icristi

Aditiv filtrul de particule

122 posts in this topic

Salutare !

Am si eu o problema de rezolvat la masina, trebuie sa completez aditivul DPF, stiu ca rezervorul e accesibil dupa demontarea rotii dreapta-spate, am cumparat de pe e-bay kit-ul original Volvo ( cu 60 euro!!! inclusiv transportul, fata de 850 RON la Primus, daca mai e cineva interesat, pot sa va ajut), dar nu stiu care este procedura. Am primit un bidon de 1,5L aditiv, un bidon gol si niste furtune cu mufe.

Intrebare este 'Care sunt pasii de urmat pentru a completa nivelul aditivului DPF?'

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie VIDA;VADIS sau un coleg binevoitor sa iti spuna procedura respectiva.rolleyes.gif

P.S:Data viitoare da un search pe forum si vei gasi si alte discutii legate de problema ta!Succes!wink.gif

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu exista documentatie foarte amanuntita, doar asta .

ADM_refilling.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

si din cate stiu rezervirul de aditiv are 1,7l.deci cu bidonul tau de 1.5l ar fi la limita.depinde cat mai ai in el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate DPF-urile trebuiesc completate cu aditiv?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai motoarele de Pejo au astfel de "gadget" laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai motoarele de Pejo au astfel de "gadget" laugh.gif

Aha sar'na.

Mai invatai ceva :) (ups, asta nu mai stiu cum se scrie corect)

Edited by ValiU

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, nu pare complicat. In week-end il completez si apoi te sun sa-mi stergi mesajul :rolleyes: .Dau o cola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, nu pare complicat. In week-end il completez si apoi te sun sa-mi stergi mesajul :rolleyes: .Dau o cola.

Eu zic să lași mesajul că poate fi folositor și altora. Poți să mai ajuți la informarea procedurii cu câteva poze din timpul completării.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan, nu pare complicat. In week-end il completez si apoi te sun sa-mi stergi mesajul :rolleyes: .Dau o cola.

Apropo de cola rolleyes.gif, oare nu merge in loc de aditivul ala ? laugh.giflaugh.gif

Face bule, reduce emisiile =))

Glumesc tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate verifica in vreun fel daca mai ai sau nu aditiv sau cat mai ai in rezervorul pentru aditiv al masinii?A-s fi curios si eu cat mai am sau daca mai am...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate verifica in vreun fel daca mai ai sau nu aditiv sau cat mai ai in rezervorul pentru aditiv al masinii?A-s fi curios si eu cat mai am sau daca mai am...

Se poate verifica cu Vida

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Vida instalat dar banuiesc ca e nevoie de vreo interfata sau ceva sa ma leg la masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am Vida instalat dar banuiesc ca e nevoie de vreo interfata sau ceva sa ma leg la masina?

DA iti trebuie interfata DICE special pt volvo

dar ii cam scump eu acum l-am luat:rolleyes:

si merge din 2000 pina in 2011

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Cola nu cred ca ar merge ... pot face eu rost de AdBlue pentru completat daca doreste cineva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Cola nu cred ca ar merge ... pot face eu rost de AdBlue pentru completat daca doreste cineva .

Sefu' AdBlue e la Trucks la astea micili este altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce sa nu sterg mesajul. Cui ar putea sa-i mai fie util? ma refeream la mesajul din bord :lol: :lol: :lol:

Am completat aditivul, dar intr-adevar rezervorul meu era gol, asa ca nu s-a umplut (am completat cu 1,5 L). Acum intrebarea este daca e ok ca nu s-a umplut? Trebuia neaparat sa se umple? Ma gandesc daca trebuia sa iasa aerul de pe circuit, sau nu e nevoie. Aditivul asta cum ajunge in DPF, este pompat ??

PS: Procedura e simpla. Am facut si poze, le voi atasa curad.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aditivul ajunge in filtru prin motorina,este injectat in motorina la fiecare plin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aditivul ajunge in filtru prin motorina,este injectat in motorina la fiecare plin.

Multumesc, tocmai citeam topicul despre DPF.

Ramane intrebarea: pompa se amorseaza daca rezervorul de aditiv s-a golit complet si eu nu l-am umplut sa scot tot aerul de pe conducte?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are pompa de dozaj si aia face toata treaba deci nu trebuie decat sa ai umpli rezervorul cu aditiv si sa resetezi contorul .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sefu' AdBlue e la Trucks la astea micili este altceva

Salut sefu'

Stie ea ce-i pun eu acolo ? :P punem AdBlue sa mearga ca un Truck Power

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are pompa de dozaj si aia face toata treaba deci nu trebuie decat sa ai umpli rezervorul cu aditiv si sa resetezi contorul .

Deci sa inteleg ca trebuie neaparat umplut rezervorul "ochi"...altfel nu se amorseaza pompa.

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este neaparat sa pui ochi, oricum are supapa de supra-plin deci daca pui prea mult dai pe jos si nu are rost sa arunci cu banii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now