irina_f

RULMENT ROATA PE FATA - RECOMANDARI

82 posts in this topic

eu am luat pe fata.pe comanda o facut dupa codul de volvo...cred,si febi.a ajuns cutia,am scos rulmentul pe el era stantat fag.cu toate ca din cate imi amintesc pe cutie scrie for ford focus.400lei

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am luat pe fata.pe comanda o facut dupa codul de volvo...cred,si febi.a ajuns cutia,am scos rulmentul pe el era stantat fag.cu toate ca din cate imi amintesc pe cutie scrie for ford focus.400lei

Fag si produce si impacheteaza, de aia ziceam, depinde cum nimeresti biggrin.gif, dar oricum FAG e de calitate premium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-am schimbat si eu pe fata la cea din 2004 si originalul a fost FAG...Eu am gasit un SWAG la aprox 850Ron si inauntru tot FAG a fost...

In shimb pe spate la cea din 2005 parca a fost SNR

Share this post


Link to post
Share on other sites

snr din cate stiu is proaste.pe spate ii mai scump din cate stiu.eu am pus cu 6mil skf si pe fata fag cu 4mil

Share this post


Link to post
Share on other sites

Venind din concediu simturile mele auditive au fost excitate de un zgomot la roata fata stanga (cred) pt ca in momenul cand virez usor (in mers) spre dreapta se aude un zgomot ca un vajait de cauciucuri ale unei masini de teren.Dupa simptome cred ca e rulmentul.Am 110.000km probabil si-a facut damblaua si se da batut.Dar tocmai acuma cand vin din concediu :(. Mai merg cu el asa pana pe 12 cand iau leafa.Se poate strica ceva daca mai merg drumuri scurte cu el asa pana vineri?

In ce consta o verificare la service daca e rulmentul de vina sau nu?Intreb asta pt ca vreau sa stiu daca aia de la service pot sa imi dea un raspuns sigur daca da sau ba sau doar pronosticuri...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bag si eu in discutie desi cam tarziu ...

eu merg cu el huruind de vreo 20 000 de km (acu am 110000 cu t5 meu)

la primus mi au propus un original pe la 2000 de lei - exclus

apoi am schimbat cu ceva alternativ la alt service (600 lei ) dar zgomotul persista ..... se pare ca era de schimbat pe dreapta nu pe stanga :)

acu nu stiu ce sa mai fac .... probabil ca o sa il schimb si pe dreapta

am auzit ceva si de un rulment la planetara care ar putea fi sursa de zgomot (tot primus mi l a propus la 1200 lei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ridică maşina sau doar roata, o scutură şi-o învârt (roata, bre, nu maşina! ;D). În funcţie de ce se aude, de cum se învârte şi de altele, îţi spun dacă e rulmentul bolnav sau nu...

Te mai întreabă dacă se aude în mers, la ce viteze ş.a.m.d.

Din pacate tehnica asta nu mai e garantata ca functioneaza la rulmentii din generatia cu butuc integrat si siruri duble de bile. Singura metoda cat de cat DIY e sa dai roata jos, discul, sa ramana doar rulmentul si sa il invarti cu mana sa vezi daca "agata" si daca "macina" in el, trebuie sa ruleze fin si fara zgomot, fara sa sa "agate" sau sa "macine" nimic.

Pe forumurile de dincolo sunt care au avut rulmentii praf si 3 reprezentate volvo nu i-a diagnosticat ca si defecti. Rulmentii sunt numarul 1 ca si sursa de zgomot la P1 dupa lipsa de insonorizare buna in portbagaj. E incredibil cat zgomot pot sa dea niste rulmenti defecti. Sunt si scumpi pe deasupra, dar niste rulmenti noi si cauciucuri bune o sa aduca masina la un nivel de liniste surprinzatoare.

O alta sursa de zgomot e suspensia la P1, are niste unghiuri tare ciudate mai ales la puntea spate, chiar din fabrica.

Daca intrati pe volvoforums.org si mergeti la P1 o sa vedeti nspe topicuri legate de rulmenti si de relatari incredibile cu ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul meu, dupa ce am schimbat rulmentul defect, a disparut acel zgomot specific. In urma reparatiei am primit si rulmentul vechi demontat. Curios este ca miscandu-l cu mana mergea foarte fin fara sa agate sau sa scoata vreun zgomot ciudat... de aceea as tinde sa cred ca nu e relevant nici testul cu mana.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentu nu se poate verifica cu mana.....In alta ordine de idei recomandat e sa ii schimbi pe amandoi......Daca te-a lasat unu nici ala nu mai are mult ''teoretic'' practic nu se stie....daca ai luat mai multe gropi etc pe partea cu rulmentul defect se poate ca celalalt sa duca mult mai mult......daca aveam si noi sosele ca in ungaria sau alte parti nu cred ca stiam cum arata un rulment....

