Guest 480

Cat va consuma masina?

1,317 posts in this topic

In manual, asa scrie, ca daca masina se deplaseaza cuplata in viteza, fara sa apesi acceleratia, automat se decupleaza alimentarea cu benzina. Deci, consum 0 ! Asa arata si computerul de bord in aceasta situatie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In manual, asa scrie, ca daca masina se deplaseaza cuplata in viteza, fara sa apesi acceleratia, automat se decupleaza alimentarea cu benzina. Deci, consum 0 ! Asa arata si computerul de bord in aceasta situatie.

Ioi...Amu sa vezi ca toti si-or lua casa in varful dealului...:lol: Sa nu le consume motoru' tati or mere numa'n suturi, calc-o'n blana ...apoi las-ooooooo..........calc-o'n blana ...apoi las-ooooooo :toothy9: Si "more" boc de ciuda ca nu mai dati bani la "bujet". Pai mai, cum or face "omenii" ceia "otostrazi" mai?:blink:

Apai , nu vezi ca inaugureaza "la metru"? Daca motoru' nu mai consuma, de unde asfalt? ha?:o Ce , vrei sa taie panglica la "cm" de otostrada??:violent1:

Mai in gluma, mai in serios, chestia cu consumul are multe variabile; nimeni nu a spus ce tipuri /dimensiuni de cauciucuri are pe masina,ce presiune are in roti, ce benzina foloseste, daca la "contorizare " a inceput cu motorul rece sau cald, cate persoane si bagaje sunt in masina, samd. Sa mai zic de nr de la pantof?B)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un drum Sibiu-Tg. Jiu inclusiv traversat orasul Rm.Valcea, 236 km parcursi cu aprox. 17 litri de benzina consumati. Am mers mult in oras zilele astea si la fel nu ma pot plange, fata de consumul anterior defectiunii catalizatorului. Eu sunt multumit, dar sa vad cum imi mai iau eu acum ITP-ul :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

pe frigurile astea 7.1 in ploiesti 80% si afara 20%. multumit....

bestia, asa cum ii sta bine unei bestii, e bestie. n-ar face si ea 300 km cu un plin nici s-o pici cu ceara !

mi-au adus astia de la ford cauciucuri de iarna mai mici in diametru cu 2 cm . ca io de 550 nm cuplu aveam nevoie iarna, ce dracu....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU poate fi adevarat..

s60d5.jpg

Corect?

Este vorba de un d5 163 cp,resoftat la 195 ps???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie să fie resoftat. Nici nu e mare minune, poza aia... vrei să-ţi arăt că eu am consum mediu de 3,x L/100 km? Pot şi eu să fac o poză şi să o bag pe net. Pot şi sub unu, dacă vreau... resetez trip computerul când cobor cu frână de motor şi-i trag repede o poză. hehehe

A propos... eficientă, eficientă frâna de motor, pentru reducerea consumului, dar volanta ce spune? heavy.gif

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanta mere la concert::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A apropos... eficientă, eficientă frâna de motor, pentru reducerea consumului, dar volanta ce spune? heavy.gif

Bre....nu stiu a lu' matale ce zice , dar eu folosesc frana de motor destul de intens ..atat vara cat si iarna . O fi bine ...o fi rau .....nu stiu io dastea biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU poate fi adevarat..

Corect?

Este vorba de un d5 163 cp,resoftat la 195 ps???

5.2% e adevarat. se poate scoate un asemenea consum pe d5 daca nu te dai la pedala si daca mergi economic.

daca bagi 38psi in anvelope , mergi pina in 1700 rpm, nu pui frine prea des (aici creste consumul, cind frinezi), poti scoate si sub 5%.

pe bucuresti-ploiesti (dn1), pe aglomeratie mare, la un condus economic poti scoate sub 5 % si o viteza medie de 55-65 km/h. ( asta numai daca anticipezi traficul)

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

A propos... eficientă, eficientă frâna de motor, pentru reducerea consumului, dar volanta ce spune? heavy.gif

Nu ma pricep eu prea bine, da' de ce ar avea volanta de suferit daca sensul "efortului" se schimba? Sufera daca efortul e prea mare ...

Frana de motor e eficienta si la franarea propriu-zisa, pe zapada batatorita (in general pe drum fara aderenta) ca-i mai fina decat piciorul nostru :blush: Faptul ca reduce consumul e un bonus de la producatori (ca taie din cantitatea de combustibil arsa). Si chiar si fara, reduce uzura franelor (placute + discuri), deci oricum facem ceva economie :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

frina de motor se foloseste doar pentru a evita pierderea aderentei, NU pentru a inlocui frina de serviciu.

frina de motor nu e recomandat a fi folosita pentru reducerea vitezei deoarece uzeaza nejustificat motorul si transmisia.

o folositi doar cind exista pericolul pierderii aderentei la coboriri abrupte , polei, etc si/sau pentru a da posibilitatea frinei de servici sa se raceasca.

in rest e inutila si paguboasa !

cind aud ca folosim frina de motor sa nu uzam placutele de frina ma ia risul....

si ma gindesc la ce dracu ii invata instructorii pe noii soferi....

pentru consum NU CONTEAZA ce fel de frina folositi, pentru uzura motorului si a transmisiei, DA !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

frina de motor nu e recomandat a fi folosita pentru reducerea vitezei deoarece uzeaza nejustificat motorul si transmisia.

Te rog explica-ne de ce uzeaza nejustificat motorul si transmisia? In fond, sunt exact aceleasi piese folosite (planetare, diferential, cutie de viteze, ambreiaj, volanta si motor - habar n-am cum e la cutia automata) dar sensul fortelor e invers. Adica fortele vin dinspre roti spre motor si nu dinspre motor spre roti (la fiecare piesa in parte). Lumineaza-ne, te rog.

