rmi94

ANVELOPE DE IARNA (ca se apropie) :)

126 posts in this topic

Eu tocmai am luat pentru XC-ul meu 4 bucati de Michelin Alpin Lattitude....235/60/R18....am dat 4.000 ron, cu reducere ;).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: De ce se recomanda jante de tabla pe zapada? Mie nu-mi place cum arata masina cu jantele de tabla, dar cica asa e bine, sa le pun pe cele de tabla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt. ca de ex. daca derapezi intr-o bordura e mai ieftin / posibil sa indrepti una de tabla decat una de aliaj... E doar unul din motive...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Goodyear Ultra Grip 7, sunt excelente, au tractiune foarte buna pe zapada.

Sunt foarte multumit de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic: De ce se recomanda jante de tabla pe zapada? Mie nu-mi place cum arata masina cu jantele de tabla, dar cica asa e bine, sa le pun pe cele de tabla.

La temperaturi scazute aliajul devine mai casant, nu cu mult, dar suficient incat sa se poata fisura. Cele de tabla doar isi modifica forma, care poate fi indreptata usor cu costuri considerabil mai mici fata de a suda o janta de aliaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Pirelli w210....ca si cauciucuri de iarna sunt ok, si cu ele si fara ele tot am ramas inzapezit intre blocuri, ca dehh...zapada era mare si am ramas suspendat. Asa de mers in regim normal sunt foarte bune, aderenta destul de buna si franeaza foarte bine. Asta e al 3 lea an care le folosesc, din care 2 pe Volvo...la anu` trebuie altele ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rmi94

Pt SUV cele mai bune anvelope sunt urmatoarele :

1 Goodyear - WRANGLER Ultra Grip

[1,61] / 14

2 Continental - ContiCrossContact Winter

[1,64] / 18

3 Vredestein - Wintrac 4 xtreme

[1,70] / 60

4 Toyo - OPEN COUNTRY A/T

[1,74] / 29

5 General - GRABBER HTS

[1,75] / 14

Eu personal recomand Nokian WR SUV, Maurice stie de ce ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum depinde si de masina, in functie de aceasta, o incalti cu un anumit tip de gume ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de aia am pus lista pt SUV-uri .

Daca vb de turisme atunci vorbim de alte anvelope .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu jantele de tabla am impresia ca-i o teorie mai ampla mergand pana la o janta mai mica in diametru si un balon mai mare, latimea redusa a anvelopei pentru a diminua rezistenta la inaintare prin zapada, etc, etc.

La noi s-a luat in calcul decat aspectul pur practic, borduri, indreptari, etc.

Pentru vara ai o janta mare in diametru cu un talon mic si o latime apreciabila care maresc performantele sportive, reactia, etc.

Iarna schimbi janta si pui una mai mica in diametru si mai ingusta, de tabla ca-i mai ieftina si niste cauciucuri deasemenea mai mici deci implicit mai ieftine.

Mai este si chestie de comoditate si de ce nu costuri.

La mine schimbul cauciucurilor si echilibrare pentru 235/55/R17 ma costa 250-300 lei (inclusiv spaga).

In 3-4 ani platesc costurile a 4 jante de tabla la vulcanizaresi mai stau si in frig 1-2 ore sa ma rog de nea Ion sa nu-mi zgarie janta de aliaj cand o pune pe masina de dejantat sau echilibrat.

Mereu m-am intrebat de ce in WRC la raliurile pe zapada au rotile asa subtiri.

Poate ne lamuresc cei mai isteti cun "ieste" cu "roatele" astea.

Am uitat:

Toate cele de mai sus se aplica in Germania sau aiurea, nu la noi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete direct de la sursa :

"The Pirelli Sottozero Ice tyres for rallies such as Sweden are designed for roads entirely covered in ice. They use a narrow tread pattern, which provides a bigger pressure on the road surface and consequently more grip.........Pirelli's engineers have designed an extremely narrow and deeply sculpted tread pattern. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mereu m-am intrebat de ce in WRC la raliurile pe zapada au rotile asa subtiri.

Aceeasi greutate e distribuita pe o suprafata de contact mai mica, rezulta o presiune mai mare pe pata de contact, deci o aderenta mai buna.

