DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Astazi m-am apucat si am refacut iluminarea climei, care era galbuie si neuniorma

Before post-259-0-29486100-1413223726_thumb.jpg After post-259-0-16625400-1413223781_thumb.jpg

Si din timpul lucrarii cateva

post-259-0-13182100-1413223904_thumb.jpgpost-259-0-12036500-1413223951_thumb.jpgpost-259-0-97288500-1413223968_thumb.jpgpost-259-0-33963700-1413223932_thumb.jpg\

Si uite si clima luminata pe genunchi, sa desfiintam miturile ca nu se poate

post-259-0-20034500-1413224005_thumb.jpg

Si rezultatul finalpost-259-0-62402300-1413224119_thumb.jpg

post-259-0-31981600-1413224177_thumb.jpgpost-259-0-97712800-1413224145_thumb.jpg

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte frumos!

Clima este la fel si la mine,facuta de Bogdan acum vreo 2 ani.In rest este standard.

Cand vin pe la tine sa mi-o faci si pe a mea asa? :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O facem si pe a ta :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca din placa de la butoanele de geamuri de pe fata , mai trac un fir cu un led de la unu din SMD-urile de pe placa , exista posibilitatea sa pogneasca ceva pe placa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, dar de ce te complici? Daca vrei sa tragi un led la manerele interioare, cauta in firele modulului un plus contact si ai rezolvat problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cum fac asta cu mufa conectata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti masura prin spatele mufei. Hai mai Andrei, ce dracu e asa greu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da am vazut asta , dar e al dracu cu butoanele asteaa ca intre ele au o banda flex de contacte X(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La DDm ai 2 mufe. Poti introduce ansa aparatului de masura prin spatele mufei, pe unde intra firele in mufa, pana ajungi la pini.

oricum ai Rosu si Rossu/Alb care sigur au 12v, dar nu stiu sigur daca au pe ele 12v permanent sau 12v pe contact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e bine pe contact , m-am uitat acum sunt doua fire unu rosu si unu negru , sper sa fie + si - 12v

Dar deja azi e sarbatoare mare si ma opresc ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i.am schimbat cauciucurile. I.am pus noi si de cand am luat.o din service face ca elicopteru. Cred ca este un rulment, s.a fi rupt cand i.a facut geometria?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentii nu au treaba cu geometria...

Probabil cauciucurile au indice de zgomot mare. Daca sunt si de iarna la 15-20 de grade cat sunt peste zi nu au cum sa sune altfel...

Suna oricum si la -15 grade...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauciucurile sunt de vara dunlop sport bluresponse... dar precum ca stanga spate vechi era oval cred ca de asta s.a dus rulmentul.... dar inainte nu.l auzeam

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v7...dricu I-am luat cauciucuri de vara Hankook Kinergy DOT 3612 de 6-6,5 toate 4. 40 de euro toate 4.....Sunt fericit. Chiar sunt fericit. Nu sunt doar fan Volvo, se pare ca sunt si fan Hankook. La v40 si cele de vara si iarna sunt tot Hankook.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am hankok pe v70 2 perechi am pus :) sunt geniale dar parca se uzeaza un pic cam repede ... in rest nota 10 ca aderenta

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hankook sunt chiar bune si silentioase dar ntradevar si mie mi se pare ca se consuma cam repede. Chiar si pe forum n-am auzit pe nimeni sa se planga de ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

confirm si eu, hankook sunt bune insa se uzeza repede (puse pe mercedes vito la fratele meu si pe un ford mondeo)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un cauciuc bun (aderenta mare) se toceste repede.

Cele mai bune sunt cele care reusesc sa faca un compromis cat mai bun intre aderenta si kilometrii parcursi.

Din pacate inca nu prea se poate "Cu p...a in c..r si sufletul in Rai".

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie-mi plac cele care se uzează mai repede, am ocazia să le schimb mai repede. ;D

Azi, am ajustat poziţia trapei (doar pe verticală), sper c-am scăpat de troncănelile ei.

post-820-0-75154700-1413379818_thumb.jpg

Edited by HEIMÐALLR
5 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La DDm ai 2 mufe. Poti introduce ansa aparatului de masura prin spatele mufei, pe unde intra firele in mufa, pana ajungi la pini.

oricum ai Rosu si Rossu/Alb care sigur au 12v, dar nu stiu sigur daca au pe ele 12v permanent sau 12v pe contact

Am masurat , este plus permanent decat pe rosu , dar permanent ( si cu cheia in contact si cu ea scoasa , si cu masina inchisa ) si nu imi place sa stea mereu aprinse , am masurat toate firele nu am mai gasit nici un alt plus , daca a mai pus cineva led-uri in marele din usile fata sa imi sppuna si mie pleaseeee de unde a luat curent :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu umbli zeci de mii de kilometri pe an, cauciucuriel nu apuca sa

ajunga la semn pina se invechesc. Mia bine sa se se uzeze si sa se a-

runce decit sa faca zece ani , sa crepe si sa explodez epe autostrada.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am masurat , este plus permanent decat pe rosu , dar permanent ( si cu cheia in contact si cu ea scoasa , si cu masina inchisa ) si nu imi place sa stea mereu aprinse , am masurat toate firele nu am mai gasit nici un alt plus , daca a mai pus cineva led-uri in marele din usile fata sa imi sppuna si mie pleaseeee de unde a luat curent :(

Bogdan a mai pus mai de mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdan a mai pus mai de mult!

Poate vede postul si imi zice si mie cum a facut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi, am pus roţile de iarnă (GoodYear UltraGrip Perf. 8 cu jante Andrastea), am montat discurile de frână Textar Pro de la Midnight Caller, am schimbat filtrul de aer de la motor (am pus Mann "for cold climate"- dacă-o fi având vreun rost habar n-am; ştiu doar că abia a încăput în carcasă) şi am completat nivelul din baterie cu H2SO4.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now