Maxxwell

XC60 sau ix35

45 posts in this topic

@Maxxwell

Depinde foarte mult si ce inseamna masina pt tine si cat iti place sa conduci. Ca daca o privesti doar ca pe un fier care te duce din A in B, ia-ti coreana.

@NFS

"Mult succes, orice te-ai hotarâ. Sunt convins ca te vei bucura de alegerea facuta fie si numai pt faptul ca vei putea spune: "Da frate, da' am Volvo!" "

Tocmai vroiam sa te-ntreb de ce nu dai XC90-ul la schimb pe un tucson sau santa fe, dar m-am lamurit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

numai cand auzi ix35 =))..... gandeste-te cand or sa te intrebe prietenii: ce masina ai ? pai am un ix35 =)) =)) =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Am asteptat toate zilele astea, ca sa vad cat mai multe pareri, desi eram convins ca vor fi si cateva mai "incinse". Este adevarat, inainte de a scrie postul, eram 80% pe Volvo, insa nu voiam sa platesc 12.000 de euro, daca banii nu meritau (a se vedea comparatia Audi Q5 - Volvo XC60, acolo unde diferenta de aproape 10.000 de euro nu se justifica).

Vis-a-vis de confort, acum 3 saptamani am mers pana in tara sa duc o masina mamei mele, un VW Polo (motor de 1.5 diesel, 75 de cai, model 2008) - am condus 21 de ore, plecat marti dimineata de la 09:30 din Bxl si am ajuns in Maramures, acasa la socri, miercuri dimineata. Eram obosit, insa drumul si masina au fost ok.

Sora-mea are un Nissan Qashquai - l-am condus si pe asta (l-a cumparat la insistentele mele, ca ea voia Seat Altea XL), iar acum se felicita ca m-a ascultat.

In Romania, am condus Dacia Logan aproape 80.000 km (cu serviciul) si pe distante mari si era cat de cat ok - e genul de masina care te duce din A in B, insa te cam dor toate cand cobori (nu compar Logan-ul cu Volvo, ci doar confortul la volan).

Sunt sigur ca Hyundai ix35 este o masina buna, care m-ar duce din A in B fara probleme (am cel mai mare discount la achizionare - 15%), insa raman la parerea ca Volvo este VOLVO, asa ca...

Sunt hotarat sa imi cumpar un XC60, insa, deocamdata, s-au complicat putin lucrurile cu achizitionarea apartamentului/casei - nu intentionez sa imi cumpar masina de 50.000 de euro si sa stau in chirie intr-o garsoniera, cum fac multi confrati din Bucuresti (am dreptate?).

Voi fi prezent pe forumul Volvo si voi citi si alte posturi, voi incerca sa fiu activ, chiar daca in acest moment nu sunt proprietar de Volvo si, in momentul in care o iau in primire, promit solemn sa anunt pe forum (cine stie, poate ajung si la intalnirile anuale din Romania)

P.S.: referirea cu masina si 50.000 de euro si statul in garsoniera nu era fata de nimeni de pe acest forum, sper sa nu fi jignit pe careva cu acea remarca.

P.P.S.: e adevarat ca o "asiatica" ar fi buna, insa sotia mea are prioritate si exclusivitate :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti doresc sa ai parte de amandoua,si de casa si xc60 alaturi de familia ta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.P.S.: e adevarat ca o "asiatica" ar fi buna, insa sotia mea are prioritate si exclusivitate :)

Nu-ţi fă probleme. Şi soţia mea a fost reticentă, la început, dar acum îi place chiar mai mult decât mie. hehehe... Sunt convins că nu suntem o excepţie printre forumişti.

PS: Sincer mă bucur pentru alegerea pe care tocmai ai declarat că ai făcut-o.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-ţi fă probleme. Şi soţia mea a fost reticentă, la început, dar acum îi place chiar mai mult decât mie. hehehe... Sunt convins că nu suntem o excepţie printre forumişti.

