32 posts in this topic

Radio-ul nu gaseste posturi, de parca nu ar avea antena, insa CD functioneaza, deci banuiesc ca nu este ars radio-ul....

Ce ar putea fi?

Nu am umblat la antena sau altele, insa cum as putea verifica daca este cuplata?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai s a intamplat asa deodata?

sau?

se poate sa fie ars doar modulul de radio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus autocolant argintiu pe capota ca masina e neagra si ma coc ... ma gindeam ca or fi umblat ei la antena, dar mi-au zis ca nu au demontat-o ca e lipita... prima data am crezut ca nu am radio in ona unde eram, apoi am uitat, ca e masina nevestimii, si dupa aia m-am prins ca nu merge cind am dat scan vreo juma de ora si nu a gasti nici un radio,..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat..numai de la un autocolant nu ar trebui sa ai probleme.Incearca un modulator fm daca ai sau ceva care emite in fm sa vezi daca l prinzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca era ars modulul radio mai putea sa scaneze frecventele,sau sa incerce memoriile presetate.?o masina fara antena totusi prinde ceva ceva.ai incercat pe AM aia mere fara antena din cate stiu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ecraneaza autocolantul. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu, singura problema cu autocolantul era ca ma gindisem cascosesera ei antena cind l-au pus. insa mi-au confirmat ca nu au dat-o jos. o sa incerc in AM sa vad daca merge. mai prinde f greu cite un post, mai degraba cind rotesc eu manual scanul, insa se aude f rau ca si cind nu ar avea antena... daca pun un modulator din acela care se foloseste de radio-ul masinii sa redea mp3 ar trebui sa vad daca e ok modulul radio sau nu? oricum vreausa iau unul ca cd nu stie mp3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai calm cu modulul ca e ~1000E. Trebuie nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ti se aude din cand in cand cate ceva nu i de la modul.tot de la antena zic eu.daca vrei sa cumperi un modulator ti l dau pe al meu.nou a fost cam 120lei.este din categoria peste mediu calitativ.preseturi, memorii tot ce vrei....dar daca dispui de 2-3mil+ un drum la bucale meri la bogdan pt o mufa aux

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar fi faina sa aiba aux. asta inseamna ca pui direct stickul in mufa, nu?pune

o poza sau un link cu al tau pls

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu. Ala e usb. E vorba de mufa pt jack. Conectezi mp3 player.

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact.mufa de ipod sau telefon.daca ai iphone(3g testat) sau ipod nano 3th gen,testat(doar ala) merg de nota 11.altele trebuie rezistenta pe fir si se aud ceva mai slab calitativ si volum.dar oricum ii ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica antena cu mare atentie, daca ai cum...In cele mai multe cazuri, defectele de genul asta sunt de la ultima interventie asupra masinii. Nu te increde preaq mult in ce spun baietii de la folie...

Eventual, gaseste un head unit similar ( la un membru al clubului, un vecin, un prieten ) si incearca sa-l inlocuiesti. Daca merge, atunci sigur nu e de la antena.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica antena cu mare atentie, daca ai cum...In cele mai multe cazuri, defectele de genul asta sunt de la ultima interventie asupra masinii. Nu te increde preaq mult in ce spun baietii de la folie...

Eventual, gaseste un head unit similar ( la un membru al clubului, un vecin, un prieten ) si incearca sa-l inlocuiesti. Daca merge, atunci sigur nu e de la antena.

ce este head unit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica antena cu mare atentie, daca ai cum...In cele mai multe cazuri, defectele de genul asta sunt de la ultima interventie asupra masinii. Nu te increde preaq mult in ce spun baietii de la folie...

Eventual, gaseste un head unit similar ( la un membru al clubului, un vecin, un prieten ) si incearca sa-l inlocuiesti. Daca merge, atunci sigur nu e de la antena.

Ai incercat tu sa inlocuiesti headunitul de la altcineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-au umblat la luneta/parbriz spate vezi ca este ca un fel de mufa (ca o capsa arata) in partea soferului (stanga) dar este ascunsa sub ornamentul de plastic din interior care imbraca stalpul spate.Aia face legatura intre antena care este pe parbriz si radio.Poate au scos-o baietii cu folia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Antena e in luneta ! Daca ti-au dat luneta jos si nu ti-au reconectat sau ti-au intrerupt legatura acolo e baiul !

post-100-0-83344100-1314708873_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si coada aia de rechin ce este? Nu aia e antena?

Am facut proba azi cu un modulator si merge... atunci singura concluzie este ca este antena nu mai este legata la radio?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In coada de rechin sunt alte..antene :glasses9:

Daca zici ca merge cu modulator mai mult ca probabil e intrerupta legatura cu antena FM din luneta ! Verifica conexiunile bine, undeva e o buba.

Edited by Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

In coada de rechin e un dinam, cu o elice si cu niste LED-uri. Las' ca stiu eu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

iti mai trebuie doar pista si ti ai luat zboru.in coada aia cred ca este pt gps/telefon

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am spus, e din cauza montarii foliei. Era evident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now