Sign in to follow this  
Followers 0
alin_ux

S-a aruncat de la balconul Parlamentului!

20 posts in this topic

si s-a aruncat degeaba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

unu` saracu `, dar se pare ca gestul lui nici ca i-a "miscat" putin macar pe idiotii de parlamentari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ce sa ii miste ,la cata nesimtire au in ei,doar un kalasnikov cred ca i-ar mai ''misca''angry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permite-mi sa te corectez prietene vita_fresh. Un Automatic Kalashnikov are doar 30 de gloante in magazie, guvernanti avem mult mai multi. Un GAU-17 trimite 2000 de proiectile pe minut in modul incet si 4000 in modul rapid.

Cat despre individ, mi-e mila de copiii lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca sunt cinic, dar niste incarcaturi bogate in oxidanti plasate strategic prin cladirea aia ne-ar scapa de 90% din problemele politice ale acestei tari. Restul la Cotroceni si la Palatul Victoria.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea ca acest gest reprezinta situatia disperata in care au ajuns majoritatea romanilor. Guvernantii nu vor sa vada sau se fac ca nu vad situatia romanilor. Rusine

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai n-ati vazut ca majoritatea parlamentarilor s-au facut ca ploua? Omul ala era disperat ca i-au taiat indemnizatia pentru un copil autist. Unii din arcul guvernamental baga texte cu pixel albastru, cum ca ar fi fost pus de aia din opozitie. Ii doare undeva de populatie, au ei o agenda de urmat (camuflata in "reforme") si cu asta basta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punct de vedere medical,omul acela era bolnav si nimeni din jurul lui nu a observat asta.Din punct de vedere politic NOI putem spune multe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sper ca sacrificiul de sine al acelui om, sa nu fi fost în zadar.

Ar trebui ca guvernul sa inteleaga ce are de inteles. Mai precis, sa-i scoata de la plata pe sutele de mii de pensionari de boala " inchipuiti" si cu fondurile astfel economisite sa plateasca indemnizatiile pentru copii, cu handicap sau fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Omul ala cred ca ajunsese la disperare si asta a fost singura solutie pe care a mai zarit-o.

Totusi, cred ca era chiar un pic mai mult decat disperat.

Ce rezolva daca dadea coltul, avea nevasta cu sarmanul copil banii necesari macar sa-l ingroape?

Intr-un fel sau altul, problema lui se va rezolva (macar partial sau pentru moment), presupun ca a primit sau va primi ceva donatii de la oamenii miscati de gestul si situatia lui disperata.

Intrebarea care ma macina este:

Ce facem, rupem bilete de ordine pentru balconul parlamentului pentru toti oamenii ajunsi la disperare din cauza sistemului si a vremurilor pe care le traim?

N-ar trebui ca statul (societatea, guvernantii sau cine vreti voi) carora le platim impozite sa vegheze ca bietii oameni sa nu mai isi piarda mintile si sa recurga la gesuri de acest fel???

Trist, cu adevarat trist...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din punct de vedere medical,omul acela era bolnav si nimeni din jurul lui nu a observat asta...

Totusi, cred ca era chiar un pic mai mult decat disperat.

Ce rezolva daca dadea coltul, avea nevasta cu sarmanul copil banii necesari macar sa-l ingroape?

La amandoi va spun ca au existat in Romania generatii intregi de schizofrenici si sinucigasi clinici, dupa caracterizarea voastra.

E vorba de cei care s-au aruncat (cu zecile de mii) in calea gloantelor, pentru un pic de independenta, pentru un pic de libertate.

Stiu, se putea rezolva cu ceva baxuri de Xanax, dar uite ca nu au avut pe vremurile alea.

NU suntem in stare sa intelegem chestii precum sacrificiul. Nu in generatia noastra. Sacrificiul suprem de care suntem in stare e sa ne facem intr-un an vacanta "la bunici", in loc de "la mare". Atat. Si sacrificiul asta il facem probabil ca sa ne schimbam masina cu una care are clima, ca ni s-a urat de AC simplu....

Interesul nostru nu transcende limitele familiei sau cercului mic de prieteni. Daca mie imi merge bine, nu ma intereseaza catusi de putin de batranul care isi ia de la alimentara o jumate de paine, si aia pe datorie.

Asta e motivul pentru care ne-au calarit si ne calaresc toti. Omul ala face un sacrificiu pentru o idee si din disperare, iar voi il faceti bolnav psihic si egoist, ca nu s-a gandit la cheltuielile de inmormantare pe care o sa le suporte familia.

