icarus86

C30 DRIVe

148 posts in this topic

< Offtopic >

Pentru cei interesati sa ne cunoastem personal si sa ne admiram "live" masinutele, am propus

Va rog insa sa continuam discutiile legate de aceasta intalnire pe topic-ul respectiv si nu aici. :)

</ Offtopic >

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru pareri! La representanta, unde am fost la diagnoza mi-au aratat intrarile in service din Belgia cu datele si nr de km la fiecare, din care reiesea ca nr de km sunt reali. Poate ca si astia de la reprezentanta erau mana in mana cu firma de la care am luat-o, cum si contractul intre firma din Romania si firma de leasing din Belgia era fals si cartea service lafel. Scuzati-mi sarcasmul, dar recunosc solemn ca mi-ati cam stricat inima. Daca e sa ne luam dupa ce citim forumurile nu mai cumparam nici masini noi, caci din cate se discuta mai devreme si astea au probleme. Eu nu imi doresc decat sa nu am defecte majore urmatorii 2-3 ani, pana o voi vinde. Nici nu ma intereseaza cati km are, decat din 15 in 15 mii.

PS: start/stop engine functioneaza normal de cateva zile. Probabil, dupa cum ati spus, a apucat in cele din urma sa isi faca regenerarea DPF complet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru pareri! La representanta, unde am fost la diagnoza mi-au aratat intrarile in service din Belgia cu datele si nr de km la fiecare, din care reiesea ca nr de km sunt reali. Poate ca si astia de la reprezentanta erau mana in mana cu firma de la care am luat-o, cum si contractul intre firma din Romania si firma de leasing din Belgia era fals si cartea service lafel. Scuzati-mi sarcasmul, dar recunosc solemn ca mi-ati cam stricat inima. Daca e sa ne luam dupa ce citim forumurile nu mai cumparam nici masini noi, caci din cate se discuta mai devreme si astea au probleme. Eu nu imi doresc decat sa nu am defecte majore urmatorii 2-3 ani, pana o voi vinde. Nici nu ma intereseaza cati km are, decat din 15 in 15 mii.

PS: start/stop engine functioneaza normal de cateva zile. Probabil, dupa cum ati spus, a apucat in cele din urma sa isi faca regenerarea DPF complet.

Nu trebuie sa te superi pe parerile unora dar sincer volvo c30 din 2010, euro 5 , diesel la 65000 km si la pret de 7 mii si ceva de euro ma face sa zambesc. Sincer. Esti singurul care a prins asa oferta la asa masina. Doar ca inaintea ta au mai fost vreo 50 care nu au vrut sa se lase pacaliti. :smile: Tu trebuie sa te bucuri de masina. Ca pica ori nu asta ...in timp le vei descoperi singur. Am sa-l sun pe vanzator ca vrea un amic pentru sotia lui o asa masina si mai ales la banii astia. Cat despre ceea ce apare pe forum-uri de obicei omul intra pe ele inainte sa-si cumpere masina si dupa ce apar problemele. Sunt putini perseverenti care chiar intra macar saptamanal si se implica in anumite actiuni ori raspunsuri...

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu m-am suparat, doar mi-a pierit entuziasmul:). Oricum sunt constient ca aveti dreptate sa aveti parerea asta, pe care, de altfel am avut-o si eu pana am verificat tot ce a fost de verificat, inclusiv la politie:), ca am pe cineva.

Suna pt masina prietenului tau ca oamenii(sunt 2 frati)sunt foarte de treaba si mi s-au parut foarte deschisi fata de multi alti vanzatori de masini si am sa tin si pe viitor legatura cu ei. Sa stii insa ca nu aduc decat masini de la 7-8 mii in sus si din cate am inteles nu aduc la comanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aventurile mele cu C30-ul DRIVe se vor incheia la sfarsitul lunii august.

O sa pregatesc un scurt rezumat cu bune si cu rele, inclusiv motive care m-au indemnat sa merg pe alta directie dar si motive pentru care imi pare rau sa renunt la el.

Raman pe forum, daca ma mai acceptati, desi nu voi mai fi posesor de Volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa fim suparati ca schimbi marca pt ca C30-ul a fost un model unic din punctul meu de vedere fiind singurul model tineresc, singurul model cu multe posibilitati de modificari exterioare de la body kit care erau 3 la numar pana la diverse deflectoare de aer, eleroane etc. Este modelul in care se aude cel mai bine muzica, este singurul model (impreuna cu C70-ul) care are 4 locuri si cel mai important a fost cel mai reusit hatchback Volvo de pana acum .