PS: Sincer mă bucur pentru alegerea pe care tocmai ai declarat că ai făcut-o.

cum sa fiti singuri ? si la mine e la fel : la inceput era reticenta, acu' ii place mai mult ca mie !

ce-nseamna sa conduci mult : ti se intaresc degetele....::)

si io ma bucur pentru alegerea ta !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa un alt search pe net (de plictiseala), iata un top realizat in Statele Unite ale Americii - daca americanii se pricep la ceva in sectorul masinilor, atunci vorbim despre muscle car-uri si SUV-uri. Acest reportaj are 4 parti si sunt notate de la 1 la 5 stele marea majoritate a SUV-urilor de pe piata lor, incluzand aici Audi Q5, Hyundai ix35 (la ei este Tucson), Honda CRV si Volvo XC60.

Iata ce spun ei:

1. Audi Q5 - 4 stele (Fuel for your soul)

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_1/audi_q5.html

2. Honda CR-V - 3 sau 4 stele (se gaseste pe aceeasi sectiune ca si Hyundai)

3. Hyundai Tucson (ix35 la noi) - 3 stele (Right on the Money) - rezumatul masinii este ca "Getting closer to top of the class"

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_2/hyundai_tucson.html

4. Kia Sorento (noua versiune) - 3 stele (Right on the Money

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/kia_sorento.html

5. Landrover Freelander - 3 stele (Right on the Money

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/land_rover_lr2.html

6. Lexus RX 350/450 H - 3 stele (Right on the Money

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/lexus_rx.html

7. Mazda CX-7 - 4 stele (Fuel for your soul)

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/mazda_cx_7.html

8. Mercedes-Benz GLK - 3 stele (Right on the Money

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/mercedes_benz_glk_class.html

9. Mitsubishi Outlander - 3 stele (Right on the Money

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_3/mitsubishi_outlander.html

10. Subaru Forester - 4 stele (Fuel for your soul)

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_4/subaru_forester.html

11. Toyota Rav4 - 3 stele jumate

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_4/toyota_rav4.html

12. VW Tiguan - 4 stele (Fuel for your soul)

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_4/volkswagen_tiguan.html

13. Volvo XC60 - 3 stele jumate

http://www.motortrend.com/features/consumer/2011_2012_suv_truck_van_buyers_guide_part_4/volvo_xc60.html

In top mai era si BMW X3, am uitat sa il adaug...avea vreo 3-4 stele. De mentionat faptul ca vorbim de piata SUA, cu motoarele lor si cu gusturile lor pt SUV-uri, ei recunoscand in nenumarate randuri ca au o viziune diferta fata de europeni in privinta look-ului, feeling-ului si dotarilor masinilor. Oricum, multe dintre masinile din acest clasament, pe care ei l-au facut (si vorbim de peste 120 de modele diferite) au niste motoare enorme de peste 3 littri - benzina (adik de 4, 5  sau chiar si 6 litri) - lucru, pe care nu il intalnesti prea des pe soselele/autostrazile din Europa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai vroiam sa te-ntreb de ce nu dai XC90-ul la schimb pe un tucson sau santa fe, dar m-am lamurit.

Ori n-ai inteles ce-am vrut sa zic, ori nu vrei sa intelegi. Nu-mi pot imagina c-ai fi in prima situatie! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Maxxwell

Salut si bun venit printre noi!

Inainte sa am xc-ul, am avut Santa Fee, de fapt l-am dat la schimb plus diferenta si nu regret absolut de loc, din contra. Stiu diferenta dintre Volvo si Hyundai, avind posibilitatea la un moment dat sa conduc mai multe modele de Hyu inclusiv Veracruz-ul.

Fara sa inluentez sau sa jignesc pe cineva dar, intre cele doua marci, indiferent de clasa, nu am cum sa pot face vreo comparatie, nu am ce compara, scuze, dar asta este parerea mea. Ca Hyu sa ajunga la nivelul lui Volvo de astazi, ar trebui ca Volvo sa stea pe loc vreo 50 de ani.

De cind produce Hyu masini? Are multe de ”invatat” ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Maxxwell

Salut si bun venit printre noi!

