sfc

Am fost mici?Suntem mari?

94 posts in this topic

Imi e greu sa incep un topic nou.Dar o sa-mi iau inima in dinti si o sa o fac.

Acum, multi ani, am intrat pe un forum,mic si neinsemnat, era al unui "pusti" de 18 ani! ...era la inceput, a fost ceva deosebit pentru mine, era ...pe vremuri...unii vor intelege.La un moment dat, s-a schimbat ceva....a crescut forumul!Atunci s-a produs o ruptura.....cei mai vechi au plecat si au lasat celor noi calea deschisa.Acum intru pe acel forum , dar extrem de rar,odata la un an, chiar doi, si nu regasesc nimic din ceea ce am gasit la inceputurile lui.Dar citesc cateva topice, si in general inchid, am postat de 2 sau 3 ori in 5 ani......Am observat ca cei care au venit noi in forumul respectiv, au fost incantati de ce au gasit, dar incetul cu incetul au dat la o parte pe cei care le-au deschis apetitul pentru forumul respectiv.Intre timp am aflat ca au facut si intalniri samd, dar eu unul nu ma mai regasec cu persoanele de la inceput , eram cateva sute...acum......LIPSESTE CEVA!

ACUM, am acelasi sentiment, parca e un deja-vu, al forumurilor.Nu aveam masina, dar am fost primit extrem de bine, si am interactionat cu majoritatea forumistilor. Chiar daca greseam sau ...contram pe careva, nu exista nici cel mai mic sentiment de ofensa, sub nicio forma.N-o sa uit, cand am luat masina, am sunat un forumist si i-am cerut parerea.A fost deschis si nu s-a suparat. La orice problema avea-i, pe acest forum se gasea cineva sa te sustina.De o bucata de vreme; si o sa mentionez momentul;parca s-a schimbat ceva , si retraiesc acele momente in care se pierde ''caldura'' de pe forum.Cum ai o parere diferita de cineva, este interpretata, si nu 'studiata''(nu stiu cum sa ma exprim pentru a fi inteles).Esti repezit, esti luat la"misto", si observ ca multi , mai ales din cei vechi, nu mai raspund, azi la postarile lor, apoi la altele, nu mai posteaza deloc, citesc doar, iar mai apoi, parasesc forumul. Marea "SCHISMA" , dupa mine, a fost noua fata a forumului. Cei vechi, cu tabieturile lor, au fost blocati de noua fata, si eu am sta cateva zile, poate saptamani, cu doar cateva posturi, de cele mai multe ori,...contre.Cei care au improspatat acest club,l-au luat de unde l-au gasit. Din acel moment, cei care pot verifica, s-a produs o ruptura, poate fara vointa lor, ceimai vechi, au lasat "garda "jos. Posturile lor au scazut si in cantitate si in calitate.

Am observat, ca ENTUZIASMUL de acum cativa ani, a devenit ceva mic, de genul hai sa ne intalnim, daca vre-ti ,daca nu bine,

AM crescut ca si numar, dar am crescut in unitate? Suntem mai buni, mai uniti, mai respectuosi intre noi?Am observat uneori, discutii jignitoare, care de fapt se doreau prietenesti....dar la prima lectura nu pareau asa.

La un moment dat au fost discutii mari pe tema noii fete a forumului, si parca era vorba de o ruptura. Oare nu am fost noi destul de maturi sa pastram ceea ce avem . Eu nu stiu cine este proprietarul forumului, ce doreste el, ce asteapta de la noi, dar parca nu mai e ce a fost acum 2-3 ani.

Discutiile sunt seci,fara continut, cu multe rezerve, lumea posteaza neconvingator...parca se feresc. Posturile noi, se axeaza pe ...ce defecte are masina mea, dezmembrez masini, la multi ani,vand, vand, vand

.Vanzatorii se vad, unde sunt cei care dau suflet forumului?Unde sunt posturile in care se dadeau pareri,despre orice, se povesteau vacantele,, intamplarile comice sau triste ne..."gadilam"pe forum unii pe altii, si nu ne suparam, ba mai radeau si altii ...

