iulirx

Cum sofam

24 posts in this topic

SFAT : oricit de experimentat ai fi, gindeste-te , cind tai o curba si mergi foarte tare, ca un altul , la fel de experimentat ca tine poate face acelasi lucru , in acelasi timp, din sens invers !

INTOTDEAUNA, IN ORICE SITUATIE, protejati-va impotriva unuia ca voi !!!

aveti AICI , un exemplu edificator.

asta n-a fost ghinion, a fost o prostie din partea ambilor. (pentru unii, ULTIMA)

Share this post


Link to post
Share on other sites

SFAT : cind vreti sa faceti o depasire, aveti vizibilitate, aveti timp ultra-suficient, drumul e excelent, INSA DIN FATA VINE UN TIR, asigurati-va ca in spatele acelui tir nu e un timpit care va va iesi in fata exact cind nu va asteptati !

daca nu va puteti asigura de asta, NU DEPASITI ! cind faceti o depasire in situatia asta trebuie sa va calculati CEL PUTIN 250-300 M de siguranta ! n-o sa apucati sa-mi dati dreptate !

tot ce spun se bazeaza pe experienta, pe ce am vazut personal pe drumuri.

conduc din 1979  (legal)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu neaparat trebuie sa te afli pe cealalta banda,poti sa mergi linistit si intra altu n tine

Iar in legatura cu tir urile astea ,am observat/invatat ca nu e bine sa i fati la cap ;D,chiar daca tu esti in depasirea unei masini si el vin din fata nu va pune frana pentru tine,deci viteza va fi constanta ..Deci parerea mea nu va riscati :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa o luna de RATB, tramvaiul 41, ia-ma nene, mila colegilor, maine reintru in posesia permisului  ;D Si mi-am jurat ca respect toate regulile de circulatie, nu mai tai linii continue, dau prioritate, merg cu 50 in oras si 60 in afara...pentru o saptamana  ::)

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Grabit sa ajung la job, sa servesc patria, am depasit coloana pe linie continua si in capul strazii, in giratoriu la Cora Militari, erau vreo 10 masini de politie..ce ma infurie e ca la vreo 2 luni dupa ce mi lau ridicat au facut sens unic p-acolo

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Iulirx,ceea ce spui tu este valabil pt cei care au trecut de 35-40 ani poate,mai stapiniti de viteza  sau care o mai calca pe unde stiu ca merge,cunosc drumul etc.Altii ,cei drept mai tineri se dau "cocosi" (mai ales Bmw-uri sau "cazaturi " de alta marca cu nr. bulgaria )chiar cu riscul ca pot fi la limita accidentului.

 

  In general vbind ,felul in care se conduce asa mai bermetic sa zic,cica sportiv la unii(frina in 10 m inaintea celui depasit ca deh ,vine stopul dar i-ai luat fata in ,volan)iti reliefeaza caracterul si poate partile ascunse ca persoana.:)

Recomandabil ar fi fost sa avem un circuit national  pe unde sa se dea tot poporul  ;D decit sa ne dam ,unii, pe soselele patriei si sa fim locul 2 in Eu la accidente mortale.

 

P.S. Ludovic Balint ,mare pilot national a sfirsit tragic acum vreo 15-16 ani  dupa ce a intrat in el unul cu Lada cu nr. rusesc.Cit de experimentat a fost si a incercat evitarea accidentului ,nu a mai avut ce face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  .Altii ,cei drept mai tineri se dau "cocosi" (mai ales Bmw-uri sau "cazaturi " de alta marca cu nr. bulgaria )chiar cu riscul ca pot fi la limita accidentului.

 

 

Sunt tanar..am o "cazatura"din 96..are nr de bulgaria...Oare o fi bine sa generalizam?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e bine...

insa multi tineri invata sa conduca "sportiv" pe pielea noastra. cei mai multi dintre ei considera ca e sportiv sa depasesti, sa mergi tare, etc.

cind eram ca voi faceam aceleasi greseli. nu e nici un fel de sportivitate in viteza si depasiri. sportivitate este atunci cind incerci sa te apropii de limitele tale si ale masinii. si asta nu se poate face in trafic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai toti "facem" aceste greseli.Ar fi frumos daca tara asta ar pune la dispozitie un circuit / ceva de genu ;D

sau

Alta solutie ar fi,sa te invete / sa ai ocazia sa participi la un training de conducere,adica : sa te invete cum sa intri intr o curba la limita,sa vezi/inveti cum poti tine /conduce o masina fara esp pe gheata la 100 km/h si multe chestii..Dar asta i doar un "vis" ::)

De aia toti astia " noi " merg cu 190 / mai mult.Daca ar fi chestiile astea cred ca ar fi lumea putin mai linistita ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

SFAT : oricit de experimentat ai fi, gindeste-te , cind tai o curba si mergi foarte tare, ca un altul , la fel de experimentat ca tine poate face acelasi lucru , in acelasi timp, din sens invers !

