Roberto

Vreau sa iau o buburuza de oras ! Vreau sfaturi

76 posts in this topic

Suzuki Swift.

Masina ieftina, cu tehnica simpla, fiabila si care consuma putin. In plus, esti aproape de Ungaria si cred ca mai bine cumperi de acolo unul cu vreo 600 de euro si il inmatriculezi la noi. Poate gasesti la noi unul in stare buna la banii astia, dar sincer ma cam indoiesc.

Da, misto am vazut una un timisoara inmatriculata chiar la 700. Motor 1,3 benz, 94', cam ce consuma au ? Tot cam un Pug 106 nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam 9% pentru ARAD, fabrica zice 8% .

Stiu ca sunt fiabile si piese gasesti ieftin in Ungaria, e Loganul lor ce mama naibi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto si eu vreau sa-i iau o buburuza fetitei mele,din toamna studenta,care sa consume putin,buget de student!.Dupa ceva timp de cautari am optat catre : C30,1.6D. O fi buna  sa se fatiie prin Bucuresti si sa faca naveta de 177 km catre casa,ce crezi?

Daca nu ma insel C30 are EURO4 la toate motorizarile...deci nu 1.6D din cauza filtrurului de particule care are nevoie de aditiv si pe langa asta uneori se cam infunda=>cheltuieli de intretinere mari+un consum care nu cred ca va fi mic in Buc ...mai bine 1.6 benzina....sau buburuzele de la Toyota noi mentionate mai inainte...

Share this post


Link to post
Share on other sites

la o dacie amarita te-ai gindit ? ii gitui motorul , nu bagi nimic in ea (doar o faci sa mearga) si mai incolo o vinzi la rabla....

adica o iei cu 600 euro , bagi in ea 200 euro, mergi 2-3 ani, si apoi o vinzi la rabla cu 7-800 euro. nu o intretii deloc, poate sa curga tabla de pe ea. s-o iei cu itp-ul facut. poate nici acte nu-ti trebe.

poate gresesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vw polo

din 94-95 diesel 1400

are un prieten nu consuma mai mult de 5 in oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lupo e mai nou mai vecine si nu gasesti mai jos de 2000E  inmatriculat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nissan micra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nici dacie nu m-ar deranja, nu am eu pretentii, dar mai toti mi-au spus ca nu consuma chiar asa de putin.

Daca as gasi una pe GPL.......ar fi beeton, dar prea putine se vand pe GPL in stare buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La bugetul tau, cred ca un scooter bun e solutia. Daca n-ai nevoie de mai multe locuri. Cind e frig - Volvo, cind e suportabil - scooter. Pe medie iesi foarte bine. Un scooter 3 % maxim deci ... impozit aproape 0. Ce zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La bugetul tau, cred ca un scooter bun e solutia. Daca n-ai nevoie de mai multe locuri. Cind e frig - Volvo, cind e suportabil - scooter. Pe medie iesi foarte bine. Un scooter 3 % maxim deci ... impozit aproape 0. Ce zici?

Eu nu ma mai urc pe 2 roti ! Bad memories  :-[

Si cu ala nu pot transporta mai nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa cauti un golf II diesel. Fiabil si usor de intretinut.Consum mic si robust, piese pe orice  "gard". Practic poti construi o masina de la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai sa facem galerie pt. golf II.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu optez pentru golf II ;D

UP...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io cre' ca voi vreti sa stiti la orice ora de unde sa-l luati pe Roberto: de sub masina! ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citroen AX 1.0, suzuki swift 1.0. Motoarele de suzuki pot sa zic ca sunt bulletproof, am si o vitara si stiu ce vorbesc .  Golful II e prea mare si prea vechi, parerea mea. Daca or sa puna astia impozite pe norma de poluare, o sa platesti la un golf II diesel mai mult decat la volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa iau o buburuza de oras, adica ansamblu 4 roti cu combustie interna gen Fiat Panda, Peugeot 106, Corsa cu motor cat mai mic, si inexistent daca se poate, nu ma deranjeaza.

Buget, ceva pana in 700 - 900 maxim.

La banii astia sunt cam "subtiri " optiunile. Si eu caut ceva asemanator.Si cam acolo se duc variantele -vw golf. Sunt totusi scumpe pentru varsta lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roberto, in ultimul timp, am tot vazut 440/460 1.9td de vanzare prin zona Arad/Timisoara... chiar tu parca ma intrebai de unul pentru un amic.  ;D

Ca pret, e un pic peste bugetul tau... si nici buburuza nu prea e dar consumul si intretinerea sunt super moca... asta in ideea ca ansablul motor/transmisie e in stare buna... :)

Daca mai e si "chel" (fara ac, geamuri, abs)... super misto! Mergi cu el pana in panzele albe... tr-trr-tr.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor mare, taxe mari, asigurare scumpa... :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motor mare, taxe mari, asigurare scumpa... :-\

Asta da... un RCA mai ieftin, pentru un an e in jur 700RON. Comparat, un motor de 1.0-1.2, are un RCA, mult-mult-mult mai ieftin...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta da... un RCA mai ieftin, pentru un an e in jur 700RON. Comparat, un motor de 1.0-1.2, are un RCA, mult-mult-mult mai ieftin...

Nu e cam mult 700 ?

Eu am platit 452 lei in ianuarie, la omniasig.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu la 2.4 am platit 650 RON

Iar la o Corsa de 1.2l este 350RON deci este ceva diferenta .

Consumul nu este insa asa o mare diferenta :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: ...Pai, era 300 si ceva in Decembrie, cand am facut ultima oara, pentru 6 luni.

Atunci am avut o mica reducere dar cred ca de atunci s-a mai scumpit.  ???

O sa ma conving peste cateva saptamani.  ;D

Propunerea cu seria 400 era oricum, mai mult o gluma. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa iau o buburuza de oras, adica ansamblu 4 roti cu combustie interna gen Fiat Panda, Peugeot 106, Corsa cu motor cat mai mic, si inexistent daca se poate, nu ma deranjeaza.

Cerintele sunt simple : Consum \ taxe cat mai mici, nu ma intereseaza performanta ca am altceva pt aia  :D. Atat

Ma tot uitam la Pug 106 cu motor de 1 sau 1.1 benz. Ce stiti despre ele ? Unii se lauda cu 5L altii cu 7\9 ceea ce nu ma atrage deloc.

Buget, ceva pana in 700 - 900 maxim.

Sunt familiarizat cu Peugeot 106 sau Citroen C1 (same shit) , le avem in departamentul de rent-a-car si crede-ma ca isi scot banii.

Au pe ele motoare toyota de 1000cm , un consum de kakat , intretinere mica /taxe mici .

In schimb au o singura mare problema , si anume incuietorile de la usi si de la portbagaj .Sunt foarte proaste iar la portbagaj nu au protectie astfel tot jegul se duce fix in butuc .Daca te duci la service iti ia 150 raon la misto sa le repare , DAR daca iti iei un spray de la peco dala cu grasime si il folosesti periodic este oki .

O sa fi surprins in ce HAL pot sa fuga saraciile alea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now