A aparut o seriozitate, care da senzatia de raceala pe forum, Parerea mea. AM senzatia, ca nu ma mai regasesc uneori pe forum....OARE AM CRESCUT? MI-e dor de copilarie in cazul asta.....A aparut rutina, sau nu mai tin pasul cu ceilalti; dar citesc posturile vechi, si observ o schimbare, generala. Sa fie vremurile astea de vina? N-ar trebui, ar fi bine sa nu le bagam de seama, si sa ne exprimam asa cum ne dorim.Doar e forumul NOSTRU...nu?Ce frumos era cand eram mici.......

Mi-aduc aminte de postarile lui Nelu, parca mi-e dor de ele... AM vazut ca a plecat de pe forum, si a revenit, dar nu mai e la fel......parca-l vad cum citeste, incepe sa scrie, si apoi sterge,,,unde danyx?unde e midnight caller, tomitza, kadudu,matrixx, rebelu, dalin,huby,roberto, biriv,kpax,avx,claudiu,pilgrim , si altii, care au insufletit forumul asta, atunci cand nu era ,mai nimic?Ce s-a intamplat?

A mai rama o mana de oameni, care mai dau cateodata tonul ..la orice, dar vin altii si sufla in ...lumanari.....

Nu vi se pare ca a aparut un derapaj al forumului, raportat la ceea ce a fost la inceput?Nu va e dor de acele vremuri?

Dintr-un forum de socializare, parca a devenit un forum tehnic, Nu mai putem conversa pe forum decat probleme tehice, pentru restul trebuie face"boc" sau altceva. Eu ma incapatanez sa revad si vechii forumisti pe aici, nu de alta dar n-am cont pe nici un site de socializare,,,

Prieteni, unde sunte-ti ?Eu unul va astept ...aici, chiar daca ..."am crescut".Nu inseamna ca daca "am crescut" trebuie sa devenim asa... seriosi... :stop:

Acum intrebare: suntem mai buni ca la inceput sau doar mai mari???

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda, partea cu scriu , ma razgandesc si sterg, uneori renunt la a mai posta e ceva ce in copilarie nu s-a intamplat ! Cred ca acei prieteni care citesc doar si nu mai posteaza sunt totusi aici! Sunt aici pentru acel ceva pentru care Nelu s-a intors !

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este perfect normal sa fie asa, omul se schimba, se schimba prioritatile lui si mai ales un forum auto este unul tehnic, omu citeste ce are nevoie iar dupa ce si-a reparat fieru dispare . .

Share this post


Link to post
Share on other sites

tocmai datorita ponderii prea mari a partii tehnice si comerciale se intimpla aceasta racire, aceasta lipsa de comunicare.

toti membrii care sint activi au 2 motive sa fie asa :

- le place atmosfera de pe forum (pentru ei, forumul este un mijloc de comunicare)

- repara,vind sau cumpara (pentru ei, forumul este un mijloc de a-si rotunji veniturile)

cei care erau activi si nu mai sint fac parte din prima categorie, iar motivul este raceala de pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata dreptate poti avea sfc....

Ce bucuros eram cand v-am descoperit,dupa ce am luat v-ul si cate intrebari puneam,ce raspunsuri frumoase primeam,.... acum parca nici poze numai sunt tentat sa pun cu noua achizitie....

Edited by zippy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma voi lega de o singura fraza din ce ai scris, SFC-ule... si anume "Dintr-un forum de socializare, parca a devenit un forum tehnic".

Nu voi specifica sursa, dar... cu parere de rau, asta s-a dorit...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ideea e : Se poate sa fim un forum atat tehnic cat si seocializare ! Asa am fost inainte, asa era cand cand m-am alaturat si eu, Imi placea sa fac si DIY-uri cat si sa scriu in topicurile de socializare, ba chiar era o discutie cum ca majoritatea posturilor sunt in Cafenea.