Cei 50 de ani de comunism au reusit sa ne termine... Multi cred ca in 1989 romanii au invins comunismul, insa era deja prea tarziu. Si asta se vede acum.

Ca natie suntem pe moarte. Si nimic nu ne mai poate salva. Nici un fel de idee politica, polemica, studiu, analiza...

Decat, poate, semnificatiile profunde din spatele unor gesturi supreme ale unor "nebuni" minunati!

Ca Adrian Sobaru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gestul omului asta e mai periculos, pentru politicieni, decat 5.000 de mineri cu bâte. Pe aia e simplu să îi combaţi, trimiti jandarmii sa se macelareasca cu ei, in timp ce tu te uiti pe geam sorbind cafeaua, sau mergi la talk-show sa vorbesti de amenintarea statului de drept, de Iliescu si comunisti, etc.

In schimb, omului astuia ce poti sa ii faci??? Nu ai decat o solutie, sa induci in opinia publica ideea ca este labil psihic... Atât!

Si, of..... cat de eficienti sunt..... :-[ ... se vede si pe forumul asta...

Si lui Base, si lui Boc, si PSD-istilor, si PNL-istilor, si tuturor politicienilor marşavi din fruntea ţării, li s-ar ridica parul pe ceafă şi ar avea cosmaruri groaznice daca ne-ar vedea, pe cât mai multi dintre noi, purtând tricouri cu poza şi numele omului ăsta. Doar să îl purtăm, nu să strigam ceva, să facem miting (că atunci ar insemna că suntem platiţi de vreun partid, şi e usor de bagatelizat gestul), etc.

Însă, dacă l-am purta pur-si-simplu, ar însemna o revolutie a mintii, o trezire din amorţire a conştiinţei fiecaruia dintre noi.

Ceea ce e mai grav - pentru ei - decât orice miting, manifestare, talk-show, intalnire, etc. Sunt sigur ca si atunci armatele de pupincuristi din jurul lor ar avea teorii si argumente contra, insa nici o lupta de asemena nivel nu se castiga usor.

Însa e greu... Chiar si dacă am da cei 15 lei cât ar costa tricoul asta, nu l-am purta ca ar râde vecinii de noi...

Din acest motiv Base ştie ca oricând "se poate intoarce la popor", indiferent de cât de mult îşi bate joc de el.

Şi asta îi da legitimitate in acţiunile lui anti-româneşti.

Asa ajungem la o concluzie pe care nu vrem sa o recunoastem niciunul...

Vinovat pentru tot - inclusiv pentru disperarea si gestul extrem al lui Adrian - nu este numai politicianul... CI ŞI NOI. FIECARE DINTRE NOI.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare si trist adevar graiesti!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La amandoi va spun ca au existat in Romania generatii intregi de schizofrenici si sinucigasi clinici, dupa caracterizarea voastra.

E vorba de cei care s-au aruncat (cu zecile de mii) in calea gloantelor, pentru un pic de independenta, pentru un pic de libertate.

Stiu, se putea rezolva cu ceva baxuri de Xanax, dar uite ca nu au avut pe vremurile alea.

NU suntem in stare sa intelegem chestii precum sacrificiul. Nu in generatia noastra. Sacrificiul suprem de care suntem in stare e sa ne facem intr-un an vacanta "la bunici", in loc de "la mare". Atat. Si sacrificiul asta il facem probabil ca sa ne schimbam masina cu una care are clima, ca ni s-a urat de AC simplu....

Interesul nostru nu transcende limitele familiei sau cercului mic de prieteni. Daca mie imi merge bine, nu ma intereseaza catusi de putin de batranul care isi ia de la alimentara o jumate de paine, si aia pe datorie.

Asta e motivul pentru care ne-au calarit si ne calaresc toti. Omul ala face un sacrificiu pentru o idee si din disperare, iar voi il faceti bolnav psihic si egoist, ca nu s-a gandit la cheltuielile de inmormantare pe care o sa le suporte familia.

Cei 50 de ani de comunism au reusit sa ne termine... Multi cred ca in 1989 romanii au invins comunismul, insa era deja prea tarziu. Si asta se vede acum.

Ca natie suntem pe moarte. Si nimic nu ne mai poate salva. Nici un fel de idee politica, polemica, studiu, analiza...

Decat, poate, semnificatiile profunde din spatele unor gesturi supreme ale unor "nebuni" minunati!

Ca Adrian Sobaru.

Nu-mi place sa intru inpolemici dar vad ca ai o pasiune pentru asta.

Daca scoti din context, orice propozitie suna aiurea, citeste tot si abia dupa aceea trage o concluzie, cu mintea, nu cu o antipatie pe care o ai.

