Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Motorul meu este de Renault si sunt foarte multumit de el. Trage foarte bine si consuma, in medie 7,2l/100. Atat arata computerul de bord care n-a mai fost resetat de mult timp, asa ca a prins si drumuri in Busuresti, si in afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traseu Bucuresti - Barcelona - 3100 km; motor 2.0D, 6 trepte manual; max viteza croaziera 150 km/h si min 130 km/h (2500 km mers doar pe autopiste) consumul aratat de CB 5,7 l/100, obligatoriu cruize control activat... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 drumuri BUZAU-BUCURESTI-BUZAU (150-160 Km/h+TRAFIC Bucuresti  :D ), total 460 km 27,80 litri (plin pe plin) = 6 %.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte bun consumul, Florine !  :-*

P.s. eu nu il scriu pe al meu, ca nu am curaj  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa inteleg ca la vechiul model S40 are motor 1.9D de origine Renault sau Peugeot? cred ca de Renault ca aia fac de 1.9D si cel pe benzina de 1.8i cine l-a facut ? nu stiu nu prea ma incanta sa-mi iau o masina frantuzeasca , or avea ele motoare bune dar nu stiu nu ma trage inima deloc , dar nu stiu la care dintre ele au motor de Peugeot si Renault ca le-am incurcat , dupa parerea mea cred ca vechiu model are motor Renault de 1.9D si modelul nou are motor de Peugeot 1.6D daca nu gresesc . Cel pe benzina de 1.8i de la cine e ? de la Volvo sau tot de la francezi ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul de 1.8 poate fi si Volvo si GDI-ul de la Mitsubishi.Intrebarea asta mi-o puneam si eu dupa ce am cumparat masina si m-a lamurit MC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.9D e de la Renault;

Pe generatia noua se foloseste 1.6D si 2.0D de la Peugeot-Ford;

1.8i sunt 2 variante, una de la mitsubishi, una de la Volvo.

Cat despre consum... am facut si 1050km, cu 56 de litri de motorina, in conditii de mers numai pe drum national/european... cu o viteza medie intre 80 si 120km/h si viteza medie orara de 74km/h, cu al meu 1.9td.

Consumul asta l-am facut vara, fara AC. Deci consum mediu: 5.33l/100km  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super de tot , stiu ca dieselul consuma mai putin decat un benzinar si cel de 1.8i este costisitor si la consum si la intretinere , ca la cel de 1.9D e de la Renault si stiu cum sunt motoarele de Renault stiu si la ce sa ma astept daca ar fi o problema , daca mai stiti ceva de 1.8i asta si numai pun nicio intrebare cred ca va-ti saturat de mine :D. Inca ceva cel de 1.6i cum este ? trage binisor , este facut de aceeasi firma?  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce ai auzit tu... dar un benzinar nu are cum sa fie mai costisitor de intretinut decat un diesel.

Asa ca nu te bucura de consum ca... sunt ceva "efecte secundare" la capitolul intretinere la diesel.  ;D

Si... 1.6i poate fi un motor perfect pentru un incepator dar e cam slabut pentru un sasiu de Volvo; asta daca vrei ceva adrenalina si "relaxare" in depasiri.  ;)

Gata cu off-topicul!

Am vazut ca ai intrebat si la subiectul din rubrica "Hai sa ne cunoastem!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu la ce a spus Matrixx. Nu ne putem lauda cu consumuri mici, da alea mari fac toti banutii.  ;D. Aprox 18 in oras si 12 afara pe soselele patriei. Cine poate oase roade ;)  ;)

Foarte bun consumul, Florine !  :-*

P.s. eu nu il scriu pe al meu, ca nu am curaj  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt foarte multumit de consum. Al meu 1,9D de 115CP, la 242000 km, cu CP neresetat de 4 ani (de pe la 120000 km), consumă cam 6,2-6,4 l vara (cu clima) si 6,6-6,8 l iarna (viteza medie  50-70 km/ora), si nu conduc batraneste, dar nici n-o forjez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut consumul dupa metoda de la plin la plin si mi-a iesit 8,6/100km calculati in 400 km. In oras nu stiu exact cat imi ia, mi-e frica sa fac calcule, cu aproximatie 12-13. In cei 400 km am avut zone cu mers constant destul de mari dar si forje pana la 5000-5500 de ture intr-a 3-a si-a 4-a. La un mers linistit fara nici o fortare cred ca imi ia undeva la 8 in afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facu recent consumul si pot spune ca sunt multumit. V40-ul meu cu cei 102 caluti papa 5.5 la suta, la 140 KM/h medie in extraurban.