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bag si eu in discutie desi cam tarziu ...

eu merg cu el huruind de vreo 20 000 de km (acu am 110000 cu t5 meu)

la primus mi au propus un original pe la 2000 de lei - exclus

apoi am schimbat cu ceva alternativ la alt service (600 lei ) dar zgomotul persista ..... se pare ca era de schimbat pe dreapta nu pe stanga :)

acu nu stiu ce sa mai fac .... probabil ca o sa il schimb si pe dreapta

Schimba l si pe celalalt. La fel am patit si eu; dupa ce am schimbat unul vajaiala a persistat, dar mai atenuata. Am crezut ca l am schimbat de pomana. Mi am luat inima in dinti si am investit si in celalalt. Si surpriza: smooth as silk! :)

am auzit ceva si de un rulment la planetara care ar putea fi sursa de zgomot (tot primus mi l a propus la 1200 lei)

Share this post


Link to post
Share on other sites

in uzura mare poti face testul cu mana dar asta inseamna sa mergi mii de km cu el pana sa se auda si invartind cu mana.cel mai bun test este balansand masina pe sosea,sau mergand normal pe un drum sinuos,muzica stinsa,aerul la fel,geamurile inchise sa nu se auda zgomotul de rulaj.iti dai seama perfect care rulment are probleme.cum ziceam eu prima data l am schimbat pe cel din dr spate.dupa vro 5000km a inceput iar sa huruie pe dreapta.am zis da l incolo skf sa huruie deja.asa ca fara sa merg cu masina la mecanic am cumparat pe fata.am fost cu ea la service ca pe fata trebuie presa,a pus masina pe stand si i am zis ca pe dreapta ii problema la rulment.dar nu i am zis fata sau spate.pana am vorbit cu proprietarul de la service mecanicul deja desfacea roata spate.i am zis nu aia ci fata.el zice :nu cred ca fata nu mi se pare ca huruie.in fine,a dat fata jos l a montat si sunetul a disparut.singura modalitate este balansul masinii stanga dreapta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

A venit si randul la mine: una bucata rulment fata dreapta busit. Mi s-a parut mie ultimele sute de kilometri ca am cam multa galagie in masina dar m-am gandit ca e de la cauciucuri. Azi s-a confirmat ca e rulmentul. Deci de care? De unde? Ca mai sunt 2 saptamani pana la nationala si trebuie sa-l rezolv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

simplu: suna la arad :D. gasesti compatibil intre 300-500 lei sau pt volvo intre 500-700. depinde cat vrei sa bagi.pret/calitate cred ca este fagul pt volvo.cel mai scump fiind skf pt volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

am si eu o nedumerire: am comandat rulmentii fata ca cel din attach (FAG 713 6604 40).

Imi puteti spune la ce foloseste acel inel de cauciuc??

Multumesc!

post-2456-0-25801800-1339408407_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a fost bucata?Acel inel la mine in cutie nu a fost din cate stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca rulmentul e SKF vine fara acel inel, iar daca comanzi FAG vine cu inel.Eu nu l-am folosit la nimic inelul respectiv.Probabil e pentru alta masina...

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca rulmentul e SKF vine fara acel inel, iar daca comanzi FAG vine cu inel.Eu nu l-am folosit la nimic inelul respectiv.Probabil e pentru alta masina...

Confirm cele de mai sus pentru FAG.(aproximativ 550ron)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fag la mine 400lei, fata dreapta

cu "40" in coada sau cu "30" in coada ?

Adica?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu "40" in coada sau cu "30" in coada ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat a fost bucata?Acel inel la mine in cutie nu a fost din cate stiu

Ideea e ca am schimbat rulmentii si nu am folosit la nimic acel inel.Si nici nu s-a scos unul asemanator de pe masina.

Aici,

la S60 vad ca apare (item 18) si ma intrebam daca nu ar fi trebuit sa il folosesc si la S40.

Am dat in jur de 600 de lei, iar magazinul de unde i-am luat mi-a oferit si niste vouchere reducere la manopera de service.Pe original era dublu la pret.

Rulmentii de pe masina erau tot FAG.Am avut emotii, dar au iesit relativ usor, cu vreo cateva ciocane inainte si apoi usor la presa.

Am vazut ca suruburile pentru prezoanele sunt prinse de acel disc.Daca se duce un surub, trebuie schimbat cu tot cu rulment sau se poate scoate si inlocui separat doar surubul?

Edited by is21ais

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate inlocui doar surubul daca-l gasesti de pe una dezmembrata... Altfel alt rulment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc noi de la ff2 la pret de moca sau de la alt rulment uzat.asa ca daca ai schimbat rulmentii sper ca nu i ai aruncat ca sa recuperezi prezoanele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc tuturor pentru informatii si ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Sunt aproape de a schimba inca un rulment, stanga fata si cel de-al treilea in decurs de 8-9 luni.

Cu rulmentul ma descurc, stiu ce sa cumpar, insa nelamurirea mea este legata de operatiunea in sine.

Ultima data, pentru rulmentul dreapta fata, am ajuns la Primus Auto pentru ca toti mecanicii pe care i-am sunat, in particular si oarecum de incredere, nu aveau acea presa pentru a schimba rulmenti de punte fata.

Dintre cei care ati schimbat rulmenti pe puntea fata, ati gasit mecanici care sa aiba acea presa, zic ei "speciala", si pe care doar dealer-ii Volvo ar trebui sa o aiba sau este o minciuna gogonata?

Este fix acelasi sistem ca la Ford Focus sau la Volvo difera?

Unii mi-au spus ca fara o presa de acel tip exista pericolul sa apara alte defectiuni, cum ar fi pe al ABS.

Mi se pare deplasat sa fiu tintuit numai in reprezentanta pentru operatiunea asta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

orice service de doamne ajuta tre sa aiba acea presa. daca te referi la mecanicii care lucreaza acasa posibil sa nu aiba.

am fost de fata cand a schimbat rulmentul pe fata acu mai bine de 3 ani.si da trebuie sa fie atent sa nu loveasca in senzorul ala de abs. Din cate stiu ff2 este identic cu s40 la problema asta.Mie atunci mi a luat 80lei,deci acu mai mult de 100-120 lei nu poa sa fie.

SI eu am schimbat atunci ambii pe partea dreapta la interval de 4-5 luni.si de atunci liniste

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now