icarus86

C30 DRIVe

148 posts in this topic

Poze noi:

IMG_0650_LR

IMG_0649_LR

IMG_0646_LR

IMG_0624_LR

IMG_0623_LR

Urmeaza un session mai interesant cand imi vin softbox-urile :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor si la mine la V70/XC70 este fix aceiasi problema, trebuie sa schimb mereu pozitia centurii ca sa nu mai loveasca de montant .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau dati muzica mai tare ca aveti cu ce :headbang:

@Victor si la mine la V70/XC70 este fix aceiasi problema, trebuie sa schimb mereu pozitia centurii ca sa nu mai loveasca de montant .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor si la mine la V70/XC70 este fix aceiasi problema, trebuie sa schimb mereu pozitia centurii ca sa nu mai loveasca de montant .

Da, am observat ca trebuie schimbata pozitia centurii de fiecare data...dupa utilizare nu revine singura la pozitia normala nici cea de la sofer

Sau dati muzica mai tare ca aveti cu ce :headbang:

Merge si cu muzica :) , sistemul audio e bun la volvo, sunt multumit de el

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat acum doua saptamani un set de Philips X-tremeVision ("+100%").

Dupa 1,000km facuti cu ele, pot sa zic ca le recomand. La distante scurte nu prea e mare diferenta, insa la distante lungi si foarte lungi se vede mult mai bine. Tot ce este material reflectorizant se observa mult mult mai bine.

Am fost azi la RICA. Totul a durat 2 ore, iar raspunsul motorului este incredibil (fata de cum era inainte). Nu stiu daca valorile date de ei in oferta sunt chiar reale, n-am putut sa fac dyno-test deoarece aveau un C70 "in proiect" pe care il tot frecau. Incerc sa fac o programare pentru dyno saptamana viitoare. Nu pot sa ma pronunt inca cu consumul, dar din primele 300 km pare sa fie doar cu putin mai mare (la mers normal).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am montat acum doua saptamani un set de Philips X-tremeVision ("+100%").

Dupa 1,000km facuti cu ele, pot sa zic ca le recomand. La distante scurte nu prea e mare diferenta, insa la distante lungi si foarte lungi se vede mult mai bine. Tot ce este material reflectorizant se observa mult mult mai bine.

Am fost azi la RICA. Totul a durat 2 ore, iar raspunsul motorului este incredibil (fata de cum era inainte). Nu stiu daca valorile date de ei in oferta sunt chiar reale, n-am putut sa fac dyno-test deoarece aveau un C70 "in proiect" pe care il tot frecau. Incerc sa fac o programare pentru dyno saptamana viitoare. Nu pot sa ma pronunt inca cu consumul, dar din primele 300 km pare sa fie doar cu putin mai mare (la mers normal).

Salut . Toti zic ca , consumul scade putin la mers normal dupa ce o resoftezi doar la forja creste . :dontknow:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu un prim consum, la mers constant: 137km parcursi, viteza medie 116km/h, consum mixt 4.6%

Zic ca e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu un prim consum, la mers constant: 137km parcursi, viteza medie 116km/h, consum mixt 4.6%

Zic ca e bine.

Le dai calculele tehnologice peste cap celor de la Volvo :smile: .Este bine sigur ca da.Aveai pdf-ul curatat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Citeam opiniile despre alt model decat al meu ca sa vad cu ce se confrunta posesorii auto VOLVO si am hotarat sa intervin referitor la zgomotul care se aude in acceleratie: parerea mea este ca daca nu este din cauza corectiei de avans, fiind un motor PSA, ar putea fi ca in cazul motoarelor de pe FORD, o solutie destul de proasta as spune, modul in care sunt antrenate axele cu came. Sincer nu am mai auzit de niciun producator sa adopte ambele solutii simultan: lant + curea! De obicei chiar in garantie fiind, cei de la FORD se feresc sa spuna clientului despre ce este vorba, dar imediat ce scapa de garantie recomanda schimbarea chitului cu lant (intre cele doua axe cu came), de unde provine si zgomotul deranjant dealtfel.

Nu stiu daca este folos interventia, dar nici nu era un scop declarat in acest sens.

O primavara frumoasa in masinile voastre,

Dan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatii Dan ! Daca e doar problema zgomotului, nu imi fac griji. Numai daca pot aparea si alte probleme, atunci ma panichez.

Revin cu doua intrebari:

- cam cat de des ar trebui sa se faca curatarea filtrului de particule ? Eu merg zilnic pe autostrada minim 20km, si totusi imi curata DPF-ul o data sau chiar de doua ori pe saptamana. Consumul in timpul regenerarii este de 7-8%, iar in rest de 4-5%. Nu e cumva prea des ? Nu se poate seta altfel ?

- mai ales cand sunt in treapta I sau a II-a si calc ambreiajul sau schimb treapta de viteza se produce un zgomot (ca doua bucati de metal care se ciocnesc). Zgomotul provine de sub masina. Cateodata se aude acest zgomot si cand sunt in a III-a si calc ambreiajul pana la fund. E normal ? Un prieten care a auzit si el zgomotul a zis ca e posibl sa nu am destul ulei in cutia de viteze (?!).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

am fost la revizie in Brasov la aproximativ 17,000km, ocazie cu care mi-am pierdut si upgrade-ul RICA (in urma unui upgrade de soft Volvo). Va trebui sa ma duc iar la Wateringen si sa-i rog sa-l scrie din nou.

