xgabriel

Statii CB

25 posts in this topic

Ce statii CB folositi? Ce antene?

Care e cel mai bun loc pentru amplasarea unei statii CB fixe intr-un S60?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E in functie de bugetul fiecaruia. Oricum, nu ce se gaseste in metro si selgros. O statie cat de cat buna pleaca de la 400 ron fara antena. Eu personal folosesc un president walker 3 cu antena sirio megawatt 4000. Nu stiu la alte modele, dar la S60 e mare problema cu locul in care sa o montezi. La drum eu o tin intre scaunul pasagerului si cotiera.

Edited by wam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum cateva saptamani am folosit modelul Alan 42 multi de la Midland + antena ML 145 si am fost foarte multumit. Acum caut o statie fixa insa nu gasesc un loc unde sa o pun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca ai fost multumit, de ce o schimbi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xgabriel nu ai decat o singura solutie si anume, Albrecht AE6890 cu față detașabilă :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore mai bine il intreb pe om de vorba decat sa-l alerg, poate se sperie ::rolleyes:

Gabriel se poate monta in atatea moduri incat iti vine sa renunti, eu am montat asa ceva pe un Audi, si a durat mai mult sa se hotarasca omu unde vrea ecranul :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

eu am cobra 19 dx iv eu cu antena cobra hg1500.

de montat e montata sub bord, in partea stanga, deasupra mufei obd2.

statia este destul de mica si merge bine pana acum...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea ma pricep eu la statii CB dar vreau sa imi montez si eu una pt ca la cata spaga am dat pt radare imi luam vreo 2-3 statii :) .

In primul rand vreau sa va intreb daca exista antene de putere mare dar de dimensiuni mici.Nu vreau sa pun o ditamai antena de care sa nu imi permita sa merg cu mai mult de 140km/h.Stiu e un compromis dar tre sa fie o cale de mijloc,vreau o antena de dimensiuni cat mai mici (prindere cu magnet) dar cu o putere acceptabila si care sa imi permita sa merg cu o viteza de 170-180 km/h.Ma puteti ajuta cunoasteti vre-o antena apropiata de conditiile date?Ca si statie cred ca o sa aleg cea indicata de Bogdan (Albrecht AE6890) pt ca e cu fata detasabila si imi da multe posibilitati de montaj.Daca mai stiti si alte statii bune cu fata detasabila nu evitati sa ma informati :) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nu am auzit de alte statii cu fata detasabila.

2. cu cat talpa magnetica este mai mare cu atat sta mai bine, antenele mici nu au talpa mare, eu iti recomand Sirio Turbo 5000 pt ca asta am dar este de 2m, recomandarea este sa iei o antena care se poate lasa pe spate ca altfel daca este fixa la viteze mari iti stramba plafonul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai gasit ceva... Yaesu FTM-350E

Scuze..asta cred ca e altceva.Nu e statie CB.

Legat de antenele President ce stiti sunt la fel de bune ca si statiile CB de la ei?

@ Bogdan - Sirio Turbo 5000 e prea mare pt mine...Hai sa zic una pana la un metru mai merge dar deja eu zic ca e prea mult una mai mare...Vreau sa o montez pe "capota" portbagajului.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu de asta am avut montata acu 2 ani cand am fost pana la mare.

Concluzii: super buna.Nu si a luat zboru la 160 km :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

O altenativa la statie cu fata detasabila este si Yosan CB 100 sau Yosan CB 200 care are display-ul si butoanele pe microfon. Ce iti sugerez eu este sa-ti alegi o statie care are reglajul squelch-ului la buton de care invarti si nu cu butoane prin apasare cum e la Yosan CB 200 sau Maxon CM70.

Legat de montajul statiei Yosan CB 100 vezi aici si discutii aici . Cred ca trebuie sa-ti faci cont pentru a vedea si imaginile.

Eu am avut antena President ML 145 pe care am maritat-o si am luat un Sirio Performer 5000 . Are acum dupa calibrare 1,90 m dar este net superioara la receptie si emisie fata de alte antene de inaltime mai mica.In CB inaltimea conteaza. Sub 1,60 m inaltime nu-ti recomand nici o antena. Daca vrei o antena buna care are sistem de demontare cu surub tip fluture care se poate inclina si da jos daca vrei sa intri in spatii mai mici de inaltime si nu vrei sa tot dai jos talpa magnetica iti recomand Sirio Performer P800 pe care o imperechezi cu o talpa magnetica Sirio - MAG 145 PL.

