Matrixxx

Siguranta ax pedala ambreiaj ?!...

17 posts in this topic

Mare tampenie ! Mi s-a rupt aceasta siguranta-caruia nu-i stiu denumirea sa ma duc sa caut ceva asemanator. Vedeti pozele.

Este o siguranta de tabla ce are imfamul rol de a retine pedala de ambreiaj sa nu "plece" spre lateral/stinga si sa iasa de pe ax.

Nu am putut incropi nimic de durata, momentan am pus pe ax un colier strins zdravan, cu care am parcurs distanta Constanta-Bucuresti.

Peste putin timp vine Nationala si nu am de gind sa merg cu ceva artizanal.

Solutii - sfaturi - eventual cum se mai numeste in limbaj popular acesta siguranta. Pe unde am intrebat se uita la mine de parca le explic despre o piesa a vreunui OZN. Dany D din Constanta si sotia dansului au avut bunavointa sa mearga cu mine la 4-5 magazine de piese si nimic. Acest reper stupid se mai gaseste si pe Renault, Opel Astra, etc, deci nu e ceva nemaiintilnit. Cu toate acestea, vanzatoarele impietreau cind le intrebam de...piesa asta.

post-96-0-64939900-1313093299_thumb.jpg

post-96-0-33496000-1313093308_thumb.jpg

post-96-0-25967300-1313093367_thumb.jpg

post-96-0-92309300-1313093381_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce dimensiuni are,exterior-interior?Cred ca ii zice clips-siguranta,asa pare a fi.Stiu ca am mai vazut si eu pe la mine in masina asemenea piese de diferite dimensiuni.

Asteptam pe comerciantii nostri de piese sa ne spuna exact.

Edited by vita_fresh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie imi da astea - 14mm interior si 28mm exterior, masurate repede cu un subler.

post-96-0-92768400-1313095065_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles.Maine ma duc la mecanic si il intreb de aceasta siguranta,poate gasesc una chiar pe la el sau daca nu,la baiatul de la magazinul de piese.O sa vorbesc si cu Roberto sa vad ce imi zice si el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ca ai reusit sa ajungi acasa,imi lare rau ca nu am putut gasi acea siguranta.Vanzatoarele alea or fi crezut ca lucram la NASA si ne trebuie la vreo racheta.

Pentru tavita aia,astept raspunsul si te anunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Skandix.de , am gasit ca-i zice saiba zimtata de blocare (serrated lock washer) si costa aprox.0,20 euro.S-ar putea sa gasesti saiba asta la magazine fara mari pretentii s-au acolo de unde o sa te astepti mai putin.Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai degraba la cei care dezmembreaza 850. Zic si eu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate, nu se poate pune de la dezmembrari - odata ce ai dat-o jos de pe ax trebuie alta noua.

Din Vadis citire:

"Install a new clip on the clutch pedal spindle."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea Matrixxx eu am fost astazi la mecanic,am cautat in tot service-ul aceasta siguranta,dar fara rezultat.Mi-a spus si mecanicul ca e cam aiurea cu astfel de sigurante ca nu prea se gasesc si odata demontate nu se mai pot folosi.Mi-a spus ca se poate face la strung din teflon si bagat un pic fortata pe ax.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La strung ma gindeam si eu, dar tabla aia e otelita, cred ca trebuie mai degraba o matrita decit strung...Pentru o banala de siguranta de tabla "moare" tot tabloul : "Volvo for...Life" :smile:

Astept raspunsul de la Alex (Midnight) in 2-3 zile, sper sa o poata gasi si sa o comande...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Acelasi gen de șaibe am intalnit la prinderea siglei pe grila capotei, iar daca bine retin acelasi gen de saibe (sigurante) erau montate candva la bolțurile balamalelor usilor la anticele Dacii 1310....

La ce cauți tu, le zice "șaibe cu blocaj intern zimtat" si de regula sunt "de unica folosinta", fiind din otel.

Sugestia mea.

Intr-o saiba plata oteloasa si de o grosime sensibil mai mica decat a canalului practicat in axul pedalei, iti tai singur acele canale.

Daca diametrul gaurii saibei este putin mai mic decat cel al axului, prin taierea canalelor vei obtine exact rolul saibei originale. Odata impinsa pe ax pana la canalul practicat pe el, trebuie sa fie ok.

Dispozitivul pentru taiat acele canale e simplu : Rupi o lama de ras in doua, eventual o tai in lung pentru a nu fi mai lata decat gaura saibei.

Cu un cutter lovesti in "gura" taisului lamei din aproape in aproape si vei obtine un mic fierastrau. Cu astfel de dispozitiv s-a evadat, s-au taiat monezi,etc.

Personal am taiat 2 suruburi de 5 (la un bloc de lumini), in cca. 10 minute cu acest dispozitiv, deci iti garantez ca merge "brici" si fara pierdere de timp.

Am mai cautat putin pe net si am gasit ceva asemanator aici :

http://www.fabory.ro...2741_0000092747

Nu am stat sa vad si nu cunosc daca poti comanda o bucata ori esti obligat sa cumperi pentru tot cartierul, sorry.

Vezi in stanga jos, la "localizare magazin", au destul de multe "reprezentanțe".

Spor

Edited by AdiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru indicatii.

Un weekend placut va doresc !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pina una alta, eu zic asa: scoti axul vechi pe care il pastrezi pina vine siguranta originala. Te duci la strungar si faci un ax identic, cu un canal pt siguanta Zeger la capat. Si momentan ai rezolvat problema (definitiv)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit intr-un catalog cu saibe universale dar nu chiar asa de mare ca diametru ! Mai caut

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce numar are piesa in vadis ? merg si eu sa intreb la un magazin de aici

Am gasit intr-un catalog cu saibe universale dar nu chiar asa de mare ca diametru ! Mai caut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru sfaturi si sustinere. Am rezolvat problema - prietenul meu Cristicul (nickname pe forum) a avut ansamblul de pedale, am scos foarte incet saiba (mi-a luat aproape 15 minute, ridicand putin cite putin fiecare dinte al saibei) si am pus-o la mine. Tin sa-i multumesc si pe aceasta cale inca o data.

Pentru o amarita de saiba care te face sa ramai in drum si nici nu se mai gaseste, era cit pe ce sa-mi schimb parerea despre sloganul "Volvo for...life" :laughing7:

Maine se va inchide acest topic nefericit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bai Florine, ce ghinion ! Cred ca am fost sabotati ( poate de niste domnisoare ) care nu voiau sa mai plecam din Mamaia ! ! !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now