claudette

Am ajuns si la... RAI

49 posts in this topic

Preotii sunt niste scarbe, nu stiu unul om cu suflet, iar ai care se fac popi sunt niste neispraviti

avari si plini de toate pacatele, insa vorba unui personaj : " .... prosti, da multi .... "

Share this post


Link to post
Share on other sites

A cam deviat discutia... Nu ca nu ar fi multe lucruri adevarate, din cele ce se spun pe aici, dar, parca prea dam in ei. Sunt oameni, ca si noi, asa ca, eu propun sa-i tratam ca atare si nu ca niste sfinti pe Pamant. Punct !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citesc cu groaza cum niste oameni civilizati sunt in stare sa faca asemenea afirmatii grosolane!Intr-adevar sunt multi preoti care nu-si merita haina,dar de aici si pana la afirma ca toti sunt niste hoti,evazionisti s.a.m.d e cale foarte lunga.Cei care spun ca n-au intalnit preoti adevarati in viata lor inseamna ca n-au cautat indeajuns de mult.Nu vreau sa intru in polemica cu nimeni,dar haideti sa discernem putin inainte sa facem afirmatii jignitoare si gratuite.Preotii sunt si ei oameni ca si noi toti,au necesitati si familii ca si noi toti,iar salariul unui preot este minim pe economie.Am multi colegi de facultate care s-au preotit si au acceptat posturi la tara,in fundul Romaniei,unde traiesc impreuna cu familiile lor in foste CAP-uri transformate in case si nu au apa curenta.Au neveste,copii si sunt multumiti si fericiti cu traiul lor tocmai pentru ca s-au preotit pentru dragostea pe care o au fata de Dumnezeu si de semenii lor.Cred ca e mult mai usor sa arati cu degetul spre preoti si Biserica,pentru multi asta este justificarea unui trai lipsit de Dumnezeu,pe principiul:de ce sa ascult eu invataturile aluia care e un hot care are masini si bani si etc etc etc...Mai bine traiesc eu dupa capul meu.Nu ma intelegeti gresit,si eu am dezamagirile mele vis-a-vis de biserica si preoti dar de aici si pana la a-i baga in aceeasi oala pe toti..E ca si cum am spune ca toti medicii,inginerii etc sunt niste banditi.Haideti sa discernem putin si sa ne masuram cuvintele inainte de a posta anumite afirmatii complet gratuite.

Imi cer scuze daca am ofensat pe cineva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Constat ca si in societate o impartire in 2 tabere antagonice, una care crede ca biserica e reprezentanta lui Dumnezeu pe pamant, cealalta care crede ca Dumnezeu (sau Allah, Buddha, Amun Ra) n-are nevoie de reprezentare umana. Din cea de-a doua fac si eu parte.

NU ma intereseaza ca exista preoti "cu har", care-si fac datoria, nu iau bani la inmormantari de la babe cu 100 ron pensie, etc. Ma intereseaza ca intr-o societate bolnava de coruptie, superstitii si dezinteres, biserica prospera. Preotii "cu har" sunt vinovati ca inchid ochii la toate potlogariile mai-marilor de la centru si mai mult, ii ajuta colectand bani de la oameni aflati in impas (gen cununii, botezuri,inmormantari). Si nu mi se pare normal ca un popa sa aiba masina de 40000 de euro luata din banii enoriasilor in timp ce un medic primar castiga 1500 de lei pe luna.

O sa ma abtin de la a mai face comentarii cu privire la religie si politica pe acest forum (cu oarecare dezamagire).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate intrutotul, mai putin cu oamenii aflati in impas cand se cununa sau la botez. La inmormantare, da, asa e, dupa ce ca ai sufletul cernit, iti mai ia si popa banii la marginea gropii. Ciudate obiceiuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Constat ca si in societate o impartire in 2 tabere antagonice, una care crede ca biserica e reprezentanta lui Dumnezeu pe pamant, cealalta care crede ca Dumnezeu (sau Allah, Buddha, Amun Ra) n-are nevoie de reprezentare umana. Din cea de-a doua fac si eu parte.

NU ma intereseaza ca exista preoti "cu har", care-si fac datoria, nu iau bani la inmormantari de la babe cu 100 ron pensie, etc. Ma intereseaza ca intr-o societate bolnava de coruptie, superstitii si dezinteres, biserica prospera. Preotii "cu har" sunt vinovati ca inchid ochii la toate potlogariile mai-marilor de la centru si mai mult, ii ajuta colectand bani de la oameni aflati in impas (gen cununii, botezuri,inmormantari). Si nu mi se pare normal ca un popa sa aiba masina de 40000 de euro luata din banii enoriasilor in timp ce un medic primar castiga 1500 de lei pe luna.

