63 posts in this topic

Pai nici nu trebuie sa intelegi tu!

Am gasit si pinion/coroana de diferential cu raport de transmisie mai scurt, dar e putin peste mana sa procedez asa. Caut o cutie compatibila si-ti spun ca o sa gasesc, probabil e o chestiune de zile.

Masina a fost proiectata aproape perfect la acea vreme si dupa un anumit caiet de sarcini.

Eu doresc sa modific acest caiet de sarcini, conform doleantelor mele, dupa care sa modific masina astfel incat sa pastrez fiabilitatea si sa am costuri minime.

Atunci cand vrei sa-I cresti puterea unui motor turbo daca-l comprimi … nu e ca la modelele aspirate. Comprimarea care intereseaza este cea dinamica care se obtine prin umplerea cilindrilor. Daca comprimi apare riscul de detonatie si de supraincingere, dar inteleg ca tuningul nu este ceva care te pasioneaza desi motorele turbo de pe Volvo au dat un mare randament si mari satisfactii utilizatorilor, fiind cunoscute pentru posibilitatea de ridicare a performantelor.

Taximetristul… parca nu mi-as pune viata in mainile unui fraier.

Cei cu dyno(www.racingcode.ro) au fost profesionisti si poti sa citesti cate ceva pe siteul lor sau sa cauti canalul de youtube si o sa te lamuresti cu cine poti sta de vorba.

In locul tau nu m-as baza pe simturi si neintarziat as pune masina pe dyno-ul lor Mustang. Doar asa poti sa fi sigur ca ai sa cunosti adevarul. Restul raman vorbe in vant.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat azi o fuga pe acolo pentru ca e aproape de locul meu de munca temporar.

Nu a fost nici o problema sa ma lase sa intru sa trag doua, trei cadre.

In timpul testarii eu am stat in dreapta si am urmarit indicatorul de bord pentru apa-racire motor. Apa nu a depasit 83 de grade Celsius, semn ca ventilatoarele sufla nu gluma.

post-3303-0-60255900-1318599057_thumb.jp

post-3303-0-77234800-1318599142_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa mai zic si eu poze. :smile:

Danut, nu e chiar asa... se poate face si un tuning de calitate, cu grija pentru masina... desi cu modificarile mecanice ale motorului intr-o prima faza nici eu nu as fi de acord. Si cred ca iti scapa putin din vedere ca deja la 160-170cp per 1050kg, e raport putere/greutate apropiat de un T5 si se poate mult mai mult decat atat.

@Ciudy, eu as zice sa mai astepti putin cu modificarea transmisiei, pana cand reusesti sa modifici calculatorul turbinei. Poate nu o sa mai consideri ca e nevoie si e mai safe asa. O sa ma apuc si eu de cautat si ce gasesc postez aici.

Spor... si mai multe poze, pls.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit cateva variante dar tin sa specific, ca numai cunoscatorii pot spune daca sunt viabile sau nu.

Eu am auzit despre ele vorbindu-se pe mai multe subiecte din afara, cum ca ar fi viabile si atata tot. Al meu e "tractoras" si cat am condus 1.7 turbo nu am deschis niciodata capota. :smile:

- prima varianta: modificari exclusiv mecanice, rezultat ~200bhp

http://www.volvoclub.../460turbo.shtml

- a doua varianta: modificarea calculatorului turbinei (oldschool), rezultat ~160cp

post-169-0-37355100-1318612009_thumb.jpg

http://www.volvo-480...it=resistor+ecu

http://www.volvo-480...php?f=3&t=19944

...si mai sunt si alte modificari, calculatoare si softuri; unele le-am enuntat deja cateva posturi mai sus.

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deja incepe sa se faca lumina, se vede “luminita de la capatul tunelului”.

Si eu am gasit pe unii care fac cate ceva la modelele astea:

http://www.efi-parts.co.uk/index.php?productID=167

http://eng.smchiptuning.com/2416/volvo-480-1-7-turbo-120

Informatiile de la primul link sunt logice si credibile insa la cel de al doilea … am si discutat cu ei iar cand au auzit de dyno … nu au mai raspuns la mail. Multa vrajeala la unii tuneri chiar daca-s de prin strainataturi.

