placute in interval de 10mi de km,am disperat nui dau de cap.ajutati-ma va rog...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dai si detalii, poate vei primi si rapunsuri. Care este problema? De ce ai schimbat discurile si placutele de 4 ori?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut..cand am cumparat masina am skmibat discurile placutele ..etc..dupa ceam mers cu masina 2mi de km ..a inceput o bataie in volan ..am crezut cas rotile ..leam ekilibrat ..am intors rotile intre ele..mam gandit cas panarame dscurile si am luat zimerman ..a doua oara...dupa 2mi de km a inceput sa faca si sa bata la fel ..a3oara iam pus brembo ..s tot la fel facea..akm sunt plecat din tara si am luat alte discuri placute etrieri noi..tampoanele de la motor ..pivotii basculele ..am fost panan franta mam intors inapoi aici ...si pe drum mia incins roata dreapta fatza ..pana mia sarit toata vopseaua de pe janta ..si discu se vede la ochiul liber cai oval...am suit masina pe elevator o bag in viteza ii dau drumu si ma uit la discuri ca ala din dreapta e mai infranat ca cel din stanga..plus cand calc frana se aude in tripoda cred un crancanit urat ..am tinut planetara cu mana aia lunga si se aude huruit la etrieru din dreapta..toata problema e pe partea dreapta la mine ..deci ce nu inteleg este ca primi doua mi de km nu face absolut nimic...e dupa acesti km incepe sa se miste si bordu ..cand cald frana ..alte cunosctinte miau mai spus ca ar fi furtunu de frana ,planetara sau rulmentu ...daca leas skimba si pe acestea ..si ar face la fel ...sincer nu stiu cear mai fi ..va rog datimi un indiciu ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand nu stiu ce panarame de discuri ai avut inainte dar ai pus niste panarame mai mari dupa (zimmermann / brembo)

In al doilea rand s-ar putea sa ai etrier blocat sau stramb

In al treilea rand... Nu esti roman sau ce-i cu scrisul ala ? Din 5 cuvinte nu stiu daca 2 sunt in dictionar !

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai frate sunt roman ..am schimbat si etrierul la al 4lea schimb de discuri..am 4oara am pus ATE .asa ca ,cade varianta cu etrierii strambi..blocat din ce cauza?eu aud un sunet de frecat doar pe partea dreapta..de la ce ar putea fi!!..ma disperat maxim masina asta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Discurile se pot ovaliza si dupa 100 de km, nu neaparat dupa 2000. Daca mergi sportiv cu masina si incingi tare discurile, apoi treci prin apa, discurile se ovalizeaza, sau crapa, daca sunt proaste calitativ.

Legat de problema cu frecatul: ridica masina pe cric si vezi cum se invarte roata. Daca opune rezistenta, atunci clar ai o problema la etrier. Este posibil sa se fi depus mizerie pe cilindrul etrierului si sa se blocheze la un anumit punct, sa nu mai revina la loc.

Mergi la un service si pune-l pe mecanic sa scoata cilindrul aproape de maxim si sa-l curete cu hartie ebraziva, pana devine fin (oglinda). Daca este deja curat, inseamna ca este cilindrul ovalizat, sau chiar etrierul si necesita inlocuire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa problemele astea, ma intreb cum ai luat ITP-ul... Nu ai fost niciodata curios, ce procentaj aveai la frane?

Eu cu un test de frane as incepe. Poti trage multe concluzii de la asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica butucul (rulmentul). Poate fi ovalizat si atunci deageaba schimbi discurile de frana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Dupa ce ai schimbat etrierul mai merge infranata?

2. Cand ai schimbat discurile au curatat mecanicii bine flansa si butucul de la etrier (zona pe care sta discul)?

3. In mers se aude un uruit care dispare in viraje? (Daca da ai rulmentul mort)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now