alin_ux

chiar e nevoie de reducerea pensiilor si salariilor bugetarilor ??

721 posts in this topic

Am vazut astazi ca pana si bulgarii, care sunt cam la nivelul nostru in ceea ce priveste furtul din banii publici, s-au gandit sa ia mai putin din contractele publice pt. ei si le-au redus pe acestea cu 14%. Cred ca au gandit in perspectiva si si-au spus ca mai bine sufera ei putin si nu mai baga atat de mult in buzunarele lor o perioada decat sa ajunga in situatia in care sa nu mai fie ce sa fure. La noi, nu! Sa fure cat mai pot si cat mai mult.

:machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi bine, de fapt singura solutie, dar ma tem ca nu va fi asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ajuns sa ma bucur ca imi vor scadea salariul.

Era azi o veselie in birou.... ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am vrut sa supar pe nimeni, scuze il mut eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sintem in criza ? glumiti : abia acum incepe adevarata criza.

[attachimg=#]

cresterea preturilor va fi de cel putin 26,3 % (cu atit s-a marit tva-ul)

se va micsora consumul, se vor micsora profiturile, se vor da afara oameni mult mai multi decit s-ar fi dat in prima varianta. si asta nu e tot:va urma cota unica.

in loc sa reduca salariile bugetarilor cu 20% , au redus TOATE salariile cu 26,3 % ! sa traiasca bine aia care l-au votat pe basescu. asa sa faceti si data viitoare, tot pe el sa-l votati !

pregatiti-va !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cind ma gindesc la astia care au votat cu basescu vad niste oameni in fata plutonului de executie care , ca o ultima dorinta, vor sa-i sarute pe cei cu arma in mina, spunind : lasati dragilor, ca nu voi ne omoriti, ci liberalii. asa ca trageti fara mustrari de constiinta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca sa nu mai spun de puterea de cumparare : aceasta va scadea nu numai cu 26,3 % ci cu mai mult. din cauza devalorizarii leului. acesta se va devaloriza, probabil cu 3-5 %, daca nu si cu mai mult. deci puterea de cumparare va scadea cu aprox 30 %. daca n-o sa le fie lor tarina usoara, o sa ne fie noua !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prevad acestui post o viata extrem de lunga.

Atat timp cat Boc e intr-o dunga,

Si Basescu doreste-n punga,

Averea lumii sa ii ajunga.

Fiti linistiti, si stati cuminti, ai nostri dragi ne lasa flamanzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Raportul Ministerului Apararii nu a scos si acest post ca periculos pt. siguranta nationala ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma gandeam acum, militarii si pompierii care sunt la inundatii, de mai bine de o saptamana traiesc alaturi de cei care au ramas fara case un adevarat calvar... nespalati, nemancati, muncesc pe rupte si ce le face Boc? Le ia 25% din salariu. E de-a dreptul strigator la cer! Pai sa vina Boc sa stea macar 2 ore cu ei sa vada cum e. Ca la calamitati, daca nu ar fi armata si pompierii pur si simplu oamenii aia nu ar avea nici un Dumnezeu.

Si nici cei care lucreaza la patron nu sunt tocmai linistiti. Imi spunea noaptea trecuta un taximetrist ca nu-i vine sa creada ca s-a marit TVA-ul. Dupa ce ca avea putini clienti acum va avea si mai putini. Zicea ca a fost sofer pe ambulanta pana anul trecut cand a fost dat afara. Doar el munceste si mai are si 2 copii de crescut. Taximetria a fost ultima solutie, iar acum cica nici noaptea nu mai poate sa doarma de griji.

Nici nu mai am cuvinte sa-mi exprim indignarea fata de Guvernul asta imputit. :-X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cand te gandesti ca totul a inceput din 1 Ian 1990...

Dupa 21 de ani...iata-ne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci s-a dublat impozitul la masinile cu motoare peste 2.000 cmc. Hmmm...

Deci ar fi mai bine, acum, sa ai - de exemplu - un 2.000 cmc turbat :D , ca sa ai si impozit normal si ceva zvâc...

::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are sens sa ne mai plangem. Eu am fost la TOATE mitingurile din capitala si Judet. Am fost din solidaritate. Cei din solidaritate erau mai multi decat aia afectati DIRECT. Asa ca despre ce vorbim? Vorba lui socru-meu. Pe roman poti sa tai si lemne ca nu zice nimic!

Mai sper ca in Septembrie - Octombrie sa mergem in fata Guvernului si sa-i trimitem dupa gratii, acolo unde le este locul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@muadDib  :smile::beertogether:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dracu de simpatici va bucurati nu ? :smile:

Mai Aline eu nu cred ca o sa iasa lumea in strada decat daca este impinsa de la spate, trebuie manate masele nu ? Ca-n 89 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ne bucuram mah, ca necazul e al tuturor...  :-X

Cat despre mitinguri... In zilele noastre nu mai misti oamenii decat daca le asiguri transport, apa plata si sandvisuri...

Ca asa e romanul. Sta si inghite. In afara de cativa conducatori mai belicosi, nu am stiut decat sa fugim in munti si sa otravim fantanile, sa bagam capul intre urechi si sa il tinem plecat sub comunisti timp de 45 de ani, sa traim sub fanarioti, et.

Ne laudam ca ne tragem din daci si romani, ca - deh! -  dacii au fost prea slabi in a isi apara meleagurile...

Iar ca solidaritate, nu mai vorbesc... Oltenii fac misto de moldoveni, moldovenii de ardeleni, muntenii de olteni si moldoveni, bucurestenii de toti ceilalti...

Si fiecare zicem "io-te-al dreaq" la vecinul cu masina mai frumoasa...

Share this post


Link to post
Share on other sites

... si daca tot vorbim de masini... va dati seama cat de destepti sunt bulgarii acum???

Si poate se fac si mai destepti, si mai reduc taxele de inmatriculare, sa vina toti romanii sa inmatriculeze la ei.

Nu cum cred unii, ca or sa se nesimteasca si ei si or sa opreasca cumva inmatricularile romanilor...

Ar fi chiar fraieri. Si nu sunt. Incaseaza niste bani pentru masini care:

1 -  nu polueaza aerul bulgaresc

2 - nu folosesc/uzeaza soselele bulgaresti

3 - nu le creeaza probleme de trafic bulgarilor.

Deci, practic, bulgarii incaseaza niste sute de euro pentru niste hartii. Ei iau banii, noi problemele. Afacere mai buna ca asta nu se poate.

BRAVO LOR !!!

Deja ii suspectez ca si algele din Mamaia tot ei ni le trimit, au ceva echipamente care le alunga de la ei sa vina la noi.  ;)

De pe vremea raposatului, cand foloseam televizorul doar pentru programele lor, mai stiu ceva bulgareste...

Se obtine greu cetatenia la ei?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Basca ca un apartament la Ruse e la jumate de pret ca in Bucuresti..mancarica,bauturica...si e la doar 50 km...cu permis de tranzit nu mai platesti nici traversarea podului..parca vad ca in 5 ani jumate din Bucuresti face naveta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Si poate se fac si mai destepti [...]

iti dai seama ca daca se fac si mai destepti o sa faca capu si mai mare. poate le vindem noi proptele...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now