In legatura cu micile probleme:

- zgomotul de la ambreiaj / cutie a fost confirmat de service-ul Volvo din Brasov. Au facut cateva reglaje, iar acum zgomotul este mai estompat.

- zgomotul de la motor (la acceleratie) a fost confirmat de asemenea, insa mi-au zis sa nu imi fac probleme ca este doar un inconvenient acustic.

O scurta intrebare: cei din service au uitat sa-mi reseteze contorul de kilometri pana la urmatoarea revizie, iar acum am trecut de 20,000km si imi apare un mesaj de fiecare data cand opresc motorul. Stie cineva daca pot sa-l resetez singur (la Leon era o combinatie cu cheia de contact si butonul kilometrajului partial) ?

Vor mai urma poze ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s60 s80 este o combinatie poate si c30

Edited by adrian mangalia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Adrian !

A functionat in felul urmator :

- pus cheia in contact, rotit pe I

- apasat pe butonul de resetare kilometraj partial si tinut apasat in continuare

- rotit imediat cheia pe II

- tinut in continuare butonul de resetare kilometraj (aprox. 10-12 sec.)

- cand incepe sa clipeasca indicatorul de atentionare (triunghi portocaliu) pe bord, dat drumul la butonul de resetare kilometraj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cateva poze noi:

IMG_1031_LR

IMG_1020_LR

IMG_1054_LR

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Adrian !

A functionat in felul urmator :

- pus cheia in contact, rotit pe I

- apasat pe butonul de resetare kilometraj partial si tinut apasat in continuare

- rotit imediat cheia pe II

- tinut in continuare butonul de resetare kilometraj (aprox. 10-12 sec.)

- cand incepe sa clipeasca indicatorul de atentionare (triunghi portocaliu) pe bord, dat drumul la butonul de resetare kilometraj

Ma bucur ca ai reusit sa resetezi intervalul service.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Arata bine elanul... Zici ca e de acolo. :smile:

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc dl. ! Ti-am ramas dator, dar sper ca ne mai intalnim sa ma revansez :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cine e interesat, iata valorile dupa dyno-testul facut azi la RICA:


			 Standard         RICA

Official Engine BHP	 115		  141

Measured Engine BHP	 114		  136

Measured Wheel BHP	 83		  102

Max Power At	   	 3650 rpm	  3750 rpm

Official Torque		 270 Nm		  357 Nm

Measured Torque		 263 Nm		  335 Nm

Max Torque At		 2000 rpm	  2000 rpm	  

Pot sa si scanez si sa atasez graficele, daca doreste cineva.

Ca si concluzie ei au zis ca atat poate motorul, fiind limitat cel mai mult de turbina prea mica. Pentru mai multa putere se recomanda un D3 / D4 :D

Edited by icarus86

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea inteleg... e before / after Rica ? E Estimat / masurat ? Pune si tu un print-screen ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu prea inteleg... e before / after Rica ? E Estimat / masurat ? Pune si tu un print-screen ceva...

Da, e before (stock - Standard) versus after (RICA), atat estimat (Official) cat si masurat (Measured).

Scanez maine print-urile si le urc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ai facut update-ul? Ti-ai cumpat tu RIca Loader sau ai fost direct la ei si ti-au facut softul ? Au scos calculatorul sau direct pe mufa obd ? Cand ajungi la Volvo si faci o diagnoza la masina (la revizie de exemplu) imi spui daca ai erori stocate pe motor sau CEM . Sunt curios daca da eroare de checksum de la soft, la Heico da eroare si eram curios daca da si cu soft Rica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iata si graficele. Pe graficul "stock" apare si curba pentru "RICA", ca si comparatie.

Update-ul a fost facut la RICA HQ in Wateringen de fiecare data. A fost necesar sa scoata computerul, au zis ca majoritatea masinilor noi nu se mai pot face prin OBD.

La revizia din Brasov aveam deja softul RICA, si nu au aparut erori. Seful de service nu a mentionat nimic in legatura cu erori de checksum, dar daca da la Heico ...

Ce am mai citit pe un alt forum e ca D2-ul e limitat in treapta I si in marche-arriere la 180 Nm, iar in treapta a II-a la 230 Nm. Din ce simt, nu cred ca softul RICA a scos aceste limitari.

c30-d2-rica.pdf

c30-d2-stock.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ti-au verificat erorile si chiar daca ai erori nu-ti spune nimeni de ele decat daca ceri tu . Ce naiba, de multe ori nici nu-ti reseteaza SRIul .

Daca au reusit cei de la Rica sa pacaleasca checksum-ul din CEM nu pot spune decat bravo lor .

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-opai nu stiu. SRI-ul este avertizarea cu privire la urmatoarea revizie ? Daca da, atunci intr-adevar nu au resetat-o :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Quod Erat Demonstrandum :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now