alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

corect...si acum o sa vina cineva si o sa zica:Daca nu-i convine sa plece...fara sa isi puna nimeni intrebarea unde?...ce posibilitati are un cetatean roman cu 12 clase sa isi gaseasca un job decent....pai de ce nu a facut facultatea?....a,daca nu o duce capul,asta e...si tot asa....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iată  cum vor scădea veniturile principalelor categorii profesionale sau sociale :

Poliţist 2000 lei – 25% = 1500 lei;

Cercetător 2000 lei – 25% = 1500 lei;

Medic primar 1600 lei – 25% = 1125 lei;

Profesor 1400 lei – 25% = 1050 lei;

Pensionar 678 lei – 15%  = 576 lei;

Şomer 450 lei – 15% = 382 lei.

Prin efectul de domino social vor accentua criza ÅŸi nu o vor stopa.

Astfel:

România are o economie în care ponderea salariilor în venitul total este mai mare decât ponderea profiturilor în venitul total;

ÃŽn consecinÅ£ă reducerea salariilor va duce la scăderea consumului;

Ponderea în consum a familiilor cu cel puÅ£in un angajat bugetar este de cca. 30%, iar ponderea consumului în PIB de cca.60%;

Rezultă astfel o scădere a consumului familial cu 15% ceea ce are un efect de scădere cu 4,5% în consumul total analizat, care se  reflectă într-o contracÅ£ie a PIB pe ultimele 7 luni ale anului de 1,58%;

La aceste scăderi se adaugă ÅŸi impactul scăderii cu 15% a pensiilor. Pensionarii nu au de obicei economii care să joace rol de tampon. Prin urmare la o scădere cu 15% a pensiilor se va înregistra o scădere cu 15% a consumului acestora.

      Este frecventă situaÅ£ia familiilor cu 2 pensionari, deci 15% va fi reducerea consumului pe familie, neexistând nici un alt factor compensator.

      Cumulat, efectul scăderii salariilor ÅŸi pensiilor asupra scăderii cererii agregate va conduce la reducerea PIB între 1,5% ÅŸi 3% până la sfârÅŸitul anului 2010.

      Astfel recesiunea nu va putea fi evitată în 2010 ÅŸi ea se va situa de la 3% până în 5,5% (având ca reper evoluÅ£ia PIB pe trim.I ÅŸi în absenÅ£a măsurilor reale de reducere a cheltuielilor).

      Aceasta se va repercuta ÅŸi asupra veniturilor bugetare.

      Având în vedere datele execuÅ£iei bugetare în anul 2009 ÅŸi cunoscând faptul că efectul direct al scăderii salariilor cu 25% asupra veniturilor bugetare la o pondere a salariilor de 38% a salariilor bugetare în total salarii din economie.

Veniturile din impozitul pe salarii ÅŸi din CAS scad direct proporÅ£ional cu scăderea salariilor (25%) , iar încasările din TVA scad proporÅ£ional cu scăderea consumului (15% în scenariul median).

Deci, pe romaneste! Oriunde te duci va fi TOT RAU.Toata economia este in cap, iar atunci sa vad unde vor mai plange "privatii"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca incepi cu "hai sa o lasam asa" imi intaresti convengerile. Pe ale mele si pe ale celorlalti care gandesc ca si mine. Si sustinere si intelegere n-o sa aveti in veci. Pentru a mia oara. Cand un privat te trateaza cu c***l ai libertatea sa nu mai apelezi la serviciile lui. Ai libertatea sa vb cu superorii, sau poti apela la OPC. Exemplu de privati de care ne-am lovit cu totii: service-uri si asiguratori. Nu ti-a convenit la Primus, mergi la altii. Primus nu exista din banii tai, ai libertatea sa-i ignori. Ai libertatea sa mergi la Andy sa te plangi de un anumit mecanic. Andy sau cine-i sef p-acolo o sa-l dea afara pe ala la un moment dat pt ca nu mai calca lumea la primus si nu-si permite sa tina oamenii incompetenti.

Sau, nu mi-a placut cum m-a tratat interamerican, ok, m-am dus la Omniasig.

Ce e asa de greu de inteles? N-am zis ca la privat sunt numai genii si bine-voitori. Ma deranjeaza ca sunt constransa sa platesc serviciile bugetarilor si apoi ca sunt constransa sa si apelez la ei. E ca si cum Primus ti-ar lua bani cu forta, te-ar obliga sa mergi la ei si si-ar si bate joc de tine cu orice ocazie. Tu chiar nu vezi nicio diferenta? Dar repet, combate-ma cu argumente sau las-o "asa" dar nu te astepta la vreo urma de intelegere ca si bugetar.

