andforgiven

vreau sa-mi cumpar s60-sfaturi

95 posts in this topic

Salutare tuturor si bine v-am gasit!Scriu pe acest forum dupa cateva zile in care am incercat sa ma documentez cat mai mult despre Volvo in general si despre modelul S60 in special.Sunt intr-o oarecare dilema,am in vedere achizitionarea in sistem leasing a unui autoturism sh.Dupa indelungi cautari si prospectari,m-am oprit asupra a doua masini:volvo s60(2007,momentum,2.4 diesel,60000 km)si honda accord(2008,2.0 benzina,executive).Nu am sa aduc in discutie plusurile si minusurile concrete ale celor 2 masini(cum arata,an fabricatie,km,dotari).Am postat si pe forumul Honda,discutand cu baietii de acolo despre ce inseamna Accord-ul.Inca de la inceput va spun ca am fost in ultimii 10 ani gasoline addicted:),am condus diesel ocazional si mi-e foarte teama de ce inseamna o masina alimentata cu motorina.Din cate am inteles de pe forum,motorul d5 de pe s60 este destul de sensibil.In al doilea rand va spun sincer ca nu stiu cum trebuie condusa\turata o astfel de masina.In al treilea rand as vrea sa stiu de la posesorii de s60 d5 daca acest motor(aceasta masina)este placut\a la condus,daca ofera ceva senzatii tari(nu sunt vitezoman dar imi place sa simt ceva cp sub mine) si in general daca e o masina de luat,avand in vedere faptul ca 4 ani de-acum incolo voi fi sluga la leasing:)(macar sa merite efortul).De condus,din pacate,nu am condus nici Honda si nici S60,nu am prieteni care sa aiba asa masini iar Constanta sta foarte prost atat in ceea ce priveste reprezentanta Volvo cat si cea Honda.

Concret m-ar interesa sa vad prin ochii vostri si sa simt prin experientele voastre daca s60 este o masina care sa merite.Din start am exclus variante de masini comune,nu vreau ca atunci cand plec dimineata la munca,pana ajung la masina mea,sa mai vad 20 la fel.De aici alegerea facuta.

Sperand ca nu v-am plictisit prea tare cu post-ul meu si ca nu am deranjat pe nimeni,va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Eu am un S60 D5 de 185cp este un model foarte simplu, fara piele si alte imbunatatiri.

Am cumparat-o din 2006 din germania la 78 000 km. Acum are 141 000 si pot spune ca se comporta, inca, foarte bine

Nu stiu ce inseamna motor sensibil. Pana acum nu prea mi-a demonstrat ca este un motor fragil.

Eu cred ca este o masina buna si confortabila la mers. Am facut de cateva ori drumul bucuresti viena sau prin germania si nu m-a obosit deloc.

Nici macar prin romania nu ma oboseste ci din contra.

La depasiri este foarte buna pentru puterea ei. Putine masini prin romania imi fac probleme si crede-ma ca depasesc nu dorm. Pentru depasirea unui tir care merge normal iti trebuie doar aproximativ 3 secunde. Nu am avut probleme mari cu ea, poate si din cauza lipsei de dotari. Se mai rupe o parghiuta de plastic de la motor insa se poate schimba cu 20 de roni.

Imi place masina si motorul ei. Nu am mers cu foarte multe masini, m-am limitat la a mea si inca cateva insa in masina asta chiar m-am simtit foarte bine.

Cred ca daca ai grija de un S60 si el te va multumi. Fiind o masina la mana a doua, conteaza foarte mult si istoricul ei.

Bafta in alegerea pe care o vei face.