Ai idée ce rezistente a pus?

Totusi ceea ce fac vreau sa fie profi sis a nu stric ceva.

In principiu vreau sa-mi pastrez turbina originala.

Stie cineva acum de ce capacitate sunt injectoarele de fabrica?

Presiunea de lucru a acestui motor de fabrica este cca 0.4 bar, adica cca 6.5PSI.

Turbina este un Garrett T2 din pacate cam micuta, fiind doar cu putin mai mare decat cea care echipa R5 GTTurbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasesti restul de informatii care te intereseaza pe forumul de pe care ti-am dat link-urile.

E foarte credibila si varianta a doua; stiu persoane si din tara care o folosesc. Aceasta este o modificare DIY, nu trebuie sa cauti firme care sa iti faca asa ceva.

Daca vrei remap calculator motor, poti cauta in continuare in Germania sau mai degraba in Olanda. Rica ofera asa ceva: http://www.rica.nl/viewcar.aspx?vehicle=41 Poti sa i contactezi si sa le ceri mai multe detalii, sunt destul de prompti.

Sebastian nu are soft la ele?

Totusi ceea ce fac vreau sa fie profi sis a nu stric ceva.

Tocmai de asta, iti recomand sa nu te grabesti. Mai stai cateva luni, timp in care sa apuci sa iti cunosti masina atat din d.p.d.v. tehnic cat si al comportamentului pe sosea. Vine iarna si in afara de tracs-ul care functioneaza numai in anumite conditiii, nu prea ai sisteme de stabilitate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna dimineata,

Caut sa strang informatii din cat mai multe surse. Caut sa le si verific cat pot de mult.

Asa am sa fac nu am sa ma apuc pana nu sunt convins ca este bine.

Sebastian, mai bine spus Racing Code au solutie pentru a modifica clasic electronica, dar au spus ca au studiat o cunosc si rezultatele sunt mediocre iar ei nu vor sa-mi ia cateva sute de euro si sa nu obtina un efect conform devizei lor: “committed to excellence”.

Mi-au dat multe explicatii plauzibile si mi-au indicat un ECU stand alone care probabil ma duce in jur de 1000 euroi dar e full programabil si pot sa modific orice avand posibilitatea de ajustaj ca la carte.

Acesta imi poate aduce si cateva optiuni in plus cum ar fi 2-3 programe, unul de consum, unul de benzina proasta, altul cu ALS, sistem de start eficient la plecarea de pe loc…Acest ECU construit de ei la comanda poate comanda NOS, injectie de apa…

Am aflat dar nu sunt sigur ca setul motor adica pistoanele si bielele sunt, sau mai bine zis au fost livrate de Porsche pentru acest model si sunt forjate.

Am vazut ce grafice arata cei de la firmele de chiptuning in general si sunt generice nu masurate, un fel de marker pe hartie cum vor ei.

Nu cred ce spun acolo ... 160cp sunt o putere foarte generoasa si de la 120 la 160 nu cred ca e un drum asa de simplu.

Acum masina dezvolta 215-220km/h daca nu sufla vantul si e drum drept. Dupa 200 urca lent si nu m-as incumeta sa o tin constant la 220 desi la 200 pare in regula, desigur mai putin cand sunt radare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

E oarecum complicat cu tuning-ul la modelele vechi dar te asigur ca asta numai la prima vedere. Cu cat o sa cercetezi mai mult, o sa descoperi generalitati ale motoarelor din acea perioada si proceduri mult mai avantajoase raport rezultat/cost, decat la modele din prezent. Si... cam toate motoarele Volvo din perioada 1990 +/- 5 ani tin foarte bine la proceduri de cresteri brutale ale puterii* (recomandabil, treptate).

Si eu m-am interesat, neavand nici un "how to" clar, cum pot sa fac upgrade la a mea si am pus zeci de intrebari, multe dintre ele stupide, inainte sa aflu procedurile corecte.

Pana cand o sa afli raspunsurile corecte pentru motorul si planurile tale de dezvoltare, incepe sa verifici masina, afla punctele slabe... si incet-incet purcede catre un "stage-0", care e mai mult decat un strict necesar inaintea proiectelor de genul.

