hunter

Volvo - razboi impotriva Audi, BMW si Mercedes

18 posts in this topic

Volvo va declara razboi brandurilor germane premium odata cu lansarea noului V60 in cadrul Salonului Auto de la Paris. Break-ul va rivaliza cu Seria 3 Touring, Audi A4 Avant si Mercedes C-Klasse Estate.

Dupa proaspata schimbare a patronatului, Volvo isi propune relansarea brandului si repozitionarea produselor sale pe un segment superior, acolo unde joaca actori cu renume ca Audi, BMW si Mercedes. Nimeni nu se astepta insa ca revolutia scandinava sa se declanseze atat de repede, mai exact in aceasta toamna, cu ocazia deschiderii portilor Salonului Auto de la Paris.

Constructorul suedez se va folosi de cel mai mare eveniment auto european al sfarsitului de an, pentru a prezenta publicului, in premiera mondiala, modelul V60, derivatul break al deja popularului S60.

Thomas Ahlborg, omul care a condus proiectul de dezvoltare al noului V60, a declarat recent intr-un interviu ca break-ul va declansa oficial lupta cu greii germani ai segmentului premium. "Noul V60 va deveni unul dintre cele mai importante modele europene in anii urmatori, intentia sa fiind aceea de a fura din clientii modelelor BMW Seria 3 Touring, Audi A4 Avant si Mercedes C-Klasse Estate", a declarat Ahlborg.

Break-ul, a carui productie a demarat deja la uzina Torslanda, de langa Gotheburg, va incerca, alaturi de fratele sau sedan, sa readuca Volvo pe profit. Cu o productie anuala de 50.000 de unitati, dintre care 90% orientata catre piata europeana, noul V60 ii va ajuta pe suedezi sa isi atinga tinta optimista, aceea de a vinde anul acesta 400.000 de unitati la nivel global.

In anii urmatori ne putem astepta ca vanzarile lui V60 sa se apropie de cele ale best-seller-ului XC60, care a devenit in scurt timp de la lansare cel mai iubit produs al brandului suedez.

Sursa: ziare.com

post-3144-12877887148653_thumb.jpg

post-3144-12877887149068_thumb.jpg

post-3144-1287788714991_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut... eu doar am preluat informatia si am facut-o cunoscuta pe forum dupa cum vezi este si sursa jos. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut... eu doar am preluat informatia si am facut-o cunoscuta pe forum dupa cum vezi este si sursa jos. ;D

Sursa la care te referi e: http://www.ziare.com/volvo/modele/volvo-v60-declaratie-de-razboi-impotriva-audi-bmw-si-mercedes-1038717 (e tot mai greu sa o gasesti daca pui doar numele site-ului). Stiam de acest target si de aceea mi-a sarit in ochi greseala, intentionata sau nu, a ziaristului. Si de aceea am si punctat ca nu e a ta. Sper sa nu te superi pe mine, ca e deformatie profesionala ... ::) Bem o bere (de la Murfatlar/Cotnari, sau care preferi) impreuna dupa ce se vinde al 50000-lea exemplar ? :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer eu nu vad unde e marea greÈ™eală?  50.ooo este planul pt primul an stii cat era planul pt XC90? 30.000 buc pe an si au vandut mai mult de 30k buc numai in SUA in fiecare an, asa ca ziaristul nostru nu a gresit cu nimic, planurile lu` Volvo au fost mereu varza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

:wav: doamne...cat e de frumos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate mai are ceva de tras Volvo pana le depaseste pe Mercedes,Bmw,Audi in ordinea in care le-am scris, dupa ele da, parca Volvo ar urma pe lista daca stau sa ma gandesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar sa nu uitam un lucru foarte important: Volvo nu mai este constructor independent de foarte mult timp iar lucrul asta a fost mereu mai mult sau mai putin vizibil. Daca nu era vorba de strategii de marketing aiurea, era vorba de platforme comune si asemanarea cu Ford si viceversa. Ganditi-va ca a doua generatie S60 a aparut la 10 ani dupa prima generatie, iar daca, hai sa zicem ca dpdv tehnic mai facea fata concurentei, prima generatie era moral era la pamant. Asa s-a intamplat si cu S80, dar si cu motorizarile. Ganditi-va de exemplu ca D5-ul se fabrica aproape la fel de vreo 8 ani (163 CP , 320 NM- concurenta sta de ani buni mult mai bine). In plus, ganditi-va ca lansarea lui S60 a fost amanata mai bine de un an pentru ca a picat intelegea cu Ford in privinta motoarelor. Americanii stiau ca vor vinde asa ca nu au mai vrut sa mai dea motoare suedezilor.

