andy.ro

Sunt mandru ca sunt roman

49 posts in this topic

Unii isi arata mandria prin personalizarea kitchoasa a unor frumuseti de masini. Voi cum va aratati mandria fata de specimenul din poza? Exista mandrie de co-national? Ca datorita lor suntem inclusi in aceeasi oala?

Ca fapt divers, sotia mea a terminat cu dubla licenta in stiinte politice si drept la facultatea din Granada, Spania, unde colegii ei se tot intrebau ca daca ea tot vine din Romania, de ce nu poarta fusta lunga si margele de 2 lei si de ce nu are dinti din aur?

mandru.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo lui că e mândru...dacă punea și un spațiu între "mândru" și "că" ar fi fost ceva mai bine.

Ca fapt divers, când eram în liceu au venit niște americani la noi în vizită și ne-au întrebat dacă am auzit de Britney Spears și dacă știm ce sunt alea portocale..Deci să nu vă mire nimic.Dacă la noi în aeroporturi românu neaoș pleacă "la" Italia și Spania cu fesu' într-o parte asortat la geaca de piele și la adidașii naic luați din piață, iar piranda își trage repede fusta maro peste celelalte 3 fuste colorate din dotare(asta în fața aeroportului,nu oriunde), ce poate sa creadă străinul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca omul a vrut sa spuna ca-l cheama Mindruca si e din Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca e membru si ne explica el ce si cum. In primul rand daca e mandru ca e roman sau daca numele lui e Mandruca si e roman simplu sau mandru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanii de dincolo sunt o specie aparte și spun asta fără răutate, DAR când vad ASTA, ASTA si ASTA nu ma pot gândii la altceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Romanii de dincolo sunt o specie aparte și spun asta fără răutate, DAR când vad ASTA, ASTA si ASTA nu ma pot gândii la altceva .

ala cu Lancer-ul alb cred ca e Moldo-Ro. Ro-ul se trage ca poate vreo cunostinta la ajutat cu obtinerea vizei ca de peste Prut nu avea aceasta posibiltate. :blink: ...

Asta e, trebuie sa fie remarcat "romanul" pe unde circula

Share this post


Link to post
Share on other sites

romanii care pleaca sa traiasca afara fug de saracie. aproape toti simt o nevoie acuta sa ne explice , noua, celor care am ramas p-aici, cit e bine o duc ei acolo.

io am vazut mai putin de 5 romani care traiesc afara mai bine decit in romaia, restul fac ceea ce n-ar fi facut niciodata in romania pe bani de mizerie.

daca pleaca d-aici prosti , prosti ramin si p-acolo, insa mult mai mindri ....

cunosc o groaza de romani din state sau din canada care cistiga undeva la 3000 usd pe luna care s-ar intoarce urgent in romania pe 700 usd pe luna, insa le e rusine sa se intoarca....(s-au laudat prea mult cu cit de bine o duc ei p-acolo, ca sa mai poata sa se intoarca....)

oamenii astia imi creaza scirba.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi ne-am intalnint de 20 de ani de la sfarsitul liceului.

Vreo 5-6 colegi se intorsesera din state ca se saturasera de binele de acolo, si nu erau taximetristi sau maturatori.

O colega terminase medicina acolo, dupa ce plecase cu facultatea de farmacie din tara. Ne-a povestit cat de minunat e rezidentiatul ei si cum si-ar baga picioarele in ea de America. Nu se poate intoarce ca barba-su e american si au 2 copii.

Edited by Maurice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am un prieten foarte bun în state dar nu am văzut la el numere din astea șucare și are numai 7 mașini, de întors s-ar întoarce și mâine pt ca e satul de sistemul de acolo și mai ales ca plecase dintr-un post care acum pe criza se plătește cu 1500USD DAR are de plătit rate încă vreo 30 de ani pt o casa care costase acum 5 ani 150.ooo$ iar acum nu valorează mai mult de 50.ooo USD iar în 35 de ani are de plătit aproximativ 350.ooo USD pt 150.ooo USD împrumutați DECI unde este hoția(in RO sau US)? Băncile sunt cămătari cu acte și în SUA și în RO .

Trecând peste asta trebuie spus ca se întoarce cu drag în RO în fiecare an și spera ca într-o zi sa se întoarcă definitiv .

Mulți romani au plecat din SUA dar tot nu au ajuns în RO și asta de rușine după cum bine a spus Iulian .

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca pleaca d-aici prosti , prosti ramin si p-acolo, insa mult mai mindri ...

oamenii astia imi creaza scirba.