Eu unul m-am indragostit de acest model DAR sunt constient ca utilitatea acestui model tinde spre 0, cand ai copil mic si il pui in scaun te chinui ceva, este fix o masina de pustan/student ce poate consuma putin cu 1.6D sau poate face ravagii in varianta Polestar .

Dar C30-ul o sa fie mereu o a doua masina sau o masina de iesit cu fetele in oras, nu este o masina de familie si nu este o masina nici macar pt o familie tanara pt ca nu incap destule baxuri de bere :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este modelul in care se aude cel mai bine muzica, este singurul model (impreuna cu C70-ul) care are 4 locuri si cel mai important a fost cel mai reusit hatchback Volvo de pana acum .

Eu unul m-am indragostit de acest model DAR sunt constient ca utilitatea acestui model tinde spre 0, cand ai copil mic si il pui in scaun te chinui ceva, este fix o masina de pustan/student ce poate consuma putin cu 1.6D sau poate face ravagii in varianta Polestar .

Dar C30-ul o sa fie mereu o a doua masina sau o masina de iesit cu fetele in oras, nu este o masina de familie si nu este o masina nici macar pt o familie tanara pt ca nu incap destule baxuri de bere :D

Ptiu sa nu te deochi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neah, am funda rosie . :D

@icarus, cati km ai pana acum si ce probleme ai avut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta am semnat vanzarea masinii, la 47,120 km respectiv 10,050 EUR (de ce si 50 ? uite d-aia :) ).

Probleme majore nu am avut, decat ca m-a lasat in mijlocul drumului cu ambreiajul picat. Bine ca nu s-a hotarat sa pice cand eram intr-o depasire si vroiam sa schimb dintr-a 3-a in a 4-a la 4,000 rpm ...

Ce mi-a placut:

- design-ul unic al masinii, care te separa de restul traficului

- scaunele foarte, foarte comode

- insonorizarea relativ buna

- ergonomia comenzilor (de pe volan, clima, sistem audio, etc.)

- consumul (medie de aproximativ 5,7% pe cei 47,000 km)

- performantele motorului raportate la consum (insa mai degraba dupa chip decat stock)

- spatiul generos pentru toti pasagerii - ideea de 4 locuri clar definite mi se pare foarte buna

Ce nu mi-a placut:

- plastice care au inceput sa scartaie la cateva saptamani dupa achizitie

- scaunul dreapta fata scartaie de asemenea "din incheieturi" cand se aseaza o persoana >90kg

- scaunele fata gliseaza foarte, foarte putin, insa audibil la accelerari / franari foarte bruste

- cursa nu foarte precisa a schimbatorului de viteze, insotita de scartait cand este dat maxim in stanga (pentru treptele I si II)

- diverse zgomote produse de masina ("zornaitul" motorului, zgomot la actionarea ambreiajului, un fluierat ocazional in treapta I, ...)

- portbagajul mic si gura de incarcare dubioasa (au fost situatii cand un obiect ar fi incaput in portbagaj daca as fi reusit sa-l trec prin gura de incarcare)

M-am hotarat sa merg pe alta directie pentru ca:

- nu mai am nevoie de consum foarte scazut; de la 80-100km pe zi conduc acum in medie 10-15km pe zi pentru servici

- am realizat ca in masina sunt mai mult de 2 persoane mai des decat ma asteptam si mi-as dori din nou 4 portiere

- as vrea un demaraj mai bun pe autostrada, avand in vedere ca merg pe Autobahn de mai multe ori pe an

- as vrea un portbagaj decent

- service-urile Volvo de aici m-au dezamagit crunt

Per ansamblu, imi pare rau s-o zic, dar nu m-am atasat de ea cum ma atasasem de Leon. A fost o experienta mai putin placuta decat ma asteptam, mai ales avand in vedere ca e vorba de o masina cumparata noua, si nu e "marfa pentru Europa de est". Recunosc ca poate sunt si eu chitibusar pe cand la o masina s.h. inchizi mai usor un ochi, dar m-as fi asteptat ca un C30 sa fie mai "inchegat" decat a fost al meu.

