DragosGD

Ce i-ai facut astazi masinii tale?

5,993 posts in this topic

Astazi am taiat capacul filtrului de aer si am "indesat" filtrul de aer conic (chipurile sport) cu tot cu debitmetru in carcasa, sa fie si la mine la motor mai estetic. Inainte era capacul dat la o parte si filtrul care atarna in cutie

PS: nu aruncati cu pietre, ca mai aveam o carcasa de filtru de aer mai naspa, de la care am luat capacul, iar cel bun este pus bine la pastrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte vreo diferenta cu filtrul ala sport? Se duce mai repede in turatii sau ceva?

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte vreo diferenta cu filtrul ala sport? Se duce mai repede in turatii sau ceva?

Sent from SGS3 on JellyBean 4.3

Nu este nici o diferenta de putere, insa se aude senzational. Eu am pus unul ieftin din targ de 40-50 lei, ca asta http://olx.ro/oferta/filtru-aer-sport-conic-ID157u3.html. Vine cu colier si se mufeaza perfect pe debitmetru (pe carcasa debitmetrului), insa nu mai poti pune capacul, sau te apuci sa-l tai, cum am facut eu (daca ai unul de rezerva). Eu am pus filtrul de vreo 2 ani si am mers cu el asa (in carcasa fara capac) fara probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pune si niste poze :).

Si app de filtru sport(50 lei din comert) am avut si eu pe fiat si sa cam bulit motoru dupa 2 ani . Era foarte prafuit pe interior . Din pct meu de vedere apara mai mult de muste si pietre ... nu de praf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Crsiti, acum 1-2 luni am schimbat electromotorul si daca tot am demontat clapeta de acceleratie am zis sa o si curat. Ultima data am curatat-o acum 10-12000 de km, adica cam pe atunci cand am pus filtrul asta si pot spune ca era destul de curata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil fiind aspirata e mai oke. eu iti spun ce am patit eu ...sincer unei masini care intentionez sa o pastrez mai mult de 3 ani nu ias pune un filtru sport , sau cel putin nu un filtru ieftin .

Eu nici nu lam curatat cu produse speciale ci pur si simplu in masina de spalat vase :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea la filtrele sport e ca trebuie unse cu un spray special care sa mai adune din praf.Si asta dupa fiecare curatare, altfel chiar e ca o plasa de tantari pusa in 2 straturi...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea filtrului e sa nu lase praf deloc ... si filtrul sport are porii atat de mari incat vezi prin ei ... mai bine pui o carpa pe un can de sarma si gata ai filtru sport :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conicitatea filtrului face ca aerul sa fie tras ca intr-un vartej pentru o eficienta mai mare decat a unui filtru sport pentru carcasa... deasta motorul are si un sunet deosebit cu un filtru conic si complet diferit fata de cel original si fata de cele sport proiectate special pentru carcasa originala. Si eu am avut si in 20.000 km, cum spune si @ionut, nu am avut ce curata din clapeta...

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ionut, pune niste poze:) ma bate si pe mine gandul sa maresc gura de intrare a aerlui in carcasa filtrului si un filtru sport care sa-l adaptez cumva in carcasa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa fac poze cand mai ajung la masina, ca o tin parcata la soacra-mea. Eu am taiat capacul doar ca sa pot trece furtunul prin el, sa fie ceva mai estetic la motor, fara a influenta in vre-un fel performantele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi, intors in satul de munte din care provin, m-am uitat cu mult jind la Olandez si la albastrul lui atat de frumos cuprinzator... atata tot. :)

De la un 20-25 metri departare pare a fi decent. Posibil as scoate cateva like-uri la ea, cu o poza bine incadradata de la distanta asta.

In realitate, e de de dus la pimp my ride. :D

Inca nu sunt hotarat dar e posibil sa ma lansez prioritar in salvarea lui.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbat filtru de polen si de aer. Filtru de polen sau "de clima" cum i spun eu cred ca era original Volvo din 3/2004. Atata jeg n-am vazut in viata mea efectiv infundat cu mizerie era si normal sa puta. Uleiul din cutie nu i-am lasat sa-l schimbe ca am intrebat inainte sa se apuce de ea cat costa. Eu am spus sa schimbe uleiul din cutie si ei mi-au facut pret de schimbat motor.

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimb ulei + filtru. 60 lei

post-3416-14138950602653_thumb.jpg

Sent from my iPad using Tapatalk

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

60 de lei filtrul probabil, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Manopera, pretul pieselor in topicul "Preturi"

Sent from my iPad

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

60 de lei filtrul probabil, nu?

Manopera pentru schimbatul uleiului si a filtrului, a fost de 60 lei!

4 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi mi-am schimbat uleiul + filtrul si am facut si o regenerare ... dupa 570 km distanta fata de cealalta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!Azi am "resuscitat" odometrul dupa vreo 5000 km in care nu a inregistrat distanta,i-am inlocuit rotita "buclucasa" cu una trimisa chiar de initiatorul acestui topic DragosGD caruia vreau sa-i multumesc inca o data pentru ajutor! :salut:

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am avut putin timp pentru un detailing la motor cat si la interior :laughing7:

10744896_713150865425674_1483645540_n.jpg

10744714_713151018758992_912015562_n.jpg

7 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari!

azi am fost la service si am refacut geometria.

A costat 1313 sek(cca 143 euro) si a durat cam o ora.

in poza se vad niste parametri masurati, din pacate nu ma descurc cu termenii tehnici pentrru clarificari.

post-6365-0-71834300-1413963306_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

E afară din parametri unghiul de cădere la ambele roţi spate şi la dreapta faţă. La banii ăia, pe cea de pe faţă ar fi putut să o regleze.

Problema e că roţile spate îţi sunt ieşite din parametri destul de tare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E afară din parametri unghiul de cădere la ambele roţi spate şi la dreapta faţă. La banii ăia, pe cea de pe faţă ar fi putut să o regleze.

Problema e că roţile spate îţi sunt ieşite din parametri destul de tare.

pai s-au facut si reglajele necesare...e-n regula acum

dar s-au dus dr..u rotile de vara, la anul trebuie sa iau altele

Edited by valiro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parametrii cu roşu nu sunt în regulă. Cum spuneam, măcar roţii din faţă puteau să-i regleze camberul.

Eu n-aş fi plecat din service cu valorile alea.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni i-am schimbat rotile de vara cu cele de iarna. Pe drum spre AutoSoft ma treceau caldurile de la vremea de afara si ma gandeam ca poate sunt prea precaut.

Azi se anunta vizita iminenta a generalului iarna. Deci, la tanc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now