Guest S40

Performante motoare S40

82 posts in this topic

hehe...a condus aici in america 2 v70, unul 3 D5 si celalalt 2.4T, si am simtit diferenta, am zis ca daca voi putea pe viitor mi-ar placea sa imi iau si eu unul, sau si XC70 e bun :)) . Nu stiu dece dar V/XC70 sunt modelele mele preferate de la Volvo. Dar in acelasi timp nu ma plang nici ce V40-ul meu. Tot am confort, si siguranta foarte mare...si comparat cu masinile din clasa lui de la vremea respectiva, cand a iesit modelul.....e o masina foarte buna.(ps: ador scaunul de la sofer, e exact pe masimea mea, pana si cel de la V70 nu mi se pare asa de confortabil ca cel de la v40 pt ca pentru mine e umpic cam mare pe cand la v40 e perfect pentru mine )

Share this post


Link to post
Share on other sites

OFFTOPIC

Daca te mai ingrasi putin o sa incapi perfect in scaunul de V70 .

Iar daca vrei sa intelegi ceva din S/V40 trebuie minim 2.0T sau cel mai bine un T4, un V40 T4 este o nebunie de masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh merge si un 2.0t de 160 cp

sau

daca chiar vrei sa simti ca ai Volvo apelezi la varsu',T4 :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

T4 de 2L nu este asa de fiabil, insa 1.9 T4 este dat dracu :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine nu am mai reusit sa scot sub 7/100 de cand am adus-o din Germania,dar de cand i-am schimbat kit-ul de ambreiaj a capatat "vlaga" care m-a determinat s-o cumpar,pacat ca nu stiam atunci de volvo si t4.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul meu nu are performante asa ca nu am ce sa comentez :)))) 2.0(1948cc) benzinar 136 de cai nepotcoviti :))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare baieti

am si eu o problema cu un 1. 9 diesel din 2003

care e motoru1.9 t4

e diesel sau benzina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca este benzina, dieselul nu poate fi T4 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma poti ajuta si pe mine cu o informatie sau un sfat

am si eu un 1 .9 de 115 cai si nu pot sa imi dau seama de ce nu trage sun 1800 de ture

uneori la plecare de pe loc da sa moara motoru si dupa 2000 de ture iti rupe coloana te baga rau in sacaun adica rau pt un 1.9

am schimbat debimetru de aer Am schibat egereu nu stiu ce sa ii mai fac

un plus de asata scote mult fum alb si are si consumu cam mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Regulator presiune motorina si/sau senzor rampa presiune motorina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca este benzina, dieselul nu poate fi T4 :D

Poate fi T4... D4192T4 (102HP). Multi care-mi cer piese il categorisesc asa..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe S40/V40 T4 poate fi de 1.9L sau 2L, insa adevaratul T4 este cel de 1.9 L obtinut din T5-ul de 2319 cmc minus un cilindru.

Probabil de aici si confuziile intre 1.9L T4 si D4192T4 (adica 1.9D) care este o flașnetă .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan daca 1.9d (D4192T4) seamana cu o "flasneta" atuncea care ramance cel mai fiabil diesel?! D4192T?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare. Sunt pe cale sa achizitionez un S40 1.9 turbodiesel din 2003 in stare foarte buna (100.000 km reali) cu 115 cai. Nu cunosc de cine este facut motorul. Imi poate cineva da niste detalii? Pareri? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce detalii sau pareri ? Ia-l nu mai sta pe ganduri, daca zici ca km. sunt reali, iar masina e bine intretinuta. Ce bine ar fi fost ca si motorul meu sa fie T4 ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

E fabricatie Renault sau Peugeout?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E fabricatie Renault sau Peugeout?

Renault !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan daca 1.9d (D4192T4) seamana cu o "flasneta" atuncea care ramance cel mai fiabil diesel?! D4192T?!

Nu m-am referit la fiabilitate ci la performanta. In acelasi timp alti producatori (VAG/Fiat) scoteau 150CP/140CP din 1.9l diesel pe cand Volvo cu T4 sa scoata 200CP din 1.9L este exceptional pt anii 2000 doar AUDI se putea lauda cu un motor mai performant (1.8T @225CP) .

Singura problema a T4-lui este consumul. Performanta se plateste insa .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai ales bine Fiat ca exemplu , pe Fiat Coupe exista 2.0T 16V de 190 cai si 2.0T 20V 220 cai , de prin 1995.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat era exemplu de "asa da " la diesel .

Motoarele de care zici tu sunt benzina iar cel de 220CP este in 5 cilindri, asa ca fapt divers Maserati avea in `92 un motor V6 de 2L @306CP/iar in 95 scotea 330cp din 2l, eu ma refeream fix la motoare asemanatoare cu T4, adica benzinar turbo, clasic in 4 cilindri .

Mie unu imi pare destul de performant pt anul 1996 sa scoti 200CP din motor de 1855cmc .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat era exemplu de "asa da " la diesel .

Motoarele de care zici tu sunt benzina iar cel de 220CP este in 5 cilindri, asa ca fapt divers Maserati avea in `92 un motor V6 de 2L @306CP/iar in 95 scotea 330cp din 2l, eu ma refeream fix la motoare asemanatoare cu T4, adica benzinar turbo, clasic in 4 cilindri .

Mie unu imi pare destul de performant pt anul 1996 sa scoti 200CP din motor de 1855cmc .

sper ca urmatorul volvo o sa fie un s40 t4 :headbang:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar este , pacat ca au cam renuntat la ele , au trecut la T5 la modelul urmator.

Exemple mai sunt de 2.0 turbo la ~ 200 cai : Celica 4x4 , Calibra 4x4 , Saab 9-3.. masini cu traditie.

Edited by bitz

Share this post


Link to post
Share on other sites

mitsubishi lancer evo. an-2000 cmc-1997 cp-320. Daca cumva se va descoperi o metoda de a se extrage si restul de 75% din puturile de petrol,(doar 25% se poate extrage restul ramane acolo pt ca nu e presiune destula..etc) si pretul benzinei va fi de macar 2 ron,atunci un singur tel...T4 turbo. :headbang: Scuze de off topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

s40 t4 de 2L. fiabilitate redusa, consum maricel doar in ture...dar, senzatia de a trage de toti calutii intr-un confort deplin si de a produce involuntar ce-i drept

"victime" in randul posesorilor

de 3-4 litri este greu de obtinut cu asa costuri mici de intretinere . (important de mentionat ca nu platesc manopera :D, altfel , costurile ..... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti dau dreptate aici. Si eu as vrea un T4 dar nu tare imi e de bagat bani in benzina,sa trec de la 5,5 la 10 litri la suta de kilometri e prea mare soc.(financiar) :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now