HOV17

Inchidere portbagaj

60 posts in this topic

Buna seara,

Vin cu o intrebare la colegii care ma pot ajuta, de mult timp nu imi mai functioneaza deschiderea de la portbagaj, nici din telecomanda, nici din buton! Incuietoare(motoraasul pare sa fie stricat)! Ideea este ca am gasit la ionut_lup o incuietoare la un pret ok cred, 2 mil, doar ca este de v50, oare se potriveste la s40 ul meu din 2006?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am intampinat aceeasi problema. la mine a fost de la swich (buton) . pt reparatie se schimba tot mecanismul. costa in jur de 8 mil. eu lucrand in aviatie, am gasit un swich de la un avion hercules :). l-am lipit si functioneaza perfect, vezi sa nu fie si la ine aceeasi problema. daca intampini aceeasi problema, anunta-ma sa mai caut un swich si ti-l trimit :

si eu am intampinat aceeasi problema. la mine a fost de la swich (buton) . pt reparatie se schimba tot mecanismul. costa in jur de 8 mil. eu lucrand in aviatie, am gasit un swich de la un avion hercules :). l-am lipit si functioneaza perfect, vezi sa nu fie si la tine aceeasi problema. daca intampini aceeasi problema, anunta-ma sa mai caut un swich si ti-l trimit :

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am intampinat aceeasi problema. la mine a fost de la swich (buton) . pt reparatie se schimba tot mecanismul. costa in jur de 8 mil. eu lucrand in aviatie, am gasit un swich de la un avion hercules :smile:. l-am lipit si functioneaza perfect, vezi sa nu fie si la ine aceeasi problema. daca intampini aceeasi problema, anunta-ma sa mai caut un swich si ti-l trimit :

Da cred ca aceeasi problema e si la mine, s-a uitat un electician pe acolo si mi-a zis ca e rupt butonul ala care actioneaza, nu pot sa iti zic prea multe detalii ca nu stiu nici eu! Chiar daca gasesti un buton nu stiu ce sa fac cu el, si nici nu prea am incredere in electricienii de aici! Oricum multumesc mult, daca gasesti si spui tu ca se rezolva e ok!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai avem atatea avioane ca sa gasesti pt cativa de acia swichuri?

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi verific si va anunt. nu e f complicat trebuiesc lipite doar 2 fire, cu un pistol de lipit. de gasit gasesc sigur, ideea e sa fie la fel de mici ca cel de pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

astazi verific si va anunt. nu e f complicat trebuiesc lipite doar 2 fire, cu un pistol de lipit. de gasit gasesc sigur, ideea e sa fie la fel de mici ca cel de pe masina.

Ai gresit din greseala vreo bucata? Zi si mie dupa ce il pui iti merge din nou si deschiderea din telecomanda?

Ai gresit din greseala vreo bucata? Zi si mie dupa ce il pui iti merge din nou si deschiderea din telecomanda?

Scuze:D cred ca vroiam sa zic daca "ai gasit din greseala vreo bucata?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la mine l-am inlocuit, merge la fel ca inainte, si din telecomanda :), am o promisiune de la cineva ca-mi face rost.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la mine l-am inlocuit, merge la fel ca inainte, si din telecomanda :smile:, am o promisiune de la cineva ca-mi face rost.

Da da, ms mult! Sper sa o rezolv!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asigura-te ca firele sunt intregi mai intai. Exact ce e descris am patit'o eu si multi altii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut si problema aia dar am rezolvato! Asta ii putin mai grava,si mult mai scumpa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

GATA. AM 2 buc SWITCH. PRIMUL VENIT PRIMUL SERVIT, bineinteles dupa HOV17:). am nevoie de adresa ca sa vi le trimit . :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

GATA. AM 2 buc SWITCH. PRIMUL VENIT PRIMUL SERVIT, bineinteles dupa HOV17:). am nevoie de adresa ca sa vi le trimit . :smile:

Da, multumesc mult, ti-am trimis un mail pe adresa personala!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Am luat un buton din dezmembrari care nu mi a rezolvat problema din pacate! Are momente cand merge si momente cand nu merge! Ideea e, deschiderea din butonul de pe cheie a portbagajului, nu functioneaza nicidecum! Este o alta cauza? Daca gasesc un buton care sa mearga bine cum rezolv deschiderea din cheia? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna. Am luat un buton din dezmembrari care nu mi a rezolvat problema din pacate! Are momente cand merge si momente cand nu merge! Ideea e, deschiderea din butonul de pe cheie a portbagajului, nu functioneaza nicidecum! Este o alta cauza? Daca gasesc un buton care sa mearga bine cum rezolv deschiderea din cheia? Multumesc

Daca problema e la cheie, ai putea s ao deschizi, sa scoti bateria si sa o dai cu un spry de contacte sau sa cureti contactele cu spirt.