O sa ma abtin de la a mai face comentarii cu privire la religie si politica pe acest forum (cu oarecare dezamagire).

Cu atat mai mult cu cat crezi ca Dumnezeu nu are nevoie de reprezentare umana,ar trebui sa privesti lucrurile detasat,in sensul ca pentru tine un"popa" este un simplu angajat al unei institutii.Te deranjeaza ca are o masina de 40000 de euro,dar hai sa generalizam,sa ne gandim ca sunt,in toate meseriile,oameni care comit potlogarii,iau spagi etc...si au masini de zeci de mii de euro.Presupun ca si tu si eu si aproape toti sclavagim zi de zi la un patron(fie el persoana,firma sau multinationala)pentru ca cineva,sus de tot, sa faca profit.Intr-un final asta e capitalismul.Aia mici muncesc pentru ca aia mari sa aiba.Pe mine nu ma deranjeaza ideologii,fiecare e liber sa creada in ce vrea,ma deranjeaza ca se generalizeaza aiurea.

Edited by andforgiven

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine ma deranjeaza ca preotii mint ! e meseria lor sa minta. si mai iau si salariu pe chestia asta !

ma deranjeaza ca preotii propovaduiesc pentru toata lumea lucruri in care ei insisi nu cred si nu le respecta. ma deranjeaza ca prostesc lumea.

ma deranjeaza ca se considera ceva ce nu sint. ma deranjeaza ca a fi preot e o meserie. mai cititi vechiul si noul testament : preotia NU e o meserie, iar preotii NU sint oameni ca si noi !

(argumente infantile si neadevarate)

@ andforgiven : nu mai scrie timpenii in care crezi, ca tot timpenii sint ! NU e suficient sa crezi ca sa si fie adevarat !

tagma preotilor e o boala de care vom scapa odata cu educatia.mai avem mult.....

credinta in ceva divin e o dovada de frica, de neintelegere, de incultura. e neputinta ! si resemnare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe mine ma deranjeaza ca preotii mint ! e meseria lor sa minta. si mai iau si salariu pe chestia asta !

ma deranjeaza ca preotii propovaduiesc pentru toata lumea lucruri in care ei insisi nu cred si nu le respecta. ma deranjeaza ca prostesc lumea.

ma deranjeaza ca se considera ceva ce nu sint. ma deranjeaza ca a fi preot e o meserie. mai cititi vechiul si noul testament : preotia NU e o meserie, iar preotii NU sint oameni ca si noi !

@ andforgiven : nu mai scrie timpenii in care crezi, ca tot timpenii sint ! NU e suficient sa crezi ca sa si fie adevarat !

tagma preotilor e o boala de care vom scapa odata cu educatia.mai avem mult.....

Probabil ca am dreptul sa scriu ceea ce cred,atata timp cat si altii scriu tot tampenii in care si ei cred.Daca forumul sau acest topic sunt menite sa accepte numai anumite pareri,atunci imi cer scuze.Dar atata timp cat cunosc preoti de calitate,oameni care cred cu adevarat in ceea ce propovaduiesc,oameni care-si pun viata in slujba altor oameni(daca nu intelegeti ce vreau sa spun sa vi se pare tot o tampenie cautati pe internet si cititi despre parintele Nicolae Tanase de la Valea Screzii,sa vedeti cam cum pacaleste el oamenii,ii minte si mai ia si bani pe chestia asta)o sa-mi sustin punctul de vedere.SI DA,sunt oameni ca si noi.

Edited by andforgiven

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preoti ca parintele Nicolae Tanase sunt 1la10000.

Si hai sa zicem ca preotii sunt oameni ca si noi (cum sustine andforgiven,desi nu sunt deacord cu el), si hai sa mai zicem ca preotia e o meserie, dar de calugari ce mai ziceti?Si aia e o meserie?Si ei sunt oameni simpli ca si noi? @ andforgiven-daca tu sustii ca da atunci cred ca ar trebui sa mai citesti in cartile bisericesti (nu in DEX :) ) ce inseamna un calugar si ce "misiune" are el pe pamant.

