kozzo

Socuri la schimbarea vitezei - cutie automata S80 D5

167 posts in this topic

Salutare!

De ceva vreme am o problema cu cutia de viteze. Cand plec dimineata, nicio problema, schimba bine, nu se simte cand bag din N in D sau R. Dupa ce ajunge apa la temperatura optima, apar si problemele. Daca stau la semafor si pun levierul pe N, cand trec din nou in D (sau R) dureaza cam 2 secunde pana cupleaza, iar cuplarea e violenta. Nu se aud zgomote dure, sau ceva de genul asta, e un soc "elastic". Deasemeni, la reducere, se simte un soc , ca si cand cineva ma impins din spate. Daca merg incet, in coloana, uneori, se simte socul cand schimba in treapta a 2-a, insa daca accelerez mai tare, nu mai e asa proeminent. Am schimbat si tamponul vacumatic din spate, ca era rupt. Acum vreo 5000km am schimbat uleiul din cutie, pentru ca se simtea si atunci, dar parca nu asa tare. Acum sa accentuat. Nu am reusit sa schimb tot uleiul, am bagat doar 4 litrii de Mobil cu caracteristici Dextron III si inca un indicativ, exact ce scria in programul Mobil. Se schimba filtrul la cutia de la Volvo (eu nu l-am vazut)? La Audi am schimbat filtrul si uleiul si era ca noua. Ma poate ajuta cineva, ca e tare neplacut !?!

Multumesc !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Problema ta este de la blocul hidraulic ( blocul de valve ) .Filtru de ulei daca o fi la fel ca la masina mea se schimba doar cand desfaci cutia de viteze ! E posibil sa ai o electrovalva defecta ( din 3 ) sau unul din solenoizi ( sant 5 bucati ) cate unul pentru fiecare viteza , asta daca ai 5 viteze ! La mine poti schimba blocul hidrauic fara a da jos cutia, se desface baia de ulei a cutiei si poti scoate blocul afara , asta dupa ce desfaci tampoanele motorului si il ridici cam 5-10 cm.

Salutare!

De ceva vreme am o problema cu cutia de viteze. Cand plec dimineata, nicio problema, schimba bine, nu se simte cand bag din N in D sau R. Dupa ce ajunge apa la temperatura optima, apar si problemele. Daca stau la semafor si pun levierul pe N, cand trec din nou in D (sau R) dureaza cam 2 secunde pana cupleaza, iar cuplarea e violenta. Nu se aud zgomote dure, sau ceva de genul asta, e un soc "elastic". Deasemeni, la reducere, se simte un soc , ca si cand cineva ma impins din spate. Daca merg incet, in coloana, uneori, se simte socul cand schimba in treapta a 2-a, insa daca accelerez mai tare, nu mai e asa proeminent. Am schimbat si tamponul vacumatic din spate, ca era rupt. Acum vreo 5000km am schimbat uleiul din cutie, pentru ca se simtea si atunci, dar parca nu asa tare. Acum sa accentuat. Nu am reusit sa schimb tot uleiul, am bagat doar 4 litrii de Mobil cu caracteristici Dextron III si inca un indicativ, exact ce scria in programul Mobil. Se schimba filtrul la cutia de la Volvo (eu nu l-am vazut)? La Audi am schimbat filtrul si uleiul si era ca noua. Ma poate ajuta cineva, ca e tare neplacut !?!

Multumesc !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kozzoNu se baga DEXTRON III in cutiile AW55-50 .

Filtrul nu se schimba decat la reparatie capitala, se afla in centrul cutiei si se schimba prin demontarea in bucati a cutiei .

Rezolvarea este repararea cutiei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trist!

Banuiesc ca daca schimb din nou uleiul din cutie, cu unul OEM de data asta, nu rezolv mare lucru.!? Macar sa prelungesc momentul. Recomanda cineva de unde sa cumpar uleiul OEM mai ieftin si unde sa-l schimb pe tot din cutie? Daca doar reparatia cutiei este unica sansa, la ce preturi se vehiculeaza pe aici pentru reparatii cutii automatice, nu-mi ramane decat sa astept sa cedeze de tot cutia si pe urma sa vand masina pe bucati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@kozzoNu se baga DEXTRON III in cutiile AW55-50 .

Filtrul nu se schimba decat la reparatie capitala, se afla in centrul cutiei si se schimba prin demontarea in bucati a cutiei .

Rezolvarea este repararea cutiei.

ii ulei special nu se baga atf dexron 3sau 4

ii cam 100 lei litrul original

candva era de vanzare pe forum la pret bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

La xc 90 dupa ce separi cutia de motor, este de ajuns sa desfaci carcasa cutiei si ai acces la pompa si filtru de ulei, convertizorul sta intre cutie si motor iar sa umbli la blocul hidraulic desfaci cateva suruburi ( 9 bucati ) ale baii de ulei a cutiei !