Share this post


Link to post
Share on other sites

io le-am condus pe amindoua.

si eu prefer benzinarele (cu cuplu).

japonezele nu se strica asa de mult ca masinile europene.

s60 pe motorina ar putea fi alegerea unuia care vrea mai multa dinamica decit ofera honda.

ambele masini (sh) sint aproape una de alta.

greu de ales.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!masina nu mai are istoric de service de la 12000 km.Fiind recuperata din leasing,ma gandesc ca proprietarul i-o fi pus macar ulei si filtre.Din verificarile pe care i le-am facut la firma unde a avut casco,rezulta ca a avut o singura dauna-un parbriz.Deci ar parea ok.Acum nu cred sa nu aiba kilometri reali.La testarea completa nu a dat erori,totusi ar exista vreun risc sa am vreo surpriza avand in vedere ca masina a fost verificata la o reprezentanta Mercedes si nu la Volvo?Ofera testerul Volvo informatii care ar putea sa fie omise prin testarea cu alt tip de tester?

Din ce spui tu masina e foarte ok.Citeam prin review-uri ca spatiul pentru pasagerii din spate este cam mic..este adevarat?De asemenea am auzit tot felul de idei despre cum trebuie folosita turbina(neconducand diesel turbo decat foarte rar nu mi-am batut capul sa aflu detalii pana acum).Ca si consum unii dadeau si 5.5-6 inafara iar in oras undeva pe la 7-8.e un consum real?Si nu in ultimul rand:13400 euro este un pret bun pentru masina asta?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

io le-am condus pe amindoua.

si eu prefer benzinarele (cu cuplu).

japonezele nu se strica asa de mult ca masinile europene.

s60 pe motorina ar putea fi alegerea unuia care vrea mai multa dinamica decit ofera honda.

ambele masini (sh) sint aproape una de alta.

greu de ales.

Salut.Sa inteleg ca intre cele doua,Volvo e mai interesanta ca si comportament rutier?Ofera mai multe,are un raspuns mai bun la manevrele soferului?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intradevar, spatiul pasagerilor din spate e cam mic la picioare insa bancheta e destul de lunga si nu incomodeaza foarte tare pentru un om normal.

Turbina, da trebuie si ea stresata si nu lasata sa doarma insa e valabila pentru mai toate masinile diesel.

Nu stiu cum merge o honda sa pot face o comparatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca ceva.Aveti idee cat e impozitul la 2,2?exista vreo diferenta intre persoanele fizice si firme?rca-ul am inteles ca e undeva la 600 lei-6 luni

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca e diferenta intre persoana fizica si persoana juridica .. e cu 60% mai scumpa pentru Juridice si impozitul si asigurarea si tot ce inseamna taxe .   

Fa o strigare la baietii din CT cu S60 ,ca sunt destui,  sa te faca la un drive test si  ai sa te indragostesti .  D5-ul e bun si merita .. consumul este acela de care spuneai mai sus si este real .  la cutia manuala, la aia automata e putin mai mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Impozitul este 864 RON .

S60 2007 cu motor D5 este o maÈ™ină foarte puternica, 8sec suta si 230km/h viteza maxima cred ca este ok, nu mai vb de faptul ca foarte uÈ™or se poate face de 220cp iar performantele sunt uimitoare pt un sedan .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul D5 in sine nu este unul sensibil...este un motor VOLVO 100% capabil sa duca multe sute de mii de km daca i se da ce-i trebuie si cand trebuie(ulei si filtre bune)...Sensibile sunt piesele de pe langa el cum ar fi injectoarele,suportii motor si tuburile/furtunele de admisie...cam astea pica...dar acum sa nu crezi ca pica la fiecare 20.000km...daca gresesc sa ma corecteze sau completeze careva...

