bacy

Bucsi bara stabilizatoare

117 posts in this topic

Nu-ti pot spune din pacate dupa seria de sasiu. Doar la modelele dupa 2001 s-a pus un marcaj extra pe placuta de identificare. Va trebui sa o masori ... Bracheaza roata la maxim si masoara in zona unde se prinde jos bieleta antiruliu , cat mai spre interiorul masinii, si vezi ce si cum...

Man, am masurat cu sublerul bara stabilizatoare exact langa lonjeron(acolo unde era rotunda) si se pare ca e de 19. Vezi pozitia 15 (am masurat exact in zona numarului 15).

Trebuie comandat tot kitul de bucse sau se poate doar bucsa de cauciuc, ca este cam scump kitul complet 280ron?:crybaby:

post-1219-039015800 1290774374_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate doar tot kitul complet... partea de cauciuc este lipita de partea de metal :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate doar tot kitul complet... partea de cauciuc este lipita de partea de metal :(

Deci, in concluzie pentru bara stabilizatoare fata trebuie 2x30620989+2x30620990=280ron.:o

Mai bine erau de 17.:lol:

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine e de 19 mm, tot la fel, Alex m-a pus sa le masor cu sublerul :)

Si mi le-a adus, si le-am luat. Acum 2 ani. Si inca le am. In portbagaj, ca nu le-am pus inca pe masina.

Parca inca nu bate suficient de tare ca sa ma indemne la incalecat lenea-mi caracteristica... :D

Shame on me... SHAME !! :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai... de ce nu i le dai lui Bacy la un pret bun ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La un magazin de piese auto din Bv. dar nu mai stiu pt ce masina erau, insa imi amintesc ca am luat cu mine bucsile vechi.Operatiunea de schimbare e destul de complicata(se ajunge f. greu la ele)daca lucreaza doar o singura persoana, cum a fost in cazul meu.Pt bielete-nici cele mai scumpe dar nici cele mai ieftine...zic eu.

Oricum , succes!

Crezi ca ma poti ajuta si pe mine in vreun fel in legatura cu bucsile de la bara stabilizatoare fata (eventual sa mi le cumperi si sa mi le trimiti, sau sa-mi spui de la ce marca de masina provin cele cumparate de tine ca ti le platesc) .Ti-as fi recunoscator.

Merci anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu de la ce masina se potrivesc dar daca iei cu tine bucsile vechi si i le arati unui vanzator care se pricepe sunt sigur ca o sa-ti gaseasca alternativa.Toata treaba e sa le masoare diametrul, sa fie de 19 mm...sunt sigur ca gasesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai stiu de la ce masina se potrivesc dar daca iei cu tine bucsile vechi si i le arati unui vanzator care se pricepe sunt sigur ca o sa-ti gaseasca alternativa.Toata treaba e sa le masoare diametrul, sa fie de 19 mm...sunt sigur ca gasesti.

Alternativa este... bucsi de Volvo V40. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat bielete antiruliu Delphi -87ron si o sa le montez pe 1 Decembrie ca sunt liber si atunci am sa ma uit si cum sunt bucsile de la bara stabilizatoare fata.Poate se poate improviza ceva ca doar suntem romani:lol: .

Aveti idee dupa ce schimb bieletele antiruliu trebuie facuta geometria cumva?

Edited by bacy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am luat bielete antiruliu Delphi -87ron si o sa le montez pe 1 Decembrie ca sunt liber si atunci am sa ma uit si cum sunt bucsile de la bara stabilizatoare fata.Poate se poate improviza ceva ca doar suntem romani:lol: .

Aveti idee dupa ce schimb bieletele antiruliu trebuie facuta geometria cumva?

Stiam ca numai la capete de bara ,se face directia .

La bielete ii posibil sa nu trebuiasca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiam ca numai la capete de bara ,se face directia .

La bielete ii posibil sa nu trebuiasca.