Daca zapada e afanata e si mai bine, cauciucurile se afunda nitel si "prind aderenta" si cu partile laterale. Si aici un cauciuc mai subtire e de preferat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SI eu recomand cu mare incredere NOKIAN Profil:HKPL SUV XL sunt foate bune.....nu o sa va dezamageasca......si nu sunt nico foarte scumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut tuturora,

Nou pe acest forum si posesor de XC 60 de aproape 2 ani (si aproape 70.000), confirm ca anvelopele Goodyear citate mai jos sunt foarte bune. La fel si Continental ContiCrossContact Winter.

Personal insa folosesc pentru primavara, vara si toamna : Goodyear Wrangler - all wheather (235/60/R18) iar pentru perioada de iarna Continental Conti 4x4 WinterContact (235/65/R17). Am auzit si am citit multe impresii pozitive si de anvelopele de la pozitiile 3, 4 si 5 si chiar despre Nokian (vara sau iarna).

Alegerea mea a fost facuta pentru pneuri mixte mai toata perioada anului, pentru ca locuiesc intr-o zona unde ploua foarte des, temperaturile pot varia destul de tare primavara sau toamna intre noapte si zi iar Goodyear Wrangler are un raport pret/calitate/fiabilitate destul de ridicat. Pot spune ca am facut cu anvelopele Goodyear Wrangler aproape 35.000 km si ca sunt aproape ca noi, uzura fiind destul de mica. Ceea ce nu a fost cazul cu anvelopele de origine Pirelli, care nu au tinut mai mult de 30.000 km (cel putin pe fata, ca pe spate mai mergeau).

Cat priveste anvelopele de iarna Continental Conti 4x4 WinterContact confirm comportamentul exemplar pe zapada si gheata. Iarna trecuta (2009-2010) nu a fost una usoara, nici macar in Belgia.

Desi sunt multumit de Continental, probabil ca viitoarea mea optiune pentru pneuri de iarna, va fi Nokian, anvelope despre care am citit numeroase impresii pozitive ale utilizatorilor (fie posesori de Xc 60, XC 90 sau alte marci de SUV-uri).

Inchei aici si urez tuturora o iarna cat mai usoara si fara evenimente cu XC 60 (desi previziunile pentru 2020-2011 par a fi destul de ingrijoratoare in toata Europa pentru moment...

@rmi94

Pt SUV cele mai bune anvelope sunt urmatoarele :

1 Goodyear - WRANGLER Ultra Grip

[1,61] / 14

2 Continental - ContiCrossContact Winter

[1,64] / 18

3 Vredestein - Wintrac 4 xtreme

[1,70] / 60

4 Toyo - OPEN COUNTRY A/T

[1,74] / 29

5 General - GRABBER HTS

[1,75] / 14

Eu personal recomand Nokian WR SUV, Maurice stie de ce ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudellus are dreptate in tot ce spune mai jos.

Problema mea a fost, ca atunci cand am cautat pneuri de iarna si jenti, nu am gasit aici (in Belgia) pneuri si jenti de tabla pentru iarna. Am inteles ca ar fi o problema cu dimensiunea si ca pentru XC 60, jentile de tabla s-ar gasi foarte greu sau deloc.

Chiar si reprezentantele Volvo din Bruxelles au in ofertele lor pneuri de iarna cu jenti de aluminiu pentru XC60 (jenti Segin de 17 plus pneuri de iarna Pirelli, Continental sau Michelin). Nu am vazut pana acum oferte de pneuri cu jenti de tabla. O alta chestiune ar fi, ca aici diferenta intre pretul unei jenti de tabla si unei jenti de aluminiu este (pentru XC 60) de cel mult 10-15 euro in plus pentru o janta de aluminiu, asa ca majoritatea proprietarilor prefera pentru 10-15 euro in plus sa cumpere jenti de aluminiu.

Ca o paranteza, eu personal am pe masina primavara, vara si toamna Goodyear Wrangler (235/60/R18) iar iarna Continental 4x4 WinterContact (235/65/R17). Diferenta de confort este destul de mare intre jentile de 18 si cele de 17. Cele de 17 sunt mult mai confortabile pe drumurile degradate. Si cum autostrazile din Belgia au avut mult de suferit dupa iarna grea din 2009-2010, am putut constata personal diferenta de confort intre 17 si 18.

