alinbuga

"Spiritul Volvo"

   12 votes

  1. 1. Credeţi în ceva anume ce ar putea fi denumit "Spirit Volvo"?

    • Da
      7
    • Nu
      5

Please sign in or register to vote in this poll.

139 posts in this topic

Nu te grabi sa tragi concluzii... Ma cam mananca degetele si-mi surade tastatura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ia scarpină-ţi degetele de surâsul tastaturii... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-a supărat că l-am comparat cu Dumnezeu? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nicidecum. Stai linistit ca eu nu ma supar pe nimeni de pe forum. Am mari rezerve de toleranta. Singurii care ma supara pe mine sunt guvernantii nepriceputi si bisnitarii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In opinia mea spiritul Volvo e ceva pe care nu il intelege toata lumea, dar cu siguranta el exista. Ma uit la cum arata un Audi A4 de exemplu si un Volvo S60 si imi dau seama ca inginerii au avut viziuni foarte diferite si inteleg diferit conceptul de masina. Poate si din cauza asta mai mereu Volvo a fost considerata o marca inferioara, banala, pe care putini au inteles-o iar cand au ales-o la mana a doua au facut-o pentru ca au vrut o marca premium dar nu au avut suficienti bani de o masina nemteasca echivalenta. Evident ca ei nu vor intelege niciodata acest "spirit" si vor considera masina un simplu fier.

Volvo estet printre putinele marci care a pastrat un specific venit de-acasa, acel ceva diferit, care te face sa il iubesti sau sa le urasti. De obicei cei care aleg un Volvo vor ceva diferit, vor sa iese din banal, nu vor sa fie considerati ca toti ceilalti. Iar cei care ajung aici sunt oameni care vad altfel lucrurile decat ceilalti, ce lui i se pare frumos multora li se va parea urat, ce lui i se pare logic si rational, multora li se va parea o prostie. Si asta pentru ca cel care alege un Volvo este altfel. El si-a dat seama ca nu doar nemtii fac masini, ca e mai bine sa ajuti decat sa critici, ca nu doar Nokia (si mai nou Apple) face telefoane bune, ca daca vrei haine de calitate nu e nevoie sa mergi doar in magazine Nike, Adidas, Puma, ca distractia nu inseamna mult alcool, tutun, iarba, Guta, Salam, Inna sau Dj Project in cel mai tare club de fite, ca daca vrei sa mananci bine la restaurant nu e nevoie sa comanzi pizza si bere etc. Poate veti rade, dar sunt lucurui marunte care puse cap la cap ii caracterizeaza pe multi de pe-aici. Si asta ne face diferiti fata de ceilalti. Cel putin eu asa cred. Rar se va intampla sa vezi un proprietar de Volvo care asculta manele, are culoarea pielii [...], arunca gunoiul din masina pe geam, da muzica la maxim si deschide geamurile, conduce aiurea, claxoneaza femeile pe strada, agata" cu masina etc. pentru ca el nu va intelege niciodata SPIRITUL VOLVO. In mare eu cam asta inteleg prin acest spirit.

Edited by HEIMÐALLR
...ca să nu fim consideraţi xenofobi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Welcome back, Laurenţiu!

Ei, ăsta da, spirit Volvo! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mai dau muzica la maxim, claxonez aproape toate fetele/femeile care mi se par interesante, ma bag in seama cu ele si nu numai cand sant cu al meu volvo, ci si cu papucul de cinci locuri de la munca, si sa nu mai vorbim de condus ;D;D;D !

... da muzica la maxim si deschide geamurile, conduce aiurea, claxoneaza femeile pe strada, agata" cu masina etc.

Edited by Andu G

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu le claxonez ca la ce goarna am, ma fac de ras :)))))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mai dau muzica la maxim, claxonez aproape toate fetele/femeile care mi se par interesante, ma bag in seama cu ele si nu numai cand sant cu al meu volvo, ci si cu papucul de cinci locuri de la munca, si sa nu mai vorbim de condus ;D;D;D !

Super!!! Şi? Câte ai agăţat, până acuma? ;D

Să ştii că şi eu am constatat că femeile e moarte dupe claxoane... pe care nu se aruncă singură pe spate, de la primul clacson, o calc, să mor io! muma ei de insensibilă!!! hehehe

PS: Dacă ai impresia că femeile nu sunt destul de impresionate, îţi recomand un claxon care cântă "la cucaracha, la cucaracha" ;D

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu mai dau muzica la maxim, claxonez aproape toate fetele/femeile care mi se par interesante, ma bag in seama cu ele si nu numai cand sant cu al meu volvo, ci si cu papucul de cinci locuri de la munca, si sa nu mai vorbim de condus ;D;D;D !