La capetele de bara stiam si eu ca am schimbat unele la un Nissan Primera, dar la bieletele antiruliu chiar nu stiu.Ar fi bine sa nu se faca , as scapa mai ieftin cu 40 lei:lol: .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Am schimbat azi bieletele antiruliu doarece imi troncanea bucsaraia pe fata.Surpiza a fost ca dupa ce am schimbat bieletele antiruliu nu mai bate nimic la masina desi cei de service miau spus ca trebuie sa schimb si bucsele la bara stabilizatoare.Intrebare: chiar trebuiau schimbate sau au zis asa doar ca era prea mica manopera pentru bieletele antirului care se schimba extrem de usor????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai din cate am auzit manopera la bucsile de la bara stabilizatoare este cam mare,pentru ca sunt cam greu de "accesat".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa fie mare manopera, pentru ca, cel putin in cazul meu cu bara stabilizatoare de 19 mm, bucsile sunt din 2 parti, deci nu trebuie sa eliberezi un capat al barii si sa le bagi pe acolo, cum ar fi fost cazul daca bucsa era dintr-o bucata.

In rest, desfaci suruburile care tin bara pe caroserie si ... schimbi bucatile :).

post-77-079702200 1291489798_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa fie mare manopera, pentru ca, cel putin in cazul meu cu bara stabilizatoare de 19 mm, bucsile sunt din 2 parti, deci nu trebuie sa eliberezi un capat al barii si sa le bagi pe acolo, cum ar fi fost cazul daca bucsa era dintr-o bucata.

In rest, desfaci suruburile care tin bara pe caroserie si ... schimbi bucatile :).

Pai dar stii cum e: putin de colo, putin de dincolo se aduna....

Faza e ca am mers cu ea dupa aceea pe drum de tara din piatra cu gropi si damburi si nu mai batea nimic.In concluzie chiar daca e sa fie ceva la bucsi (ceea ce nu cred) mai pot astepta.:lol: Bafta si numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

revin pe acelasi subiect dar acum chiar sunt bucsile de la bara stabilizatoare, problema este la mine ca a si cazut partea mobila de la prinderea de caroserie pe partea stanga ( am gasit-o pe bascula si am fortat in asa fel in cat sa intre in locasul ei, provizoriu ca acum ma apuc de cautat si de intrebat).

Acum am o intrebare, in prima faza cum ajung la suruburile care se prind pe caroserie ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dai jos (lasi) puntea fata :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Alex, speram sa nu spuneti asta, asa am banuit si eu dar nu vroiam sa cred, ma poti ajuta si cu preturile pentru 2 seturi de 19 mm ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desigur... 260RON sunt toate cele 4 semibucsi (65RON/bucata), si vin in 3-4 zile lucratoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Alex, speram sa nu spuneti asta, asa am banuit si eu dar nu vroiam sa cred, ma poti ajuta si cu preturile pentru 2 seturi de 19 mm ?

Cred ca este unul dintre cele mai proaste sisteme de prindere a barei stabilizatoare, trebuie sa desfaci un sfert de masina sa ajungi la niste amarate de bucsi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca este unul dintre cele mai proaste sisteme de prindere a barei stabilizatoare, trebuie sa desfaci un sfert de masina sa ajungi la niste amarate de bucsi.

Si la a mea am avut probleme cand am lucrat la bucsile astea, in special la cele de pe stanga... dar am ajuns la ele cu 4-5 prelungitoare lungi prin orificiul de scurgere a apei din compartimentul motorului de stergatoare parbriz. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimdall: le-as aduce velicule daca ar si exista... Din pacate nu exista pt. ca vin CU TOT cu bara (sunt sertizate acolo).

Pentru S/V40 am vazut ca a aparut ceva aftermarket, NU SKANDIX ca's o porcarie. Mai sap si vin cu update ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea... "alea" nu "ie" bucsi aftermarket. Alea "ie" bucsi de poliuretan, adicatelea de "tuning", care este... A spune ca bucsile alea's aftermarket e ca si cum ai spune ca furtunele siliconice de turbo sunt aftermarket.... which they aren't ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now