Eu ma opresc aici cu discutia asta, oricum sa le fie rusine celor care se numesc preoti si calugari sub un caracter diabolic,si astia sunt majoritatea, si cinste celora care se numesc preoti si calugari si care stiu frica de Dumnezeu si sunt cu adevarat slujitorii Lui !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preoti ca parintele Nicolae Tanase sunt 1la10000.

Si hai sa zicem ca preotii sunt oameni ca si noi (cum sustine andforgiven,desi nu sunt deacord cu el), si hai sa mai zicem ca preotia e o meserie, dar de calugari ce mai ziceti?Si aia e o meserie?Si ei sunt oameni simpli ca si noi? @ andforgiven-daca tu sustii ca da atunci cred ca ar trebui sa mai citesti in cartile bisericesti (nu in DEX :) ) ce inseamna un calugar si ce "misiune" are el pe pamant.

Eu ma opresc aici cu discutia asta, oricum sa le fie rusine celor care se numesc preoti si calugari sub un caracter diabolic,si astia sunt majoritatea, si cinste celora care se numesc preoti si calugari si care stiu frica de Dumnezeu si sunt cu adevarat slujitorii Lui !

Bravo domnule,asta vroiam sa citesc.NU am sustinut si nu sustin preotii sau calugarii care nu fac cinste menirii lor,am tot spus in postarile anterioare chestia asta.DAR nu mi se pare corect si etic sa pui patalamaua pe o anumita categorie de oameni.Tatal meu este medic internist dar este si preot.Cam cum te-ai simti atunci cand citesti undeva ca toti preotii sunt niste nenorociti,mint,fura etc?Eu nu am luat nimic in nume personal,am spus doar ca nu e bine sa pui etichete.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai o cam ia razna forumul asta.Cei cu bolizi VW sunt cumva,cei cu BMW la fel, acum va luati si de popi.Sunt multi popi pe lumea asta care halesc kkt,mint si pacatuiesc mai mult decat noi toti la gramada,dar nu trebuie bagati in aceeasi oala.

Pe toti ne are in vedere BARBOSUL DE SUS,deci si pe ei popii!

Iar definitia credintei nu este corecta Domnul Iulirx "credinta in ceva divin e o dovada de frica, de neintelegere, de incultura. e neputinta ! si resemnare ".Eu personal cred ca aberezi si totusi ai o varsta.

Daca lumea nu credea in ceva,daca nu exista frica de ceva "GOD" sau "ZEU" nu mergeam cu Volvo niciunul din noi si nu ajungeam unde suntem,pentru ca lumea fara frica inseamna HAOS TOTAL.Sunt multi pe strada care ar da in cap pentru un Volvo sau un BMW dar nu fac asta pentru ca le este frica de BARBOSUL DE SUS sau de militie.

FRICA TOT TIMPUL A FACUT OMUL MAI PUTERNIC!

Is good to belive in something good or evil!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu frica de cel de Sus trebuie sa ne conduca in viata, ci respectul fata de natura si fata de ceilalti oameni. Pentru cei ce fura sau dau in cap, exista legi, aici, pe pamant. Eu unul, nu cred in divinitate si cu toate acestea, nu sunt nici hot, nici criminal. Deci se poate si asa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea de frica sau de credinta duce automat la respect.Crezi in natura o respecti,crezi in Cel de sus il respecti,crezi in masina ta o respecti.Respect fara a crede nu exista.

Care spune ca nu crede in ceva divin nu spune adevarul,fiecare am spus macar odata in viata "Ajuta-ma Doamne"!

Nu cred ca este normal sa spuna cineva ca daca crezi in divinitate te resemnezi,esti incult sau nu intelegi ceva(probabil se refera la prost) "credinta in ceva divin e o dovada de frica, de neintelegere, de incultura. e neputinta ! si resemnare !",ar trebui sa ne simtim jigniti toti care macar odata ne-am gandit la ceva divin.

Hai ca ati plecat de la preoti si am ajuns la Divinitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea de frica sau de credinta duce automat la respect.Crezi in natura o respecti,crezi in Cel de sus il respecti,crezi in masina ta o respecti.Respect fara a crede nu exista.

Care spune ca nu crede in ceva divin nu spune adevarul,fiecare am spus macar odata in viata "Ajuta-ma Doamne"!

Nu cred ca este normal sa spuna cineva ca daca crezi in divinitate te resemnezi,esti incult sau nu intelegi ceva(probabil se refera la prost) "credinta in ceva divin e o dovada de frica, de neintelegere, de incultura. e neputinta ! si resemnare !",ar trebui sa ne simtim jigniti toti care macar odata ne-am gandit la ceva divin.