Eu am incercat "experimentul" asta cand am luat permisul. Eram atat de incantat incat cand mergea cu Opelul Ascona fabricat in '85 al tatalui meu si claxonam fetele (cu un ton specific anilor '80) ma gandeam ca le dau pe spate. Cand colo... frigiderul meu era mereu plin cu carne.:D Deci eu zic ca daca vrei sa agati cu masina i-ati un BMW, ca toate fetele au auzit de el. Nu conteaza ca e nou sau vechi, e BMW si gata. Cred ca e mai greu sa-ti inseli nevasta/prietena cu un Volvo... putine femei stiu ce e ala :D:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lau am o vaga impresie ca nu ai inteles nimic din spiritu` Volvo a lu` Buga si nici nu observi ca esti in partea de Cafenea a forumului .

PS> Volvo e un fier exact cum si Audi este tot un fier, de fapt aluminiu + otel iar in cazul lui Audi o vointa de fier iar in cazul Volvo este ......for life adica mori cu ea. grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea este ca atunci and iti cumperi ceva pe care ti-l doresti de mult timp nu ai cum sa nu tii la el. Este si cazul unei masini, indiferent de marca, model etc. Iar in cazul asta poti sa cumperi cea mai jaf masina, dar in ochii tai va fi mereu cea mai tare.

Mai este o a doua varianta cand cumperi o masina pentru ca ai nevoie, nu te intereseaza nimic la ea, doar sa mearga, se dovedeste a fi buna si a doua oara alegi tot acea marca, a treia oara la fel (de exemplu tatal meu este asa... e la al treilea Opel... primul a fost Ascona B, Ascona C apoi Astra F... de 18 ani de cand are Opel nu avrut niciodata alta marca pentru ca mereu a fost ultumit de masinile pe care le-a avut ).

Si mai este un caz cand esti nevoit sa-ti cumperi o masina pentru ca ai gasit un compromis ideal, e in stare foarte buna si nu ai ce sa-i reprosezi. La inceput o urasti, nu vrei sa te afisezi cu ea, ti se pare incomoda, urata, nepractica... dar dupa un timp incepi sa te obisnuiesti cu ea si parca altfel o privesti. Asta e si cazul meu :lol:

Lucrurile astea fac diferenta dintre o simpla masina si una "cu suflet" sau "de suflet":)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un nene cu un FH12 a oprit toata circulatia sa-mi faca mie culoar de iesire :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

E clar ca "Spiritul Volvo" e ca forta lui Luke Skywalker..unii o au si o folosesc,altii au gasit doar un forum pe care sa scrie si ei ceva,asa,din refulare..probabil sunt activi si pe altele,dar nu simt nimic deosebit in suflet ..e doar un alt mod de a petrece timpul in fata tastaturii...Pentru mine "Spiritul Volvo" e tot ce a scris atat de frumos si poetic Marius plus:

- fata lui Buga cand o ia pe ulei

- freza in vant a lui Bogdan G,care e enervant oricum,darmite cu parul ravasit..:))

- chitrosenia lui Midnight

- burtica si cheliutza lui Dannyx..plus ca, va spun din proprie experienta,chelia lui are un gust ciudat amestecata cu tequilla

- sensibilitatea si bunul-simt exagerat al lui MariusDaniel

- entuziasmul lui Vadim

- pantalonii mulati ai lui Betty, Sonia, Danette,Rodica si Laura..ordinea nu conteaza..:))

- generozitatea lui Gusti...stiu,se ascunde bine..

- detasarea lui Maurice

- pletele lui Claudiu

- sufletul minunat al lui Matrixx

...plus multe,multe altele..imi pare rau ca nu ii pot insira pe toti ....prieteni apropiati sau nu, ma bucur ca suntem impreuna mai mult sau mai putin....Va pup!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore vezi ca sunt ras in cap acum, sa vezi cat de rau sunt, musc pe toata lumea grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o lua asa doctore !

Tomitza a completat, din punctul lui de vedere, ceea ce s-a spus pana la el. Daca ar fi asa cum spui tu, noi cei din capitala, nu ne-am mai obosi sa venim la Nationala.

Eu zic ca e chiar demn de urmat exemplul nostru, adica acela ca ne intalnim in fiecare joi, indiferent de vremea de afara. La o medie de 12-15 participanti de fiecare data, e ceva chiar frumos. Si noi suntem mici copii. Nu departe de noi se intalnesc cei cu Opel. Sunt de doua ori mai multi.