La temperaturi scazute aliajul devine mai casant, nu cu mult, dar suficient incat sa se poata fisura. Cele de tabla doar isi modifica forma, care poate fi indreptata usor cu costuri considerabil mai mici fata de a suda o janta de aliaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.....vreau sa stiu si eu cum se comporta masina pe zapada ;):X chiar vreau sa stiu cum se comporta si cat de buna este......va rag.....:X multumesc anticipat...;)

Mai multa atentie la scris

Edited by Danyx
Scriere urata

Share this post


Link to post
Share on other sites

xc60 nu e un off-roader veritabil, asa ca nu exagera cu namolul si zapada. mai ales daca ai cauciucurile standard pe ea.

nu e bine sa intri pe unde intra subaru,toyota, rover, mitsubishi....astea sint facute pentru off-road.

volvo are 4x4 de oras , in principiu...pentru conditii usoare de off-road.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

xc60 nu e un off-roader veritabil, asa ca nu exagera cu namolul si zapada. mai ales daca ai cauciucurile standard pe ea.

nu e bine sa intri pe unde intra subaru,toyota, rover, mitsubishi....astea sint facute pentru off-road.

volvo are 4x4 de oras , in principiu...pentru conditii usoare de off-road.

daca nu ai cauciucuri de iarna, nu-ti recomand sa te joci prin zapada sau pe gheata si nici sa te apuci sa te cateri pe nu stiu unde .. oricum, masina se comporta foarte bine. E important sa o cunosti si sa stii ce poate, dar sa nu risti nimic daca nu esti sigur pe tine. spre deosebire de subaru, toyota, etc .. , 4 x 4 la volvo e controlat electronic si daca nu stii cand si cum "gandeste" masina risti sa ramai infipt in zapada :)

ce motorizare ai ?

Edited by Danyx
Postare multipla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce credeti voi ca un Subaru s-ar comporta altfel in situatia data. :huh: Tot 4x4 electronic are si ala. De fapt cam la orice SUV in zapada inalta afanata cu cauciucuri de asfalt ii cam da cu virgula.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noile Subaru este chiar acelasi sistem AWD DAR marketingul functioneaza mai bine la Subaru, de fapt este tot de tipul "Multi-plate clutch coupling" DAR functioneaza 50:50 nu ca la Volvo care trimite 95% din cuplu pe fata si doar 5% pe spate iar in functie de situatie redistribuie cuplul .

Problema mare la Volvo este ca sistemul AWD nu este dimensionat corect, daca era calculat din prima corect nu erau probleme, din pacate daca bagi un Volvo in noroi/zapada si tragi de el in mod barbar exista riscul sa se strice transmisia, asa ceva se intampla mai greu la alte marci si se intampla frecvent la Hyundai .

Ideea este ca anvelopele de iarna te ajuta dar nu fac totul iar posesorul de XC60 trebuie sa tina cont ca are un mini SUV nu un offroader .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu recomand Fulda Kristall Control Hp. Chiar daca scrie pe ele ´´Made in Germany´´, prind binisor pe zapada, dar franarea pe asfalt uscat la temperatura mare, a fost pentru mine o adevarata cascadorie. Zilele trecute am pus frana, ca sa nu intru in coloana care se formase in fata mea (cu aprox. 65 km/h), am intrat pe contrasens cu frana la podea si am depasit 2 masini stationa. De data asta am avut noroc. Cu GoodYear-ul de vara franarea era aproape instantanee, dar cu Fulda am avut emotii. Mentionez, ca nu am probleme cu franele, pentru ca, in urma cu 3 saptamani, am trecut I.T.P.-ul cu brio.

Edited by roco

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate nu stiti : cele mai bune cauciucuri se fac in romania si turcia ! nu rideti, e adevarat ! in fabricile de aici sint bagate cele mai noi tehnologii !

deci, fara gluma : la cauciucuri , made in romania e super ok !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in septembrie mi-am incaltat-o cu Goodyear Eagle Ultra Grip GW-3. Le-am luat de la un tip cu 13 milioane...cauciucurile fiind rulate pana in 5000 km (avand inca moate de cauciuc). Sper ca iarna asta masina mea sa faca fata cu brio B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara

Am rezolvat in final, dupa ce am urmarit pareri si clasamente. Mi-am dotat masina cu MICHELIN ALPIN LATITUDE. Astept prima zapada sa le testez. O prima impresie: foarte silentiose pe asfalt curat. Fata de DUNLOP WINTER SPORT (M2 si M3)sunt "tacute".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now