Ce s-a intamplat mai exact, e destul de grav, iar daca tot asa o sa se continue.......

Aveam retineri in a mai posta pe forumul asta dupa ce am luat ban, dar nu ma pot abtine sa nu dai un sfat sau 2 in legatura cu unele chestii pe care le-am intalnit si eu, iar daca respectivul isi rezolva problema si apoi dispare, asa sa fie, e treaba lui, iar daca ramane pe forum, atunci e si mai bine, depinde de caracterul fiecaruia.

Am intrat pe forumul asta inainte chiar sa am permis si m-am ales cu o multime de prieteni, va stiti voi care, mi-am luat si masina cu ajutorul sfaturilor voastre, am si reparat-o cu ajutorul sfaturilor voastre ( da, Batman :)) ), v-am intalnit, desi eram cel mai mic dintre voi, am facut primul meu drum mai lung de 500km singur ca sofer dupa ce am luat permisul, ca sa va intalnesc la vatra dornei in 2009, eu asta numesc spirit volvo, sau cum vrea fiecare sa ii spuna, iar cei care fac misto pe forum de intalnirile noastre, de asa zis-ul spirit volvo, nu va suparati, dar la mine sa nu apelati pentru nimic, vedeti-va de intrebarile tehnice, cereti sfaturi, dar nu aruncati cu noroi in altii, lasati-ne pe noi sa "visam" cum ziceau unii pe aici asa zis-ul spirit !

Cu bune si cu rele, ne descurcam mai demult, ne mai contraziceam unii pe altii, se mai suparau unii, dar apoi le treceau, a fost ok, intram cu placere pe forum, era pagina de start in browser, dar acum.....e rece.de tot aici.

Roberto

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

Pe multi dintre voi v-am cunoscut personal in 2009 la prima mea participare la o nationala, pe altii va cunosc dupa interventiile pe forum, cu totii sunteti oameni minunati.

Florin iti dau dreptate intru totul, parca s-a rupt ceva undeva. Poate nu ar trebui sa devenim asa seriosi, chiar daca ne "maturizam".

Alex si mie imi pare rau ca ne transformam intr-un forum pur tehnic.

O zi buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Forumul volvo-club este un forum public, drept urmare oricine este primit indifierent de motivul pentru care a aterizat aici. Nu or sa fie persecutati aia care vin sa-si repare junghiul si pleaca.

In al 2-lea rand nu se limiteaza la 10 insi. Oamenii se schimba cu trecerea timpului, isi schimba prioritatie si apar diverse probleme care ii impiedica sa fie la fel de activi ca la inceput.

In al 3-lea rand schimbarea interfetei a fost vina/ideea mea. Erau un forum vechi, urat si depasit din toate punctele de vedere. Oricand la orice ora, cel mai neexperimentat utilizator de PC putea sa-l stearga de pe fata pamantului doar cautand pe google 5 minute. Daca nu stiai sa folosesti interfata, si asta e valabil pentru toata lumea, puteai sa ma intrebi. Am zis-o de 10 ori daca la 4 dimineata are cineva probleme, sa ma sune si-l ajut cu drag. Exista numarul meu de telefon, exista sectiune specializare si exista si ajutorul integrat al site-ului.

In loc sa gasim solutii sa scapati de problemele dintre voi si sa lucram impreuna pentru extindere, stam si ne plangem.... frumos....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu m-am plans, ci expuneam o stare a forumului. Sunt de acord ca e un forum tehnic, dar observ ca incet se limiteaza doar la asta. Mai sunt cativa , iulirix, feraru3333, si inca vreo 2-3 care mai scriu si despre altceva decat, de vanzare si reparare, cam atat. Cat de "efervescent" era heimdallr!!.Unde e acum??Sunt de acord cu restrictii, reguli samd. Dar cand se simte presiune(eu unul asta am simtit de o bucata de vreme), iata ce se intampla.