PS ca idee exista si S60 2.0 benzina,desi sunt mai rare dupa cate bag seama

Share this post


Link to post
Share on other sites

gasesti la orice colt 2.0t si chiar mai ieftine decat un D5, deci ai de unde alege . Honda imi place la exterior mai ales Accordul Combi au au dar nu cunosc ce poate si ce nu .. boo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Accord 2.0 nu poate prea multe. Asta daca nu o turezi la maxim, ceea ce devine destul de obositor si enervant. Are un coleg una din 2007, e o masina medie si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

acest momentum unde se se situeaza ca si nivel de echipare?adica este cea mai slaba echipare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Nu am condus un S60 D5 (din pacate) dar am vizitat unul de curand pentru o eventuala achizitie. In spate se sta binisor, bancheta e mare si ai loc chiar daca nu poti juca fotbal in spate. Pentru mine nu e foarte grav, cei doi copii au destul spatiu. In schimb, in fata, ai tot spatiul din lume!!

Momentum este echiparea a 3-a din 4, deasupra mai este doar Summum, iar sub este Kinetic si standard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La versiunea veche nu am auzit decat de KINETIC, MOMENTUM si SUMMUM .

Oricum nu conteaza ce echipare are, conteaza ce optiuni are, poti avea Momentum cu xenon, sonorizare premium, navi etc sau SUMMUM fara xenon, navi si sonorizare premium .

http://www.produkte24.com/images/catalogs/955/pdf_1746.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

din verificarea pe care am facut-o la reprezentanta dupa serie de sasiu reiese ca masina este echipata momentum iar cei care o vand au trecut la dotari:senzori ploaie si lumini,spalator faruri,xenon,oglinzi electrice si rabatabile electric,geamuri actionate electric,climatizare,pilot automat,comp bord,comenzi volan,tapiterie piele,scaune electrice,airbaguri,radio cd,proiectoare,inchidere centralizata.

acest nivel de echipare-momentum,cu ce tip de sonorizare vine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai piele echiparea este SUMMUM.

Te uiti ce scrie pe HU si vezi de care este, daca este HU-850 atunci este HighPerformance sau Premium in functie de cate difuzoare ai (9 sau 13) sau ce amplificator ai .

Kinetic are tapiserie textila, momentum are piele+textil si Summum are piele .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare ne poti zice cati km vei face pe an asta depinde daca e mai bine un diesel sau unu pe benzina,daca facem un calcul:

km anuales 20.000

pretul motorinei si a benzinei in euro:(aste sunt preturile de aici din madrid dar se poate face un calcul si in lei pentru mine este mai greu ::) )

diesel:1,08€

benzina:1,12€

consum medio D5-5l/100 

        benzina-10,5l/100

litri combustibil la 20.000km

D-1000

B-2100

COSTUL carburantului pentru 20.000km

D-1080€

B-2352E

Share this post


Link to post
Share on other sites

continuare--- acum pretul dintre cele doua masini

diesel -11500€

benzina -5-6000€ diferenta dintre masini in cat timp se poate amortiza ??cam 4 ani incluind diferenta de benzina si motorina

plus revizii,piese si multe altele mai scumpe la diesel ca la benzina daca nu faci multi km cumparati o masina pe benzina iti zice unul care are un s60 diesel ::)

Sper ca ati inteles idea mea aceasta este parerea mea iar despre s60 D5 tot ce pot sa zic ca este o masina perfecta pentru mine niciodata nu am avut probleme cu ea dar daca cineva are vreun S60 R SI si imi face cadou il primesc fara probleme ;D ;D salut si noapte buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Marian si Claudios:rezultatele de pe mobile.ro cu ceea ce spuneti voi se cam bat cap in cap;am luat S60 intre anii 2006 si 2009

deci:

1.S60 2.0 (benzina evident) sunt f putine pt anii astia...ca exemplu pe mobile am gasit doar 8 rezultate in toate tarile...si asta nu e de azi,de ieri...acum vreo 2 ani am tot cautat pe mobile benzinare de 2.0 si tot cam la fel se prezenta piata;In schimb benzinare de 2.4 sunt mai multicele...aprox vreo 43...