INTOTDEAUNA, IN ORICE SITUATIE, protejati-va impotriva unuia ca voi !!!

aveti AICI , un exemplu edificator.

asta n-a fost ghinion, a fost o prostie din partea ambilor. (pentru unii, ULTIMA)

De ce sa tai curbele  ??? ??? ???

Eu mor pe tampitii care taie curba si presupun ca si eu o voi lua "in scurt". Eu NU o iau in scurt!!! si muti dobitoci se intreaba de ce primesc claxoane si semnale luminoase. Eu ma intreb ce naiba cauta pe banda mea  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites
sportivitate este atunci cind incerci sa te apropii de limitele tale si ale masinii. si asta nu se poate face in trafic.

Tocmai de aceea hai sa mergem cati mai multi pe Hungaroring in octombrie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt tanar..am o "cazatura"din 96..are nr de bulgaria...Oare o fi bine sa generalizam?

Hei! Banuiesc ca posesorii marci de fata sint oameni normali deci nu te irita.Doar nu am ceva cu posesorii de Volvo.Ori sintem o casta ori deloc.Chiar daca topicul suna "Cum sofam",nu era intentia mea sa incing spiritele cele tinere de aci. Cool down my friend ;)Stiu ca fiecare isi doreste o masina Volvo indiferent unde o inscrie .O vrea pt el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Buna idee cu mersul pe circuit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Tocmai de aceea hai sa mergem cati mai multi pe Hungaroring in octombrie !"

Hai ! Ne mai potolim setea de adrenalina...Mie, cel putin mi-e sete zilnic  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"CUM SOFAM?"

Nu stiu daca mai intru neaparat in categoria celor tineri... dar eu conduc incet si sigur ca sa zic asa. Am facut ceva kilometrii si merg din ce in ce mai prudent. In majoritatea timpului merg 60/110/140, cu toate ca stiu unde ar putea fii radare, etc... Dar de ce sa ma grabesc pe drumurile astea de ..t. Am un simt, ca sa zic asa, sa vad orice masina in functie de miscarile care le face pe sosea, unde ar putea sa ajunge daca soferul face cine stie ce tampenie. Sa zicem ca sunt panicat. Dar eu fac saptamanal min 200 km in afara orasului iarna, vara si am vazut atatea accidente sau pe aproape incat mi-a trecut. Depasesc numai cand sunt sigur ca ajung in fata celui sau celor pe care vreau sa-i depasesc. Asta inseamna inclusiv ca pot ajunge la 150 km/h intr-o depasire trecand prin a treia pana la 6500rpm, dar ulterior revin la 110. Chiar si asa in general nu ajung niciodata ultimul daca plec in coloana pentru ca eu merg constant si stiu sa DEPASESC.

Rugamintea mea... lasati-o mai usor cu viteza daca nu va simtiti 100% siguri pe voi ca puteti sa opriti, virati, etc. in orice situatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori cata experienta ai avea nu te poti increde in fier, Cedeaza ceva si o poti patii rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ori cata experienta ai avea nu te poti increde in fier, Cedeaza ceva si o poti patii rau.

Si nici in tine,trebuie sa iti cunosti propriile limite si ale masinii bineinteles si sa stii cand sa te abtii/sa te opresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fierul nu cedează fără sa te anunÈ›e înainte, oricum viteza mare nu modifica mai deloc media orara, adică la 4 ore de drum poÈ›i economisii 30 minute, adică 14%, pai pt 14% economie sa risc 100% ?

Eu merg destul de des la Tulcea, sunt 300km È™i în mod raliu fac aceasta distanta in 3ore si 15 minute, adica aproape 100km/h medie orara, adică foarte bine spun eu, ei bine acum am făcut aceiaÈ™i distanta in 4 ore DAR am oprit aproape la fiecare popas, am schimbat È™i hrănit copilul, am mers legal, am ascultat muzica nu mi-a bâzâit "colegu" în staÈ›ie, am ajuns la destinaÈ›ie super mega relaxat cu un consum de 7%, cum dracu mi-a consumat XC70ul 7% nu È™tiu dar am calculat de 10 ori È™i atât iese, cred ca este de la mersul legal ;D

Deci am pierdut 24% ca timp È™i am economisit 29% la combustibil È™i cel mai important am putut sa beau o sticla de Cabernet când am ajuns la destinaÈ›ie, am fost odihnit si am trecut mai usor peste neplăcerile cauzate de "grăbiÈ›ii de romanica" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, cred ca ai luat boala doctorului cu statisticile :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

stai sa vezi, ca-si reface softul initial al masinii, ca la mersul legal si batrineste nu se mai merita chiptuning-ul RBN  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ba merita ca mai trebuie să depăÈ™eÈ™ti cate un camion ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now