Inainte sa am xc-ul, am avut Santa Fee, de fapt l-am dat la schimb plus diferenta si nu regret absolut de loc, din contra. Stiu diferenta dintre Volvo si Hyundai, avind posibilitatea la un moment dat sa conduc mai multe modele de Hyu inclusiv Veracruz-ul.

Fara sa inluentez sau sa jignesc pe cineva dar, intre cele doua marci, indiferent de clasa, nu am cum sa pot face vreo comparatie, nu am ce compara, scuze, dar asta este parerea mea. Ca Hyu sa ajunga la nivelul lui Volvo de astazi, ar trebui ca Volvo sa stea pe loc vreo 50 de ani.

De cind produce Hyu masini? Are multe de ”invatat” ....

Daca spun eu asta, suna ca inclin spre Volvo din diferite motive :) Cand o spune altcineva parca suna tot timpul mai bine :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce? Tu ai avut Hyundai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maxwell de obicei americanii nu dau doi lei pe finisaje, la ei toate sunt la fel, europeanul insa prima data pune accent pe finisaje si comfort, dupa care se uita la motoare . Masinile Hyundai nu prea au electronica de asta eu spun ca nu se compara .

Oricum modelele noi 2011 incep sa fie altfel, vorbim de masini hibride, motoare performante care la Hyundai nu existau niciodata, acum exista DAR trebuie sa dovedeasca si la capitolul fiabilitate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

americanii nu dau doi lei

Nici io n-aş da dolari... hehehe

Şi vrei să zici că Dodge-urile şi craislării sunt maşini mai fiabile? (vorbesc de genraţiile 2000+)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce? Tu ai avut Hyundai?

Am condus Santa Fe si Tucson si inainte de Volvo si afacerea cu Daweoo am avut o Honda CRV care in 2000 era cu MULT peste Santa Fe 2006-8. Deci... Ce rol are intrebarea? Ca eu am luat-o : Ce stii tu BA!

iar cand s-a lansat Veracruz in Romania, cei de la Hyundai au cerut un volvo XC90 pentru ei la training, ca ei au considerat ca sunt concurenti directi cu masina noastra. am participat si eu la acel training si le-am desfiintat toate atuurile lor de vanzare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce stii tu BA!

Da' tu ce ştii, BĂ? Mai bine ne-ai iecsplica de ce au ales aşa denumire tâmpă pentru modelul "XC90" ("XC", în latină, înseamnă "90", prin urmare, maşina se numeşte Volvo 9090)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, după Volvo 9070 a urmat 9090 si acum mai nou 9060 :lol:

Volvo face masini de vreo 80 de ani iar Hyundai de numai 35 de ani si asta spune multe .

Share this post


Link to post
Share on other sites

[..] am participat si eu la acel training si le-am desfiintat toate atuurile lor de vanzare.

This made my day!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru raspunsuri!

Am asteptat toate zilele astea, ca sa vad cat mai multe pareri, desi eram convins ca vor fi si cateva mai "incinse". Este adevarat, inainte de a scrie postul, eram 80% pe Volvo, insa nu voiam sa platesc 12.000 de euro, daca banii nu meritau (a se vedea comparatia Audi Q5 - Volvo XC60, acolo unde diferenta de aproape 10.000 de euro nu se justifica).

Vis-a-vis de confort, acum 3 saptamani am mers pana in tara sa duc o masina mamei mele, un VW Polo (motor de 1.5 diesel, 75 de cai, model 2008) - am condus 21 de ore, plecat marti dimineata de la 09:30 din Bxl si am ajuns in Maramures, acasa la socri, miercuri dimineata. Eram obosit, insa drumul si masina au fost ok.

Sora-mea are un Nissan Qashquai - l-am condus si pe asta (l-a cumparat la insistentele mele, ca ea voia Seat Altea XL), iar acum se felicita ca m-a ascultat.

In Romania, am condus Dacia Logan aproape 80.000 km (cu serviciul) si pe distante mari si era cat de cat ok - e genul de masina care te duce din A in B, insa te cam dor toate cand cobori (nu compar Logan-ul cu Volvo, ci doar confortul la volan).