2.Diferenta de pret intre diesele si benzinare nu prea e asa...Benzinarele din anii mai sus mentionati incep de pe la 9000euro in timp ce dieselurile incep chiar de pe la 8000(ce-i drept nu m-am uitat la km;dieselurile cel mai probabil au mai multi km)...deci conform acestui site dieselurile sunt chiar mai ieftine...

Evident eu am luat decat un site si masini incepand din 2006 si poate realitatea nu sta chiar asa dar oricum benzinar la jumate de pret fata de diesel si 2.0 la toate colturile ????nu induceti omu in eroare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu vreau sa duc pe nimeni in eroare,dar daca intrebi pe orcine daca faci putini km pe an nu merita dieselurile pentru ca nu amortizezi bani.scuza-ma ca iti zic dar eu de pe mobile.net nu prea miasi lua masina pe cuvant iti spun.daca cauti in alta tara sa nu fie germania in care cam toate au peste 150mii km.un s60 D5 din 2009 cu vreo 40-50mii km aici in spania se vinde intre 17000€ iar unul pe benzina vreo 3-4 mii € mai ieftin.Eu de exemplu am cumparat aproape acum 2 ani un s60 din 2003 cu 86 miii km realiiiii dar in germania aceasi masina o cumparam cu 250mii si poate cu 3-4000€ mai ieftina dar dublu km mei. iar la acesti km eu unul nu masi risca .dar sa nu uitam aici nu este cazul de multi km.masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.coches.net/volvo-s60-24d-summum-4p-diesel-2007-en-madrid-24920223-covo.aspx    uitate aici

http://www.coches.net/volvo-s60-24-140-momentum-4p-gasolina-2007-en-madrid-24829632-covo.aspx

daca nu se vad unul diesel 2007 17000€ (137000km)

unul benzina cu muuuuult mai putini km ca si dieselul la modicul pret de 13900€ (36000)http://www.coches.net/volvo-s60-24d-summum-4p-diesel-2007-en-valladolid-24910595-covo.aspx

asta este 21000€ zice summum dar nu e

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai nu mai induce lumea in eroare, au fix acelasi pret si diesel si benzina,

http://www.coches.net/volvo-s60-d5-optima-diesel-2003-en-madrid-24873743-covo.aspx

http://www.coches.net/volvo-s60-24-140-optima-4p-gasolina-2003-en-madrid-24836990-covo.aspx

Masinile din spania sunt foarte scumpe, foarte slab echipate si prost intretinute asa ca nu merita luate in consideratie, prefer o masina din Olanda sau Germania decat una din Spania/Italia .

Motoarele sunt la fel de fiabile atat pe benzina cat si diesel iar diferenta de consum nu este asa mare cum spui tu, un D5 nu consuma 5% si nici un benzinar 10% .

Un S60 D5 consuma mediu 6.5% iar un S60 2.4i consuma 9% deci 2.5L diferenta iar daca mergi 100% urban sunt 4L diferenta, iar daca pui un set de injectoare de D5 in calcul si distributia care se rupe CLAR iesi mai ieftin cu benzinarul, mult mai ieftin ;D

Ideea nu este diesel sau benzina ideea este masina buna si o astfel de masina e greu de gasit pt ca nimeni nu-si vinde masina buna pe nimic .

Dupa cum am mai spus criza asta a scos la suprafata toate masinile rasturnate/furate/stricate si vanzatorii baga texte din astea standard, a fost condusa de doctor care nu-si mai plateste ratele si trebuie sa scape de ea, e ocazie domle ca e criza acum si nu mai poate omu sa o intretina, texte clasice de samsar roman care vinde toate gunoaiele, bani sa iasa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu ma refeream la Romanica ca se gasesc la toate colturile nu la Germanica , sau tu vrei sa o iei in leasing din Germania si nu am inteles eu bine ? ca tot ai adus vorba de Mobile.de . 

Eu nu sunt adeptul benzinarelor si poate de asta am o parere mai proasta despre ele ..  o fi ele mai rare .. Da-ti comanda de una in Sweden ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now