Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

nu am mai scris de mult pe aici desi in ultima vreme am avut ocazia sa vad ce poate un volvo in materie de consum :D

1 am facut cam 450 km cu 37 l benzina adica undeva la 8,2 cinsum mediu si am folosit si AC.

2 (dupa ce am ajuns in CLUJ) am reusit performanta si am scos cred ca peste 15% fara AC....motiv...turata fregvent peste 4000rpm. daca mai lucram putin treceam de 20%.tre sa zic ca am scos consum mai mare dupa ce mi-am pus cauciucurile de iarna, parerea mea e ca au afectat si alea (au afectat si consumul si performantele si si stabilitatea)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum la unii motorul 1.9d de 102 cai poate sa I-a 10% in orAs ca e prea mult.eu cu un plin de Motorina=60l am facut 1100 km din care doAr 360km in afara orasului restul in oras. In concluzie face-ti si voi un calcul si vedeti ca consumul nu e mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu 9% in Bucuresti cu d5-ul ,mai putin nu cred ca se poate  in bucurestiul asta infect

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cum la unii motorul 1.9d de 102 cai poate sa I-a 10% in orAs ca e prea mult.eu cu un plin de Motorina=60l am facut 1100 km din care doAr 360km in afara orasului restul in oras. In concluzie face-ti si voi un calcul si vedeti ca consumul nu e mare

Ma repet .....si mie imi arata pe bord consum de 7.4 maxim ......dar la pompa il contrazic .

Ceea ce declarati voi este de pe bord sau de la pompa ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la mine e consumul de la pompa,pe bord am 6,6%,nefiind resetat de mai bine de 10 000km.Acest consum la mine oscileaza intre 6,4% cand merg in afara bucurestiului,si 6,7% cand merg in oras.La pompa mixtul chiar imi iese 6,6% pe mia de km , atat merg eu cu un plin in medie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Actualment circa 65.000; efectuat traseu de aprox 4500 km: Bucuresti -> Hungaria -> Austria -> Germania (no limit) -> Elvetia (pe traseu de munte, GrimselPass, FurkaPass, SustenPass; vizitat orase gen Bern, Fribourg,etc) -> retur consum mediu 5.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum ca a venit iarna mai puneti in plus un 0.1 - 0.3 la consum :) fata de perioada primavara-vara

Share this post


Link to post
Share on other sites

FireLight:la mine in iarna trecuta a fost cu 1l mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine tot la 1l este diferenta de consum.

dunlop 3d winter vs pilot primacy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@NDB1177

Cum se comporta dunlop 3d winter? Mi le-am cumparat deja dar nu le-am montat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

le-am avut iarna trecuta si si-au facut treaba f bine pe zapada. pe uscat chiar si la temperaturi mai scazute gen 4-5 grade parca le prefer pe cele de vara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E bine :) Daca ne luam dupa previziunile meteo n-o sa prea vedem asfaltul iarna asta  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah, vine curentul polar peste rromanescul plai  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ceva vreme consum mare... am pus de 40 de lei benzina 98. 7,3 litri si am facut la mers normal prin bucuresti 33 de km e normal? (calcul facut de la bec aprins la bec aprins; ala de la benzina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Am si eu cat de cat problema consumului, adica imi ajunge si la 15l/100km in oras (n.r. Bucuresti). Ca si stil de condus nu fortez masina, incerc sa merg moderat cu ea. La mine insa motorul e de 2.0 turbo pe benzina. E mult sa-mi consume atat in oras?

Si mai am o intrebare? Este vreo diferenta de "politica" intre EIT FORUM AUTO si PRIMUS AUTO (reprezentanta Volvo de la piciorul podului Otopeni)?

Multumesc frumos!

salut uite sunt interesat de un vovlo s40 2.o turbo automat in 4 viteze din 2002. cred ca seamana ca masina ta. Imi dai niste specificatii tehnice te rog( putere cuplu viteza maxima) Consumul am vazut ca e pe la 15 litri la suta in oras

Share this post


Link to post
Share on other sites

de ceva vreme consum mare... am pus de 40 de lei benzina 98. 7,3 litri si am facut la mers normal prin bucuresti 33 de km e normal? (calcul facut de la bec aprins la bec aprins; ala de la benzina)

Nu are nici o relevanta cand se aprinde becul. Faci plinul, mergi 100 de km, faci iar plinul si vezi cata benzina intra. Calculatorul de bord e orientativ.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@arhytect asta inseamna 22.12% consum urban, cam mare totusi considerand ca masina nu este vreun Tahoe sau Suburban :lol:

Nu trebuie sa te iei dupa bec, oricum masina poate consuma 16% urban fara probleme .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta vara , ma plangeam pe la intalnirile de la Polivalenta ca Sepia consuma 20L/100km GPL in oras . Da , GPL , caci am montat o instalatie BRC in urma cu cateva luni .

Imediat cum s-a stricat AC-ul , consumul a scazut la 16L/100km , cu acelasi regim de mers .

Pare ciudat dar AC-ul meu manca 4 litrii GPL ,la 100 de km , in oras .

Acum consumul este de 14-15 L benzina sau 16 L GPL / 100km facuti in Bucuresti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@arhytect asta inseamna 22.12% consum urban, cam mare totusi considerand ca masina nu este vreun Tahoe sau Suburban :lol:

Nu trebuie sa te iei dupa bec, oricum masina poate consuma 16% urban fara probleme .

am mai alimentat de atunci cate un milion...adica 18 litri si ceva si la fiecare milion am facut nu mai mult de 94 de km la fiecare 18,3 litri (cam asa) dar am "scos" si mai putin... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are nici o relevanta cand se aprinde becul. Faci plinul, mergi 100 de km, faci iar plinul si vezi cata benzina intra. Calculatorul de bord e orientativ.

am sa incerc si asa cu toate ca nu cred ca va fi vreo schimbare... eu cred ca s-a schimbat ceva..nu numai TVA-ul... :lol: inainte consuma mai putin... sunt sigur de asta..

Share this post


Link to post
Share on other sites

a venit frigul ! ati mai verificat presiunea in roti ? probabil e mai mica decit va asteptati....si consumul, normal, mai mare.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iuli, la cât papă maşinile ăstea, diferenţa rezultată din presiunea în anvelope devine nesemnificativă... hehehe... ce mi-e 19, ce mi-e 20%... hehehe

Ca să răspund şi eu la întrebarea care dă titlul subiectului, n-am nici cea mai vagă idee cât va consuma, dar, momentan, maşina consumă 6,6 l / 100 km, la o viteză medie de 38 km/h (asta măsurată cu TC-ul, volumul, cu pompa).

PS: În eventualitatea în care titlul se vrea a fi "Cât vă consumă...", pot spune că mă consumă bine. Dintr-o reparaţie într-alta nu mă scoate... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore aici se discuta de consum S40/V40, fa si tu un topic despre consum V70, desi cred ca e unul facut de mine :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi ce dacă se discută despre pa'zeciuri?! Poate vrea oamenii să vază cum stă treburile şi la şas'zeciuri, şap'tzeciuri sau o'zeciuri, să se consoleze că "aşa face toate".... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now