Spor! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu ideea despre vechile modele. Erau parca mai masini si mai robuste, insa vreau sa beneficiez de fierul de atunci si de tehnologia de azi daca se poate.

Caut solutii corecte si care sa nu atraga distrugerea motorului, pentru ca e pacat si costa mult.

Cei de la Racing Code, nu stiu daca-mi permit sa lucrez cu ei tot, sunt profesionisti si culmea nu se arunca sa-ti vaneze portofelul, sunt atenti la ce fac si la cererea clientului.

Acum stiu ca le fac reclama, desi nu asta e sensul dar va spun pe ce ma bazez cand fac afirmatile de aici. Intre timp a mai venit cineva si au purtat la vedere o discutie adica nu s-au ferit de mine si am reusit sa mai trag cateva concluzii. Nu defalchez subiectul ca nu e frumos sa tragi cu urechea si mai ales sa porti vorba dar m-a ajutat inca odata sa-mi conturez ideile despre ei.

La masina ta tuningul este destul de simplu.

Trebuie doar reglata pompa de injectie de motorina. Trebuie sa-i maresti 2-3 grade avansul de injectie si sa cresti usor debitul injectat.

La modelul tau turbina ridica presiunea la care gazele de evacuare o pot antrena.

Wastegatele la turbina ta este doar de protectie in caz ca apare un debit enorm care ar ridica mult presiunea altfel e continua, wastegatele nu se actioneaza niciodata la sarcina.

Cei care cred ca la acel diesel castiga intarind arcul se pacalesc. Un pompagiu bun, iar Sinaia este aproape, o sonda AFR si un dyno iti rezolva problema.

Dar in mod cert dupa modificare o sa creasca si debitul de fum la esapament, nu foarte mult insa vizibil, dar nu si deranjant. O astfel de modificare optima iti poate adduce un plus de 10-15cp si cuplu bineinteles, mai mult poti sigur dar cu sacrificii in special la consum, fum si intretinere.

Masina ta mai are catalizator?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Abia astept sa vad un 440 cu 200CP, sunt curios cum se opreste sau mai ales unde . :D

Asa entuziast eram si eu cu Golful 1, reusisem +100CP din 1.6 TD(800kg), batusem mai multe GTI-uri si era sa ma infig intr-un mare gard, asa ca am renuntat, daca vreau adrenalina ma dau cu ceva +350CP si dupa 3 min imi trece pt ca frana trebuie sa fie mai puternica decat acceleratia .

Volvo 440 nu este o masina de fuga, daca vrei sa fugi iti recomand S40 1.9 T4 si ala cu anumite modificari se bate cu Gallardo, BMW M3, M5 etc .

Volvo 440 este istorie, nu are un sasiu adaptat pt +150CP iar piese se gasesc greu .

A si sa nu uit, 1060kg si 120cp nu este vreo minune, Reno 5 GT, Polo G40 si multe alte masini ale vremii aveau performante mult mai bune, un exemplu perfect este R 19 16V, un model ceva mai greu, fara turbo si cu mai multi cai putere avand doar 40cmc in plus si niste performante net superioare lui 440 Turbo .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zici bine, e cam logic ca fara niste suspensii profesionale si... mai ales frane mult inbunatatite (cel putin etrieri cu 2 pistonase), nu poti concepe un astfel de proiect.

@Ciudy: Da, inca mai am catalizatorul. Stiu ca il pot anula oricand, fara repercursiuni... a mea e declasificata de RAR, la norma noneuro, in urma recarosarii.

Am gasit varianta mult mai buna de tuning (ca rezultate si fiabilitate), prin inlocuirea pompei de injectie, cu un model similar mai capabil... dar momentan nu prea ma mai intereseaza subiectul. Poate o sa il redezgrop candva...

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

BOGDAN G

Stiu eu ce model de Volvo mi-ar fi manusa dar e nevoie de multi bani.

Nu mi-am propus sa urc la 200cp dar poate ca putin peste 150cp ar realizabil in timp si nu ma grabesc.Incet dar sigur.

