Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

Waw... 10% imi ia si mie la 140km/h si e 2.5 turbo benzina ! Sigur n-ai ceva problemute pe-acolo ? Ar trebui sa ia sub 7% la viteza aia !

Share this post


Link to post
Share on other sites

wh1sp3r  - bine ai venit printre noi !

Cind ai timp, completeaza-ti profilul ( Ai butonul sus - Pagina principală    Ajutor  Caută  Administrare  Profil   Mesaje personale  Calendar  Membri  Albume foto  Contact  Chat  IeÅŸire  )

Ca sa fii mandru ca esti aici, nu ? Si sa te vedem si noi, bineinteles.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waw... 10% imi ia si mie la 140km/h si e 2.5 turbo benzina ! Sigur n-ai ceva problemute pe-acolo ? Ar trebui sa ia sub 7% la viteza aia !

Si eu m-am mirat dar nu cred ca am probleme ca ultima verificare a masinii a fost in vara la reprezentanta Volvo si i-am schimbat distributia. Am uitat sa mentionez ca aveam roata de rezerva stanga fata. Are vre-un efect ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu era vorba de roata de rezerva... subtire... Pt. ca cu aia n-ai voie sa depasesti 80km/h !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sper ca nu era vorba de roata de rezerva... subtire... Pt. ca cu aia n-ai voie sa depasesti 80km/h !

Nu ... e tot de aia normala dar tot "Max 80 km/h" scria pe ea :D;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti foarte tare.... cel mai tare .... sa mergi cu 150 km prin sate si sa te mai si lauzi ... >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si tu ai mers cu 140... buuuuun... ;D Offf... ale tineretii valuri :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti foarte tare.... cel mai tare .... sa mergi cu 150 km prin sate si sa te mai si lauzi ... >:(

Nu e vorba ca ma laud ... e vorba ca la o asemenea viteza nu trebuia sa imi consume atat [nu deviati de la subiect] daca ai vreo sugestie o accept dar nu permit ironizari ;) have fun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voiam sa pastrez "mitul" consumului mic de la masinuta mea... dar de cand a venit gerul, nu inteleg deloc fenomenul. :)

La un calcul sumar, mi-a crescut consumul de 2-2.5X!

Dupa estimarea mea, "a papat" ~30 de litri la ~250km. ???

...Numai drumuri scurte, prin oras, de maxim 10-15minute... dimineata.

O fi inghetat vreun senzor ceva pe acolo... se simte motorina nearsa, in fum, la greu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba ca ma laud ... e vorba ca la o asemenea viteza nu trebuia sa imi consume atat [nu deviati de la subiect] daca ai vreo sugestie o accept dar nu permit ironizari ;) have fun

Eu nu cred ca te-a ironizat nimeni, dar mie mi se pare anormal sa te miri de ce ti-a mancat x litri la suta in timp ce mergeai cu de  3 ori viteza legala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Waw... 10% imi ia si mie la 140km/h si e 2.5 turbo benzina ! Sigur n-ai ceva problemute pe-acolo ? Ar trebui sa ia sub 7% la viteza aia !

Nu e de mirare, cam asa consuma 1.9td daca il tii in ture (cel putin cele pana in 2000). Al meu a luat aproape 9, tinut intre 3400 si 4200rpm.

La fel si cand treci de 180km/h... iar la 200km/h scade nivelul la combustibil, vazand cu ochii.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de mirare, cam asa consuma 1.9td daca il tii in ture (cel putin cele pana in 2000). Al meu a luat aproape 9, tinut intre 3400 si 4200rpm.

La fel si cand treci de 180km/h... iar la 200km/h scade nivelul la combustibil, vazand cu ochii.  :P

Aici ai dreptate dar faza e ca la mine nu trece de 180 km/h. :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cat ai vrea sa prinda un motor diesel de 100 de cai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si cat ai vrea sa prinda un motor diesel de 100 de cai?

Macar 200 :-s

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai fratilor,lasati-o mai incet cu viteza pe drumurile noastre, ca vorba aia...Doamne fereste !

Consumul unei masini difera de la "sofer la sofer",pe langa ceilalti "factori mecanici".

Iar in cartea tehnica se trece consumul realizat in anumiti parametrii,asa ca trebuie sa-ti formezi o anumita conduita de drum pt a scoate un consum bun in raport cu buzunarul propriu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar 200 :-s

Daca vrei 200, mergi cu mine. ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aici ai dreptate dar faza e ca la mine nu trece de 180 km/h. :))

Nu am testat cu GPS dar a mea zice ca poate 200km/h.

...Drum Constanta-Brasov, mers tare pe autostrada si pentru ~10 minute, ~200km/h+.

La Constanta s-a alimentat cu cat se stia ca trebuie sa se ajunga la Brasov, plus o marja de siguranta dar la intrarea in Ploiesti era gol rezervorul. S-a oprit in statia peco.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru un 200km/h este nevoie de minim 115cp la o caroserie a unei masini de familie... cu un CX in jur de 0.3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine ...... aproape jumatate de rezervor la 200 Km ..... dilema ie ca nu stiu cine o fi vinovatul ?.......gerul ?....sau faptul ca raman inzapezit  cu danette  ;D

Danete ....cel putin pana la vara tot trebuie sa ne mai .... inzapezim/inamolim .... doar asa voi putea sa imi dau seama .  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eh vorba lui pasteurxxx :

Mai fratilor,lasati-o mai incet cu viteza pe drumurile noastre, ca vorba aia...Doamne fereste !

Fereasca Dumnezeu de un accident :o Pana acum sunt multumit de masina mea chear daca ia mult la viteza dar stiu ca nu ma lasa cand am nevoie de ea [intr-o depasire :D].

[move]Rulzz Volvo[/move]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca sunt momente cand consumul masinii pe care o conduci,nu conteza prea mult sau deloc in raport cu ceea ce-ti ofera acea masina si aici ma refer la "inzestrarile" ce-ti fac ca drumurile parcurse in siguranta si confort sa-ti doresti sa nu se mai termine...

P.S. ...sau...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

....... "inzestrarile" ce-ti fac ca drumurile parcurse in siguranta si confort sa-ti doresti sa nu se mai termine...

Auzisi danette ?.....ce bine o zis'o asta micu ? :smile:

@pasteurxxx ...ti-ai castigat dreptul sa faci cinste cu 1 redbull  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu FOOOOAAAARTEEEE  MAREEEE placere D-le DANYX,dar totul pleaca de la (auzi aici !) conjunctura...

V-am vazut in poze,filmulete da pe la intalniri...

Asa mai da "gasca"(sper ca se observa ghilimelele)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze pt offtopic-ul anterior + acesta,sper sa raspund " PREZENT !"cat mai curand la intalnirile CLUB-VOLVO

Share this post


Link to post
Share on other sites

Constanta-Cernavoda (22C 80-120 km\h) Cernavoda-Bucuresti (A1 160-190km/h)  Bucuresti-Pitesti (A2 160-170km\h) - Pitesti-C.lung Muscel (E574 110-130km) facut intr-o singura bucata 10Litri % eu zic ca e bine. Motor 2.0 16v. La 190km\h se poreste nu mai merge stie cineva e posibil sa fie limitata in bord zice 240km\h max

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now