Catalin76

Unde este permis detectorul radar?

32 posts in this topic

Salutare

In Grecia este permis detectorul radar?.. In Bg am inteles ca este permis ca si la noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IMi voi da tot eu raspunsul. Am sunat la ambele consulate ( BG si GR) . IN Gr este interzis (poate fi caz penal) si surpriza ! si in Bg sunt interzise.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu in Ungaria e permis, cel putin asa era anul trecut. Poate s-a schimbat intre timp....

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Atentie in Austria cu dectetorul.Nu este legal;daca te prinde,confiscat + daca nu ma insel,3000 euro amenda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai bine lasi masina si pleci - daca nu ai 3000 la tine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare atentie in Grecia, e interzisa si detinerea de detector, nu numai folosirea. Politaii greci sunt niste comunisti batrani, burtosi si tristi la capitolul detector. Amenda e mare si nu merita.

Bulgarii sunt la fel de comunisti, se tin de limitarile de viteza si sunt rai cu romanii "de tranzit" spre Grecia. Mai bine te lipsesti si mergi legal, au radar cu pistol, pana il detecteaza te-a prins. Soferii sun okay, exista cultura flashului ca avertizare pentru politie, daca ai noroc de trafic din sens opus. Am tranzitat Bulgaria de 8 ori si stiu situatia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ungaria , austria, italia interzisa folosirea , precum si detinerea aparatului. amenzi foarte mari!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ungaria , austria, italia interzisa folosirea , precum si detinerea aparatului. amenzi foarte mari!

+ Germania si Franta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene...mai bine te documentezi bine de tot ca pe mine ma ajuns "distractia"in Italia cu detectorul de radar la 710 euro amenda.Credeam ca glumesc carabinierii pana am vazut ca sunt hotarati sa cheme pe cei de la tractari ca sa-mi ridice masina.Daca nu aveam bani sa o platesc pe loc ramaneam pieton.Era imediat dupa evenimentul acela neplacut cu italianca aceea ucisa de...un cetatean roman.Am sunat degeaba la Ambasada Romaniei pentru ca stiam ca e un abuz din partea carabinierilor pentru ca nu pot incasa numerar amenzi mai mari de 250 euro dar cei care trebuiau sa ma ajute erau din nefericire bolnavi....i-i dureau in dos.Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nicaieri in europa NU e permis detectorul de radar, cu exceptia romaniei si serbiei.

cele mai periculoase tari dpdv al pedepselor si amenzilor pentru depasirea vitezei sint elvetia si finlanda, unde faci puscarie ,iti confisca masina si platesti amenzi de ordinul zecilor de mii de euro.....sau mai mult.

elvetia si finlanda se mindresc cu 2 bugatti veyron confiscate , fiecare....plus o groaza de alte masini tari.

in finlanda , daca ai firma in romania (esti patron sau actionar) si ai cifra de afaceri mare, poti plati si 50.000 euro sau mai mult pentru depasirea vitezei in localitate cu mai mult de 20 km/h.

e jale maxima .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

nicaieri in europa NU e permis detectorul de radar, cu exceptia romaniei si serbiei.

Înseamnă că nici noi nu mai avem mult...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu prea sant fan detector radar , am unul cedat de un prieten si o singura data l-am folosit ! La cum gropile de la noi rasar mai ceva ca ciupercile dupa ploaie,nu vom mai avea ''loc de dat talpa'' prea curand :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă autoritatea rutieră ar avea ca scop, după cum declară, din pur snobism, încurajarea condusului regulamentar, ar fi de acord cu folosirea detectoarelor radar, care te obligă să conduci în limita legală ori-de-câte ori există, pe traseu, dispoziţive de măsurare a vitezei. Ar fi foarte simplu: detector de radar şi radare multe: toată lumea ar merge frumos. Ba mai mult, ar angaja câţiva "organi" care să nu facă altceva decât să se plimbe cu o maşină "civilă" şi să dea flash-uri...toţi ar merge frumos şi încet şi toată lumea ar fi fericită... ;D

Dacă nu-ţi permit să ai detector, înseamnă că vor să te "prindă", ca să facă profit. La mintea cocoşului, nu... ?

Norocul că încă mai există tradiţia flash-urilor... păcat că idioţii din alte ţări nu înţeleg despre ce "vorbim"... paradoxal, ţinând cont că vin de pe meleaguri unde nu se pot apăra nici măcar cât noi, cu detectoare...

Probabil că staţiile radio de emisie-recepţie vor fi interzise şi ele, cât de "fund"ând...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mayday, mayday, radar pe DN1 in localitatea Balotesti :D

Roger that, over and out :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Probabil că staţiile radio de emisie-recepţie vor fi interzise şi ele, cât de curând..."