Nu stiu daca ati aflat ca Volvo va lansa doua motorizari numai ale lor (cele de care am spus mai devreme ca trebuiau sa fie luate de la Ford):

http://www.automarket.ro/stiri/oficial-noile-motoare-16-gtdi-de-la-volvo-dezvolta-150-si-180-cp-32813.html

Cel putin teoretic Volvo e pe drumul cel bun. Ramane de vazut daca vanzarile vor confirma asta. Eu unul am incredere ca S60 se va vinde bine. Am vazut unul acum cateva zile si arata foarte tare, e mult mai misto decat in poze. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau iti spun ca unele motoare de pe noul S60/V60 tot FORD sunt, motoarele de 1.6 si 2L GTDI sunt motoare FORD EcoBoost si sunt puse pe Grand C-MAX, MONDEO 2011, S-MAX, Galaxy etc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa lamurim niste chestii . Ford Mondeo are motor 2.4 de Volvo , Focus si fiesta ST RS tot de Volvo . In momentul actual Volvo nu are niciun motor Made by Ford si niciun sistem de siguranta sau electronica .. ci invers .

D5 ul se fabrica de 8 ani ... baza , dar in rest nu . Si BMW are la baza tot motoarele din 1990 , motorul M50 de BMW de 2.0 si 2.5 a fost folosit din 1990 pana in 2004 pe seriile 3 si 5 . Pe e39 de numea M54 dar era fix aceelasi motor M50 , diferenta electronica dintre ele era la electronica  si faptul ca unul avea sorbul la baia de ulei in fata si unul in fata . La fel si cu motorul V8 pus in 1993 pe seria 7 si 540I . Baza e aceeiasi difera electronica si evident ca are niste imbunatatiri cum este si la Volvo .

Asa ca nu numai la Volvo motorul este acelasi de 10000 de ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa parerea mea , cine va face un benzinar turbo cu injectie directa , sub 2L (4-6 pistoane), cu putere peste 300 cp si cuplu peste 400 nm, cu un consum urban pe o masina de 1.5 T sub 12 L/100Km va cistiga razboiul. pentru asta trebe muuulti bani si pricepere si traditie (experienta). daca motorul va fi si boxer, cu atit mai bine ! va fi mai usor, mai rapid in raspuns, si va cobori centrul de masa al masinii.

daca acest motor ar fi suplinit si de un electric de 30-50 cp se va obtine exact ceea ce-si doreste oricine : putere ieftina si fiabila. diferenta de preturi va veni doar din masina pe care e pus acest ansamblu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lau mai trebuie sa citesti, S80 2l benzina de unde este ? Nu mai vb de 1.6D si 2.0D ca alea sunt de la PSA ;D 

Volvo S60 2.0T foloseste motorul FORD EcoBoost de 1999cmc@203cp/300Nm@1750rpm acelasi de pe S-MAXul actual si care o sa fie pus pe Mondeo 2011.

@VADIM motorul de 2L de pe S80ul actual este acelasi de pe Ford, adica 1999cmc, 145CP@6000rpm/185Nm@4500rpm.

Atata timp cat FORD o sa foloseasca BLIS Volvo o sa foloseasca motoarele Ford pe benzina .

Dieselul e alta mancare de peste, noul S60/V60 are motoare Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa lamurim niste chestii . Ford Mondeo are motor 2.4 de Volvo , Focus si fiesta ST RS tot de Volvo . In momentul actual Volvo nu are niciun motor Made by Ford si niciun sistem de siguranta sau electronica .. ci invers .

off topic .. NICIODATA ST Fiesta ,nu are(avut) ceva cu Volvo.Ai vazut ,mers cu vreun ST,fiesta?

Nucleul Volvo ,pt Ford a fost T5-ul (850) .Si astfel asa a iesit ST cu acel motor de 220cp.

  Imi place mult Volvo ,dar  RS  I sau Cosworth  nu sint sau au fost carute.

 

In rest sper ca noul V 60 sa fie in piata ,ceva peste ce poate  seria 3 ,Audi , Mercedes.

  Apropos de carute ,la citi bani face un C-Klasse  ,este tare rigid.

    Numai bine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ehe stai sa vezi noul V60 sau S60u, sunt masini rigide exact ca nemtoaicele ;D

PS> noua Fiesta RS o sa aiba motorul 1.6 turbo de pe noul S60 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat de reusite sunt astea dar au toti astia asa mai tinerei ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care este legatura cu subiectul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai era vorba de motoare ford ,masini si altele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now