Cauta pe net mercom arad si samer timisoara si vezi unde gasesti bloc hidraulic la pret mai bun ! Pt xc 90 gasesti cele 3 electrovalve si pretul lor este in jur de 300-400 € , iar blocul costa in jur de 700-1000 €, depinde de firma si adaos ! Nu prea se merita sa cumperi electrovalvele separat .Mai sant unii care i-ti vor spune ca au aparate si scule si pot repara blocul, dar nu prea am incredere ! La noi in Bucuresti, cei care repara cutii automate parca au baut toti aceeasi apa, au preturile asemanatoare si fara bon sau factura, garantie doar verbal, ca sa nu mai zic ca nu-ti repara masina intr-o zi sau doua ! Sant foarte hoti, eu m-am convins singur !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kozzo cel mai bine mergi cu ea pana pica si apoi iti iei o cutie sh in stare buna. Vrei sa il intreb pe mecanicul meu cam cat te-ar duce o reparatie la cutie?

ps: Cred ca ti-am vazut masina acum 2 zile...in apropiere de rondul cosbuc. :rolleyes: E frumoasa si ar fi tragic sa o vinzi pe piese...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data suna sa vezi cat costa un bloc hidraulic nou sau reconditionat , vezi in ce consta montarea lui, ce trebuie desfacut si cat costa ! Nu renteaza sa-ti cumperi o cutie sh pt ca nu stii cat te va tine, poate sa mearga bine primele minute, ore, zile sau luni si pe urma sa pice ! Sau poate ai noroc si nu vei avea probleme cu ea ! Nu poti sa stii in ce conditii a fost exploatata cat a fost pe masina !

Kozzo cel mai bine mergi cu ea pana pica si apoi iti iei o cutie sh in stare buna. Vrei sa il intreb pe mecanicul meu cam cat te-ar duce o reparatie la cutie?

ps: Cred ca ti-am vazut masina acum 2 zile...in apropiere de rondul cosbuc. :rolleyes: E frumoasa si ar fi tragic sa o vinzi pe piese...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prima data o sa-i fac schimb uleiul, o sa-i bag original. O sa vad ce se intampla pe urma. Daca tot o sa faca, o sa merg cu ea pana pica definitiv si o sa o dau la dezmembrari. Samer este intradevar un doctor de cutii, dar nu este ieftin...si nu doar el, in general orice e legat de cutie automata e scump. In niciun caz nu o sa platesc 1500-2000 de euro sa fac cutia noua, pentru ca nu merita. Faci cutia si pica motorul, ca deh, are 250000. O pompa, o turbina...Concluzia e clara...adio cutie automatica pentru mine. Am avut prea multe probleme: Opel Corsa automatic-problema cu motorasele-nu mai pleca , Audi tiptronic-problema cu selenoidele-tremura, Mercedes Vaneo tiptronic, -problema cu "rampa" parca-nu mai pleca si acum Volvo. este adevarat ca si masinile aveau km, dar tot nu cred ca e normal. Nu pot considera cutia de viteza consumabila, atat timp cat platesc in plus cand e zero km ca e automatica, si am si intretinere la ea (ulei, filtre, etc). Si problema nu e doar la noi, sa zicem ca suntem noi berbeci si nu le intretinem, sau ca le chinuim in tara asta, cu acceleratie-frana-accelerarie-frana. Net-ul e plin de masini automatice cu "getribe schaden" sau "gearbox fault". Prea scump confortul asta.

URMATOAREA VA FI CU CUTIE MANUALA !!! :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la aia manuala pica volanta si costa fix la fel ba mai mult nici nu ai garantia lucrului bine facut .

Cutia mea merge perfect si masina are probabil mult peste 300.ooo km si nici nu a avut uleiul schimbat la timp (era negru) dar uite ca merge .

Motorul D5 pana la 400.ooo km nu ai probleme cu el, turbina nu pica nici macar la acesti km .

Daca vrei rezolvare pune cutie manuala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa multi km are masina ta Bogdane?

Mai kozzo, nu te costa nimic sa suni si sa vezi cat costa blocul hidraulic, daca nu vrei sa investesti bani in masina cumpara unul reconditionat si cat costa manopera pt a-l schimba ! Este foarte simplu ! Vezi daca ai posibilitate sa citesti placuta de pe cutie sa vezi ce model este , la mine placuta respectiva era murdara de vaselina, praf si altele , a trebuit sa curat cu o carpa si niste wd 40 :) :) :)

Si la aia manuala pica volanta si costa fix la fel ba mai mult nici nu ai garantia lucrului bine facut .