Am zis sa o lasam asa nu pentru ca nu am argumente ci pentru ca nu ajungem nicaieri. Vrei sa-ti insir exemple de incompetenti in privat? Nu e destul forum pentru asta.

Vorbim limbi diferite. Avem pareri si temperatmente diferite. De viziune si mentalitate nu mai zic.

Incompetenta este peste tot. Si la stat si la privat. Doar ca ai impresia ca aia de la stat e mai a naiba pentru ca o platesti tu. Sant legi facute prost, nu e ca la patron, e prost il dai afara. Orice functionar poate fi dat afara foarte usor de catre conducatorii superiori daca se doreste.  

Ideea generala a posturilor mele a fost ca sant probleme, lucrurile nu merg asa cum trebuie si ca esti mult prea virulenta cu un sector pe care nu il intelegi, nu iti dai seama ca nu poate merge mult mai bine prin prisma modului in care e facut statutul functionarului public si resursele umane pe care le avem la dispozitie. Fara sa socotim derapajele politice, furturile si in general necompetitivitatea sectorului in sine. Sectorul bugetar ar trebui sa fie mult mai mic si foarte bine platit cum e in alta tari. Pana una alta, e foarte mare si prost platit.

Tu ai avut probleme cu 3 casierite si vrei sa moara toti. Si la ce atitudine ai, sincer nu ma mir ca ai avut probleme. Inteleg ca te deranjeaza ca esti obligata sa  apelezi la niste servicii proaste si eu am incercat sa iti explic cauzele acestei ineficiente si sa iti arat ca ar trebui sa fi un pic mai intelegatoare avand in vedere realitatea: saracie, incompetenta, plafonare, rea vointa, prostie,  realitati care se regasesc NU doar la bugetari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu au unde...Patronatele,si aici ma refer la cele care nu sunt remorca lui Base si Compania (vezi Dan Matei Agathon),au sesizat clar pericolul...Bancile,la fel..nu uitati ca bugetarii au fost clientii lor predilecti pentru creditele ipotecare pe termen lung...nimeni nu va scapa..asta e o solutie de ageamii si inconstienti...reducerea cheltuielilor bugetare nu se face pe spinarea oamenilor...nu se face nimic pentru stimularea economiei...elementar ar fi sa se scada taxele si impozitele pentru a incuraja economia privata si pentru largirea bazei de impozitare..restructurare a aparatului de stat..DA,dar partea aia politica,posturile grase si caldutze din ministere si agentii..reducerea drastica si monitorizarea la sange a achizitiilor publice...renegocierea tuturor contractelor paguboase ale statului din privatizarile strategice ( apa,gaze,petrol,curent samd) de unde primim praf in ochi (redevente cum nici in Africa nu mai gasesti) ..si tot asa...dar cine sa le faca...echipajul matrozului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa atat vreme de inghitit rahat aveti impresia ca ii intereseaza vreun pic ca e vai si-amar de tara asta? Nu se pune problema de calcule gresite, sau ca nu stiau cat de grava este situatia in care ne aflam, fiind nevoiti sa ia masuri drastice vezi doamne....

Stiau foarte bine, de aceea au si tras repede sa fure cat pot din ce mai era, iar acum ca nu mai este nimic, ba chiar pe minus, s-au gandit ca e momentul sa mai faca ceva, ceva care presupune zero efort din partea lor : sa scada salariile la bugetari, si pensionari, si binenteles ca nu e deajuns si vor creste si impozitele ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul post pe topicul asta, promit. Ma gandeam sa mai trec pe la polivalenta joia, dar mi-e ca mi-o iau pe cocoasa  :D De masina nu-mi fac griji ca e un Volvo. Parca vad parcarea de la polivalenta impartita in doua: bugetari si privati. Apoi sicane prin trafic in drum spre Fabaria  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul post pe topicul asta, promit. Ma gandeam sa mai trec pe la polivalenta joia, dar mi-e ca mi-o iau pe cocoasa  :D De masina nu-mi fac griji ca e un Volvo. Parca vad parcarea de la polivalenta impartita in doua: bugetari si privati. Apoi sicane prin trafic in drum spre Fabaria  :D

O sa te asteptam cu coase si fur"uouă"!  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul post pe topicul asta, promit. Ma gandeam sa mai trec pe la polivalenta joia, dar mi-e ca mi-o iau pe cocoasa  :D De masina nu-mi fac griji ca e un Volvo. Parca vad parcarea de la polivalenta impartita in doua: bugetari si privati. Apoi sicane prin trafic in drum spre Fabaria  :D

Se vede ca n-ai mai fost demult.

