Roskat

Toyo sau Yokohama

27 posts in this topic

M-ar interesa si pe mine daca a avut cineva experienta cu toyo sau yokohama pe masina.

Toyo PROXES iar la Yokohama nu m-am oprit la un model anume

Ambele sunt japoneze iar la pret nu mi se par fff scumpe.

Ce ma intereseaza: Aderenta + distanta scurta la franare

Ma intereseaza 205/55/r16

Sau ar mai fi Dunlop vs Firestone (am avut ambele si sunt cam la fel, cel putin modelele care le-am avut eu)

Thanks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ce modele de Dunlop si Firestone ai avut?

Stiu pe cineva care a avut Yokohama si au fost bunicele atat ca aderenta,durabilitate si distanta de franare,bineinteles si pretul e unul bun pentru ce pot ele sa faca.De Toyo nu am auzit tocmai cuvinte de lauda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dunlop sp sport 01 am avut iar la firestone nu mai stiu

M-am documentat putin despre TOYO si intradevar sunt cauciucuri (

) dar se tocesc repede, ele fiind facut pentru performanta.

Ramane yokohama atunci...imi recomanda cineva vrun model anume?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toyo R888 sunt absolut dementiale, am fost cu o masina echipata cu 2 pe fata doar, FWD si incredibil ce aderenta au, dar intradevar daca rupi asfaltul se tocesc repede.

La ce pret ai gasit 205/55/16 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toyo R888 sunt absolut dementiale, am fost cu o masina echipata cu 2 pe fata doar, FWD si incredibil ce aderenta au, dar intradevar daca rupi asfaltul se tocesc repede.

La ce pret ai gasit 205/55/16 ?

Nu am mai cautat toyo r888 dupa ce am citit ca se tocesc rpd.

Acu ma orienteze spre yokohama s drive sau ceva genu

am gasit cu 504 lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ti le-as recomanda pe astea,cu toata increderea

http://www.tirerack.com/tires/tires.jsp?tireMake=Michelin&tireModel=Pilot+Exalto+PE2&partnum=055YR6PE2N0&vehicleSearch=false&fromCompare1=yes

Le-am avut pe V40,si sunt foarte ,foarte 'jmechere'.

Poate sunt un pic mai scumpe,dar merita toti bani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei aderenta maxima pe uscat ia 888. nu au concurenta la categoria lor. riscul mare este pe umed sau ud unde si montana sint mai bune ! (pe ploaie si curbe te ia un logan 1.4 mpi, chiar daca esti schumacher)

din cite "miros" io, tu ai nevoie pilot sport 3. sint cel mai bine echilibrate de pe piata : excelente pentru condus sportiv si dureaza muult. daca pe mine ma tin 25 k , pe tine te tin peste 40 k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea este incaltata cu Toyo PROXES..... si nu am nimic de obiectat . De 2 ani "pasesc" cu ele pe drumurile mioritice si nici ca dau semne de oboseala . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei aderenta maxima pe uscat ia 888. nu au concurenta la categoria lor. riscul mare este pe umed sau ud unde si montana sint mai bune ! (pe ploaie si curbe te ia un logan 1.4 mpi, chiar daca esti schumacher)

din cite "miros" io, tu ai nevoie pilot sport 3. sint cel mai bine echilibrate de pe piata : excelente pentru condus sportiv si dureaza muult. daca pe mine ma tin 25 k , pe tine te tin peste 40 k.

De ce esti asa de sigur ca ma vor tine 40k?

In 90k am schimbat 3 randuri (12 cauciucuri) plus alea de iarna (iarna asta imi iau altele) nu pentru ca ma dadeau banii afara din casa ci pentru ca mergeam aproape pe janta

IN fine... pilot sport 3 sunt de la Michelin, deci nu

Nu vreau sa mai aud de Michelin in viata mea.... voi ramane deocamdata la yokohama pana gasesc ceva mai bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Cooper ZRX. Sunt tot japoneze si le-am testat si pe caldura torida si pe ploaie. Am fost cam reticent anul trecut cand le-am luat, caci erau singurele disponibile in timpul dorit de mine, dar acum nu regret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anvelope de vara am fost tot timpul fan Dunlop. Un model bun si echilibrat la pret este SP Sport Fast Response.

Si Dunlop-urile se mananca destul de rapid.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La anvelope de vara am fost tot timpul fan Dunlop. Un model bun si echilibrat la pret este SP Sport Fast Response.

Si Dunlop-urile se mananca destul de rapid.

Te invit la un test drive mai agresiv cu Michelin Primacy. VARZA!!!!

Dunlop-ul m-a tinut cam 25k pe fata, iar pe spate inca vreo 10k in plus

Nu am gasit nicaieri in bacau Yokohama S Drive.

Stie cineva de unde pot lua? (exceptand pe site-uri de specialitate)

edit:

deocamdata cel mai bun pret l-am gasit aici:

http://www.vanzarianvelope.com/display_produs.php?id=9770

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cam scumpe ,performante si greu de adus in tara cu vagoanele.Comanda-le afara.