Eu cand m-am exprimat am spus ca nu este o rusine nicidecum o minune sa ai 120cp la 160Kg..

Sunt incantat cand reusesc sa dau de pasionati ca voi, care ma inteleg si care au facut astfel de experimente pe pielea lor. Au gustat si din bucuria satisfactiei ...

Adi2727

Asa cum evocam mai sus este imbucurator faptul ca te-ai gandit sa o modifici si sa-i ajusteezi performantele mai ales schimband pompa de injectie cu alta de performanta ridicata. Speranta moare ultima si mi-ar placea sa o vad la treaba.

Edited by Ciudy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina merge excelent are un demaraj foarte bun si viteza maxima de peste 220Km/h.

Acum insa este posibil sa o cedez contra unei sume serioase de bani.

Daca accepta siteul am sa va atasez doua filmulete cu ea in actiune.

220.rar

demaraj.rar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge Porschele nu gluma.

Ai o masina atat de veche care cu un reglaj minimal fara o inteventie in soft ofera satisfactii enorme.

Volvo nici in acest caz nu s-a dezmintit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina se vinde pe piese, motorul si cutia de viteze deja au un alt proprietar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentu demontarii masina mergea excelent.

Nu e vorba de ceva rau financiar am hotarat ca e mai bine asa si cum mai am niste banuti vizez ceva mai sus acum, dar o sa-mi ramana mereu la inima 440 Turbo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut! reprofilare? un 850 ?daca mai ai proiectoarele 0769257775.sa nu aud ca nu le ai. chiar sunt curios ce iese daca te legi de 850.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentu demontarii masina mergea excelent.

Nu e vorba de ceva rau financiar am hotarat ca e mai bine asa si cum mai am niste banuti vizez ceva mai sus acum, dar o sa-mi ramana mereu la inima 440 Turbo.

Pacat... pentru ca sunt tot mai putine. Precis gaseai client la ea, intreaga. :(

salut! reprofilare? un 850 ?daca mai ai proiectoarele 0769257775.sa nu aud ca nu le ai. chiar sunt curios ce iese daca te legi de 850.

De la 400, daca vrei performanta te duci spre t4... daca vrei confortul te duci catre s80. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!!! sunt posesor de volvo 480 turbo (care a fost al lui yknot si al lui florin 82) si am calculator remapat adica merge pa modul RICHIMODE si face in jur de 170 de cai.

Fostul propietar al masinii adica florin 82 a facut remaparea in anglia numai stiu cat l-a costata dar oricum e diferenta enorma. In RICHMODE face cam 1 bar presiune, iar

eu i-am ridicat presiunea cam in 1.2, 1.3 bar cu injectoarele si pompa de benzina stock si mergea super fara detonatii fara nimic. Cu calculatorul stock nu merge mai mult de 0.9 bar .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit ZZZ !

"In RICHMODE face cam 1 bar presiune - Cu calculatorul stock nu merge mai mult de 0.9 bar".

0,1 bar castig nu inseamna nimic. A, asa cum ai spus pe urma, de la 0,9 la 1,3 da, atunci se simte.

Sa te bucuri de bijuteria ta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

0,1 bar castig nu inseamna nimic. A, asa cum ai spus pe urma, de la 0,9 la 1,3 da, atunci se simte.

...

A comasat un pic informatia... E vorba de 2 calculatoare aici. Pentru stage 1 si 0.9-1 bar se modifica calculatorul turbinei, la stage 2...

Bun venit!

Sa ai bafta de ea si sa ai macar tot atat grija de ea, cat au avut vechii proprietari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx, o sa razi dar de la 5-7 psi stock la 11 psi sunt cam 0.2bar si la mine s-a simtit BINE ;)

Galaxy S on IceCream Sandwich

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum masina se vine pe piese mai putin motorul si cutia de viteze.

Tot ce e pe caroserie suspensie, interior exterior e de vanzare chiar si cu totul.

Pt detalii sunati la nr 0721253423. Intrebati de mari si el are sa va confirme preturile dupa ce se consulta cu persoana care se ocupa de dezmembrare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now