Gama Yaesu deja e pentru profesionisti si sunt transceivere care unele au si CB incorporate sau se pot debloca prin service in iteriorul lor. Sunt scumpe si doar pentru info trafic nu cred ca se merita investitia.

Edited by misu_servici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am o antena Sirio Turbo 5000 ( cumparata la recomandarea lui @BogdanG).

Am alergat masina pe "lunga" autostrada Turda-Cluj si cu 180 km/h si nu am avut probleme.

Ce ma deranjeaza la antena asta e ca prin zona mea (maramures),ii receptionez destul de des pe prieteni nostri ucrainieni. :D :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu parere de rau recunosc ca am ramas rau in urma cu noutatile in materie de CB.

Totusi recomand o statie mica pt ca nu ai nevoie de gadgeturi ca ecou, roger beep si alte bazaconii. O statie cu cat este mai simpla cu atat este mai buna la volan .

O statie interesanta este Storm Turbo Explorer, are 10W si pt un turism este mai mult decat suficient .

Share this post


Link to post
Share on other sites

O statie interesanta este Storm Turbo Explorer, are 10W si pt un turism este mai mult decat suficient .

Subscriu, am modelul asta din martie anul trecut si e super, nu am avut nicio problema cu ea (nici tehnica, nici intalniri "neprevazute" cu politia). Bate foarte bine, nu are sofisticarii ci doar ceea ce ai nevoie. Plus ca e portabila, o poti muta dintr-o masina in alta (daca e cazul).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.Va multumesc pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce-mi place tare la Storm-ul meu este receptia, se aude mult mai clar decat alte statii de firma .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei o statie pe care sa o montezi definitiv pe masina alege una cu fata detasabila , o montezi in portbagaj frumos si elegant ,fata o montezi pe langa oglinda retrovizoare unde ai loc si astfel ai acces usor la ea si nici nu bate la ochi si nu stai cu stres ca ai sa te trezesti cu vreun geam spart. Daca nu poti cumpara una portabila gen Storm sau Alan pe care o poti muta dintr-o masina in alta usor si o poti pune in cotiera cand nu o folosesti.La astea poti cumpara si sistem casca cu microfon. Cel mai bine e sa mergi la un magazin de specialitate si acolo le vezi in marime naturala , le dramuiesti si iti alegi una pe gustul tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ar fi sa aleg intre Yosan CB100/200 si Albrecht AE6890, ca si aspect si potrivire in masina as alege Albrecht-ul, dar nu ma trage inima sa o aleg daca ziceti ca Yosanul e mai bun ca si receptie...Sincer imi plac lucrurile care se integreaza cat mai bine in masina si o statie mobila m-i s-ar parea un alt gadget in plus pe langa telefoane mobile,mp3,si alte obiecte...

Probabil o sa iau un Yosan si am sa il integrez in carcasa de Albrecht :) ...glumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o statie President Harry 3 cu ASC cu antena President 1450. Eu o montez si demontez, cand am de plecat de prin oras sau nu. O tin in cotiera (compartimentul dintre scaune unde e receptorul de la telefon). Are mufa la bricheta, asa ca o tot montez si demontez.

Merge destul de bine, mai ales ca are ASC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am statie Storm Turbo explorer si sunt foarte multumit de ea.O am de 1an si e ok.La inceput am avut pereche cu ea talpa magnetica sirio dar cu diametru la talpa din ala mai mare,de fapt cel mai mare care l am gasit impreuna cu antena ML 145.Foarte multumit si statea lipita fara probleme si la viteze de peste 200km/h.Acum acelasi model de talpa magnetica si antena sirio cu lungimea de pana 1m.Le am schimbat ca cele vechi mi au fost furate.Nu mai bat asa departe dar la drum intins ajung si acum la distante de pana la 20-30km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

statie albrecht alfa 4000

antena sunker 1,48 lungime talpa de 15cm

statia ii din vremea masinii :rolleyes: dar ii ok

are si ecou ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now