larahau

Dimensiuni anvelope

34 posts in this topic

Parca se vorbea pe aici de modele de cauciucuri si dimensiunile lor :D

Edited by dom79

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , recomand frinarea maxima PINA intra abs-ul. Aia e cea mai eficienta frinare si se poate invata mai repede decit crezi !

Gata cu off-topicele, sorry !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. De faza cu dimensiunile anvelopelor m-am lovit si eu acum cateva luni cand a trebuit sa-mi fac ITP-ul. Inginerul de la service-ul respectiv mi-a spus sa imi adaug dimensiunile anvelopelor care le am pe masina in cartea de identitate ca sa nu am probleme pe viitor. Eu am pe masina 205/55 R16, dar in carte erau trecute niste dimensiuni mai ciudate pentru R16 si anume 195/60 R16. In fine, pana la urma a trecut cu vederea dupa ce i-am aratat ca pe usa de la rezervor erau trecute dimensiunile de pe masina. Dupa ce am trecut de inspectie am zis totusi sa imi rezolv si chestia asta si am sunat la dealer-ul Volvo din Brasov care m-a indrumat spre importator. Asa ca am sunat la cei de la EIT Forum Auto si le-am explicat problema. Am vorbit cu un domn foarte amabil, Flaminzeanu Cristian, care mi-a spus sa fac solicitarea pe email: office@eit.ro. In cateva zile am primit si raspunsul pe care il atasez. Cu hartia am fost la RAR, si dupa 2 ore si 93 lei mai putin (pentru 3 cuvinte...) am rezolvat cazul. Sper sa ajute pe careva. Bafta!

Raspuns importator volvo.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa inteleg - ai facut toata treaba asta, inclusiv ai dat bani, pentru ca nenicii aia nu au fost in stare sa faca omologarea cum trebuie, de la inceput. Daca pe mine o sa ma opreasca vreodata si o sa imi salte talonul pentru ca am jentile (din fabrica) pe 17, si in carte nu apare asa ceva, eu ii dau in judecata si le iau si banii pe care i-ai dat tu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e...am platit greseala lor si a celui care a inscris-o ca nu a cascat ochii. Eu pe 17 le am trecute in carte (205/50R17), doar pe 16 era problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca faceai treaba asta atunci cand ai fost cu masina la itp te costa 10lei.Am facut o eu.Dar asa te a indrumat la nu stiu care ca sa te intorci sa dai 1mil.Ar fi trebuit sa sti

La modelul de compacta RARul stie ce dimensiuni tre sa fie pe masina, nu le trebuie hartie de la reprezentanta.

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina a mea a trecut prin procedurile de inmatriculare, la RAR, cu jantele ei de 17 originale, 205/50/17. Totul in regula, pana la scris pe carte - acolo mi-au scris doar 205/55/16 :P. (ah - si rezervor de 70l in loc de cel de 50l).

Ca sa citez iar pe un nene de la volvo - au vanzari atat de mari, incat fac omologare individuala, si nu de tip :P. Totusi, nu este vina mea, si raman la ce am spus mai devreme - decat sa dau eu si 1 leu pentru porcaria alora, mai bine ii dau in judecata si le rup urechile. Nu orice cetatean este nevoit sa cunoasca detaliile de genul 16-17, dimensiuni etc. Exista si oameni care se duc la vulcanizare si spun - schimba-mi si mie, te rog,"rotile" astea cu unele identice, noi, daca crezi ca este nevoie. Daca cei de la rar nu isi fac treaba si am eu de suferit - I sue! Ca doar pe banii mei au facut ce au facut.

PS - treaba cu foita de la EIT Forum Auto - WTF!

Edited by Mihaipg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin si eu cu o intrebare , de ce specifica volvo in cartea tehnica pentru dimensiunile r17 , r18 extra load ? Am citit pe site volvo , ca ar rezista la presiuni peste 2.5 bar, dar in tabelul presiunilor din carte specifica si pt. R16 (fara xl) presiuni de 2.7 bar la viteze peste 160 kmh .

Deci sunt foarte confuz , pot folosi linistit 205/50 r17 93 w , fara xl , la presiuni 2.9 bar pt. viteze peste 160kmh , cu masina incarcata 4 pers + bagaje ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now