Guest S40

Performante motoare S40

82 posts in this topic

si totusi se poate. 5.5 este si consumul meu daca ma gandesc ca media este de 11-12 pe gpl. sigur, de la 200 km/h in sus trece pe benzina

dar altfel cam atat consuma

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca aveam si eu consum de 12% mai luam un 40 sa-l tin in casa .

Nu stiu ce T4 ai tu Adrian dar fabrica spune 14% urban, in realitate insa sare de 15 % in Bucuresti iar in afara ajunge pe la 9%, media sare de 12%, cam 13% este o medie corecta daca mergi la consum la mers sportiv consuma 10% la drum intins dar ai dreptate, masina chiar face victime .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am un t4 din 2001 :). important de mentionat ca merg aprox 45000 de km pe an din care 40000 in afara orasului, si ca sa

merg si mai departe cu calculele din cei 40000 aprox 30000 sunt pe autostrada .una peste alta, media consumului pe gpl

este de 12% ( mers constant 120-130 autostrada, semisportiv -sportiv pe judetene si nationale).

o sa revin cu date legate de consum dupa ce motorul va fi refacut, sper in max 4 saptamani. imi aduce moshu pistoane nou noutze :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La acest regim este corect consumul, sa-ti aduca mosul pistoane cat mai bune :D

T4-ul chiar este un motor performant si merita ce este mai bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu sper sa fie ok, anul asta a 'cerut 'destula atentie : vopsea noua, sistem audio nou, telescoape si roti tot noi, iar acum pistoane,turbina

si ceva supape . dar merita :), chiar si 6 saptamani termen de livrare pentru pistoane.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehe 102 caluti trag cum pot ei mai bine,cu toate ca unele membre ale lor nu is cea mai buna stare,cum ar fi volanta si ambreajul.

volvo 0-130.mpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai sa zicem ca perfomante la motor la al meu s40, 1.6 16v din 98 sunt:

-8-9% consum urbam

-6.5 consum extraurban

iar asa ca victime : un opel astra caravan model 2001 tot 1.6 16v, un astra scurt 1.6, un vw 2.0 8 v caravan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare tuturor,

Va rog sa-mi spune-ti daca motorul de 1.6 benzina la un volvo S40 din 2003 este ok? sau....este bun de ceva? nu ma refer la consum sau tractiune...ci daca este fiabil in general.

Multumesc.

Edited by cndusa72

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte fiabil, dar prea mic pt. aceasta caroserie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De recomandat ar fi cel de 1.8 122 cp,adica 1783 cm3.

sau

2.0i 136 cp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam toate benzinarele mici sunt fiabile dar au aceiasi buba si anume variatorul .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

G ce reprezinta variatorul ala? Eu n am avut probleme cu motorul de 1.6 benzina 100 cp. Doar ma deranjeaZa ca imi pare ca are un mers putin neregulat la relanti. Atata tot. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionut, iti reamintesc ca te afli in topicul de S40/V40 pana in 2004. Nu are treaba cu motorul tau.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu un s 40 de 2l,140cp din 97 si mi se pare cam lenes la plecarea de pe loc Asa ca intrebarea mea este daca asa este normal sau trebuie sa verific anumite componente

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fiabil ar fi? T3 ul sau T4 ?

-D4192T4 102 cp

-D4192T3 115 cp

Probleme mari exista?..in afara de injectoare,turbina si volanta / ambreiaj ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut cica o liniuta cu sotia, ea in rover-ul ei de 75 cp, eu cu a mea 105 cp. Ea nu stie ca de-abia dupa 3500rpm simti puterea masinii si nici nu o tureaza atat de mult dar daca ar stii, m-ar depasi. A mea nu trage deloc, nu are forta nici la 5000rpm. Am plecat azi mai tare de la semafor in treapta 2 si ca timp vreau sa zic, am ajuns foarte greu pana la 5500rpm. Chiar am facut niste teste sa zic, eram pe autostrada si in treapta 5 de la 120km/h pana la 150km/h parca a durat o vesnicie. Maine daca nu ploua o filmez kilometrajul. Toate motoarele astea de 1.6 16V sunt asa puturoase sau dricu meu e pe moarte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrele cand le ai schimbat ultima data?Erori ai?Intreb pentru ca la mine au gasit debitmetrul cu probleme..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Filtrele le-am schimbat acum vreo 8000 km dar tot asa putoare era si inainte. Cat despre erori, nu stiu. Am un mecanic de cartier care are tester cu 10€ apai nu stiu cat e de bun dar ma duc odata pana la el. De fapt cam la toti costa atat dar iti dai seama ce erori va citi de 20 de lei. "Bec de la plafon ars". :) Si la volvo de ma duc apai sa ma fereasca cel sus ce bani imi cer aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fiabil ar fi? T3 ul sau T4 ?

-D4192T4 102 cp

-D4192T3 115 cp

Probleme mari exista?..in afara de injectoare,turbina si volanta / ambreiaj ?

Foarte mari diferente intre ele nu sunt.

Daca e sa alegi, alege dupa instinct... vocea aia care nu iti da pace. De obicei, nu da gres.

Statistica poate da cu virgula.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@i love Volvo daca vrei diagnoza,mergi la un Centru Bosch.Acolo au un tester mai bun,iar testarea costa aproximativ(minim) 80 ron .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar azi discutam cu un vecin si o spus si el ca la bosch au aparatura mai buna. Luni ma duc sa o puna pe tester sunt curios ce erori am. Mersi mult lik1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare pt Bogdan...care e diferenta intre motorul T4-1855cc ( B4194T2 1,9 TURBO ) si T5-1948cc( B4204T5 2.0 TURBO )....nu trag ambele la fel,difera internele?am gasit ambele motoare prin germania si ma bate gandul sa iau unul din ele....dar nu stiu care,ca sa nu am treaba cu RAR-ul.....schimb si turbina,,,in loc de T12..iau T14...evacuarea....si cred ca si calculatorul...nu???....si mai treb sa fac rost de bani de benzina :smile:)si fac din al meu T3 un T4

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now