asashy

Volan pe partea dreapta sau stanga?

51 posts in this topic

Salut! M-am gandit eu sa-mi vand masina(un Volvo S 80 an 2001), cu volanul pe partea dreapta si...nimic! :slap: Acum vin si eu cu intrebarea:conteaza chiar atat de mult pe ce parte e volanul? Ne consideram soferi...si totusi cand nu ne convine pozitia volanului, dam inapoi! Tin sa precizez ca am permis de 9 ani si doar de 2 ani conduc cu volanul pe partea "gresita" :smile: , cum spun unii. Eu sincer, la urmatoarea masina tot volanul partea dreapta l-as vrea! Este chiar atat de greu sa conduci? Altii cum pot.?.. Pana la urma totul devine amuzant, interesant...si mentionez ca nu am avut nici un accident pana acum... :razz: ...Astept opiniile voastre, cu interes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte periculos ca sa nu zic altfel, cum faci cand depasesti ? Iesi pe contrasens cu jumatate de masina ca sa te asiguri sau mergi la ghici ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica? Sa conduc de pe "locul mortului" ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este Adi dar ce te faci cand trebuie sa depasesti un TIR pe Valea Oltului ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Consider absolut anormal inmatricularea in Romania unei masini cu volan pe dreapta.Dar la noi se poate...orice.

@ asashy - esti stangaci? daca nu esti stangaci, iti face placere sa schimbi vitezele cu stanga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este Adi dar ce te faci cand trebuie sa depasesti un TIR pe Valea Oltului ?

Eu nu depasesc oricum pe Valea Oltului....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte periculos ca sa nu zic altfel, cum faci cand depasesti ? Iesi pe contrasens cu jumatate de masina ca sa te asiguri sau mergi la ghici ?

Bogdan am doua variante:cand sunt in curba vizualizez de pe partea dreapta(cat mai aproape de margine) eventualii parteneri de trafic care vin din sens opus, iar cand sunt in linie dreapta, las un pic de distanta intre mine si masina dinaintea mea si astfel am o panorama mai buna a ceea ce urmeaza. Inca nu am facut "gafe" sa intru in depasire si sa nu pot intra repede pe banda mea, iar soferul de pe partea opusa sa franeze un pic pentru a-mi da timp de executare a manevrei (cum am patit la masinile cu volan pe stanga....dar intr-adevar, nu erau volvo).

Cum adica? Sa conduc de pe "locul mortului" ? ;)

Asta depinde de cat de experimentat este soferul si de fractiunile de secunda in care trebuie sa ia decizii capitale... :downtown:

Consider absolut anormal inmatricularea in Romania unei masini cu volan pe dreapta.Dar la noi se poate...orice.

@ asashy - esti stangaci? daca nu esti stangaci, iti face placere sa schimbi vitezele cu stanga?

Nu sunt stangaci... dar am cutie automata :hello2: ...si in cazul primei tale afirmatii, nu sunt de acord cu tine(fara suparare)...si sa-ti argumentez de ce: Daca va fi nevoie candva sa ajuti un cunoscut sau un prieten care are volan pe dreapta...la un condus de cateva sute de kilometrii prin tara, ce te faci?

Si apoi tot masina este...si am vazut si fete in Suceava cu masini cu volan pe dreapta inmatriculate, care conduceau bine si masina era impecabila(fara zgarieturi, lovituri, etc.).

Iei un copilot :smile:

Desi merg des cu o fata in partea stanga...inca nu am cerut ajutorul...dar, uneori este de folos :headbang: ...se joaca cu cd-ul masinii si schimba muzica...

Eu nu depasesc oricum pe Valea Oltului....

