cosmin

probleme cu v50 trepidati peste 80km

80 posts in this topic

cu scuze, dar nu am fost nicidecum ofensiv. distributia e bine inchisa la locul ei in motor si cu adevarat e grav daca acolo ajunge praf, apa. la fel de rau ii face statul cu anii sau cu lunile pe loc ( ma refer la curea ) in conditii de mari variatii de temperatura. rolele intinzatoare cedeaza mai repede uneori decit cureaua, iar axul pompei de apa isi modifica jocul in timp. cu adevarat nu cred in apa sau praf infilltrat in motor incit sa afecteze distributia. insa, mai stii....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt si alte climate in alte zone ale lumii unde se vand masini, si nici acolo nu se schimba la interval mai mic pe motive tampite gen noroi ca la romani.

Vezi Dubai, Brazilia, Canada, zona scandinava unde e frig, vezi Florida unde e umezeala in aer de in primele saptamani daca mergi acolo "respiri greu"  ;D, si tot conform datelor producatorului se schimba.

Ai cand au ales intervalul asta l-au ales oricum bazandu-se pe toate zonele climatice + o marja de eroare destul de mare, cum se face de asemenea aproape la orice produs.

Daca ai ghinionul sa se duca ceva la distributie..se duce.

Mai acum cativa ani cand nu era plin de masini si service-uri cu "ion de la colt" cu salopeta cu Volvo sau VW dracu a auzit de schimbat distributie la 70.000, si pe vremea aia nici nu gaseai piese straine pe toate coclaurile, asta mi-a spus-o tatal meu si mecanici care asta au facut toata viata si nu la Dacie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu din cauza drumurilor din ro am rezolvat masina mergea ca unsa pina sa fac primu drum in ro unde a trebuit sa tranversez tara sa ajung la costanta cam asta spune tot intro zi traversez 3 tari si o zi imi ia sa traversez ro. cind mam dus la un servis ca trosnea pe fata ceva a doua zi miau constatat bucsi bascula bielete fata care leam schimbat discuri ovale fata spate genti si asa mai departe deci tre sa ne mindrim cu tara noastra

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu va convine intervalul prea scurt de schimbare distributie atunci de ce nu o schimbati cand vreti voi? Daca se rupe nu e problema ca schimbi motorul si gata, doar e piese de schimb mai nou .

S40 se produce de multicel in China la fel si XC90 se produce de multicel in Tailanda, dar toate rechemarile in service sunt pt masinile produse in Suedia, Belgia si Olanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi am fost la EU control masina cica este ok dupa lungi discuti si verificari (teste calculator echilibrari roti asta am cerut eu) deci a ajuns la concluzia ca o planetara sar putea sa fie cauza ca pe la 100km sa apara vibratiilecind o las pe liber cind este in sarcina dispar revin cu informati dupa ce imi schimba planetarele cu altele sai faca o proba 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa ce schimba planetara vezi sa nu fie de la stergator..........ca o luam pe ghicite....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce-mi plac mie astfel de pareri "avizate" date de mecanicii adevarati de prin service-urile mioritice:

"a ajuns la concluzia ca o planetara s-ar putea sa fie cauza"  :D :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiam ca si Norvegia are planuri mioritice, misto ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

are si ea plaiuri ca si la ei sunt mioare.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

asta este voi merge cu 80 daca asa ziceti voi pina oi face rost de bani sami iau XC60 sper sa nu ma dezamageasca nici aia ca renunt la marca numai bine la toti ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in iulie vin in vacanta in ro.si am vb la reprezentanta in constanta sa fac atunci o programare ca cu astia din norvegia mam lamurit,am fost de am facut EU CONTROL masina cica este ok din toate punctele de vedere lam luat pe sefu mecanic am mers undeva unde se poate merge cu 130km ca aici pe autostrada este limita de 90km sa se convinga omu ca nu credea mia zis ca nu sunt echilibrate rotile dupa ce lea echilibrat lea schimbat fata cu spate am mers iara si a ramas masca cind a vazut ca tot asa face la 130 vibreaza a ajuns el la concluzia acum ca nu sta geanta bine lipita de butuc,nu am de la cine sa iau un v50 sau s40 sa vad exact cum merge cam asta este nam facut nimic aici astept in ro sa vedem diacnosticu in iulie. :'(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca are relevanta. Eu aveam o vibratie , care incepea pe la 80 km/h; si tinea pana pe la 120. Dupa aia disparea, iar la reducere, incepea sa faca din nou, tot pana pe la 80.Masina avea o tendinta , usoara, e drept,de a vira cand la stanga, cand la dreapta.Am echilibrat cauciucuri, schimbat jante, rotile intre ele... ::) La mine au fost rulmentii . Am ridicat masina, si se auzea un harait usor. Am schimbat rulmentii. Unul a crapat cand l-am scos, si unul avea un sant pe partea cimentata, unde rulau bilele. De atunci nu mai am probleme, doar ca acum simt alte probleme(discuri de frana).