Pe autobahn a consumat 8.7 la suta mers preponderent cu 4000 rotatii, aproximativ 190 KM/h.

Share this post


Link to post
Share on other sites

vreau sa-mi iau un volvo 960 cu motor pe benzina de 2000 turbo.ce parere aveti de masina si credeti ca merita investitia!! 3000 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo S70 2.5T, ridicata presiunea in turbina la 0.6bar, resetat trip-computerul la iesirea pe autostrada, mers constant 130km/h (cruise control) pe autostrada Buc-Pitesti, si inca 30km pana in Curtea de Argesh, medie 9.6. Intors, mers tot 130km/h (cruise) + 30km Curtea de Argesh-Pitesti, media a crescut la loc la 10. Posesorii de 5 cilindri, e ok consumul sau mai e de umblat la ea ?! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, nu sunt posesor de 5 "pistonase" dar cred ca este un consum bun, facand comparatie cu 1.8 16V al meu care in conditiile descrise de tine eu am avut consum 7.4. in loc de C.Arges am avut Slatina 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex

tinand cont de motor, 2,5, de faptul ca masina nu mai este totusi noua si ai rulat cu 130km/h (in general consumurile minime se realizeaza pe la 90), cred ca pe aici ar trebui sa fie. Diferenta de consum intre dus si intors este normala, depinde de cum ai avut vantul din spate sau din fata.

La mine, la Mazda 2l CA, imi scoate un consum spre 9 in conditiile date de tine. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex, fara sa ridic presiunea in turbina  >:(  ;D cam asa e consumul pe autostrada. 130 km/h fara cruise, aprox 10%. Sapt trecuta, am alimentat, am resetat computerul si am plecat vorbind la telefon, adica am mers incet. 80 - 90, apoi cite o depasire mai in scurt, iar 80 - 100, iar o depasire. Am avut si momente cind nu suna telefonul cand am mers si cu 130. Dupa 200 km consum mediu 9,2 ceea ce e super pt masina asta. Drum normal, nu autostrada, asa ca ai un consum o.k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ok, probabil ca pe cruise (eu nu am asa ceva) nu intra gurmanda turbina - deci esti aproape ca un aspirat mai performant. Si mie imi ia tot cam asa, maxim 10 afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Maxim 10 afara" inseamna mers la 180 sau 120 ?! :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie afara imi ia tot spre 10,poate 11,dar mers serios,adik ,cat tine drumul.

daca merg linistit imi ia cam 9

acum nu stiu ce dif. la consum este intere cutii,ca eu am manuala.,dar cred ca-ti ia normal

Share this post


Link to post
Share on other sites

am facut o experienta :

cu aer la 23 grade si faza mica aprinsa 2000 km mixt mers normal = 8.6 L/100

fara aer si faza scurta 1800 km mers normal = 7.8 L/100

a fost nasol fara aer ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

a fost nasol fara aer ....

Pai bine domnu' sef, ai mers 1800 km de proba in conditii nasoale doar ca sa afli consumul???

Din ciclul sa mai si radem...

Taica-miu, spre exemplu, Peugeot Partner, HDI si cativa caluti, consuma numai sub 5%, dar de obicei in jur de 4% ca merge ca un mos (71 ani) si 95% in afara orasului, iar de cate ori il intreb, cum merge tata masina, "merge ba da consuma in draci, m-a bagat in pamant, mai rau ca măta" si in mintea lui chiar asta gandeste.  ;D

A mea consuma in cazurile fericite 3 x consumul lui in oras  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi cite sacrificii fac ?  ;D

a fost o curiozitate. intr-adevar nimeni nu a vrut sa mearga cu mine in perioada aia. (si ce rau mi-a parut.... :D )

3 zile, atit a durat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now