Sunt sigur ca Hyundai ix35 este o masina buna, care m-ar duce din A in B fara probleme (am cel mai mare discount la achizionare - 15%), insa raman la parerea ca Volvo este VOLVO, asa ca...

Sunt hotarat sa imi cumpar un XC60, insa, deocamdata, s-au complicat putin lucrurile cu achizitionarea apartamentului/casei - nu intentionez sa imi cumpar masina de 50.000 de euro si sa stau in chirie intr-o garsoniera, cum fac multi confrati din Bucuresti (am dreptate?).

Voi fi prezent pe forumul Volvo si voi citi si alte posturi, voi incerca sa fiu activ, chiar daca in acest moment nu sunt proprietar de Volvo si, in momentul in care o iau in primire, promit solemn sa anunt pe forum (cine stie, poate ajung si la intalnirile anuale din Romania)

P.S.: referirea cu masina si 50.000 de euro si statul in garsoniera nu era fata de nimeni de pe acest forum, sper sa nu fi jignit pe careva cu acea remarca.

P.P.S.: e adevarat ca o "asiatica" ar fi buna, insa sotia mea are prioritate si exclusivitate :)

Salut,

Vad ca deja te-ai hotarat pentru Volvo XC60. Eu o recomand cu caldura, pentru ca am aceeasi masina, model 2009 cumparata in ianuarie 2009 (D5, 186 CP, AWD) din Bruxelles, pentru ca aici locuiesc si muncesc. Bun discount oferit de Volvo Belgia (concesiunea Kroymans, dar acum m-am mutat la Volvo Louis, fiind mai aproape de unde locuiesc).

Foarte multumit dupa aproape 71000 km...Nimic major....Mici maruntisuri rezolvate in garantie...

City Safe m-a scos din multe incurcaturi nu o data, iar multele sisteme de siguranta cu care este dotata mi-au facut viata usoara. Pentru moment foarte multumit.

Nu ezita sa ma intrebi pe PM daca ai alte intrebari (sau poate chiar pe e-mail). Pot da e-mail-ul pe PM)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... hiundaiuri, cred că nici măcar n-am atins vreunul, vreodată, dar nici nu-mi doresc... :D

He hee, eu am atins unul o data. Din lateral. L-am impins mai mult de jumatate de metru, eu fiind cu pedala de frana la podea :lol: (de la vreo 50km/h). Si nu eram cu un Volvo, ci cu un Suzuki Swift (800kg cu toata familia si benzina), iar el un Tucson de plastic. I-am rezolvat usa si aripa dreapta, nu stiu ce s-a ales de stalpul dintre ele. Ce-i drept, si japoneza mea a suferit, dar nu e 4x4 (care ar trebui sa fie mai solid, dupa parerea mea).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ramasesem dator cu niste informatii: in martie 2011 am semnat contractul pentru un XC60 D3 de 164 de cai. Masina, pe care o vom primi la mijlocul lui iulie 2011, are culoarea seyshell (un gri-bej), tapiterie din piele crem, full-option (si cand spun asta inseamna chiar full), cutie automata. Stiu ca voi ati recomandat D5 de 211 cai pentru cutia automata, dar in Belgia, unde traiesc, impozitul pentru masina de 164 de cai este 1200 de euro, in timp ce pt cea de 211 cai este de 5000 de euro - cred ca intelegeti de ce nu am vrut sa platesc 3800 de euro pt doar 50 de cai.

Am luat si cutia automata pentru ca in Belgia se aplica aproape intotdeauna regula prioritatii de dreapta - daca mergi pe un bulevard cu 3-4 benzi si iti vine o masina de pe o straduta secundara, din dreapta ta, iar acea straduta nu are semnul cedeaza trecerea (si majoritatea chiar nu au) trebuie sa opresti pentru a-l lasa sa intre pe bulevard.

Voi pune si pozele cu masina, imediat ce intram in posesia ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now