Pe Valea Oltului, inca nu am ajuns...dar am depasit multe masini in serpentine...ma bazez pe intuitie si imi creste si andrenalina :jerk: , ceea ce face toata placerea de a conduce(oricum ma plictisesc ca nu am de schimbat viteze)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit atitea incit ma abtin

in anglia sunt inmatriculate masini cu volanul pe partea stinga

Share this post


Link to post
Share on other sites

angleutii spun ca ceilalti sunt in eroare ... solutia :sa se faca masinile cu volan pe mijloc si sa

inceteze discutia in contra ... :cyclops: si un ciclop ar putea sa le conduca ... hihihi ... :laughing9:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mers si eu cu cateva masini cu volan pe dreapta si este ceva mai incomod de condus, decat cele "normale", dar te poti adapta, insa cum ai spus tu ca te bazezi pe intuitie, pentru a depasii... no comment! Putei sa iei macar un sistem de oglinzi gen periscop, special pentru astfel de masini, pentru a nu mai avea probleme. Oricum in legislatie este stipulat ca trebuie sa ai obligatoriu asa ceva la inmatricularea masinii cu volan pe dreapta http://www.youtube.com/watch?v=sH1beulP0uM. In principiu nici eu nu as cumpara o masina cu volanul pe dreapta, desii am mai mers (si cu S Classe care este ditamai balena) si m-am adaptat rapid. De ce? Pai prefer simplu, decat complicat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca se pot modifica cu aprox. 1500 eur

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pot modifica, iar pretul difera de la masina la masina. Care le stiu eu modificate: BMW 320, 2002 - 900 euro, Opel Vectra B 2001 - 800 euro, BMW 525 2002 -1200 euro (in care a fost inclus si tot interiorul de piele). Insa la aceste masini nu s-a schimbat si instalatia electrica, ci a fost taiata si prelungita, ceea ce nu este foarte "ortodox" fiind vorba de aproximativ 30 de cabluri, insa instalatia electrica nu cred ca ar costa mai mult de 100 de euro plus inca 100 maxim manopera. Operatiunea nu este chiar simpla, insa se poate face si sunt multi care o fac, insa preturile variaza de la o masina la alta si de la service la service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o timpenie sa schimbi volanul de pe o parte pe alta

eu unul nu as avea nici o siguranta intr-o astfel de masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit toate părerile voastre...şi m-am amuzat teribil(fără ironie). Da, poate aveţi dreptate:cu volanul pe stânga este mai sigur, mai "corect", mai bine, mai frumos când vezi ce vine din sens opus. Poate sunt eu m-ai neliniştit la vârsta asta(41 de ani), m-ai zvăpaiat :downtown: ...Vă spun din propria experienţă însă: sa conduci o masină cu volan pe dreapta, pe mijloc(asta încă nu am reuşit) şi nu pe partea stângă, e o adevarată provocare...şi mie îmi plac provocările :rolleyes2: ...Poate atunci, când ne vom urca şi în maşini cu volanul pe partea "greşită", vom căpata mai multă experienţă, îndemânare, încredere în noi, la volanul propriului autoturism. O zi frumoasă tuturor volviştilor...oriunde v-aţi afla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avand in vedere ca de putin timp sunt in Anglia am incercat sa gasesc si eu explicatia circulatiei pe partea opusa .

In acest link: http://www.automarket.ro/stiri/feature-de-ce-circulam-pe-partea-din-dreapta-a-soselei-35430.html am gasit o explicatie iar in ce priveste siguranta se pare ca .......:

