cata

ce fel de antigel sa folosesc?

18 posts in this topic

daca stie cineva ce tip de antigel sa folosesc pentru masinuta mea v40 1.8,si cat trebuie sa cumpar pentru a-l schimba?

va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti intra cam 7L in instalatie daca golesti TOT-TOT. La cat poti tu goli (adica fara ce e in bloc) iti trebuie MAXIM 3L de antigel si 3 de apa distilata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sall..eu la al meu volvulet, 1.8 benzinar, i-am administrat antigel albastru la culoare, nu stiu sa-ti zic pe loc proprietatile sau tipul mai exact. o sa ma uit si revin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sall..eu la al meu volvulet, 1.8 benzinar, i-am administrat antigel albastru la culoare, nu stiu sa-ti zic pe loc proprietatile sau tipul mai exact. o sa ma uit si revin.

Aral Extra... scrie pe el ca e acceptat de Volvo. Nu din ala roz silicatfrei, ci de cel albastru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

anticoroziv..ca motorul e din aliaj cu aluminiu.. cel putin la mine asa e.. Antigel albastru anticoroziv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc pentru raspunsuri.o sa cumpar antigel albastru la sfaturile si recomandarile voastre .

multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ala roz ce are? Scrie pe el ca e pentru motoare din aluminiu. Aluminiul de la Volvo e altfel decat aluminiul de la VW ?Nu are tot etilenglicol si e fara fosfati? Al meu e verde si sigur e original.

http://www.skandix.de/en/spare-parts/accessories/chemical-products/supplies/antifreeze/972/

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa imi mai completez si eu antigelul si intentionam sa pun antigel nediluat ca sa "reziste mai bine" la temperaturi scazute.

Ca norocu am dat peste un topic interesant unde se sustinea ca antigelul nediluat ingheata mai repede decat cel diluat si pana la urma asa este.

Explicatia o dau niste experti de prin alaska: http://www.gi.alaska.edu/ScienceForum/ASF6/680.html

post-1337-079683800 1291038297_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa imi mai completez si eu antigelul si intentionam sa pun antigel nediluat ca sa "reziste mai bine" la temperaturi scazute.

Ca norocu am dat peste un topic interesant unde se sustinea ca antigelul nediluat ingheata mai repede decat cel diluat si pana la urma asa este.

Explicatia o dau niste experti de prin alaska: http://www.gi.alaska.edu/ScienceForum/ASF6/680.html

Articolul acela e din 1984, e posibil sa se mai fi schimbat cate ceva intretimp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru volvo v40 an 99 ,diesel ce antigel ar fi bun?g12 / g45?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sall boss! ieri am schimbat antigelul! Nu mi-a venit sa cred cat de simplu se schimba! Desfaci stutu de la radiator din partea dreapta jos se scurge tot, bagi stutu la loc si bagi antigelul nou (mai simplu ca la DACIA), mi-au intrat aproape 6l de antigel albastru (cica nu e coroziv, cel putin asa scria pe el).

Mult noroc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am completat si eu antigelul si am pus antigel original. Chiar merita sa iti pui original pentru ca nu e scump.

Pe 1L de antigel concentrat ca asta: http://www.skandix.d...ze-1-l/1009697/ am dat 30 de lei.

Cumperi 3 flacoane de 1L, le diluezi si ai 6L la un pret de 90 de lei.

L-am cumparat de la unix auto spunandu-le codul original volvo pentru antigelul de mai sus: 9437650

Edited by BogdanP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am completat si eu antigelul si am pus antigel original. Chiar merita sa iti pui original pentru ca nu e scump.

Pe 1L de antigel concentrat ca asta: http://www.skandix.d...ze-1-l/1009697/ am dat 30 de lei.

Cumperi 3 flacoane de 1L, le diluezi si ai 6L la un pret de 90 de lei.

L-am cumparat de la unix auto spunandu-le codul original volvo pentru antigelul de mai sus: 9437650

Antigelu original pe care l-ai cumparat ce culoare are?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antigelu original pe care l-ai cumparat ce culoare are?

Albastru inchis - dar nu cu tenta de cerneala ci cumva spre un verzui insa culoarea e clar albastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana la urma care i mai bun pentru dieselu' de la Reno? Albastru sau verde ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus in a mea antigel FEBI - Renault Type D 26580, are culoarea verde, rezista pana la -30 si este gata preparat.

Intre timp am gasit : Antigelul Evans, fara apa in componenta cu punct de fierbere mai ridicat si care nu necesita sa fie schimbat.

Mai multe detalii:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now