Foarte-foarte putin probabil. Singurul motiv pentru care nu zic imposibil e ca suntem unde suntem. Dar pana chiar si ai nostri legiuitori ar reusi sa justifice foarte greu o astfel de masura. Ce-ar urma? Telefoanele mobile sa le interzica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ia faceti voi un calcul : cit v-ar trebui sa parcurgeti o distanta respectind cu strictete toate limitarile de viteza.

dupa aia vedeti in cit timp o parcurgeti voi insiva.

si dupa aia sa va predati la politie ! valabil pentru cei care se dau de ceasul mortii cu respectarea limitarilor de viteza ! daca tot tineti asa de mult la corectitudine, faceti-o !

stiu ca nu exista nici macar un sofer in romania care sa respecte limitarile de viteza (pe toate). asta e un lucru de notorietate....(vorba judecatorilor din constanta)

legea ar trebui sa prevada pedepse in directa legatura cu viteza la care s-au produs accidentele si sa nu mai introduca limitari de viteza.

daca esti in stare sa mergi in siguranta prin oras , in unele locuri , cu 150 , mergi. daca iti trebuie maxim 30 , mergi cu 30.

in felul asta vor plati doar vinovatii de producerea de accidente, nu si cei care nu produc asa ceva.

daca pedepsele vor fi bine gindite totul ar fi ok ! ia sa stii ca daca ai facut accident la 50 km /h platesti 200 lei amenda , iar pentru acelasi accident, identic, facut la 120 km/h faci 5 ani puscarie si-ti confisca masina + 20000 lei amenda, ti-ai mai permite sa mergi tare daca nu esti in stare ?

asta este si motivul producerii de accidente din cauza vitezei : soferul a condus , nu peste limita de viteza prescrisa de lege, ci peste limita de viteza pe care EL n-o poate gestiona in siguranta !

ginditi-va doar la faptul ca in locuri identice sint limitari diferite, sau , chiar , nu sint limitari. germania vs elvetia : drumuri identice , fapte identice, pedepse diferite esential, sau chiar lipsa oricarei pedepse. mergi cu 250 pe autostrada in germania si totul e ok, mergi in aceleasi conditii in elvetia, faci puscarie, iti confisca masina, dai si 100.000 euro amenda. ceva e in neregula cu limitarile astea ! sa aveti in vedere ca sint mai putine accidente in germenia decit in elvetia.

timpiti de genul : e limitare 50, io merg cu 50. ce daca coloana merge cu 70, n-au decit ! si uite-asa forteaza 100-200 de masini sa-l depaseasca si creaza suficiente premize de a face altii accident !

atita il duce capul....si , in cazul unui accident, el se considera nevinovat ! pentru ca n-a incalcat o lege proasta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Santem la mana lor ! De ceva timp vezi tot mai multe masini cu statii radio si cred ca sant cat de cat folositoare :D

Mai tineti minte filmul Smokey and the Bandit ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze,voiam sa-i raspund lui Catalin...o fi fost prea de dimineata cand am postat -_- ...sau eram suparat ca mi-am reamintit de patania mea :crybaby: ...

Cu cine vorbeşti? Sper că nu cu mine, în link-ul pus de mine scrie aşa:

Share this post


Link to post
Share on other sites

cautand,laser jammer din curiozitate am gasit o gluma buna:''Eu am auzit ca daca iti pui folie de aluminiu pe cap, asa in forma de coif, bruiaza si radarul si laserul, dar nu mai poti sa vb la tel mobil ca il bruiaza si pe ala. huh.gif ''

apropo daca stie cineva tarile unde este permisa folosirea detectoarelor o poate pune la topicul asta,eu stiu ca in austria nu este permisa,in bulgaria sa nu dau de belele l-am bagat in roata de rezerva' cauza'' intrband in stanga si drepata pe la vama nimeni nu mi-a confirmat sau infirmat.dry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot vorbind de ,,unde este permis" hai sa dezvoltam si subiectul ;Unde este permis sa stea capatele de creta cu detectorul radar ?

Si mai exact ,nu au voie sa-l foloseasca in preajma antenelor de telecomunicatii,benzinarii,etc. Asta pentru a va apara in instanta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu sigur ca nu au voie sa stationez pe o raza de 3km in jurul aerogarilor.

PS: am scos din uz detectorul de vreo 2 ani jumatate de cand am sarit fix in radar cu 115km/h si am trecut la statie cb.

Sent from Nokia 3310 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now