Deja suntem divizati in particuleri si bugetari si nici la Fabaria nu s-a mai mers demult.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se vede ca n-ai mai fost demult.

Deja suntem divizati in particuleri si bugetari si nici la Fabaria nu s-a mai mers demult.  ;)

Eu am fost la Polivalenta, de cand exista acest topic, si inca nu am simtit vreo divizare, cat de mica. Si pot afirma ca au fost discutii, si chiar aprinse. Imi pare rau sa cred ca poti crede ca unii dintre noi ar face sicane altora.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord sa fie reduse!!Aceste salarii si pensii nu trebuiau marite de la bun inceput!!!Cat despre mafia politica a fost exista si va fi.Problema este ca acum se face o mult mai mare expunere din partea presei si cu totii stim de ce<anumiti oligarhi...>...Chiar crede cineva ca celelalte guverne au fost mai putin corupte????

Share this post


Link to post
Share on other sites

-

(cu vorba bună nu ajungem nicăieri  ;D)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@balanel  A. In opinia ta,cand ar trebui marite pensiile si salariile de mizerie din Romania daca nu atunci cand ai 5 ani la rand crestere economica de peste 5 %...?....B. Toate guvernele au fost corupte mai mult sau mai putin,dar nu s-a furat ca in codru cu miliardele de euro ca acum,pardon,ca de cand e Chioru Imparat bulibasa peste tot ce misca..

Share this post


Link to post
Share on other sites

si C...uitasem...eu cred ca de vina e presa ca ne prezinta situatia,chiar daca nu dezinteresat...eu zic ca era mai bine sa nu stim nimic,chiar ar trebui sa se interzica ziarele si televiziunile anti-guvern si chiar sa ramana un singur ziar "Scanteia PDL-ului" si o singura televiziune cu 2 ore de program/zi de preaslavire a maretului Carmaci...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si acum, in al 12-lea ceas te trateaza ca pe un &quot;fund&quot; cand mergi la taxe si impozite, la fisc sau mai stiu eu unde.Vorbesc urat cu tine, te freaca de la un ghiseu la altu etc. Mi se pare ceva iesit din comun, o nesimtire crunta. Stiu sa ne anunte ca avem de dat bani, etc etc dar cand e sa mergi acolo sa iti rezolvi situatiile suntem tratati ca niste sclavi, de parca ei ne-ar da noua bani nu noi lor!

Sunt curios cat timp ar rezista un aganjat de la stat sa lucreze la patron. Si aici nu ma refer la aia 2-3 din fiecare birou care fac munca tuturor ci la restul care se joaca solitaire sau merg la tinari din "30 in 30 de minute". Nu includ aici profesorii,doctorii si pensionarii. Aici putem avea o discutie separata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tommitza termenul de incalzire a economiei iti spune ceva???cand cum si de ce apare ea????ce naiba...crestere de peste 5% bazata pe consum si nu pe productie.....apropo de presa:criza era si in 2008,dar presa nu a suflat un cuvant despre asta cand era la guvernare tariceanu.europa urla ca e criza si la noi s-au marit salariile si pensiile.bun asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa ai dreptate, dar nu putem sa mentinem la nesfarsit niste categorii sociale la limita subzistentei...in fond,ce rost are democratia daca nu imbunatatirea calitatii vietii cetatenilor...nu putem accepta ca doar o mica parte a populatiei sa beneficieze de binefacerile inlaturarii comunismului...pericolul e mare..deja sunt din ce in ce mai multi nostalgici..

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine are de inteles intelege si fara a fi carcotas(@heim.. foloseste tu virgula cum trebuie si dupa aia)...dar asa e @tommitza,cand a fost greu cel mai greu e tot pt ala amarat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care virgulă n-am folosit-o corect? Mai studiază...

Are dreptate ....a folosit-o corect ...are deja 1 copil  :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

am observat de-a lungur posturilor tale folosirea virgulei intre subiect si predicat.o folosesti dupa un nume desi nu are rol vocativ.etc.in fine.nu am jignit si heim deviaza de la topic.parerea mea este ca topicurile mele sunt destul de lizibile fara a face pe desteptul. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat si eu click pe thread cu gandul ca o sa gasesc ceva interesant.

Titlul se refera la chestii legate de iubita groaznica noastra tara a altora si mesajele, gramatica limbii romane. Ce legatura or avea....

Bun. Sa va readuc pe drumul corect, ok?

In loc sa scriu un text kilometric, salvez "carburant" punctand niste idei tampite dar puse in practica de stat:

1 - Avem un guvern de rahat, care la capitolul management al banului e 0. Si de fapt toti romanii sunt 0 la managementul banilor.

