Heimdallr

Votarea emblemei Asociaţiei Volvo Club România

   44 votes

  1. 1. Care imagine consideraţi că ar trebui să fie emblema Asociaţiei Volvo Club România?

    • 1
      7
    • 2
      3
    • 3
      0
    • 4
      0
    • 5
      3
    • 6
      0
    • 7
      0
    • 8
      0
    • 9
      1
    • 10
      0
    • 11
      1
    • 12
      0
    • 13
      0
    • 14
      0
    • 15
      0
    • 16
      0
    • 17
      1
    • 18
      0
    • 19
      1
    • 20
      2
    • 21
      2
    • 22
      0
    • 23
      0
    • 24
      0
    • 25
      0
    • 26
      0
    • 27
      3
    • 28
      0
    • 29
      0
    • 30
      0
    • 31
      0
    • 32
      12
    • 33
      0
    • 34
      1
    • 35
      0
    • 36
      0
    • 37
      0
    • 38
      0
    • 39
      0
    • 40
      0
    • 41
      0
    • 42
      0
    • 43
      1
    • 44
      1
    • 45
      3
    • 46
      1
    • 47
      0
    • 48
      0
    • 49
      0
    • 50
      1

Please sign in or register to vote in this poll.

60 posts in this topic

inca 5 propuneri.

Edit by Heimdallr (identificarea imaginilor pentru vot):

36.

post-755-0-20099400-1318520400_thumb.jpg

37.

post-755-0-70883300-1318520412_thumb.jpg

38.

post-755-0-44966600-1318520435_thumb.jpg

39.

post-755-0-61383200-1318520476_thumb.jpg

40.

post-755-0-21904500-1318520487_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca lumea se da cu 32-ul. Desi e simplu, elegant si sunt convins ca nu ar da rau pe masina... trebuie sa remarc o chestie, ClubC4.ro si AstraClub.ro (ca sa numesc doua pe care sigur le-ati remarcat pe strada) au embleme asemenatoare, care totusi au un atu fata de #32: masina stilizata deasupra seamana cu ce conduc ei! La #32 masina de deasupra nu aduce cu nici un model de volvo, dupa cunostintele mele. Poate asa, pe departe, cu C30 ... dar nu la C30 te duce gandul cand rostesti "volvo".

In plus, cred ca scrisul ar da mai bine daca s-ar folosi "fontul volvo". Parerea mea. :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta ziceam si eu ca 32-ul nu are nimic de la Volvo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nr.1 e de-a dreptul genial... ca sticker pentru masini. :)

Eventual adus putin mai la zilele noastre, cu ceva litere 3d si un efect subtil... e perfect pentru spatiul de deasupra numarului spate. E si iluminat acolo.

In rest, nu prea imi dau seama unde ar veni folosita emblema asta dar daca se va folosi acolo unde cred eu, imi par mai potrivite ideile lui LeChuck. Ultimele postate se apropie de ce ar trebui sa fie.

Cele de la 31 pana la 35, personal imi par ca aduc prea mult cu "Autoemocion". Primul lucru care mi-a venit in minte dupa ce le-am vazut, a fost Seat. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca lumea se da cu 32-ul. Desi e simplu, elegant si sunt convins ca nu ar da rau pe masina... trebuie sa remarc o chestie, ClubC4.ro si AstraClub.ro (ca sa numesc doua pe care sigur le-ati remarcat pe strada) au embleme asemenatoare, care totusi au un atu fata de #32: masina stilizata deasupra seamana cu ce conduc ei! La #32 masina de deasupra nu aduce cu nici un model de volvo, dupa cunostintele mele. Poate asa, pe departe, cu C30 ... dar nu la C30 te duce gandul cand rostesti "volvo".

In plus, cred ca scrisul ar da mai bine daca s-ar folosi "fontul volvo". Parerea mea. :smile:

Nu am c30 dar am impresia ca nu esti fair play cand spui "... dar nu la C30 te duce gandul cand rostesti "volvo"." dar la ce te duce? ce vrei sa spui ca nu e volvo sau ce ca nu inteleg, trebuie sa fie o sigla cu o masina 4x4 si de 7 metri? mie cand imi spui volvo ma duce gandul la volvo ,adica tot ce inseamna volvo de la c30 la TIR. bafta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

mie , 32-ul imi pare asemanator cu s60-ul. si d-aia imi si place cel mai mult.

e simplu si fluent. conteaza sa ne placa, nu sa reprezinte ceva. in afara ca ne reprezinta pe noi, restul nu conteaza.

din punctul meu de vedere asta e cea mai important : sa reprezinte dorinta noastra, a majoritatii. ca e frumos , sau nu, mai putin conteaza !

trebuie ceva ce ne reprezinta , nu cel mai frumoasa sigla aparuta vreodata pe lume. orice sa fie, numai sa fim , majoritatea, de acord .

poti avea un copil frumos sau urit. oricum e al tau si e cel mai frumos !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai asta e problema votului popular pe astfel de teme de interes general.

Fiecare se gandeste la varianta care da mai bine pe masina lui, nu cum da pe 240-ul sau 850-ul vecinului.

E o idee proasta, sa se voteze voteze asa ceva. Democratia nu merge tot timpul cum am vrea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca ar trebui sa introducem si un claim in sigla, ceva de genu´ "volvo: pentru ca(-l) merit!" sau "volvo: rulam". ;D

Edit by Heimdallr (identificarea imaginilor pentru vot):

41, 42.

43.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca ar trebui sa introducem si un claim in sigla, ceva de genu´ "volvo: pentru ca(-l) merit!" sau "volvo: rulam". ;D

Seamana putin cu semnul de la Mazda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest thread este o pierdere de timp si imaginatie. Nu inteleg de ce trebuie alta sigla cand toata lumea are lipit pe masina deja un sticker. In fine, doar Volvo are n-spe mii de logo-uri.