Cutia mea merge perfect si masina are probabil mult peste 300.ooo km si nici nu a avut uleiul schimbat la timp (era negru) dar uite ca merge .

Motorul D5 pana la 400.ooo km nu ai probleme cu el, turbina nu pica nici macar la acesti km .

Daca vrei rezolvare pune cutie manuala .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa primul an avea 88k km dupa care nu se stie nimic si apare la Primus dupa 5 ani la 122.oookm, hai sa fim seriosilaugh.gif

Vezi ca pui lumea la cheltuieli inutile, daca schimba aiurea nu inseamna ca este de la grupul de valve, poate fii de la mai multe componente, ti-am mai explicat asta dar nu vrei sa intelegi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur este de la blocul hidraulic ! Partea nasoala este ca daca se va duce la '' unul din service-uri '' care repara cutii automate din Bucuresti ii vor spune ca nu numai blocul trebuie schimbat, ci si alte piese !

Dupa primul an avea 88k km dupa care nu se stie nimic si apare la Primus dupa 5 ani la 122.oookm, hai sa fim seriosilaugh.gif

Vezi ca pui lumea la cheltuieli inutile, daca schimba aiurea nu inseamna ca este de la grupul de valve, poate fii de la mai multe componente, ti-am mai explicat asta dar nu vrei sa intelegi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este de la blocul hidraulic trebuie sa existe erori stocate in TCM si eroare in bord, daca este de la convertizor obosit sunt exact simptomele explicate de kozzo sau mai poate fii ambreiajul C1, sau chiar unul din senzorii rpm .

Uite aici ceva documentatie si mai exista cateva tone :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu neaparat trebuie sa existe si erori ! Poate o electrovalva nu mai lucreaza in parametri normali de functionare :) :) :)

Descrierea simtomelor la AW 55-51 SN o am si eu :) , plus altele :) :) :)

Daca este de la blocul hidraulic trebuie sa existe erori stocate in TCM si eroare in bord, daca este de la convertizor obosit sunt exact simptomele explicate de kozzo sau mai poate fii ambreiajul C1, sau chiar unul din senzorii rpm .

Uite aici ceva documentatie si mai exista cateva tone :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai de gind sa o dezmembrezi da-mi un pm sau telefon

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers zilele astea mai mult cu masina si parca nu a mai facut asa urat. La drum intins e perfect, cand bag piciorul, schimba fara probleme in inferioara. Oricum, daca accelerezi normal, nu face , doar cand mergi usor sau subturat (economic). Am vorbit sa iau uleiul, ramane sa-l schimb si sa va spun cum sta treaba. Ferarule, ma mai dau cu ea, inca nu o arunc :rolleyes: , dar promit sa te anunt cand intra la dezmembrat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eram curios ce ai mai facut , poate cu schimbul uleiului scapi :)

Am mers zilele astea mai mult cu masina si parca nu a mai facut asa urat. La drum intins e perfect, cand bag piciorul, schimba fara probleme in inferioara. Oricum, daca accelerezi normal, nu face , doar cand mergi usor sau subturat (economic). Am vorbit sa iau uleiul, ramane sa-l schimb si sa va spun cum sta treaba. Ferarule, ma mai dau cu ea, inca nu o arunc :rolleyes: , dar promit sa te anunt cand intra la dezmembrat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate este tarziu acum, prea tarziu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu cobim si sa vedem rezultatele dupa schimb :)

Din pacate este tarziu acum, prea tarziu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am desfacut motorul de cutie pentru a schimba volanta si am pierdut cam 1 litru de ulei de la cutia de viteze.Ce ulei ar trebuii sa cumpar pt. a complecta.Pe cutie este scris 55-50 SN,este motor de S80 D5,cutie automata,2002,120Kw.Nu as vrea sa pun aiureli,daca este nevoie il schimb pe tot ,mai stau o zi doua,nu vreau sa am probleme dupa aia.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Azi am desfacut motorul de cutie pentru a schimba volanta si am pierdut cam 1 litru de ulei de la cutia de viteze.Ce ulei ar trebuii sa cumpar pt. a complecta.Pe cutie este scris 55-50 SN,este motor de S80 D5,cutie automata,2002,120Kw.Nu as vrea sa pun aiureli,daca este nevoie il schimb pe tot ,mai stau o zi doua,nu vreau sa am probleme dupa aia.Multumesc.

ulei original VOLVO pt. tipul asta de cutie (asta am si pe v40)

intra 7 litri

cam 100 ii litrul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce imi recomanda-ti sa-l schimb tot sau numai cit am pierdut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,ai putea sa rasfeti masina si cu un schimb de ulei ! Daca nu pui ulei original volvo , macar sa aibe aceleasi specififatii si norme !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now