andforgiven

vreau sa-mi cumpar s60-sfaturi

95 posts in this topic

HU-603 se poate schimba cu HU-803, HU-850 este pt modelele facelift, merg si alea puse daca iei si climatronic + rama completa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Eu am probleme imense cu Volvo-ul meu s60. Am o masina de 38.000 km fabricata in nov 2007 care a stat prin service-uri aproximativ 2 ani. Sunt dezamagit de service, ultimul deviz de lucrari este de aprox 4000Euro.Partea electrica si electronica masinii este "0". Pentru ca am optat pt Volvo, sunt pus acum sa dau in judecata service-urile si firma Volvo. Sper sa nu fiu apostrofat de iubitorii acestei marci, dar eu ma bucur ca am convins 2 oameni sa nu-si cumpere Volvo. Pentru a recupera o parte din investitie, ma gandesc sa o bag sub un camion, si sa recuperez , in cardasie cu cineva de la asigurari, o parte din bani. In rest, numai de bine :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai impartaseste-ne si noua problemele tale,sa vedem daca sunt obiective(defecte datorate marcii)sau cauzate de minunatele service-uri din Romanica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şerban, vezi că sunt mai mulţi pe-aici care întreabă dacă să-şi cumpere Volvo... spune-le şi lor.

PS: Doar de curiozitate, ce şi-au cumpărat cele două persoane pe care le-ai convins să nu-şi cumpere Volvo? benveu sau folgvagăn? Să nu spui că go, Logan, go! hehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Serban asteptam acele "vesti" super despre Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incerc sa va dau cateva lamuriri, dar nu extrem de multe, pentru ca vreau sa scap de aceasta masina. Eu chiar vreau sa o vand, inclusiv unui fan vOlvoPrima defectiune a fost calculatorul central la 33.000 km(treizeci si trei) . Acum sunt nevoit sa inlocuiesc modulul frana ( service-ul din Debretin vrea sa ma taxeze cu 400.000 Ft piesa + 14.000 software-ul, aprox 1500 Euro) . Service-ul din Debretin e la fel de incompetent precum cel din Oradea. Oricum...autoturismul in sine nu avea voie sa aibe astfel de defectiuni in conditiile in care am rulat pana in prezent in jur de 40.000 de km. De ceva timp, acest autoturism este utilizat exclusiv pe ruta : Oradea-Service Debretin. Nu am mai facut nici un drum cu acest autoturism inafara de faptul ca o conduc pana la service si inapoi acasa. Asta pe langa faptul ca a stat cu lunile in service in Oradea si in Debretin. asa ca....vand volvo s60, 2.4D, 126 cp, momentum, fabricatie nov 2007, sub 40.000 km rulati .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cât ceri pe ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca cineva e interesat de cumparare, am sa-i dau toate detaliile. Sunt onest in a relata toate problemele autoturismului. Acest modul de frana trebuie inlocuit (aprox 1500 Euro). Probabil ca dupa inlocuire masina o sa fie Ok, dar eu nu mai doresc aceasta masina . Mie personal mi-e lehamite de ea. Nici nu vreau sa o mai vad. Il las pe altul sa se bucure de ea. Eu am avut partea mea de distractii cu "scandinavian design".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai căutat modulul ăla pe la dezmembrări? Dar de Bogdan G (Dl. Electrician) ai auzit? Păi, ia să auzi!

Cât ai zis că ceri pe maşină? :D

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim,vrei s-o cumperi?Daca si tu care ai avut atatea probleme cu al tau Volvo te-ai baga sa o iei inseamna ca intr-adevar e o marca pe cinste!! :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi din două tot iese una bună, nu ?

Eu am avut probleme, dar le-am rezolvat (aproape juma' din ele... hehehe). Cu calm, fără nervi, fără să mă plâng, fără să o înjur, fără să blamez marca... hehehe