O serie de cercetări realizate în secolul trecut arată că cele ţările în care traficul se desfăşoară pe partea stânga, precum Japonia, Marea Britanie sau India, au o rată a accidentelor mult mai mică decât a celorlalte ţări. Logica acestui fapt? Vederea periferică a ochiului drept este mult mai dezvoltată decât cea a ochiului stâng pentru dreptaci. Astfel, cei care circulă pe stânga pot monitoriza natural mult mai bine traficul din sens opus sau maşinile care depăşesc din spate, unghiul mort fiind redus. Un alt argument interesant este faptul că, în cazul maşinilor cu volan pe dreapta, şoferul ţine mâna dreaptă dominantă pe volan atunci când schimbă vitezele, levierul fiind mânuit cu stânga. "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred in astfel de afirmatii cu vederea periferica sau cu mana stanga pe volan. Daca e vorba de evitat un accident, atunci ai ambele maini pe volan. Lasi naibii si schimbator si piciorul partenerei ::) ... si strangi volanul bine. Ma indoiesc ca India are o rata a accidentelor mai mica decat in Europa. La cate se intampla pe acolo. Oricum englezii nu renunta la ale lor nici in ruptul capului. La ei, totul e altfel. Sa le fie de bine. Eu am vazut la Discovery un film in care un turist european a inchiriat o masina in Scotia. Evident, cu volanul pe partea dreapta. La sosea nu a avut probleme. Dar cand a ntrat iintr-un sat pe o ulita mai ingusta, unde treceau cu greu doua masini una pe langa alta, din instinct, in ultima clipa a tras cat mai mult dreapta si a produs un accident de toata frumusetea. Interesant e ca avea o camera care filma tot, iar dupa accident, camera rasturnata filma scena cand era scos dintre fiare si intins pe jos, apoi cum vine salvarea si-l pune pe targa... tot tacamul. A zacut ceva timp in spital, de s-a lecuit de experiente.

Edited by mariusdaniel

Share this post


Link to post
Share on other sites

angleutii spun ca ceilalti sunt in eroare ...

E un joc de cuvinte... Daca ei au volanul pe "right" side, inseamna ca ceilalati au volanul pe "left" "wrong" side :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce iti cumperi masina cu volanul pe dreapta ajungi in romania intri intro parcare sí vrei sa scoti tichetul atunci iti vei aminti de toata familia inginerului care a pus volanul sí ar mai fii chesti care ar incomoda la un condus normal

Edited by claudios60

Share this post


Link to post
Share on other sites

te oboseste mai mult condusul de pe dreapta. asta din cauza asigurarii mai dificile. e mai greu sa monitorizezi traficul din dreapta, se poate, insa e mai greu. ca fost instructor auto, pot spune ca se poate si sa conduci masina cu volan pe stinga din scaunul din dreapta (cu elev la volan, bine-nteles), dar ramine intrebarea : de ce ? la ce foloseste ? probabil, raspunsul e doar pretul de achizitie....si unii nu vor si /sau nu pot sa se adapteze.

ps. a te baza pe ORICINE ALTCINEVA (in cazul nostru, pe cel din scaunul din stinga ) in a evalua traficul si a lua decizii, E O CRIMA !!

soferul, asa cum este el, bun sau prost, RASPUNDE de actiunile lui !

era si o vorba : care au fost ultimile cuvinte ale pasagerului din dreapta ?

"liber dreapta !"

Edited by iulirx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in aprile in Scotia. Era sa fac accident fara masina traversand strada, eu ca pieton, ma asiguram ce vine din stanga mea.Si cum era liber, am incercat sa trec...dar cand am auzit din dreapta un mare scartait de cauciucuri m-am inverzit pe loc. Apoi am mers (condus) masina unui amic cca 1 km dupa care m-am dat batut ca ma urcam numai pe trotuar...deci nu e pt. mine volanul pe dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites
:downtown: Tare faza cu Scoţia...în ce priveşte topicul, eu cred că un adevărat şofer conduce orice maşină, pe orice parte ar fi volanul(nu mă laud că aş fi un conducător foarte priceput). Dar, după ce conduci o maşină cu volanul pe dreapta, încrederea în tine, în ceea ce poţi, creşte considerabil! Următoarea maşină tot cu volanul pe dreapta va fi :headbang: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mare brinza sa conduci cu volanul pe dreapta

sa vezi cum e cu volanul pe mijloc :crybaby::evil6::hello2::help:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe dreapta ar trebui :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now