bagabelul

volvo 850 t5

16 posts in this topic

cum faceti voi e cititi erorile?! si sa resetez erorile?!

volvo 850 t5 155 kw b5204T

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum cititi ma erorile?! nu imi spune si mie nimeni ?!

Ai inceput cu stangul.

Edited by Adriann

Share this post


Link to post
Share on other sites

bine ai venit!!!

cu timpul iti va raspunde cineva:rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum cititi ma erorile?! nu imi spune si mie nimeni ?!

Salut ! Incearca sa intelegi ca ai intrat intr-o comunitate fara sa saluti ! Incearca din nou intrarea, sau daca nu doresti , din respect pentru masina pe care o ai , i-ti spun ca nu neaparat trebuie sa socializezi pe acest forum deoarece raspuns la a ta intrebare poti gasi cautand. Sa ai o zi frumoasa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum cititi ma erorile?! nu imi spune si mie nimeni ?!

Ma , ba vorbesti la tine la tara , aici esti intr-o comunitate de oameni civilizati . Invata sa vorbesti , cauta pe google cum trebuie sa te comporti cand intrii in societate si poate o sa-ti raspunda cineva .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama ce au luat baietii foc :)) pai daca am postat si nu imi raspunde si mie nimeni :) hai bine fie imi cer scuze :) ptr. intrarea mea impertinenta ... eu sunt pe site de un an cred.. sau mai bine... si posesor de volvo de 5 ani :D:P

acum spuneti-mi si mie cum citesc erorile ... cum faceti voi cu becu ala rosu care spune-ti voi .. unde trebuie sa ummblu si ce sa fac ?! ca, imi sta becu de la service aprins .. si ala de la abs...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca iti sta becul de la ABS aprins, s-ar putea sa nu se "rezolve" doar cu resetarea lui - ai stocat un cod de eroare...

Referitor la cum citesti erorile si cum le resetezi... In spatele farului pasagerului vei gasi 2 cutiute negre, una dintre ele avind atasat un fir cu o mufa metalica, iar pe capac e un LED rosu. Bagi mufa in fiecare slot si citesti codul (apesi 1 secunda pe buton - va lumina LED-ul). Daca vei gasi 1-1-1 inseamna ca esti fericit - nu ai nici un cod de eroare pe acel slot si treci mai departe.

Ce inseamna 1-1-1 ? Dupa ce eliberezi butonul, LED-ul va clipi o data, apoi pauza, inca o data, iar pauza si inca o data (1-1-1). La fel iti va afisa si celelalte eventuale coduri (clipeste de citeva ori, pauza, iar clipeste, pauza si iar clipeste). Iei o foaie de hartie, un pix si notezi pe fiecare slot ce coduri gasesti. Repeta procedura pina cind primul cod gasit se va repeta (il vei gasi inca o data) - ceea ce inseamna ca ai citit toate codurile de pe acel slot.

Resetarea codurilor ? Doar dupa ce ai citit toate codurile de pe slotul respectiv, altfel nu merge: tii apasat butonul 5-7 sec, eliberezi si imediat ce se aprinde LED-ul mai tii inca 5 secunde. Nu uita sa verifici daca iti da codul "fericirii" 1-1-1, daca iti da altceva mai repeti o data resetarea. Pina la urma vei reusi.

Sper ca am vorbit pe intelesul tau. Mai concret de atit nu se poate.

Daca nu gasesti lista de coduri explicate (google - DTC CODE CHART VOLVO 850, etc) le scrii aici si vedem cum te ajutam.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca omul si-a rezolvat problema atat de repede incat a uitat sa zica "mersi"!..:))..probabil vom mai auzi de el doar la urmatoarea solicitare de ajutor...."Ma,ba,cum faceti voi sa...?"....biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Noi sa fim sanatosi :D:D:D

Se pare ca omul si-a rezolvat problema atat de repede incat a uitat sa zica "mersi"!..:))..probabil vom mai auzi de el doar la urmatoarea solicitare de ajutor...."Ma,ba,cum faceti voi sa...?"....biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

taran :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-are cum sa fie taran .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur, nu are cum. E vreun baron local, am gresit noi ca nu l-am recunoscut. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Matrixxx..vezi,mai bine ii cereai 100 Ron pentru diagnoza...sigur ar fi scris vreo 3 posturi de multumiri..:)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca nu a auzit de neticheta, si tot ar fi trebuit sa murmure un "multumesc", macar. La inceput, pana sa-i raspunda Matrixx, credeam ca exagerati cu apostrofarile. Dar voi sunteti mai vechi si l-ati "citit" mai bine ca mine. Asta e...oamenii sunt foaaarte diferiti, chiar si atunci cand conduc aceleasi masini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Eu am pierdut sirul celor ce i-am ajutat dezinteresat - cine stie, poate e un semn ca ar trebui sa ma apuc si eu de...afaceri pe carca userilor ?! 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Eu am pierdut sirul celor ce i-am ajutat dezinteresat - cine stie, poate e un semn ca ar trebui sa ma apuc si eu de...afaceri pe carca userilor ?! cool.gif

eu zic mai degraba sa il uitam si sa ne vedem de ale noastre, nu se merita oboseala :D plus we love you matrixxx hihihihi

Edited by cdaugustin
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now