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei lasă ca mai sunt unii pe aici care au doua si bune pe deasupra, din păcate meșteri care sa știe Volvo în țară nu exista și în acest caz nu merita sa ai un Volvo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai,ca sa exemplificam,eu am stat dupa 1 filtru de motorina,bujii si bielete directie+capete de bara cam 2 saptamani,timp in care am vazut diverse tipuri de piese(niciuna buna)comandate,bineinteles,dupa seria de caroserie!!Actualmente stau de o alta saptamana dupa 2 amarate de chedere.Daca sa primesti niste lucruri absolut uzuale trebuie sa stai circa o luna,nici nu vreau sa ma gandesc ce se intampla cand ai nevoie de ceva mai serios!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acuma depinde si unde le comanzi si de la cine.Per exemplu eu cu Roberto am colaborat super(si colaborez :D in contiunare)si nu am avut niciodata probleme,hai sa zic o zi doua intarziere o singura data da nu e capat de lume,iar Bogdan m-a ajutat cu uleiul(chiar daca de la prima sursa nu avea,am gasit la a 2-a)carora le multumesc si sper sa colaborez si pe viitor.

Depinde si unde le cauti ;)

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt total de acord cu tine,totusi mi se pare inadmisibil faptul ca in anul 2010 multi nu sunt in stare sa aduca niste piese absolut comune pentru o masina...si aici vorbesc de furnizori de piese consacrati(nu dam nume).E foarte posibil ca multi sa nu fie inregistrati pe forum si singurul mod de a-si procura piesele sa ramana service-urile.Aia ce fac?Ajung sa judece o marca auto prin prisma experientelor nefericite avute prin diverse unitati reparatoare de toata jena.Pai daca au ajuns oamenii sa-si repare Volvo-urile prin Ungaria,ce sa mai zicem?(nu ca Ungaria ar reprezenta vreo problema,sa nu fiu inteles gresit):).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt total de acord cu tine,totusi mi se pare inadmisibil faptul ca in anul 2010 multi nu sunt in stare sa aduca niste piese absolut comune pentru o masina...si aici vorbesc de furnizori de piese consacrati(nu dam nume).E foarte posibil ca multi sa nu fie inregistrati pe forum si singurul mod de a-si procura piesele sa ramana service-urile.Aia ce fac?Ajung sa judece o marca auto prin prisma experientelor nefericite avute prin diverse unitati reparatoare de toata jena.Pai daca au ajuns oamenii sa-si repare Volvo-urile prin Ungaria,ce sa mai zicem?(nu ca Ungaria ar reprezenta vreo problema,sa nu fiu inteles gresit):).

Dar in anul de gratie 2009 ti se pare admisibil ca atelierul acreditat de marca X (nu e Volvo) sa aduca aripa stanga sa o monteze pe partea dreapta? M-a costat inca o saptamana de asteptare pana au trimis piesa inapoi si a venit cea buna! Din pacate avem multi mesteri in tara asta, dar putini care sa si stie si sa isi dea interesul (ambele de-odata)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt super multumit de volvo s60 d5 an 2005....e cu adevarat masina de care am nevoie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

Sunt nou in ale scrisului pe acest forum, nu si in ale cititului. Am urmarit cu interes toate discutiile pentru a ma familiariza cat de cat cu masina Volvo.

Nu am un Volvo, inca, dar m-am hotarat sa-mi cumpar unul. Chiar am pus ochii pe unul. Masina arata super, este un D5 din 2005 de 185cp, cutie manuala in 6 trepte. Problema care o are, daca se poate spune ca este o problema, este ca are aproape 140.000 km. Dar masina are toate reviziile facute la reprezentanta, cu cartea de revizii stampilata la fiecare 25.000 km. Acum vine si intrebarea: merita sa-mi cumpar masina asta? tinand cont de km pe care ii are.

P.S. Masina este de la o casa de masini si vine si cu garantie de un an la motor si cutie.

A`propos de distributie: in cartea acestei masini scrie ca se schimba la 180.000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

" Acum vine si intrebarea: merita sa-mi cumpar masina asta? tinand cont de km pe care ii are."

Adica sunt multi sau putini? Ca pentru masina sigur nu sunt multi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi plauzibili kilometrii.

Masina arata bine si daca e totul real pe ea si nu are vicii ascunse,.... o sa iti placa.

Verifica cu atentie istoricul si cere detalii de la reprezentante sau service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi se par multi kilometri, dar as putea fi subiectiv, pentru ca imi place foarte mult masina. De asta am apelat la voi, sa aflu mai multe pareri, obiective sper, dar avand in vedere ca este o masina Volvo, mai greu sa fii obiectiv.

O sa verific istoricul masinii (intretinere si reparatii) la service-ul reprezentantei sigur inainte de a semna contractul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now