DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

1. Mie unul chiar nu-mi plac jantele astea, dar sunt bune iarna

2. Manetele negre s-au pus din 2004

3. Gurile de ventilatie cu crom, au fost optiune, iar eu am lemn la interior si nu cred ca se vor asorta prea bine

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

- Schimbat brate fata

- Schimbat amortizoare fata

- Schimbat flanse amortizor fata

- Schimbat ulei + filtre

- Schimbat lichid frana

- Schimbat antigel

- Reparat senzori parcare

- Verificat prinderi aripi fata

- Schimbat termostat

- Centrat volan

- Curatat filtru aer sport

- Schimbat saboti frana mana

- Schimbat bec ceasuri bord

- Schimbat furtune de vacuum siliconice

- Schimbat filtre instalatie GPL

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cusut un sac la maneta de la schimbator din alcantara si montat nuca de lemn de la T5R.

post-5223-0-33448900-1415171692_thumb.jp

post-5223-0-53339600-1415171693_thumb.jp

post-5223-0-64066800-1415171694_thumb.jp

6 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat la a mea rulmentul fata stanga si cele 4 tampoane de la esapament.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confectionat si montat husa bej schimbator din piele + cap de mahon (cu vitezele desenate, ca celalalt nu avea :evil6: )

post-96-0-70337600-1415314969_thumb.jpg

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

IN sfarsit a venit radiatorul .

Azi am montat radiatoarele

Schimbat filtru aer

Schimbat filtru ac

Maine urmeaza sa montez farurile , bara si sper sa cumpar si antigel.

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Confectionat si montat husa bej schimbator din piele + cap de mahon (cu vitezele desenate, ca celalalt nu avea :evil6: )

Acum nu o sa mai incurci vitezele, ca sunt desenate pe schimbator :thumright:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si nuca acum arata asa ?

190390_340.jpg

sau asa ?

17lj1xuytqaihjpg.jpg

;D ;D ;D

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat tot ce trebuie la loc , am pus si lichid in rezervorul de spalat parbrizul cam jumate , dar tot imi spune sa pun lichid , ca si cum ar fi gol :-?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate mufa aia de nu i-ai gasit locul era de la senzorul de nivel ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este , mufa senzorului este sub bidon , eu am scos rezervorul si l-am spalat in casa , si cred ca a ramas pluta blocata , are ca un fel de pluta in interior dar nu sunt sigur , ca a mers pana sa il dau jos...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am terminat break-ul! Chiar daca nu este VOLVO are ceva in comun: scaunele! Si pentru ca vine iarna, le-am facut un termostat electronic pentru incalzire !!! :blob8:

post-61-0-18310800-1415392665_thumb.jpg

post-61-0-91443800-1415392701_thumb.jpg

post-61-0-52723500-1415392716_thumb.jpg

post-61-0-65094100-1415392779_thumb.jpg

post-61-0-33707700-1415392907_thumb.jpg

post-61-0-29704600-1415392934_thumb.jpg

post-61-0-26747800-1415393024_thumb.jpg

Edited by avx
8 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca o problema intampinata astazi care nu am mai observat-o pana sa o demontez si anume : cand claxonez in reprize scurte , se aprind atat pozitiile fata care sunt pe led , led-urile de la numar cat si bec-urile normal de pe pozitiile spate , care nu sunt led-uri !!! ca un mic flash asa ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pan la urma se aprind si alte lumini care nu sunt pe LED ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine, ca vine Craciunul :evil6:

Vreun mic scurt ?...Rezistenta foarte mica a claxonului ?...Foarte ciudat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu imi pot da seama unde mic scurt ca nu a facut pana acum asa....iar cu rezistenta claxonului asa dintr-o data... ?

Deci pan la urma se aprind si alte lumini care nu sunt pe LED ???

Da , si becurile care nu sunt led , sunt de 10w....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AndreiBecleaniachis Salut,fratelui meu i-a schimbat cineva distributia si a scos si rezervorul de lichid spalare parbriz si dupa montare indica gol,s-a rezolvat dupa cateva miscari ale senzorului,treaba cu claxonul imi suna a scurt,verifica iar toate firele pe care le-ai atins cat timp ai lucrat la masina,bafta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este cam 100 de lei unul nou, nu-i un capăt de lume. Schimbă-l.

Am rezolvat , merge perfect acum

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AndreiBecleaniachis Salut,fratelui meu i-a schimbat cineva distributia si a scos si rezervorul de lichid spalare parbriz si dupa montare indica gol,s-a rezolvat dupa cateva miscari ale senzorului,treaba cu claxonul imi suna a scurt,verifica iar toate firele pe care le-ai atins cat timp ai lucrat la masina,bafta!

Salutare , am rezolvat cu senzorul dupa ce am bagat apa cu presiune in rezervor s-a asezat , la scurt m-am gandit si eu , dar intrebarea mea e alta , la orice fel de scurt nu se arde siguranta respectiva ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce s-a aşezat?

Pai sa explic : am scos lichidul din vas , si am luat furtunul din curte , l-am bagat pe gura cu presiune , si pe mijloc are un cilindu asa in sus ( in interiorul rezervorului) si dupa ce aproape s-a umplus s-a auzit un sunet de plastic ca si cum s-ar fi deblocat ceva , si dupa am pus contactul si nu imi mai arata ca e gol

Share this post


Link to post
Share on other sites

am furtunele de frana (din cauciuc) de la etrierii spate, roase si coapte - necesita schimbare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ai grija la aerisitoare eu nu am reusit sa scot niciunul de pe spate intreg ... si le-am incalzit am dat cu ciocanul usor in ele sa rupa priza degeaba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare , am rezolvat cu senzorul dupa ce am bagat apa cu presiune in rezervor s-a asezat , la scurt m-am gandit si eu , dar intrebarea mea e alta , la orice fel de scurt nu se arde siguranta respectiva ?!

Andrei,tata la Megane a avut apa in cutia ECU si s-au oxidat multe piese pe acolo,desi a intrat apa acolo,nu s-a ars nicio siguranta,cand schimba faza scurta cu faza lunga se oprea motorul brusc,dupa saptamani de verificari pe la toti mecanicii care nu ii dadeau de cap,a desfacut el cutia si a curatat totul cu spray de contact si de atunci totul e ok,d-aia am zis ca poate pe unde ai umblat sa se fi scurs apa si de acolo problema,daca ai schimbat radiatoarele probabil a curs apa pe niste contacte prin zona aia si s-au oxidat,sau poate prin zona vasului de lichid,deci e posibil sa nu se arda siguranta sau poate se arde dar nu e vizibil cu ochiul liber,asta daca sunt sigurante mici(ca dimensiune)succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Andrei,tata la Megane a avut apa in cutia ECU si s-au oxidat multe piese pe acolo,desi a intrat apa acolo,nu s-a ars nicio siguranta,cand schimba faza scurta cu faza lunga se oprea motorul brusc,dupa saptamani de verificari pe la toti mecanicii care nu ii dadeau de cap,a desfacut el cutia si a curatat totul cu spray de contact si de atunci totul e ok,d-aia am zis ca poate pe unde ai umblat sa se fi scurs apa si de acolo problema,daca ai schimbat radiatoarele probabil a curs apa pe niste contacte prin zona aia si s-au oxidat,sau poate prin zona vasului de lichid,deci e posibil sa nu se arda siguranta sau poate se arde dar nu e vizibil cu ochiul liber,asta daca sunt sigurante mici(ca dimensiune)succes!

Am inteles , o sa verific sa vedem..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now