Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

daca e vb de consumuri aici , cum faci sa consume mei putin?

la ce turati tre sa duci masina pt un cosum rezonabil?, ca amea consuma si peste 10 % mediu cateodata( adevaru e ca se circula mai mult cu ea prin localitate)

multumesc de intelegere

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nr mare la papuc!Fa-i plinu si adu masina la mine ca-i scad eu media consumului    ;D ;D ;D  .

Share this post


Link to post
Share on other sites

V 40 ul meu bea 6.5 l mers normal si 7.7.5 sportiv ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca e vb de consumuri aici , cum faci sa consume mei putin?

la ce turati tre sa duci masina pt un cosum rezonabil?, ca amea consuma si peste 10 % mediu cateodata( adevaru e ca se circula mai mult cu ea prin localitate)

multumesc de intelegere

daca ai masina turbo, trebuie sa mergi sub turatia la care intra turbo SI sa n-o calci violent !

in felul asta poti scoate cu 20-30% consum mai mic.

e periculos s-o calci tare cind e subturata deoarece distrugi turbina si infunzi filtrul de particule (cine are).

un diesel turbo trebuie folosit intre 1000-2000 rpm , iar o benzina turbo intre 1500-2500 rpm.

la aspirate, turatii cit mai mici posibil.

presiune nominala in pneuri, filtrul de aer (benzina,motorina) schimbat la timp, fara combustibili la mina a doua.

nu carati in portbagaj lucruri inutile. (faceti o verificare, si veti constata ca duceti dupa voi o groaza de lucruri inutile!)

cind ai nevoie de putere, n-o calci ca nebunu' , ci schimbi intr-o treapta inferioara si accelerezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu daca merg cu 80 am aprox +/-2000 rpm consumul in jur de 3.6-5% , dar eu merg in jur de 3000 rpm .deci in jur de 120-140 si consumul instand fiind de 5.2-7.5 .Deci cel mai bine ma simt in jur de 3000,dar numai dupa ce se incalzeste diselache ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

viteza optima a oricarui autovehicul este cea din mijlocul vitezometrului (de obicei este viteza aratata cind acul vitezometrului este vertical). asta e viteza optima de croaziera in treapta de viteza cea mai mare. (ex: la s60 viteza optima e 130 km/h intr-a 6-a, unde consuma in jur de 5%)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Condusa intre 120-150 Km/h pe autostrada in Austria, benzina de acolo consumul este de 7,3l la un motor B4204S 2l 1996 (calculat intre doua plinuri). In conditiile de la noi cu minim 1l mai mult orice benzina as alimenta si oricum as conduce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce pe comp de bord am un consum mai mic cu 2 (DOI)litri mai mic fata de cit iese din calcule?

la mersul meu batrinesc , mixt,cutie automata,calcule facute dupa 800km a iesit un consum de 7.52 la suta

motor D5 163 CAI pus pe un s80 de 1660 kg gol

90% din km facuti singur in masina si cu porbagajul gol

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca de la motorina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am scos duminica Bucuresti-Brasov dus-intors un consum de 10.8 si o vteza medie 140-160 cu varfuri de 200+.

Parerea mea ca este un consum foarte decent pentru masina mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ce pe comp de bord am un consum mai mic cu 2 (DOI)litri mai mic fata de cit iese din calcule?

la mersul meu batrinesc , mixt,cutie automata,calcule facute dupa 800km a iesit un consum de 7.52 la suta

motor D5 163 CAI pus pe un s80 de 1660 kg gol

90% din km facuti singur in masina si cu porbagajul gol

pentru ca n-o calci ! serios ! probabil mergi asa incit sa astepti sa schimbe ea. nu e bine. la automate trebe s-o calci. si o sa ai un consum aproape identic cu cel indicat.

mergi ca in uk. o calci tare pina schimba si dupa aia iei piciorul. o bere la metru !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ai masina turbo, trebuie sa mergi sub turatia la care intra turbo SI sa n-o calci violent !

in felul asta poti scoate cu 20-30% consum mai mic.

e periculos s-o calci tare cind e subturata deoarece distrugi turbina si infunzi filtrul de particule (cine are).

un diesel turbo trebuie folosit intre 1000-2000 rpm , iar o benzina turbo intre 1500-2500 rpm.

la aspirate, turatii cit mai mici posibil.

presiune nominala in pneuri, filtrul de aer (benzina,motorina) schimbat la timp, fara combustibili la mina a doua.