Am spus-o si ma repet, Omul era disperat si gestul asta a fost in mintea lui (cum o fi fost la momentul respectiv) REZOLVAREA problemelor.

Cu ce ajuta familia (ca asta dorea sarmanul om) moartea lui???

Ia explica-ne si noua, vuia presa doua zile si gata, facea Base noapte pe el de remuscari sau dadea Boc din picioare in somn?

Nu l-am facut bolav psihic si nici nu am gandit asta chiar daca guvernantii (pe care-i aparati multi dintre voi aici pe forum cu inversunare ca aialalti "este" comunisti sau moguli si au pixel albastru) asta au sugerat.

Nu simpatizez politic cu nici o parte a "esicherului" prezent la noi si asta ti-o pot confirma toti cei de pe forum cu care am vorbit vreodata "chestii" politice.

Ia uita-te la stiri si spune-ne daca a mai aparut ceva (exceptie antena cu 30 de secunde).

PS.

Eu am prins comunismul cu toate relele lui, aveam 18 ani in 1990 si am fost prezent in Piata Revolutiei (nu ca m-as mandri cu asta) mergeam in Piata Universitatii chiar daca m-am certat cu tata care nu mi-a vorbit cateva luni, am mancat bataie de la confratii mineri si am avut spranceana cu 3 copci pentru niste idealuri.

Nevasta-si doneaza profitul de la actiunile BCR in fiecare an unde crede ea (si nu-i mic), la firma subventionam vreo 2 asociatii de copii cu alimente pentru tabere pe timpul verii, platim pentru cativa olimpici cheltuielile pt tabere in strainatate, etc, etc

Firma la care lucrez nu are nici o vanzare sau contract cu statul sau regii sau alte alea controlate de stat asa ca nu mi-e rusine cu ce fac sau am facut vreodata, nu dam spagi si nici nu primim.

Nu cred ca-i cazul sa ne faci tu morala ca avem climatronic si in vacanta mergem unde visam noaptea.

Asta era apanajul comunismului, toti la fel, mergem la Sovata sau Mamaia (cine prinde bilete) si conducem aceeasi Dacie (cine poate sa-si cumpere si face rost de benzina).

Normal ca unii erau mai egali decat altii.

PS2

Orice persoana care se sinucide sufera de un dezechilibru mental provocat intr-adevar de ceva, o intamplare nefericita, o boala, o suferinta prelungita, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un om normal cu nevasta si copil nu are dreptul sa se sinucida. Nici macar sa incerce! Este de ajutor daca ramane familia fara un sprijin? Cine gindeste asa, indiferent de situatie, are o problema psihica si e bine sa se trateze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

din disperare si "ajutat" de o labilitate psihica, acest om a incercat sa atraga atentia noastra asupra viitorului.

noi asta trebe sa vedem . un avertisment adresat noua, nu politicienilor. noi putem ajunge in situatia lui, nu politicienii.

cum il interpretam fiecare, dumnezeu cu mila....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

din disperare si "ajutat" de o labilitate psihica, acest om a incercat sa atraga atentia noastra asupra viitorului.

noi asta trebe sa vedem . un avertisment adresat noua, nu politicienilor. noi putem ajunge in situatia lui, nu politicienii.

cum il interpretam fiecare, dumnezeu cu mila....

romanii rabda, asa au fost in toata istoria si asa vor fi mereu; io am rabdat 2luni si jumatate in frig si intuneric,

am facut reclamatii, am fost in audiente, degeaba, nu am primit niciun ajutor de nicaieri, mai mult, mi s-a atras

atentia ca totul e legal desi nu era, am aflat cine a facut treaba asta dupa ce am dat ce era de dat si inca nu am

terminat, abia la sfarsitul lunii ianuarie voi fi in regula;

am fost vanduti pentru multi ani, fostii comunisti sunt beneficiarii, noi fraierii, cam asta-i romanica banana ;

trei milioane au plecat si bine au facut, eu mi-am sfatuit fetele sa plece din rahatul asta de tara, cea mica e in

germania si e fericita cu familia ei, are casa , sot si doi copii superbi, desi nu are serviciu, traiesc ca

niste oameni cinstiti, aici ar fi fost la discretia unor nemernici si ar fi tras targa; cea mare , cu tot salariul f bun,

sta cu chirie si se loveste zilnic de netrebnicia din tara asta, i-au vandalizat masina, i-au ridicat-o de trei ori pt

ca nu are loc de parcare ..... astia suntem si n-ai ce face

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0