Cat despre noua fata a forumului, nu ma refeream ca acesta a fost motivul "racelii", ci, ca atunci s-a intamplat ceva!Cu lucrurile noi ne obisnuim.La fel si cu oamenii.Dar daca peste partea tehnica, am trecut, se pare toata lumea, cu partea de "socializare"....nu cred (parerea mea).

Rog pe cei care duc dorul discutiilor din trecut, sa ofteze, cu nadejde, si sa inceapa sa posteze din nou si despre lucruri din viata lor de zi cu zi, despre "altceva ", care sa ne descreteasca fruntile. Daca stau bine si ma gandesc, parca nici pe la bancuri , nu mai e marfa proaspata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Citind acestea, îmi pare rau ca nu m-am inscris mai devreme pe forum. Eu am "picat" abia acum un an si un pic. Cu toate astea, e un loc pe care nu uit sa-l vizitez zilnic. Nu cred ca are nicio legatura cu interfata. Trebuie sa fim mandri de aspectul modern, de toate facilitatile oferite, de munca nevazuta din spatele calculatorului facuta de webmaster. Vremurile sunt grele si poate de aceea oamenii sunt mai reci, mai individualisti. Incet-incet, ne vom adapta la noul context economic, vom intelege ca ce a fost, nu va mai fi si vom redeveni din nou oameni cu sentimente, cu probleme, cu dorinta de a ajuta prietenii, chiar si de la mare distanta. Eu sunt optimist ! :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt multi care stiu de ce s-a "rupt"

dar nu vor sa o spuna public

eu nu stiu exact ,ca as spune,dar totul a inceput de cind a vrut spedy sa vinda forumul-sau sa-l doneze

cind va fi infiintat clubul se va stii clar al cui e forumul,cine e seful-adica Laura-

adica forumul va fi platit de noi toti membri-aia care vom fi ,putini multi,- si va fi al nostru,

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt multi care stiu de ce s-a "rupt"

dar nu vor sa o spuna public

eu nu stiu exact ,ca as spune,dar totul a inceput de cind a vrut spedy sa vinda forumul-sau sa-l doneze

cind va fi infiintat clubul se va stii clar al cui e forumul,cine e seful-adica Laura-

adica forumul va fi platit de noi toti membri-aia care vom fi ,putini multi,- si va fi al nostru,

He he.....Viseaza in continuare.... Nu va mai fi acest forum niciodata ce a fost.... Si la faza cu seful mai vedem.... Ca numai eu stiu 10 care vor sa fie sefi...Lupta lupta ca vreau si eu sa vad cum pierzi si tu batalia asta....

Poti sa compari forumul cu Romania... Ce a stricat conducerea nu mai reparam noi nici in 30 de ani. Si Adrian, lasa chestiunile astea ieftine ca un pusti da forumul jos in 5 minute ca NU TINE! Pe al meu de ce nu il da nimeni jos? Chiar crezi ca toti suntem prosti si nu stim ce e aia "calculatoare". Tu ai un mare defect. Nu stii cand sa taci! Nu ti-o spun cu rautate.

Aceasta interfata a stricat TOTUL! In plus s-au adaugat reguli tampite care nu fac decat sa restranga libertatea care o aveau forumistii. Orice restrangere de libertati ne individualizeaza si mai mult evitand socializarea. Acum astea sunt consecintele si nu se va schimba NIMIC!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

in privinta sefului : cum crezi tu ca cei 10 care vor sa fie sefi vor putea sa si faca rau ?

aceasta interfata a stricat totul : chiar crezi ca interfata a stricat totul ? poate pentru tine, desi cred ca tu ai avut alte motive sa te retragi.