nu carati in portbagaj lucruri inutile. (faceti o verificare, si veti constata ca duceti dupa voi o groaza de lucruri inutile!)

cind ai nevoie de putere, n-o calci ca nebunu' , ci schimbi intr-o treapta inferioara si accelerezi.

masina nu e turbo...

cineva imi spunea ca trebuie dusa constant la 3500 inainte de a schimba viteza asta ca sa si tina motorul bine si sa nu se depuna calamina pe injectoare.

dumneavoastra spuneati ca trebuie dusa 2000-2500 daca are turbo ...si daca nu are sunt valabile limitele alea pentru consum mic?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se depune nimic daca mergi subturat SI N-O CALCI.

daca e aspirata (nu e turbo), mergi cu turatiile cit mai jos posibil, FARA S-O CALCI !

ceva la genul 1500-2500 e rezonabil. inca o data : FARA S-O CALCI !!!

vrei s-o calci : schimbi a 2-a si-i dai, sau a intiia, sau a treia, depinde de viteza la care te afli.

ideea e ca motorul trage bine la turatia de cuplu maxim, dar merge la fel de bine si sub aceasta turatie (cu mult) daca ...... N-O CALCI !

20-30 "reprize" subturate si te-ai rezolvat cu calamina ! multi fac greseala asta ! "are peste suta(de cai putere), da-o incolo, merge !"

Share this post


Link to post
Share on other sites

exemplu : mergi cu 40 cu a 5-a , usor, cu acceleratia aproape de ralanti. te supara unu'. bagi a 2-a si-o calci pina il "rezolvi".

nu conteza ca-i dus-o la 4000-6000 rpm, ti-ai facut damblaua, si nu s-a stricat nimic ! dupa aia revii la 1500 rpm intr-a 5-a. (si, normal, N-O CALCI ! )

in viteze superioare, subturat, a apasa pe acceleratie tare, e ca si cum cineva te-ar stringe de coa.. tare.

daca esti femeie, intelegi si mai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

da atunci calamina cand se pune ?

si e adevarat ca daca sa depus calamina are si consumul mai mare?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai la mine daca merg pana in 3000 rpm am consum de 6,daca trec se duce usor,usor 6.5.8 :slap:

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la ce scoruri a scos amea pana acum(undeva la 10-12 %) pe mana lui tata(si tata e unul din acei soferi care nu iubeste viteza) dupa ce imi iau carnetul ,pe mana mea nu va fi mare lucru sa depasesc consumul aleia din filmulet:D cu conditia sa ma lase inima, bugetul si inca alti cativa factori( imbracati in veste reflectorizante ;D:D  ::) )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consum XC 60; 2.4; 205 cp - calculat la 830 km facuti numai in Bucuresti 15,5l/100 urmeaza s-a scot frumoasa la o plimbare de 1000 km in afara si revin cu noi informatii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Duminica, Tg-Jiu - Rm. Valcea si retur, am scos 6.8 mediu, cu cruise control setat la 90 la ora, circulatie putina si muzica de relaxare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri, cind veneam de la revizie, brasov -cheia-ploiesti , 7.5 mediu.

pe serpentine 11.9 si la ses 5.5. mama ce misto e cu cauciucurile de vara ! (pe care le-am terminat in 20K, fie-le tarina usoara). acu urmeaza ps3. sa vedem, astea ma vor tine mai mult ?

(apropos: vrea cineva slikuri - adica astea pe care le-am terminat in 20k - 225/45/17 , GRATIS?

sint bune de liniute, si-atit! in starea in care sint , sint mai tari ca P zero)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mama ce misto e cu cauciucurile de vara ! (pe care le-am terminat in 20K, fie-le tarina usoara). acu urmeaza ps3. sa vedem, astea ma vor tine mai mult ?

Au tinut destul de mult.Stiu pe cineva cu un S60 de 163 cp care a terminat cauciucurile in 15 k.Baiatu facea in fiecare saptamana Tg.Nt Brasov,fiind student ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

apropo de cauciucuri de vara

pe masina mea ar trebui cauciucuri 195/55 r15 sau 205/55 r15

si parint au pus pe ea 190 sau 185 cu 60 r 15 de iarna

asta influenteaza consumul?

in vara vreau sa ma duc la lucru in irlanda si cand vin imi aduc de acolo jante si cauziucuri sport :D asa ca nu o sa fie problema(sper) dar ma intereseaza totusi ce efect au cauciucurile care le am acum la consum si la cum se comporta masina pe sosea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomandat ar fi alea 195 55 r15,dar sunt buni si 205 55 r15 ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now