Andu G

problema cutie viteze automata xc90

119 posts in this topic

va salut ! astazi, in urma unei ture cu masina ,fiind pe manuala in treapta 1 am virat stanga si am accelerat dupa care am virat dreapta si am accelerat,am luat piciorul de pe acceleratie si cand am accelerat din nou masina nu se mai misca ! mentionez ca nu s-a auzit nici un zgomot si nici o zdruncinatura,pur si simplu parca ar fi sarit singura din viteza !de pe manuala am trecut pe drive dar nimic. nici pe marsalier nu se misca deloc, nu se simtea nimic,nici macar trepidatii !masina se accelereaza in orice pozitie este schimbatorul . la unele sfaturi cum ca ar fi sarit o planetara am pus schimbatorul pe parcare si am impins masina sa vad daca merge,dar sta infranata. am pus cricul si am ridicat masina pe partea dreapta fata si am invartit de roata cand schimbatorul era pe parcare si nu se invartea deloc ,la fel si cu roata stanga. sa fie blocul hidraulic sau convertizorul?astept parerile voastre. multumesc

volvo xc 90 2,4 diesel, tiptronic, 2003

Edited by ma2ol
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

chiar nu a patit nimeni ? sau sa auziti ceva asemanator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

cutia este aisin warner 55-51 sn , asta scria pe ea ! la prima impresia a unui mecanic ar fi convertizorul. preturi pt el ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred sa fi picat asa brusc. N-a mai avut nici un simptom inainte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici un simpton, nimic. de cand o am n am avut nici o problema cu ea , pana acum :)

Nu cred sa fi picat asa brusc. N-a mai avut nici un simptom inainte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am 55-51 sn si cea din schema este 55-50 sn.este la fel?am cautat 55-51 dar nu am gasit.

Edited by ma2ol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ma pricep, dar Wikipedia zice ca 55-51 e varianta AWD. Deci ar trebui sa fie cam la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

un service bun specializat pe cutii automate-tiptronice prin bucuresti ? sa mi spuna clar ce piesa este , nu sa sa schimb una si pe urma sa zica ca ar mai fi ceva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista asa ceva in RO, toti cei care repara CV automate nu discuta decat de la 1000E in sus fie ca e vorba de solenoizi sau chiar o marata de garnitura solenoid, discuri ambreiaj, convertizor sau chiar pinioane, totul incepe de la 1000E si toti spun convertizor pt ca suna pompos si extrem de scump .

La tine trebuie sa fie o problema mecanica la cutie din ce ai povestit iar asta se poate diagnostica numai prin desfacere .

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmmm,ce urat suna :)) !!!

eu inca sper sa fieceva sarit . luni voi suna la cateva persoane care repara cutii si o sa vad unde ma duc . la volvo cat o fi oare diagnosticarea problemei mele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In jur de 200 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi bine sa fie atat ! merci.

In jur de 200 ron.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da-le un telefon si intreaba-i. Oricum trebuie sa te programezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andu eu cred ca tu nici nu ai explicat bine, nu exista nici o diferenta de zgomot intre pozitia N si pozitia D ? Adica in D cand accelerezi se aude un zgomot metalic/electric (gen freza/flex) sau este acelasi zgomot ca in N ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am avut un prieten care a reparat cutia unui A6 aici: http://www.cutiiautomatesamertm.ro/

Cica sunt foarte buni. Pacat ca sunt foarte departe de tine. Poate dai vreun telefon si obtii o informatie vis a vis de problema ta.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se aude si nu se simte nimic ! dar nimic. si nici cand dau de pe P in R sau in D nu se simte nici macar trepidatia sau vibratia respectiva miscarii manetei schimbatorului ! mentionez ca nu a trosnit nimic cand am ramas in pana , nu s a auzit nici un zgomot ,soc nimic !

Andu eu cred ca tu nici nu ai explicat bine, nu exista nici o diferenta de zgomot intre pozitia N si pozitia D ? Adica in D cand accelerezi se aude un zgomot metalic/electric (gen freza/flex) sau este acelasi zgomot ca in N ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cand schimbatorul se afla in R , D sau 1, 2 , 3 accelerez si nu se intampla nimic, ca si cum ar fi in N sau P.nu agata, nu caraie, nu atinge nimic !

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci frumos dany. maine voi suna mai multe persoane sa vad unde ma duc.