orice restringere de libertati..... : realizezi ce spui ? nu ai libertatea de a scrie ce vrei pe acest forum ? ia uita-te mai sus....vezi cite timpenii pe metru patrat POTI scrie ?

intri si tu in categoria alin, bogdan si danyx.

n-ar fi mai bine sa-ti vezi de celalt forum ? poate reusiti voi, astia care ati plecat sa faceti o asociatie. hai, surprinde-ma !

sa fii convins ca n-am sa te iert ! iti voi urmari posturile si n-o sa ramii fara replica !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

in privinta sefului : cum crezi tu ca cei 10 care vor sa fie sefi vor putea sa si faca rau ?

aceasta interfata a stricat totul : chiar crezi ca interfata a stricat totul ? poate pentru tine, desi cred ca tu ai avut alte motive sa te retragi.

orice restringere de libertati..... : realizezi ce spui ? nu ai libertatea de a scrie ce vrei pe acest forum ? ia uita-te mai sus....vezi cite timpenii pe metru patrat POTI scrie ?

intri si tu in categoria alin, bogdan si danyx.

n-ar fi mai bine sa-ti vezi de celalt forum ? poate noi te deranjam.....

Esti baut ca de obicei.... Nu imi bat capul cu destepti ca tine..... Si nu mai vorbi la plural cand emiti o parere proprie ca nu reprezinti tu acest forum.

Tocmai asta a spus SFC. Ca orice opinie diferita de a 2-3 membrii e proasta. Esti din categoria Base, nu se poate discuta cu tine. Daca as fi fost singurul care observa aveam o problema. Dar eu nu am. Tu ai ,insa nu reusesti sa vezi asta. Nu mie frica nici de amenintarile tale si nici ca raman pe "afara". Cand eu eram pe acest forum tu nu stiai ce e aia Volvo. Acuma ti prelegeri pe aici. Tot astia ca tine conduc si tara asta...Se reflecta peste tot....

Edited by parola

Share this post


Link to post
Share on other sites

cand m-am inregistrat (in 2008)

era un pic altfel citeam fiecare post cu nerabdare;interes.

poate ca eu m-am schimbat ;

acum intru citesc; dar nu mai postez atat;

dar nu conteza pina mai citesc ii bine ;

sper ca nu e numai parera mea

nea ferraru daca o sa fie realizat ce va-ti propus

toate respectele mele si votul meu :hello2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule parola,

Nu stiu cum se face in comunitatea dumneavoastra dar aici nu jignim oamenii.

Forumul dvs. este cu 14 versiuni mai nou decat ce avea volvo-club. De ce oare?

Maine bag smf 1.1.14, umplu pagina de anunturi publicitare si incasez bani de pe urma userilor. E bine asa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ parola.

nu meriti nici o replica.

http://www.************.ro/ asta e forumul lor. cui ii e frica de adevar ?

hai ca dai si tu o bere pentru intrarile pe care le vei avea de pe ACEST forum.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnule parola,

Nu stiu cum se face in comunitatea dumneavoastra dar aici nu jignim oamenii.

Forumul dvs. este cu 14 versiuni mai nou decat ce avea volvo-club. De ce oare?

Maine bag smf 1.1.14, umplu pagina de anunturi publicitare si incasez bani de pe urma userilor. E bine asa?

Actualizarea este gratis, nu stiu ce te retine.... Anunturile google au rolul de a plati hostingul (desi e o mare porcarie ca nu se strang bani) si nu de a plati cei care vor sa utilizeze FORUMUL GRATIS! Intelegi? Asa cum a fost acest forum pentru useri odata (cineva platea iar restul beneficiau). De asemenea reclamele pentru reprezentante sunt TOT GRATIS! Nu ma intereseaza banii lor. Ma intereseaza posesorii de volvo sa se simta bine. Si pana acuma nimeni nu a dat in cap la nimeni.