E o vorba:Prostul nu e prost destul pana nu e si fudul... Asta le e samanta la unii,nu ii schimba nici o mie de drumuri pana la Luna si inapoi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa vedeti (sper totusi sa nu vedeti) voi cit se munceste acolo (usa & canada) pentru 3000 usd pe luna. daca , in romania, cineva v-ar oferi un post asemanator cu ACEEASI munca de depus n-ati accepta nici pentru dublu.si aici vorbesc de oameni super calificati, nu de agenti de vinzari...

si , mai scadeti 60% din banii astia pentru rate , asigurari si fisc. (barem in canada ai sali de sport si o minima asigurare medicala, in usa ai libertatea sa te duci dracu' la prima boala cronica)

daca ai de gind sa stringi bani si locuiesti in bronx cu 2 negri in camera, nici taxiul nu te ia d-acasa. in schimb poti suna la politie sa-ti dai data sigura a decesului.

aproape orice bastircar d-acolo poate sa-si ia o "masina" de 200-300 usd. asta daca ii e lene s-o fure.

la exxon-mobil in texas la biroul de control al calitatii lucreaza tineri romani cu 6k-10k usd pe luna si toti, fara exceptie , sint sclavi in adevaratul sens al cuvintului : la cea mai mica nesupunere intra in puscarie . nu glumesc, in puscarie ! toti au angajamente de asa natura incit nu pot plati daunele, si tusti la "facultate".

e ca nu prea suna a "vis american" ?

pina in aprilie 2010 (timp de 3 ani am avut timp de gindire) am avut apartament gratis pe viata (205 mp) in london linga toronto, salariu mai mult decit satisfacator, cetatenie asigurata pentru toata familia, asigurari platite pe viata pentru toata familia, numai sa ma angajez definitiv la o firma de acolo.

acum va scriu din romania, ca asta imi ocupa tot timpul...

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

decat sa traiesc "visul american" , mai bine traiesc in Romania - tara tuturor posibilitatilor !

ps : super motto pt un brad de tara :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

pina in aprilie 2010 (timp de 3 ani am avut timp de gindire) am avut apartament gratis pe viata (205 mp) in london linga toronto, salariu mai mult decit satisfacator, cetatenie asigurata pentru toata familia, asigurari platite pe viata pentru toata familia, numai sa ma angajez definitiv la o firma de acolo.

acum va scriu din romania, ca asta imi ocupa tot timpul...

Si de nu te-ai dus acolo nea iulirx?

Eu nu am motive sa fiu mandru ca sunt roman. Cu valori din trecut nu ma laud... iar prezentul este prin de indivizi de care as fi preferat sa nu aud niciodata.

M-as mandri cu un job care sa-mi asigure un trai decent, dar care sa fie cat mai departe de Romania. As vrea sa ne vedem peste cativa ani si sa vorbim in engleza.

Romania - The end of choice

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, cand o sa ajungi dincolo si o sa fii privit ca ultimul ... doar fiindca vii din Romania, o sa-ti schimbi putin parerea. Am si eu un fost coleg de facultate, plecat in Canada de 2 ani impreuna cu sotia, se intoarce in Februarie definitiv. Aici avea Subaru Impreza, Suzuki Hayabusa, casa, era director la o multinationala, acolo cica a ajuns sa castige 5000 de dolari pe luna din care da 3500 rate si intretinere. Nu vorbim aici de salahori si capsunari, pe care-i doare undeva ca ii scuipa in cap spaniolii si italienii atat timp cat castiga bani ca sa vina acasa de Craciun sa se laude cu Audi aseiz.

Sfatul meu pentru tine, lucreaza pentru exterior dar de aici. Fa-ti un offshore, o firma in Bulgaria si gata. Nu umbla cainii cu covrigi in coada nici pe afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca in canada viata incepe la pensie.

muncesti la 50 de ani sa traiesti bine la 70. no way....nu mi se potriveste mie asta.

nu vreau s-ajung la 70 de ani sa -ti dau tie un sfat cam asa : pune mina si traieste acum cit e frumos.

io am invatat sa ascult de sfaturile celor mai batrini. si chiar le ascult !

Share this post


Link to post
Share on other sites

In copilarie am calatorit foarte mult , peste tot in Europa unde ma duceam lumea era foarte incantata de Romania si ma refer la tari precum Italia , Anglia , Austria , Cehia si alte tari din care acum suntem goniti datorita rebuturilor care au plecat acolo sa fure . Acum 2 ani cand am fost in Turcia .. m-a luat un turc ...roman .. gigi becali tigan , si eu i-am raspuns foarte frumos ( nu pot sa scriu )

Daca acum 8 ani in Italia la restaurant se invarteau aia ca titirezii pe langa masa , si apostrofau oo Romania , Hagi vrajeli , acum cred ca ma scuipa .

Asta e .. life goes on si trebuie sa ne obijnuim cu situatia asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt in germania din 2000. nu am simtit niciodata nevoia sa ma dau mare cu cat de bine imi merge aici, la fel de putin cum am simtit nevoia sa ma intorc acasa. nu trebuie bagati toti romanii de afara in aceeasi oala. pur si simplu e alegerea fiecaruia. am fost asta vara in romania, dupa 5 ani. concluzia la care am ajuns, este ca tot aici e mai bine. cine are impresia ca e bine in romania, se va trezi in foarte scurt timp la realitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si aici se poate trai bine

depinde ce faci

daca astepti ca SA-TI DEA atunci, asteapta

Share this post


Link to post
Share on other sites

In rahatul asta de tara nu ai cum sa traiesti bine daca esti corect.