Raman la sigla nr.1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tocmai asta e problema votului popular pe astfel de teme de interes general.

Fiecare se gandeste la varianta care da mai bine pe masina lui, nu cum da pe 240-ul sau 850-ul vecinului.

E o idee proasta, sa se voteze voteze asa ceva. Democratia nu merge tot timpul cum am vrea.

mi se pare absolut normal ca fiecare sa traga pentru ca sigla sa arate mai bine pe masina lui (ca sticker)

oricum votul e doar informativ. decizia nu ne apartine, si, si asta, e absolut normal.

e ca si cum s-ar spune : voua ce va place, mai baieti ? e doar o intrebare, nu democratie !

ps. democratia, prin definitia ei, va functiona prost pentru minoritate (care poate atinge procente de 70-80% din cei afectati - asta pentru ca foarte putini voteaza, insa regula se aplica tuturor). asa a fost de cind s-a inventat democratia. vezi viata si votul din romania.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aleg 2 :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand se face un concurs de solutii se da o tema: ce sa contina si ce sa nu contina produsul rezultat; unde se va folosi, precum si detalii despre schimbul de proprietate, dreptul intelectual si cel de folosire (participantii ar trebui sa stie daca primesc o strangere de mana sau 100***... de euro pentru munca lor). Poate daca s-ar stii toate aceste detalii, altfel s-ar implica lumea. Aici lipsesc cu desavarsire; inca o dovada a comunicarii dintre membrii echipei.

In cazul logo-ul sau emblemei, cum vreti sa ii spuneti, trebuia spus de la inceput, macar sa nu se foloseseasca elemente, detalii si linii ce ar putea face referire la un model sau generatie de masini anume. Avem nevoie de ceva care sa uneasca toti posesorii de Volvo, nu sa ii diferentieze.

Acestea fiind spunse, in cazul in care doriti un nou logo/emblema, din pacate, propunerile sunt departe de a se putea vota.

...Parerea mea! ;)

Edited by Adi2727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am c30 dar am impresia ca nu esti fair play cand spui "... dar nu la C30 te duce gandul cand rostesti "volvo"." dar la ce te duce? ce vrei sa spui ca nu e volvo sau ce ca nu inteleg, trebuie sa fie o sigla cu o masina 4x4 si de 7 metri? mie cand imi spui volvo ma duce gandul la volvo ,adica tot ce inseamna volvo de la c30 la TIR. bafta!

Cand rostesc "volvo", nu ma duce gandul nici la 4x4, ci mai degraba la botul si la masca frontala a unui Volvo. Aia mi se pare trasatura definitorie pt marca asta si dupa care le recunosti pe strada fara nici un dubiu. O regasim si la C30 si la 4x4. Poate ca asta ar trebui stilizat pe sigla.

Totusi, eu tot fanul lui nr.1 sunt. :smile:

Edited by NFS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca lumea se da cu 32-ul. Desi e simplu, elegant si sunt convins ca nu ar da rau pe masina... trebuie sa remarc o chestie, ClubC4.ro si AstraClub.ro (ca sa numesc doua pe care sigur le-ati remarcat pe strada) au embleme asemenatoare, care totusi au un atu fata de #32: masina stilizata deasupra seamana cu ce conduc ei! .........

......

In plus, cred ca scrisul ar da mai bine daca s-ar folosi "fontul volvo". Parerea mea. :smile:

In primul rand, si eu sunt in asentimentul celor spuse de NFS, ba adaug ca sigla club seat e si mai apropiata ca idee si stil de 32, iar tuturor ne place sa spunem ca marca noastra "e mai altfel"..

In al doilea, asa cum a subliniat HEIMÐALLR, ar trebui sa separam lucrurile, nu trebuie sa uitam ca aici se voteaza "emblema Asociaţiei Volvo Club România", nu sticker ce vine bine pe masina, si dupa parerea mea nr.19 e cea mai potrivita pentru ca e simpla, contine numele si elementele definitorii ale numelui, deci spune esentialul.. designul modelelor se schimba in timp, (re)numele ramane. In plus are o nota mai oficiala care "da bine" pe orice antet, document al asociatiei ce ne va reprezenta in viitor.

Imaginile nr.5 si nr.27 consider ca sunt foarte reusite grafic si sunt cele mai potrivite pentru frontpage(sau header) forum/site impreuna cu sigla:post-329-0-52082500-1318581014_thumb.jpg post-329-0-27101900-1318581380_thumb.jpg

Iar ca sticker e alta discutie, pot fi la fel de bine cel consacrat - nr.1 , ca si nr.32, sau amandoua,.. v-ati gandit ca din asociatie(comunitatea volvo) pot face parte membrii a doua sau mai multe forumuri?.. :D

Edited by Andreos
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

44,45,46

post-755-0-04727300-1318593778_thumb.jpg

post-755-0-26359100-1318593788_thumb.jpg

post-755-0-77911800-1318593797_thumb.jpg

Edited by LeChuck
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

47,48,49

post-755-0-82232100-1318602025_thumb.jpg

post-755-0-10064500-1318602036_thumb.jpg

post-755-0-78868800-1318602512_thumb.jpg

Edited by LeChuck

Share this post


Link to post
Share on other sites

46 the best pt sticker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi-a mers netul de sambata pana astazi dupa masa. in weekend am mai facut unul. poate totusi mai poate fi luat in considerare, daca nu, imi cer scuze si va rog sa stergeti-mi postul.

post-755-0-62090500-1318863198_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, intr-adevar impresionant!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Votat propunerea cu nr. 9.

Share this post


Link to post
Share on other sites