Cat priveste jignirile, sunt doua variante....Ti-e rusine de iulrix ca el a platit sa vezi ca el a jignit primul sau 2 - Nu esti obiectiv.

Tin sa-ti reamintesc ca Romania se va construi cu oameni din generatia ta, nu cu cei ca Iulrix. Ar fi bine sa-ti stabilesti locul in barca.....

Nu cred ca ma poate acuza de subiectivism nimeni. Nu am chemat pe nimeni nicaieri. Libertatea de a alege o are fiecare. Nu am partid politic sa castig ceva daca atrag membrii. A fost facut un alt forum cand lucrurile au luat-o razna pe aici. Drept dovada are si membrii care au alta opinie. Care e problema?

Cat priveste intalnirile sau asociatia NU MA INTERESEAZA. Membrii (inclusiv eu) care sunt acolo s-au intalnit cu prietenii de aici. Care e problema? Prietenii de aici ma suna cand au cate o problema. Care e problema?

Revin....Aceasi gandire comunista. Se creaza impresia unei competitii pentru a arata ca unul e mai bun ca altul.... Din pacate nu la toata lumea prinde porcaria asta....

Evident ca au si sarit cu Avertizarile... q.e.d.! Ceea ce nu sti tu Iulrix este ca mie mi se rupe de avertizarile tale. Dar conceptul tau de a baga pumnul in gura celor care au alta opinie aici dauneaza GRAV SOCIETATII! Asa nu iesim din rahat niciodata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg ce discutii aveti voi astia suparatii, dar iulirx nu are nici un fel de influenta asupra forumului sau asupra celor care il conduc. Nu ma cumpara banii lui desi stie toata lumea ca stau prost cu banii de fel.

Forumul nu e pe numele lui, nici hostingul si nu el il plateste luna de luna... si de astazi e simplu membru. A dorit asta pentru ca ura care o aveti fata de el, sa nu afecteze forumul.

In loc sa stam la o masa undeva la un suc sa discutam fiecare ce probleme are, sa se impace cei care sunt certati si sa fie totul ok, tinem in noi si scriem pagini intregi de post-uri pline de ura.

Avertizarea eu ti-am dat-o.

Vrei sa-ti spun de ce o ducem asa prost?

Pentru ca avem o gandesc comunista, nu stim sa renuntam la ce e vechi si ne aliem numai la prostii. Sa construim ceva nu se baga decat foarte putini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parola, e adevarat, eu am platit pentru noua interfata.

n-am nici o legatura cu ce face adrian. face si el ce-l duce capul. si, pina acum, a facut bine.

tu, in saracia ta, ai platit ceva ? putin, cit-de-putin, atit cit iti permite bugetul ? un leu bine dat face mai mult decit 1.000.000 lei dati din mindrie.

cind faci si tu ceva concret pentru comunitatea volvo ? astept raspuns.

daca oferi diagnoza gratuita pentru urmatorii 25 de membri zic saru' mina

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Avertizarea eu ti-am dat-o." Asa si?

Si Boc e prim-ministru, dar Base e la butoane!

Astea sunt problemele. Dar cand cineva le spune deranjeaza si pac se aplica cate o corectie! Asa nu se ajunge nicaieri, ceea ce imi confirma inca o data ca tara asta NU ARE NICI O SANSA! Romanii au ceva genetic sa fie asa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand cineva incalca regulamentul, e sanctionat. Asa cum se face in toate tarile civilizate.

Eu nu te-am avertizat ca m-ai jignit pe mine si mi-ai calcat in picioare munca si sutele de ore petrecute muncind la forum. Eu te-am avertizat ca ai jignit un membru al forumului conform regulamentului.

Spune-mi dumneata ce e nedrept in asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Romanii au ceva genetic sa fie asa! "

asa este ! tu esti un exemplu !

mai tirziu : adrian , te rog, da-l afara pe parola. e un neica nimeni cu epoleti.

e prima data cind as vrea sa infuentez decizia.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now