S-ar putea sa ajute.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi s-a spart carcasa de plastic cu partea electronica de la butuc. Prin pladticul carcasei trec traseele electrice de la mufa. S-au intrerupt si ele. Am curatat plasticul din jurul mufei, acolo unde s-au rupt si le-am lipit cu cositor. Merge perfect. E posibil si la tine sa se fi intamplat ceva asemanator

Sent from my Galaxy Nexus using Tapatalk 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar deschiderea de la portbagaj nu imi merge, in rest merge f ok, nu cred ca e de la contacte!

Daca era un fir intrerupt sa rupt nu mergea deloc! La a mea e rupt butonul, am luat alta din dezmembrari care e pe duca cred si merge greu, cateodata, cand merge! De la butonul din cheiee nu merge deloc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca schimb butonul o sa imi mearga si deschiderea la portbagaj din telecomanda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am ramas si eu cu portbagajul inchis. :(

Norocul meu e ca am un V50, de unde si un acces facil in portbagaj. :D

Ca idee am verificat urmatoarele:

- sistemul de inchidere portbagaj (cu motoras) este functional;

- am verificat butonul de deschidere a portbagajului cu un aparat de masura si functioneaza si acesta;

- luminile numar sunt functionale.

Cu toate acestea problema persista, asa ca astept o sugestie de la un cunoscator sa vad unde sa mai sap.

Multam fain!! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut problema asta.Toate functionau dar portbagajul nu se deschidea. Problema era din mecanismul de actionare a "carligului" care se agata dupa "cuiul" montat pe caroserie.Deci va trebui sa desfaci din suruburi incuietoarea/yala ca sa poti deschide usa...e putin complicat dar cu rabdare merge, noroc ca e V50 si ai acces,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu in seara asta. Nu mai pot deschide portbagajul...l-am golit rabatand bancheta din spate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut problema asta.Toate functionau dar portbagajul nu se deschidea. Problema era din mecanismul de actionare a "carligului" care se agata dupa "cuiul" montat pe caroserie.Deci va trebui sa desfaci din suruburi incuietoarea/yala ca sa poti deschide usa...e putin complicat dar cu rabdare merge, noroc ca e V50 si ai acces,

De desfacut le-am desfacut pe toate si chiar le-am verificat. Functioneaza. Sistemul de inchidere ( mecanismul de actionare a "carligului") l-am verificat alimentand motorul la curent, iar intrerupatorul l-am verificat cu aparatul de masura.

Ce as mai putea sa verific?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo - nu prea imi dau seama ce e acolo...dar daca zici ca l-ai desfacut e simpla treaba atunci, actioneaza cu degetul "carligul" yalei sa ramana pe pozitia inchis si apasa pe butonul de deschidere al portbagajului si zi-mi ce face sare sau nu sare carligul? Ar trebui sa sara/comute pe pozitia de deschis...

@Iulian82 - e nasol la noi cu s40-uri ca ai o pozitie destul de urata in portbagaj ca sa poti sa il deschizi. Ca sa reusesti trebuie sa te strecori in interiorul portbagajului si sa dai jos capitonajul de pe usa lui, apoi vei avea acces la cele 3 suruburi cu care este fixata yala de usa portbagajului. Le desfaci si apoi poti deschide usa iar mai departe cu desfacutul yalei de pe "cui" :smile: te descurci cumva. Atentie ca nu o sa poti indeparta complet capitonajul acela din cauza capacului negru din plastic care este tras peste yala dar vei avea suficient loc sa il tii ferit ca sa ai acces la suruburile care tin yala fixata pe usa portbagajului.Spor... - toata treaba asta este valabila numai in cazul in care ai o defectiune la yala, ca daca ai butonul defect e alta treaba si va trebui sa schimbi/repari butonul.Dar oricum daca atunci cand apesi butonul se aude motorasul de la yala inseamna ca butonul e ok si problema e la yala.

Mai poti incerca sa deschizi portbagajul punand pe cineva sa apese usor pe usa lui iar tu sa incerci repetat sa actionez butonul de deschidere, poate ai noroc si se deschide (slabe sanse da merita incercat) daca nu atunci e valabil ce am descris mai sus.

Edited by larahau
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@badgogo - nu prea imi dau seama ce e acolo...dar daca zici ca l-ai desfacut e simpla treaba atunci, actioneaza cu degetul "carligul" yalei sa ramana pe pozitia inchis si apasa pe butonul de deschidere al portbagajului si zi-mi ce face sare sau nu sare carligul? Ar trebui sa sara/comute pe pozitia de deschis...

Din pacate nu reactioneaza ( nu se deschide) deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu reactioneaza ( nu se deschide) deloc.

Ai incercat sa scoti mufa din partea stanga? Cea legata de manunchiul de fire. Eu am reusit sa deschid portbagajul decupland acel conector.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now