Toate cele bune; verifica si varianta asta, nu de alta, dar sa nu te pui sa schimbi lucruri scumpe, iar "buba" sa fie de cativa lei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact aceasi problema si la mine sa verific rulmenti poate asta este buba si am schimbat tot ce se poate pe fata inafara de servo si un prezon mi sa stricat filetu nu gasesc filiera de 12 si pasu este de 1,25 :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Șuruburile de planetara au fost verificate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Poate suna stupid dar incerc si eu.

Tea-i uitat pt butucul roti sau la interiorul jenti sa vezi daca nu ti-a ramas vre-un inel dala de plastic lipit acolo?

Eu am avut aceeas problema ca si tine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

BEST, gef.

A bon entendeur, salut !

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi am fost la servis si mia schimbat,pe partea stinga,rulmentu cu tot cu fuzeta sper sa nu spun timpeni,mia zis ca asa vine cu totu (rulmentu) iam facut o proba si tot asa face cind sar peste 120km,dispare vibratia iar intre 80km si 120km aici este fenomenu.Oricum va multumesc pentru sfaturi. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

cati bani ai bagat pan acu in manopere si piese schimbate de cand cu problema asta a ta?cat ii la tine acolo un rulment pe fata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi am fost la servis si mia schimbat,pe partea stinga,rulmentu cu tot cu fuzeta sper sa nu spun timpeni,mia zis ca asa vine cu totu (rulmentu) iam facut o proba si tot asa face cind sar peste 120km,dispare vibratia iar intre 80km si 120km aici este fenomenu.Oricum va multumesc pentru sfaturi. :(

Doamne ! Rulmentul cand e dus face zgomote....in fine.

Credca e timpul sa o iei personal la bibilit ! Ce dracu daca eu am reusit si am 21 de ani, prima masina, etc si tu poti !

Ia fa astfel :

-Ia un amic\ajutor

-Ridica masina cu cricu' ! Partea pasagerului

-Bag-o in viteza, a 1-a

-Da scutul jos, 7 suruburi ( 4 torx 25 in fata, 3 suruburi de 10 in spate ), ai grija cand il dai jos sa inchizi ochii ca o vina praf si mizerie de nu mai vezi bine 2 zile.

-Baga-te sub masina la roata pasagaerului

-Uitate la planetara lunga, pe la mijloc ai sa vezi tripoda (mijlocul), prinsa de un suport, care e si el prins de motor, deci e din 2 bucati.

Tu prinde cu mana cu prima parte ( teava care iese din cutie pana la incheietura din mijloc ) iar pe amic\ajutor pune-l sa invarta usor usor de roata si observa daca exista joc mare in incheietura din mijloc. Adica uitate daca partea care intra in roata se misca si partea de care tii tu mana sta pe loc, credca ai inteles ce vreau sa zic, incerc sa explic babeste.

Posteaza aici cam ce joc ( cati mm ) se misca una fata de alta.

De asemenea, prinde bine de planetara si trage de ea, vezi ca nu cumva sa fie praf rulmentul care tine incheietura din mijloc a planetarei, au fost cazuri.

Prinde de planetara cat mai spre tripoda, si misca zdravan de ea si vezi daca are joc axial, vezi daca scoate sunete ciudate !

Hai ca iti pun si niste poze sa vezi despre ce vb.

2.

Sa verificam suruburile de la planetare !

Mergi pe un drum fin unde poti merge incet !

Baga a 1-a si mergi usor dand foarte foarte rapid spritz-uri in pedala de acceleratie, cauzand masina sa dea in nas daca ma intelegi !

Cu geamurile inchise ( asa se aude mai bine ), AC pe off, tot ce face zgomot sa fie oprit asculta daca in aceste momente de "dat in nas" se aude un click venind de sub masina.

post-527-12877882055865_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

simbata sau duminica,sa vad cind am timp,ma ocup de planetara sa vedem poate asta este problema si revin cu amanunte,ce joc are etc.etc.oricum va multumesc pentru tot. :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baieti.dupa ce am schimbat,flansile de la telescoape,fata si bucsile de la bascula,acele mari am scapat de vibrati. masinuta merge ca noua va multumesc pentru raspunsuri salutare la toti

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut baieti.dupa ce am schimbat,flansile de la telescoape,fata si bucsile de la bascula,acele mari am scapat de vibrati. masinuta merge ca noua va multumesc pentru raspunsuri salutare la toti

Care bucsi de la bascula ? Alea mari din spate ? Unde le-ai gasit ca cica vin doar cu tot cu brat ?

Din poza de mai jos care nr corespunde cu ce ai schimbat tu ?

Focus%20ST%20Powerflex%20Diagram.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut roberto,acelea mari din spate leam schimbat,in fata cum arata in poza nu am vazut sa aibe asa mari, oricum masina merge ca noua,cind pun gentile de 17" se duc foarte repede acelea mari din spate,de la bascula,miam luat de 16" cum scrie la carte,este firma respectabila de fiecare data cind au noutati in legatura cu masini imi trimite acasa invitatie la un DRIVE TEST au adus s60 acela nou si am fost in tara,ca tare miar mai fi placut sa vad ce poate oricum vreau sa schimb v50 nu este masina de autostrada zgomotoasa iti suiera vintu in cap la viteza mare cred ca un s80 este excelent cel dupa 2008,apropo prin arad trec de fiecare data cind vin acasa in vacanta.te salut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now