Asa ca nu-ti mai baga tu picioarele in el de spirit Volvo, caci vei avea de-a face cu noi, plus Rebelu, Nelu, Avx, Vitafresh, Neli, Adi2727, Feraru, MuadDib si toti ceilalti prieteni din tara ( selectia e din memorie si pur exemplificativa) ca sa nu mai vorbesc de Behu, Irina_f si ... Raula :D .

Oricum, ca sa completez si eu ceva la "spirit", din el faci parte si tu, cu toate belelele pe care ti le-a facut masina, dar pe care sunt convins ca o iubesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faca-se voia ta ... precum la Cluj, asa si-n Bucuresti !

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca nu conteaza ca ai Volvo si ca tu conduci baut. Daca ii intrebi pe cei de pe forumurile vw sau skoda vei vedea ca suntem o tara cu foarte multi soferi alcoolici. :)) Ideea e ca (mai) toti soferii fac asa.

Cat despre soferii mai directi in exprimare si comportament de pe-aici.. hmm... am vazut chiar eu anul trecut in trafic un sofer de Volvo de pe forum care a facut urat cand i-a taiat calea unul cu un Astra GTC in care eram si eu. Nici nu am avut curajul sa-i zic soferului ca il cunosc. Asta toamna, zona Tei... restul conteaza mai putin. Poate.

Oricum spiritul Volvo nu consta in asta, pentru ca la volan se cunoaste cel mai bine ca omul se trage din maimuta.

N-o iubesc, profesore, o ţin doar pentru sex... ;D

Atunci eu de ce naiba conduc un Beetle, ca in ala nici sex nu poti sa faci? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai doctore ce sa zic, fiecare intelege ce vrea din spiritul Volvo tongue.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vrei sa ne dai exemple de posesori de volvo care sa aibe una din calitatile spuse de tine si anume ''badarani, frustrati, inculti, semianalfabeti, increzuti, zgarciti, lacomi, trufasi, laudarosi si fricosi'' ?

Eu cred ca in fiecare dintre noi exista cate putin sau putin mai mult din cele scrise de tine si sa nu-mi spui ca nu este adevarat !

Am văzut prea mulţi posesori de Volvo, inclusiv dintre cei de pe forum, bădărani, frustraţi, inculţi, semianalfabeţi, încrezuţi, zgârciţi, lacomi, trufaşi, lăudăroşi şi fricoşi... Procentul incredibil de mare de posesori de Volvo care au condus băuţi a pus capac... ăsta e spiritul Volvo? Dacă da, eu mă leapăd de el... de l-oi fi avut vreodată...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posesorii de Volvo din Romania sant in inferioritate fata de posesorii de Opel,Renault, etc ! Sa nu mai vorbim de faptul ca doar o parte dintre ei au cont pe Volvo Club ! Crezi ca membrii de pe alte forumuri ar fi facut actiuni caritabile de genul ''Merită Webmasterul forumului să conducă un Volvo'' sau ''Pentru Danix'' ? Si parca este o altfel de atmosfera pe Volvo Club, nu? Eu asa cred :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heim, crede-ma ca personal iti inteleg cel mai bine frustrarea si supararea legata de cei care au "spiritul VOLVO" doar cu emblema, avand in vedere ca ai citit si tu mesajele pe care le-am postat in topicul pentru Danyx, dar incearca sa nu mai "localizezi" diversele categorii de personalitati doar dupa coordonatele geografice. Nu vreau sa incep cu warn-uri si sters mesaje, asa ca te rog incearca sa scrii "nemteste", gandind de 7 ori inainte. Acum o rugaminte personala, urmatoarea abatere va fi sanctionata direct si impersonal, conform regulamentului datorita instigarii la flame.

Multumesc pentru intelegere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da' stai nitel nenea Heim, faptul ca noi suntem mai multi nu e vina noastra, ca daca e s-o luam p-aia buna la baza eram un milion, si au mai "migrat" un milion incoace de prin tara... Tot auzi ca "la noi e asa" si "la noi e altfel" pentru ca la VOI nu se intalneste lumea. Aici din nou nu e vina noastra ! Adunati-va si voi 10 bucati, faceti paranghelie si n-aveti decat sa ne dati poze si sa murim si noi de ciuda ! Sincer compari Bucurestiul cu "provincia" (nu stiu de ce va place sa va ziceti asa, mie unuia imi place mai mult in Sibiu decat in Bucuresti) ca si cum ai compara pe fiul unui bogatas cu fiul unui om de rand, si al doilea moare de oftica ca n-are bani sa iasa in club de fite... Chiar asa crezi tu sincer ca stau lucrurile ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.