Sunt insa foarte sigur ca un D3/D4/D5 - mai ales cuplat la o automata - mi-ar fi ramas mai multi ani in posesie, dar n-a fost sa fie. Dupa cum am zis, raman pe forum, daca ma mai acceptati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana trecuta am semnat vanzarea masinii, la 47,120 km respectiv 10,050 EUR (de ce si 50 ? uite d-aia :smile: ).

Probleme majore nu am avut, decat ca m-a lasat in mijlocul drumului cu ambreiajul picat. Bine ca nu s-a hotarat sa pice cand eram intr-o depasire si vroiam sa schimb dintr-a 3-a in a 4-a la 4,000 rpm ...

Ce mi-a placut:

- design-ul unic al masinii, care te separa de restul traficului

- scaunele foarte, foarte comode

- insonorizarea relativ buna

- ergonomia comenzilor (de pe volan, clima, sistem audio, etc.)

- consumul (medie de aproximativ 5,7% pe cei 47,000 km)

- performantele motorului raportate la consum (insa mai degraba dupa chip decat stock)

- spatiul generos pentru toti pasagerii - ideea de 4 locuri clar definite mi se pare foarte buna

Ce nu mi-a placut:

- plastice care au inceput sa scartaie la cateva saptamani dupa achizitie

- scaunul dreapta fata scartaie de asemenea "din incheieturi" cand se aseaza o persoana >90kg

- scaunele fata gliseaza foarte, foarte putin, insa audibil la accelerari / franari foarte bruste

- cursa nu foarte precisa a schimbatorului de viteze, insotita de scartait cand este dat maxim in stanga (pentru treptele I si II)

- diverse zgomote produse de masina ("zornaitul" motorului, zgomot la actionarea ambreiajului, un fluierat ocazional in treapta I, ...)

- portbagajul mic si gura de incarcare dubioasa (au fost situatii cand un obiect ar fi incaput in portbagaj daca as fi reusit sa-l trec prin gura de incarcare)

M-am hotarat sa merg pe alta directie pentru ca:

- nu mai am nevoie de consum foarte scazut; de la 80-100km pe zi conduc acum in medie 10-15km pe zi pentru servici

- am realizat ca in masina sunt mai mult de 2 persoane mai des decat ma asteptam si mi-as dori din nou 4 portiere

- as vrea un demaraj mai bun pe autostrada, avand in vedere ca merg pe Autobahn de mai multe ori pe an

- as vrea un portbagaj decent

- service-urile Volvo de aici m-au dezamagit crunt

Per ansamblu, imi pare rau s-o zic, dar nu m-am atasat de ea cum ma atasasem de Leon. A fost o experienta mai putin placuta decat ma asteptam, mai ales avand in vedere ca e vorba de o masina cumparata noua, si nu e "marfa pentru Europa de est". Recunosc ca poate sunt si eu chitibusar pe cand la o masina s.h. inchizi mai usor un ochi, dar m-as fi asteptat ca un C30 sa fie mai "inchegat" decat a fost al meu.

Sunt insa foarte sigur ca un D3/D4/D5 - mai ales cuplat la o automata - mi-ar fi ramas mai multi ani in posesie, dar n-a fost sa fie. Dupa cum am zis, raman pe forum, daca ma mai acceptati.

Orienteaza-te spre Citroen ,model C5 sau C6 ( numai aceste modele,diesel ,2,2-2,7Hdi,) sau poate DS5.Este masina de croaziera ,premium,de Autobahn.Cind se "aseaza" pe sosea trebuie doar sa fii odihnit ca te ia somnul ,altfel. :smile: .Foarte accesorizata,etc.(peste un S80 la tinuta de drum dar deh nu are siguranta renumita Volvo,pieton,depart lane etc etc)

Daca tinzi spre germane ,italiene ,suedeze ,atunci ,,spor.

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Icarus, daca aveai un D3/D4/D5 cu automata ai fi injurat cutia, asa ca .

Eu chiar gasisem sa schimb C30-ul pe unul cu facelift 2011 DAR din cauza ambreiajului care e buba standard am zis pas mai ales ca am aflat ca si ambreiajul nou tot aceiasi buba are, pur si simplu placa de presiune este prost facuta, are un punct de sudura unde cedeaza .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Orienteaza-te spre Citroen ,model C5 sau C6 ( numai aceste modele,diesel ,2,2-2,7Hdi,) sau poate DS5.Este masina de croaziera ,premium,de Autobahn.Cind se "aseaza" pe sosea trebuie doar sa fii odihnit ca te ia somnul ,altfel. :smile: .Foarte accesorizata,etc.(peste un S80 la tinuta de drum dar deh nu are siguranta renumita Volvo,pieton,depart lane etc etc)

Daca tinzi spre germane ,italiene ,suedeze ,atunci ,,spor.

