thor4ever

demontare torpedou

20 posts in this topic

Nu stiu daca mai sunt cazuri in care nu mai functioneaza becul din torpedou,dar la mine de cand am luat masina nu mi-a mers becul.m-am pus sa desfac sa vad ce gasesc.

Se incepe din partea laterala de unde se desface capacul,apoi cu o surubelnita scoatem butonasul de plastic care tine cotul de aerisire

Urmeaza capacul de plastic din spatele consolei,apoi cu surebelnita in stea se scot cele 3 suruburi de sus si se deschide torpedoul si apoi se desfac cele 2 suruburi(in plastic galben) care le gasiti dupa ce se da jos presul de cauciuc. Torpedoul are cate o clema in stanga si dreapta de care se trage binisor,dar controlat.ar trebui sa cedeze usor.Se scoate usor sa nu fortati mufele din dreapta jos:se scoate mufa de la becul de la torpedou(2mufe),picioare.Scoateti complet cutia.Am desfactu contactul si se pare ca cele 2 inele de plastic erau putin rupte si nu mai aveau putere sa apropie lamelele.Am rezolvat contactul si am remontat in ordine inversa.Totul bine pana cand trebuie sa remontati cutia:trebuie inceput cu partea stanga introdusa sub consola apoi trebuie impins fundul torpedoului din partea dreapta ca sa intre intre canelurile de la cutia in care la mine sta dvdul+simul.La cei fara,cutia cred ca tot este dar goala.numai atunci se potrivesc gaurile pt suruburi.este putin de lucru dar nu foarte greu.Apoi cu putin forta se imping cele 2 cleme si se strang suruburile.

Cam atat.Eu am dat si dvdul si simul jos cu tot cu cutie,dar nu am postat pozele.

La final am adaugat si 2 poze cu ajutorul meu

post-3123-12877884056669_thumb.jpg

post-3123-12877884060882_thumb.jpg

post-3123-12877884066308_thumb.jpg

post-3123-12877884071086_thumb.jpg

post-3123-12877884074848_thumb.jpg

post-3123-1287788407924_thumb.jpg

post-3123-12877884083042_thumb.jpg

post-3123-12877884086825_thumb.jpg

post-3123-12877884089358_thumb.jpg

post-3123-12877884095871_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super...nici mie nu imi merge becu si o sa ii vina randu si la al meu...la mine mai am o problema:imi zdrangane ceva in usita torpedoului...pe aia sa vad cum o sa s-o desfac...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum in usita?ca doar ii bucata intreaga de plastic.sa nu fie pe la pistonasul cu papiota care face sa coboare usita usor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din poze, sa inteleg ca ai avut un catel in spatele torpedoului si de aia nu mergea becul?  :D :D :D

Dragut patrupedul... si eu am unul. Numai asa ii place sa doarma.  :P

Felicitari pentru operatiune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poate spune si mie ce face mufa din poza 4?aia cu semnul intrebarii.mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca iluminare picioare pasager .

Share this post


Link to post
Share on other sites

mufa picioare pasager este cea imediat langa switchu de la lumina din torpedou.cea de deasupra este o mufa in care nu mai intra nimic.ca si cum ar mai putea fi conectat ceva la ea.de ce torpedoul sus are 2 gauri gen locasul pt becul de lumina

acolo unde tin degetul este locul pt bec.

Nelu:o sa fac maine o poza,dar arata ca inainte..adica normal:D

post-3123-12877884138322_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Torpedo refrigerat poate, daca aveai optiunea.

Eu nu am gaura aia  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

are cineva torpedou refrigerat?sa ne zica daca au gaura aia si pe acolo sa intre aerul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau o redeschid topicul asta, din pacate unul pentru problema mea nu am gasit :(

Dupa o sapt. in service, aflu cu stupoare ca usa de la torpedou nu se mai deschide, asta dupa ce a fost inchisa cu cheia, pe tot timpul sederii in service.

Tot am incercat, insa parca se invarte in gol, cu tot cu butuc. La un moment dat am ramas cu intreg butuc in cheie :(

Nu vreau sa dau vina pe nimeni, insa e o situatie tare ciudata.

Exista vreo metoda prin care sa-l pot deschide? Sau a mai avut careva problema asta?

PS: Eu l-am inchis, bine-mersi, inainte sa plec din service.

Edited by birkof

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aş fi trecut cu un ciocan de zidărie prin el demult şi aş fi pus altul din dezmembrări. Evident, fără yală. ;D

Neandertalienii de la service ţi l-au stricat? Au vrut să vadă dacă nu ţi-ai închis vreun iphone înăuntru?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni-nimeni? :smile:

Salut birkof,

Daca ajungi la intalnirea de vineri de la Penny (Bucurestii Noi), te ajut eu cu usa torpedoului. Nu promit ca o deschid (desi o voi deschide), dar o sa fac tot ce pot!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Vineri n-am putut ajunge, dar ramane pe sapt. asta.

Ce zici?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Vineri o sa vin la intalnire dar fără masina! Găsim la colegi scule sa deblocam torpedoul!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a mai aflat ce e cu a doua gaura din torpedou? Am observat c-o am si eu, dar nu stiu la ce foloseste. Si cred ca becul de la torpedou nu functioneaza. Daca nu functioneaza, imi da vreun mesaj in bord, sau trebuie constatat vizual? Mentionez ca nu era contactul pus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ti da eroare in bord. Trebuie sa se aprinda cand deschizi torpedoul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha. O sa verific exact cu prima ocazie. 

Si gaura? E de "design"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now