Salut,

Am avut un prieten care a reparat cutia unui A6 aici: http://www.cutiiautomatesamertm.ro/

Cica sunt foarte buni. Pacat ca sunt foarte departe de tine. Poate dai vreun telefon si obtii o informatie vis a vis de problema ta.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am fost la service la volvo in otopeni si problema ar fi din cutie, la diagnoza nu a dat nici o eroare ! mecanicul care s a ocupat de verificare mi a spus ca si el a patit la fel, problema fiind un disc de ambreiaj central dus ! la ei (service volvo) cutiile nu se repara, ci se inlocuiesc ! cam atat pentru moment , voi reveni cu vesti !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, am auzit de ei . unchiu a fost cu un a6 echipare allroad si la 3 ore dupa ce a parasit service-ul l-a lasat cutia. dupa reparatie la 3 zile a cedat iar ! sa fie ghinion sau mecanici nepriceputi ? :) sau poate amandoua ! astept pareri pro si contra !

as merge pana la timisoara la samer zakzak si macar stiu o treaba , mai multa lume mi-a spus de el http://www.cutiiauto...ro/contact.html !

Eventual incearca si aici, http://www.cutieautomata.ro/ , au o garantie promitatoare pe site.

Edited by ma2ol

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat te-a costat constatarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la primus? 68 de lei ! primul lucru care l au facut a fost sa puna diagnoza ! cum nu avea nici o eroare, au miscat de roti, de planetare, de cardan . mecanicul, un baiat de treaba , prieten cu un membru al volvo forum, mi a spus ca si el a patit acceasi problema ca si a mea si rezolvarea a fost schimbarea unor discuri de ambreiaj.

Cat te-a costat constatarea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

azi am fost la un service ( reparatiicutiiautomate ) in crangasi pe strada mehadiei nr 39 unde pentru a desface scutul de protectie al motorului, 2 piulite la aparatoarea de noroi din stanga fata si sa puna manometrul sa vada daca am presiune in cutie mi a luat 150 lei ! Unul dintre asociati mi a spus ca trebuie schimbat convertizorul , pompa de ulei , uleiul si filtrul si cu manopera 8400 lei . Mi-a mai zis ca ar fi indicat sa schimb si setul de garnituri ale cutiei, pretul lor fiind de 1200 lei , un total de 9600. Din cei 9600 a zis ca mi face reducere 600 lei , adica 9000 lei. La intrebarea de ce trebuie schimbata si pompa de ulei mi a spus ca in convertizor se afla 2 turbine care au in centrul lor un disc de ambreiaj care stricandu-se poate produce mizerie sau span ajungand astfel in pompa de ulei. Cand am facut programare prin telefon am vorbit cu al doilea asociat si am primit diagnosticul ca ar fi convertizorul de vina si ca ar costa in jur de 750 €. l am intrebat pe primul asociat cat ar costa schimbul convertizorului si al uleiului + manopera si pretul a fost de 6500 lei , dar cel de al doilea asociat cu un ton marit si nervos nu a fost de acord cu treaba asta, zicand ca eu i-mi bat joc de munca lor , de parca munceau pe gratis ! I-am mai intrebat cat ma costa manopera daca aduc eu piesele si pretul a fost de 500 € adica 2100 lei ! Si la toate preturile care mi le-au zis nu se ofera factura sau bon , sau sa platesc eu diferenta de 24% daca vreau !!!

Dupa ce am plecat l-am sunat pe samer zakzak ,din timisoara cu care am mai vorbit , el fiind singurul din tara ( cred ) care repara orice cutie de viteze automatica sau tiptronica intr-o singura zi , desface cutia in fata clientului in bucati si i-ti spune ce buba are si povestindu-i de verificare , adica ca nu am presiune in cutie nici pe D nici pe R , mi-a spus ca problema mea este de la pompa de ulei si nu convertizorul cum am fost informat. Acum ce interes avea sa ma minta, cand toti vorbesc de el cu lauda , pleci cu masina tractata si te intorci cu ea pe roti ? Si o repara intr-o singura zi , nu o zi sa o dea jos si o zi sa o puna la loc cum se lucreaza la service-ul de mai sus ! Niciodata nu am lasat si nici nu voi lasa masina sau motocicleta la un service peste noapte sau sa nu supraveghez lucrarea !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now