La ce anume te referi cu daca tinzi spre germane, italiene, suedeze, atunci "spor" ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te-ai hotarit sa mergi pe alta directie ,conform spuselor tale ,am considerat ca ,traducind spusele mele ,tinzi ,ai dori sa achizitionezi un auto german ,italian ,eventual un altul suedez(cit mai poate fi de nativ ca si fabricatie).Era doar o chestie de intuitie apoi ti-am urat spor in achizitie.In fine..

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, nu am inteles eu bine.

Multumesc pentru sfaturi si pentru urare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca de cand ti-ai luat C30-ul stiai de iconvenientele scaunelor (doar e in 2 usi) cat si al portbagajului. Ca sa-l deseneze asa cum au vrut, a fost nevoie sa renunte din cand in cand la util in favoarea designului - care cum zici si tu - te separa de restul traficului. Referitor la portbagaj, cu bancheta rabatata chiar iti faci treaba (saci de ciment, flori, mobila, s.a. ; cel putin la mine a facut fata cu brio cand a fost nevoie). Cat despre plastice, am avut si eu impresia asta, dar n-am bagat prea mult de seama fiind o masina SH. E greu sa ma pun in piela ta, nu ma vad fara C30 (m-am atasat mai mult decat precizezi tu), insa daca as fii nevoit, probabil as opta pt o japoneza. Dar cum tu stai la cativa km de nemtia, mai mult ca sigur vei lua o nemtoaica. Indiferent de alegere, multa bafta, si bineinteles asteptam sa ne impartasesti noua achizitie. Stima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu pot spune ca C30-ul scartaie mai tare in comparatie cu alte masini, in schimb este mult mai rigida in comparatie cu alte masini . (Golf, Leon, Civic) .

O singura problema ma sacaie, scaunul din dreapta uneori scartaie, poate ii gasesc o rezolvare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca de cand ti-ai luat C30-ul stiai de iconvenientele scaunelor (doar e in 2 usi) cat si al portbagajului. Ca sa-l deseneze asa cum au vrut, a fost nevoie sa renunte din cand in cand la util in favoarea designului - care cum zici si tu - te separa de restul traficului. Referitor la portbagaj, cu bancheta rabatata chiar iti faci treaba (saci de ciment, flori, mobila, s.a. ; cel putin la mine a facut fata cu brio cand a fost nevoie). Cat despre plastice, am avut si eu impresia asta, dar n-am bagat prea mult de seama fiind o masina SH. E greu sa ma pun in piela ta, nu ma vad fara C30 (m-am atasat mai mult decat precizezi tu), insa daca as fii nevoit, probabil as opta pt o japoneza. Dar cum tu stai la cativa km de nemtia, mai mult ca sigur vei lua o nemtoaica. Indiferent de alegere, multa bafta, si bineinteles asteptam sa ne impartasesti noua achizitie. Stima!

Fiind vorba de forum Volvo / topic de C30, nu stiu cat de "etic" ar fi din partea mea sa discut aici noua achizitie.

Pe PM poate ar fi mai indicat.

Multumesc oricum pentru urare :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai macar un "hint" ne dai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK, OK :)

Motorul bi-turbo produce 500nm iar cutia de viteze are 2 trepte de marche-arriere.

Frana de mana e la picior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare a fi un produs a la Stuttgart :D.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o porti cu placere Icarus si astept cu mare interes sa faci ceva km si sa impartasesti cu noi ce probleme sunt la MB pt ca eu am auzit numai de rau de noua clasa C iar despre MB nu prea stiu nimic sincer sa fiu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum mai trece timpul @icarus... Parca numai acum cateva luni abia asteptai sa-ti soseasca masina.

Sper sa ne mai vedem.

Mult succescu noua achizitie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da chiar frumos !

L-ai luat pe colegu"G" el are numa' 450 Nm cipati obtinuti si din cilindree mai mare :hello2: . Desigur , are numa' o "morisca" . Poate pe viitor vom citi si despre unii care isi mai adauga "una" in garaj. Oricum , valuri de stima si multa bafta cu C-ul.

NR. atentie la doritorii de improvizatii, MB a introdus racirea cu freon la motorizarile pe benzina biturbo . Cam atat.

Edited by Radu Florian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now