Hai ca ati plecat de la preoti si am ajuns la Divinitate.

una e sa te gindesti la divinitate , alta e sa crezi in ea.

ce spui tu e parerea ta, ce spun eu e parerea mea. (pe care mi-o asum in continuare)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai cum se spune " fa ce zice popa nu ce face popa "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi stric seara citind pareri pro biserica/popi/frica,etc.

-Nu este nevoie de nici o chilie, biserica sau catedrala (si aici intra tot "personalul" ce deserveste pietrele astea zidite pentru a Crede.

-Frica a fost si este cel mai mare dusman al omului.

-Nu exista nici un...Barbos. Doar Iubire. Acolo unde crezi ca te vei duce (rai,iad sau alte trepte/tampenii intermediare), acolo te vei duce energetic, intr-un fel sau altul.

Ah, si sa inchei intr-o nota optimista: din Iubire pentru oameni as calca cite un popa in fiecare zi. Sa fim liberi, asa cum am fost cindva.Si nu ne-au ajutat popii sa ne stingem ca regn.

Free your mind.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi stric seara citind pareri pro biserica/popi/frica,etc.

-Nu este nevoie de nici o chilie, biserica sau catedrala (si aici intra tot "personalul" ce deserveste pietrele astea zidite pentru a Crede.

-Frica a fost si este cel mai mare dusman al omului.

-Nu exista nici un...Barbos. Doar Iubire. Acolo unde crezi ca te vei duce (rai,iad sau alte trepte/tampenii intermediare), acolo te vei duce energetic, intr-un fel sau altul.

Ah, si sa inchei intr-o nota optimista: din Iubire pentru oameni as calca cite un popa in fiecare zi. Sa fim liberi, asa cum am fost cindva.Si nu ne-au ajutat popii sa ne stingem ca regn.

Free your mind.

Ce te opreste sa calci cate un popa in fiecare zi?Nu iubesti oamenii ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonatorule, am pretentii de la tine. Daca la tot ce am scris ai avut de intrebat asta, eu ce sa-ti raspund ? Sa va las pe voi, iubitorii de popi si de biserica fara obiectul...iubirii? Sa va vad cum va tanguiti in loc sa faceti altceva mai important pentru evolutia voastra ca Fiinta in univers? He he he.

Hai, relaxarea, ca noaptea e un sfetnic bun - pentru unii :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Detonatorule, am pretentii de la tine. Daca la tot ce am scris ai avut de intrebat asta, eu ce sa-ti raspund ? Sa va las pe voi, iubitorii de popi si de biserica fara obiectul...iubirii? Sa va vad cum va tanguiti in loc sa faceti altceva mai important pentru evolutia voastra ca Fiinta in univers? He he he.

Hai, relaxarea, ca noaptea e un sfetnic bun - pentru unii :lol:

Matrice,nu esti singurul care are pretentii de la unii eu am de la Iulirx incontinuare si de la multi membri ai forumului.

Sunt foarte relaxat si nu iubesc popii nici biserica.De unde ai tras concluzia ca-i iubesc?.

Dar cu credinta este altceva.Nu cred ca e normal ce a spus Iulirx cu privire la credinta si ATAT.

Edited by DETONATOR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ca s-a deviat de la subiect, totusi nu este normal ca un "popa" sa posede un Range Sport de 100 de mii si o casa de un milion, totusi in RO totul este permis si totul este posibil.

Sunt curios cand o sa vina ANAFul la biserica nu pt a se ruga ci pt a numara .......lumanarile vandute .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Matrixxx :Ah, si sa inchei intr-o nota optimista: din Iubire pentru oameni as calca cite un popa in fiecare zi. Sa fim liberi, asa cum am fost cindva.Si nu ne-au ajutat popii sa ne stingem ca regn.

Free your mind.

Da, vin si io sa calcam cate doi/zi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

amin :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa mai si radem:

Volvo-ul ala XC90 care are numarul B 666 DRA al cui credeti ca este ???

E al unui antreprenor de Pompe Funebre :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

L-am vazut de cateva ori parcat in fata magazinului de sicrie si alte lumanarele ....

Sper sa nu gresesc da prea e mare coincidenta si in cateva zile diferite.

O sa mai trec pe acolo si-l pozez daca-l vad.

Deci popa cu RAI si cioclu cu DRA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now