Sper sa nu te superi dar de ce Yokohama pe S40 de 2L?Ai de gind sa tragi de masina tare de tot?!

  Incearca niste Falken (tot japoneze de nivel mediu)la www.anvelonet.ro...Le comanzi in Ro si iti vin direct din Ungaria

Bafta si sa ai noroc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Cam scumpe ,performante si greu de adus in tara cu vagoanele.Comanda-le afara.

Sper sa nu te superi dar de ce Yokohama pe S40 de 2L?Ai de gind sa tragi de masina tare de tot?!

  Incearca niste Falken (tot japoneze de nivel mediu)la www.anvelonet.ro...Le comanzi in Ro si iti vin direct din Ungaria

Bafta si sa ai noroc.

Cand ai drum in Bacau da-mi un telefon sa mergem la un test drive...

Si o sa te duc si cu un prieten cu o skoda fabia de 1.9 diesel de vreo 900 kg ;)

Am dat telefon si le au pe stoc... mai caut daca nu dau comanda de astea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am TOYO de 2 ani, cca 35000 km, uzura mica, recomand. Cel mai bun pret am gasit la WEBTIRE.EU, daca faci factura pe firma deduc tva, sint unguri, cred, vin in 3-4 zile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

IN fine... pilot sport 3 sunt de la Michelin, deci nu

Nu vreau sa mai aud de Michelin in viata mea.... voi ramane deocamdata la yokohama pana gasesc ceva mai bun

Da ai avut experiente neplacute cu Michelin de zici asa ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ai avut experiente neplacute cu Michelin de zici asa ???

DA!! Si nu sunt singurul

In fine, mi-am comandat acestea: http://www.vanzarianvelope.com/display_produs.php?id=9770

Imi ajung luni-marti...va tin la curent

@Rebelu Cooper nu sunt englezesti?  ??? ???

Am avut si eu de iarna Cooper si am fost super multumit de ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu folosesc Yokohama de vara pentru XC 90 arata f.bine pe masina ,se comporta excelent la drum si sunt relativ ieftine,255 costa aprox.700 buc.

alegere buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Te invit la un test drive mai agresiv cu Michelin Primacy. VARZA!!!!"

michelin primacy = Grand Touring Summer

michelin ps3 = Max Performance Summer

compari mere cu pere !

sa vii sa vezi un test serios cu ps3 pe volvo de 1600 kg, si mai vorbim....

la cornering numai semislickurile le iau....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Te invit la un test drive mai agresiv cu Michelin Primacy. VARZA!!!!"

michelin primacy = Grand Touring Summer

michelin ps3 = Max Performance Summer

compari mere cu pere !

sa vii sa vezi un test serios cu ps3 pe volvo de 1600 kg, si mai vorbim....

la cornering numai semislickurile le iau....

Probabil... dar nu mai vreau Michelin orice ar fi...

Am mers cu "Frumoasa" S60 atunci pe Magura si nu se tine rau (daca atunci era incaltata cu michelin), dar am vazut mult mai bune. Nu spun ca ce mi-am comandat eu sunt mai bune (sau mai proaste :P ) dar nu mai vreau sa am treaba cu Michelin.

Offtopic: Ford-ul cu ce e incaltat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Michelin sunt foarte bune pana întâlnesc o bordura, de oftica fac gâlmă È™i cer a fii înlocuite ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe rs am continental 2 si sint proaste pentru scopul lor. le voi inlocui cu pirelli (semislickuri profesionale)

toate cauciucurile performante (fara exceptie) sint usoare si au indice de incarcare mic, deci toate sint predispuse la gilme...

la magura eram incaltat cu goodyear. ps3-urile sint cu o clasa peste. (nu poate masina ce pot cauciucurile)

daca vrei cafea buna nu poti zice ca "nu beau fierbinte ca mi se lasa sinii"

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Rebelu Cooper nu sunt englezesti?  ??? ???

Am avut si eu de iarna Cooper si am fost super multumit de ele

Sincer nu stiu, dar asa mi-a spus de la magazinul care mi le-a vandut. In plus pe certificatul de garantie primit scria ceva de Japonia.

De oriunde ar fi eu sunt foarte multumit de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am reusit sa pun doar unul ca mergeam cu rezerva de vreo 2 zile iar diferenta e imensa.

Stanga fata - Michelin Primacy HP, Dreapta fata - Yokohama S drive

Daca plec tare de pe loc simt cum michelin-ul scapa in timp ce pe roata cu yokohama am aderenta.

Daca franez brusc masina are tendinta de a se roti spre dreapta  :D

Sa va mai spun ca am dat anul trecut 450 lei pe Michelin iar pe Yokohama 430 ? neah...

asfalt uscat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu compara Primacy hp,cu pilot sport,sau cu pilot exalto,faci o mare greseala ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now