Si ca sa raman si on-topic, era ceva film la Volvo cum sa conduci economic care recomanda sa folosesti frana de motor cat mai des (justificarea practica fiind ca pot reduce cantitatea de combustibil trimisa pentru ardere - probabil la modelele mai vechi nu se face asa ceva, deci nu castiga nimic la consum). Tin minte ca pe baza lui s-a redeschis discutia despre mersul sub-turat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tudor, toate fortele asupra pieselor enumerate de tine se exercita in sens invers. Si la volanta, la fel... daca e cu arcuri, adica dublă, alea sunt solicitate si de frana de motor nu doar de accelerare.

Cu transmisie automata nu poti pune frana de motor, daca stiu eu bine... :mumum: ... corectati-mă daca greşesc...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Tudor, toate fortele asupra pieselor enumerate de tine se exercita in sens invers. Si la volanta, la fel... daca e cu arcuri, adica dublă, alea sunt solicitate si de frana de motor nu doar de accelerare.

Cu transmisie automata nu poti pune frana de motor, daca stiu eu bine... :mumum: ... corectati-mă daca greşesc...

@Raula: exact asta am spus si eu, ca fortele sunt aceleasi dar au sens invers. Mai mult, cred ca fortele sunt mai mici (slabe) decat cele exercitate de motor (D5 de 400Nm, de ex) la o accelerare brusca.

Eu nu am contestat ca exista uzura, oricum o masina se uzeaza si stand nemiscata (tot ce e din cauciuc imbatraneste) si parti din transmisie sunt in miscare (deci se uzeaza) chiar si fara a accelera/frana sau chiar daca nu e cuplata o treapta de viteza. Doar am cerut explicatii de ce este nejustificata uzura. E foarte probabil sa nu stiu eu ceva (ma gandesc la procesul de fabricatie a partilor, de exemplu), asadar am cerut lamuriri. In mod clar la franarea cu motorul consumul scade, chiar si la V40-ul meu (ii taie din benzina, ceea ce nu-i place cand e motorul rece si ne zgaltaie ...). Dar daca asta afecteaza viata componentelor (masurabil), trebuie pus in balans costul pieselor cu reducerea de pret.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In frana de motor, motorul functioneaza ca un compresor de aer. Ce-o fi daunator in asta? Nu poti sa conduci doar din acceleratie si frana de serviciu. Camioanele oare nu folosesc frana de motor? Si ce s-o strica pe la ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul prefer să limitez uzura pieselor, în detrimentul consumului. Principala piesă la care-mi zboară gândul, când vorbesc de uzură, e volanta cu masă dublă. Ştiu sigur că fostul proprietar al maşinii mele "abuza" la capitolul frână de motor şi, înainte de 150.000 km, volanta suna ca moara dracilor. Puteam să mai merg aşa cu ea, dar am preferat să o schimb. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa ma bag si eu in seama :D

Motor 2500 10v ... injectoare mai mari si clapeta de acceleratie muult mai mare decat cea de fabrica .

Oras : 11 - 12%

Afara : 8-9% , 9% am avut cu 5 persoane in masina , serpentine , si ceva viteza 120 , 140 ... 180 :D

Afara e perfect , in oras ..... 50 lei / zi :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine la acelasi tip de motor imi ia 7.5. DAr eu conduc destul de atent, nu fortez si nu accelerez brusc. Daca sunt atent scot chiar si sapte, cu 90km/h si condus ca de baba. Asa sunt eu, ce sa fac, dar fac si economie.

_________________________

piese ieftine import si miere de salcam

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca il vand si imi iau unul pe motorina..tot volvo (aia mi-o da firma...benzina nu..ca nu sunt carduri de benzina la noi)Azi s-a aprins iar becul dupa inca 100lei... :( si alti 90 de km... am pus si cauciucurile de iarna...presiune este.. eu trist ca ma despart de el..il dau.

eu nu stiu ce ti se intampla tie dar eu cu 50 de ron fac peste 90 de km in buc cu aceeasi motorizare......si tu zici cu 100 ron faci 90?? Cel mai mult am facut 110 km in buc cu 50 ron drumu la aeroport henri coanda din rahova dus intors de 2 ori si inca cativa km ........

Edited by danutttz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am asa 2401 cc, 163 cp, cutie automata si 2000 kg ! Daca merg cumpatat pana in 2500 ture, cu 20 litri am facut cam 145-155 km. Tot cu 20 litri plecand primul de la semafor :D cam 110-120 km !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Luni o sa intreb si eu vatmanul cat consuma tramvaiul de la mine pana la servici..... cred ca sub 1kw :)

si 127 de calorii daca merg cu bicicleta :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 20 e fac aproximativ 160-170 km.90% in oras.

Computeru imi arata 7.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Eu am un S40, 2.0T SE din '99, motor B4204T de 160HP. La ultima alimentare cu full tank am avut un consum de 300mile/60litri benzina. Pe autostrada nu am facut decat 100mile cu ea , restul in oras. Imi iese undeva in jur de 8-8.5 litri/100km. Este OK ca si consum? Merci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu 42 l motorina de la Petrom V am facut 960 km.

In mare parte a fost autostrada,doar 200 km parca,pe Ungaria nationala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adica ai avut un consum de 4,3L/100 km ! Ce tare :D

Cu 42 l motorina de la Petrom V am facut 960 km.

In mare parte a fost autostrada,doar 200 km parca,pe Ungaria nationala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now