2 - In sectorul bugetar avem salarii/pensii FOARTE mari. Statul este incapabil sa plateasca aceste venituri ale oamenilor. (3)

3 - In 2009/2008(??), statul ia cu imprumut bani de la FMI. Si ajunge la intrebarea: "Ce facem cu ăÈ™tia?". De prosti ce sunt, in loc sa investeasca in infrastructura, in invatamant, in industrie etc etc, prostii incep sa plateasca veniturile si asa umflate + sporuri, miel, purcel, ba chiar sa deschida noi locuri de munca, inutile de altfel.

4 - Banii s-au dus, in 2010, ne trebuie alti bani si nici nu ne-am apucat sa platim la aia care deja i-am luat.

5 - Mai facem un imprumut. Dar, ca sa vezi, FMI se ridica de pretentii, vezi dialogul mai jos:

FMI: Bai statule.

Basescu+Boc: Da sefu sa traiti.

F: Uite care-i treaba, eu iti dau bani. Dar trebuie sa lasi amant ceva, sa stiu ca platesti.

BB: Sefu. Reducem pensii, reducem salarii, si scoatem bani. Dar nu toate. In caz ca n`avem bani, majoram TVA si bagam taxa pe aia cu volvo cu motoare mari.

F: Bine pisoiule, vezi cum faci.

6 - Si asa avem bani acum, si mai scadem si salariile bugetarilor, la adevarata lor valoare. Ba chiar mai mult, cine freaca menta pe banii mei, sa o frece in alta parte, pe moca.

Nu mai termin facultatea asta odata, sa plec din tara asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu as propune ca "diaspora" din Italia si Spania care ne-a onorat cu al doilea mandat al lui zeus, sa infiinteze RRomania cu capitala la Castellon, imn national Gutza si Roxana- Basescu presedinte, steag cu siglele D&G si harmanii, sorinel pustiu' prim-ministru, fara sistem de invatamant ca si-asa nu le trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Web, tu ai mai avut o teorie cum că erupÅ£ia vulcanică din Islanda ar fi o conspiraÅ£ie, aÅŸa că ne-ai lămurit acolo ce gândire ai...

Ce e cu gramatica limbii române, care, dealtfel, ar trebui să o înveÅ£i ÅŸi tu, puteai să descoperi dacă citeai ultimele ÅŸapte răspunsuri.

Habar nu ai cât sunt de "mari" salariile ÅŸi pensiile în sectorul bugetar. Poate pentru studenÅ£i cu maÅŸini neînmatriculate cu volanul pe dreapta e mult 1000 de lei, dar, în general, acesta e un salariu mizerabil.

Nimeni nu "freacă menta" pe banii tăi, pentru că tu nu ai bani, nu ai salariu (dacă ai, ai de la părinÅ£i, care s-au lansat în sistemul bugetar pe care îl acuzi cu atâta vehemenÅ£ă), deci nu plăteÅŸti impozit. Ba mai mult: salariaÅ£ii, fie ei din sitemul bugetar sau din cel privat plătesc impozite ca să poÅ£i tu face facultatea. Dacă eÅŸti la facultate particulară, deja ÅŸtii care îi este eficienÅ£a. Dar, ce să zic? Poate-Å£i convine ca profesorii să fie mai toleranÅ£i ÅŸi mai "primitori"... De fapt, mai nou am impresia că, atunci când lumea se plânge de sistemul bugetar, se plânge pentru că nu este la fel de "maleabil" ca cel privat...

"Conspiratia cu vulcanul" a fost o gluma. Daca tu ai stat sa meditezi asupra unei glume.. bravo!

Gramatica limbii romane, nu o sa o invat pe forumul volvistilor. Daca as fi vrut, as fi invatat gramatica la scoala. Nah, imi place mai mult matematica si programarea.

Sunt mici salariile din sectorul bugetar, dar adevarata lor valoare este mult mai mica. Sunt student, am masina INMATRICULATA cu volan pe dreapta. Parintii mei nu au salariu, au pensie care va fi redusa. Masina nu mi-au luat-o parintii, taxa de prima inmatriculare ~ 1000 de euro nu au dat-o ei.

Facultatea o fac pe banii mei care pica neimpozitati. Iar profesorii mei, au undeva intre 20 si 150 de milioane salariu. Asa ca te rog frumos :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matematica si programarea nu sunt in antiteza cu gramatica. Limbajul in care programezi tu accepta greseli de sintaxa?

Si nu mi se pare corect sa vorbesti despre bugetari, din moment ce recunosti ca faci bani neimpozabili.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now