DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Am procurat schemele electrice pentru 850 modelele 92 si 93 care nu se gasesc pe net

post-5223-0-21949300-1388230051_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andule, asa informativ cat costa rovinieta pe un an?

La autoturisme costa 125 lei pe an! Pentru alte perioade de timp sau alte categorii de vehicolete uiti aici: https://www.roviniete.ro/ro/Calculator-vinieta

:hello: :hello: :hello:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am refacut cablajul la stropitorile de parbriz (a doua oara), am curatat un releu, care nu mai facea contact si am relipit un led la clima, care mergea cand dorea el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Investitii in ultima luna : Etansat DPF deoarece pierdea gaze si le baga in habitactu , montare folii omologate llumar care i-au schimbat aspectul total :evil6: , schimbat de stergatoare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Montat incalzire in scaune la XC70, acum e mult mai bine .

Merci Horica pt perne si mai ales pt firul dintre releu si mufa scaunului, nu stiu ce ma faceam fara acel cablu de 18cm .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am scos masinuta la o plimbare de vreo 2000 km, toarce frumos acuma ! si am scos un consum super bun , 5,6 litri/100km.Imi place din ce in ce mai mult masina asta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupa cum ziceam in alte posturi, nu-mi functioneaza bordul din luna iulie (rusine mie ca nu l-am reparat).Calculul l-am facut in felul urmator alimentat 79,7 litri (Miercurea Ciuc) si ulterior (Oradea) inca vreo 25 litri (sa ies din tara cu rezervorul plin), si m-am dus pana in capatul Balatonului , mia exact in statiunea Heviz (distanta de la mine la Heviz 937 km).Daca imparti 112 litri la 1987 km iti da consumul masinii

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am cumparat ulei pentru unghiular, ulei pentru diferential si ulei pentru Haldex!

A, i-am mai cumparat si doi braduleti!!!

Investitiile pentru masina pe anul 2013 cred ca s-au incheiat!

post-1775-0-30180100-1388399159_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heim, la wambasten mai am de montat pompa de apa, conductele de apa si conducta de motorina . Sper ca in noaptea asta sa termin .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am rupt/s-a rupt cablul care actioneaza broastele capotei. Norocul meu este ca s-a rupt din interior, de langa clapeta/maner!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am cumparat 2l de ulei pentru cutia de viteza original Volvo la un pret super :smile:

post-5223-0-46803700-1389082425_thumb.jp

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e cam 10Eur/bidon... Tu la ce banuti l-ai luat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tot 10euro/l dar daca merg la dealer costa mult mai mult aproape 20euro litrul (a vrut sa cumpere un prieten de al meu pt T5-ul lui)...@Heim preturile de la genuine parts sunt utopice :) De obicei cam 20% mai putin decat la dealer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] Heim preturile de la genuine parts sunt utopice [...]

Dacă iei numai uleiul, ieşi mult mai scump. Te costă cam 65 de euro / 2 litri, dar dacă iei peste 250 de euro, cred că e cât spun. Ai cumpărat tu de la ei şi ţi-au "dat clapă"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am cumparat dar cunoscuti au incercat sa cumpere pe vremea cand era 50euro valoarea minima a facturii si nu a mers ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ajuns la stadiul în care mai trebuia să dau click-ul la PayPal pentru plată, când, în cele câteva secunde de cugetare m-am concentrat asupra faptului că mai am şi comision bancar, ceea ce m-a făcut să amân. Şi-am amânat de tot, că am cumpărat din altă parte, până la urmă, unde n-am mai plătit nici comision şi nici măcar transport. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat termostatul la tractor

Original cutiuta albastra :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am ajuns la stadiul în care mai trebuia să dau click-ul la PayPal pentru plată, când, în cele câteva secunde de cugetare m-am concentrat asupra faptului că mai am şi comision bancar, ceea ce m-a făcut să amân. Şi-am amânat de tot, că am cumpărat din altă parte, până la urmă, unde n-am mai plătit nici comision şi nici măcar transport. ;D

Pentru site-ul de care vorbesc se percepe un comision de 6% (dacă bine-mi amintesc) din valoarea tranzacţiei pentru plata prin PayPal sau trebuie plătit comision la transferul bancar. Opţiunea de plată cu cardul nu există. Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardon! În urma unei discuţii cu un prieten, am verificat şi am constatat că s-a modificat suma minimă şi "penalizarea", fiind acum minim 100 pentru a nu plăti 25 extra.

Mai jos e dovada comisionului de care vorbeam:

(150,28€ + 11,90€= 162,18€ ; 162,18x 6% = 9,73)

post-820-0-70374400-1389163709_thumb.jpg

Pentru transfer bancar, nu percep ei comisionul, ci banca la care se face plata.

PS: Pentru eventualele cârcoteli: ştiu că şi PayPal este tot o plată cu cardul, dar eu mă refeream la alte metode decât prin PayPal.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am montat volanul (vama a mai fost inca 50euro in plus :( )

Pozele au iesit cam aiurea cu aifonul pentru ca era deja destul de intuneric afara..

post-5223-0-59093200-1389197628_thumb.jp

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapinesti sanatos, arata foarte bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

post-3416-13892068417748_thumb.jpg

Mi-au venit noile jante pe 17, urmeaza sa-mi caut noi anvelope de iarna

iPad using Tapatalk

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites
post-3416-13892068417748_thumb.jpg

Mi-au venit noile jante pe 17, urmeaza sa-mi caut noi anvelope de iarna

iPad using Tapatalk

Super smechere jantele. Sa le rulezi fara probleme. Cat si de unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now