Si sa nu uitam ca pe langa a face bani conteaza si in ce mediu traiesti.

Nu stiu despre voi dar eu nu ma pot adapta conditiilor din tara asta.

Si da, va fi si mai rau....:protest:

Pe de alta parte, nu as putea sa arunc la gunoi atatia ani de scoala si sa ma fac muncitor necalificat in strainataturi.

Daca mi-as gasi de lucru in domeniu as pleca fara discutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, cand o sa ajungi dincolo si o sa fii privit ca ultimul ... doar fiindca vii din Romania, o sa-ti schimbi putin parerea. Am si eu un fost coleg de facultate, plecat in Canada de 2 ani impreuna cu sotia, se intoarce in Februarie definitiv. Aici avea Subaru Impreza, Suzuki Hayabusa, casa, era director la o multinationala, acolo cica a ajuns sa castige 5000 de dolari pe luna din care da 3500 rate si intretinere. Nu vorbim aici de salahori si capsunari, pe care-i doare undeva ca ii scuipa in cap spaniolii si italienii atat timp cat castiga bani ca sa vina acasa de Craciun sa se laude cu Audi aseiz.

Sfatul meu pentru tine, lucreaza pentru exterior dar de aici. Fa-ti un offshore, o firma in Bulgaria si gata. Nu umbla cainii cu covrigi in coada nici pe afara.

Inca nu sunt disperat. Mai am 2 ani de facultate in care ma pot gandi pe ce strada sa ies din sensul giratoriu.

Nu este vorba neaparat de bani, nu banii conteaza cel mai mult. E vorba ca desi avem o tara frumoasa, oamenii din ea o fac sa puta in asa hal de parca ar fi groapa de gunoi a Europei. Coruptie, birocratie, viata scumpa, taxa si impozite aiurea, cocalari sunt doar cativa dintre factorii care ma fac sa vomit de cate ori ies din casa.

In afara nu m-ar angaja un patron pe post de programator web, ca sa ajung sa montez antene satelit, sa repar masini si sa sparg balcoane pe un salariu care POATE venea peste 2 luni. Aici e plin de oameni de genul ala.

Si cand mi se va face dor de voi...

http://www.youtube.com/watch?v=CAswowLe76c

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-as fi dorit foarte mult sa stau departe de barfele din cafenea, dar nu pot sa nu atrag atentia asupra faptului ca toti acesti useri care isi dau cu presupusul de cat de grea este viata in alta tara, vorbesc in totala necunostinta de cauza, iar cei care spun ca aveau totul asigurat pe viata au uitat sa ne spuna ce anume le-a intrerupt frumosul vis!! Nu pot intelege aceasta rautate a oamenilor fata de cei care au ales sa traiasca in alta tara. Probabil ca asa s-a nascut proverbul; "vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii"? O persoana care castiga $3000 in USA s-ar intoarce pentru $700 in Romania ? Adica ar lasa un apartament cu 2 dormitoare ($1000), un VOLVO S60/2011 in lease pe 48 luni ($549) si cu un rest de cca $1500 pentru alte cheltuieli/taxe lunare, pentru acei $700 din Romania... ???

Acum sa revin la subiectul initial, sunt mandru ca sunt Roman si datorita acestui fapt, am adus cu mine in vacante in Romania multi prieteni americani, de multe ori insa, mi-a fost rusine fata de ei !!

Cat despre personajul Mandruca, (facand abstractie de "letraset") as avea o intrebare: de ce nu a scris acel mesaj in spaniola?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@DragosGD - in postul tau te referi direct la mine.

1. vorbesc in totala cunostinta de cauza. stiu din proprie experienta cum traiesc romanii in usa si canada. eu , spre deosebire de ei am avut un salariu echivalent de (cu un ordin de marime mai mare)/luna (usd) NET, fiind angajat de o firma din uk. (lipsa unui alt contract a fost singura motivatie sa merg acolo). nu stiu daca tu cunosti , stind acolo, atitia romani din usa si canada citi cunosc eu. eu le stiu salariile , ratele, si in general cheltuielile pe care singuri mi le spun.

2. nu mi-a intrerupt nimeni nici un vis frumos, daca te referi la canada. pur si simplu nu-mi place canada, usa si stilul lor de munca si de "viata". pentru informatia ta : as fi avut un salariu mai mare decit in usa. nu ma pot obisnui cu statutul de robotel. si nici nu vreau sa am mai putin de 3-4 luni libere pe an.

3. tu, probabil, esti unul dintre cei care traiesc mai bine acolo - exceptia care confirma regula. lucru pentru care te felicit !

munca e incomparabil mai bine platita afara. intrebarea era : ce rost are sa si traiesti afara ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now