ipo

Stergatoare parbriz

50 posts in this topic

La s40 cred ca este aceeiasi problema ca la 850 si anume in timp se stramba bratele . Eu le-am rezolvat foarte simplu , le-am bagat la menghina , le-am adus la starea lor naturala si aia a fost  :D

:D :D :D Foarte tare rezolvarea scurt si la subiect tata! Menghina e rezolvarea!

O sa iti urmez exemplul mersi de rezolvare! ;D:D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu am avut timp decat sa ma uit fara sa desfac nimic..intradevar e un mic joc acolo. Am apasat pe bratul stergatorului...si se pare ca pentru un mm apare frecarea.. s-ar putea sa se rezolve..cat despre parbriz..se sterge uniform peste tot fara nici o problema (am schimbat lamele si am pus din alea tip nou cu grafit 35 lei 2 buc la benzinarie)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai salut!

Azi nu aveam ce face si am incercat sa reglez stergatoarele  singur si ia ghiciti am reusit sa il reglez si pe cel din dreapta care de obicei la jumatate nu mai stergea se ridica in sus (rezolvare: lasatil mai jos nu il urcati prea sus), si pe cel sin stanga care atingea in capota( rezolvare: la fel il lasi mai jos si nu o sa mai atinga cel putin la mine a mers)!

Va urez succesuri in rezolvarea problemei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat-o si eu. Mecanismul de la axe avea joc, la prinderile triunghiulare de sub capacul de plastic de langa capota am pus niste saibe si acum e ok. Mai racaie un pic in capota, dar nu e ca inainte si oricum macar sterg ca lumea ambele stergatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat si eu... am scos stergatorul (bratul) am scos saiba pe care patina stergatorul (cred ca acum se invarte direct pe siguranta dar am sa-i pun o saiba mai subtire mai incolo) si am pus la loc... cand ridic capota nu mai atinge..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca e chestie generala cu harjaitul capotei. Si la mine face la stergatorul de la sofer cand deschid capota dar de sters sterg bine, mentionez ca am joc la mecansim.Stie cineva vreo metoda conventionala de a scapa de acest joc ?

Referitor la harjitul capotei .... mai toate S/V 40 o au ! Asa face si Sepia mea , cu toate ca nu are nici un joc in ax !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am rezolvat harjaitul capotei acum vreo saptamana tot cu plasic.Acum nu mai atinge capota de stergator cand o deschid.::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca as putea sa iau?Bosch,Valeo sau Srw?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu folosesc lame cumparate cu 15 lei , cu grafit , de 71 cm ... data viitoare cand le schimb postez o poza .

Avantaje : oricum se uzeaza si cele bosch, valeo etc. si le poti schimba avand un cost mic .(in cazul meu 150(aproximativ) lei un set bosch . cumperi 10 lamele ) pe mine ultimul set mau tinut 5 luni pana au inceput sa scartaie ...

Dezavantaje: te murdaresti cu grafit(se spala cu sapun foarte usor) cand le montezi , dureaza o ora sa mergi la magazin sa le cumperi , sa dai jos stergatoarele , sa mergi in casa sa le schimbi , le montezi la loc . + vecinii se uita urat la tine ca umblii cu stergatoare in mana ... de preferat sa o faci ziua , noaptea te mai intreaba si politia de sanatate

cele cu grafit imi plac deoarece , sterg destul de bine si sunt foarte silentioase

nu cumpara cele de la baumax /auchan / practiker . erau intro cutie cu rosu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce marca as putea sa iau?Bosch,Valeo sau Srw?

Eu am pe V bosch aero(parca asa le zice).Le am de 2 ani si abia de curand au inceput sa dea semne de uzura(exista o parte din parbriz pe care nu o sterg) desi nu sunt sigur ca e din vina stergatoarelor.Cand le-am pus, stergatorul de la sofer avea o curbura putin mai pronuntata decat cea a parbrizului si ca atare nu "calca"cum trebuie.Dupa ce am inceput sa le folosesc..cumva se aseza bine.Insa...in ultimul timp a reaparut problema.Acum..nu stiu daca e de la uzura stergatoarelor sau din uzura bratelor.

Oricum..overall sunt foarte multumit de durata de viata a acestora.Cele ieftine le schimbam o data pe luna sau maxim la o luna si jumatate.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Valeo Silencio

cam un an au tinut

acum am Bosch

sa vad cat tin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALKA - tin de 2 ani si sterg inca bine,

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALCA si aici. Multumit pe deplin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus valeo de trei ani si inca nu am motive sa le schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ALCA si eu,au aproape un an si inca si fac treaba.

La cat au costat...si sa cumperi trei seturi pe an si tot esti bine la buget!

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce am incercat cam tot ce am gasit "aftermarket" (normal, Bosch Aerotwin, Kaufland, Praktiker etc) am fost asa de decadent acuma sa iau un set original (30€ :( ). Am sa vad cat tin...Oricum Bosch Aerotwin nu au tinut mai mult fata de "no name" asa ca dpmdv nu se merita..

Share this post


Link to post
Share on other sites

La magazinul unde amfost nu aveau Valeo,asa ca am luat Swf.Sper sa ma tina macar 6 luni:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat sa menționez, eu aveam si o crapatura dealungul parbrizului care probabil le uza prematur

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 11.10.2010 at 6:45 PM, arhytect said:

SI LA MINE S-A LUAT VOPSEAUA.. saptamana asta desfac si eu sa vad ce e acolo ..

Salut,eu am schimbat ansamblul (aprox 150 lei) se schimba usor 6 suruburi si o nuca la motoras :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am aceasi problema cu stergatorul de la sofer , imi agata de capota cand o deschid si pe langa asta nici nu sterge parbrizul in totalitate dar asta s-ar putea sa fie de la lamele.

Oare daca , caut la dezmembrari altele o sa am aceasi problema? merita sa le schimb sau incerc sa rezolv si eu cu motoda cu plasticul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea au problema asta. Isi face joc in bucsa si atinge in capota+nu mai apasa foarte bine pe parbriz. Eu am vandut aceste mecanisme cu 100-150lei sh in functie de stare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat bratele la una si s-a rezolvat problema. Adica am pus brate noi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, paunionutz a spus:

Eu am schimbat bratele la una si s-a rezolvat problema. Adica am pus brate noi

asta doar pt a sterge mai bine , nu cred ca se rezolva si problema frecarii cu capota...

Share this post


Link to post
Share on other sites

maine fac o proba...la masina mea...nu prea m-a deranjat ca nu prea ridic capota des :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now