Roger

V60 - ce sa aleg: motorizare, echipare, optionale...etc?

156 posts in this topic

De ce nu am ales bine poza? Deranjeaza?

Glumeam si eu, e clar ca obiectul din prim-plan te intereseaza! Dar in sine poza poate crea confuzii din cauza numelui din fundal. Sper ca nu te-am suparat ... :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul final era 21.300, asa ca nu ar fi fost imposibil.

Alfa Romeo zici?! Asta e poza gasita azi pe http://www.largus.fr/ si nu ma interesa decat V40-ul.

De ce nu am ales bine poza? Deranjeaza?

Daca nu deranjez : poti scrie ce dotari, motorizare, rulaj,etc ar fi avut V60-ul la acest pret ?

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roger 21.000 Euro este pret pentru diplomati. Ai aceasta calitate? Volvo are un program special pentru diplomati si expati

Best,

H

Edited by Godfather

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam da :).

Am scris la inceputul topicului pentru ce categorie este oferta.

Asta inseamna scutire de TVA si inca o reducere intre 9 si 12%, depinde de model, marca, dealer...etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io ma incadrez daca lucrez in tara ca expat ? Am contract in emirate, filiala seychelles ,trimis in franta, detasat din franta in constanta si malaiul il iau in usa.Stiu ca sint struto-camila, (expat in propria tara) insa , ma incadrez ? (impozit platesc in seychelles)

P.S. totul e perfect legal. Nu am decit pasaport romanesc.

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Be poate da, in Ro nu cred.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, nu stiu cine e Horia si nu mi-am dat seama din mesajul tau ca intrebarea ta este catre altcineva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Horia e unul dintre oamenii care vind volvo. Unul dintre oamenii foarte priceputi.Ar putea vinde si aspiratoare turbo pe post de hot-hatches.

Pe mine "m-a pacalit". Si nu-mi pare rau dupa 4 ani ! Reclama se plateste ! GLUMESC !

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci salutari Horia si respectul meu pentru munca ta :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare pentru tine Horia: voi percepeti in Romania acea taxa de 300 Euro, "delivery tax" fiecarui cumparator de masina noua?!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Roger noi percepem pretul masinii + taxele legale aferente. In rest nimic altceva.

Iuli nu esti expat :) Expat este strainul care lucreaza in Romania si nu romanul din Romania care este platit de o companie straina :) In plus, daca imi amintesc bine (caci n-am mai vandut de ceva vreme la expati - cu scutire de TVA - ) ca sa beneficiezi de scutire trebuie sa fi expat provenind dintr-o tara care nu este membra UE

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxe legale insemnand?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roger, daca vrei sa o iei cu banul jos si evident sa nu o iei la pret de Romania, sfatul meu o poti comanda din afara, spre exemplu din Uk sau chiar Suedia, data vrei sa o cumperi in sistem leasing, nu ai incotro, trebuie din tara!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina o voi cumpara de aici din Belgia :wave:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Roger taxele legale platite la facturare....este de fapt una singura si anume TVA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Horia :smile:

Asta inseamna ca e o "spaga" urata pe care o cer belgienii cu nesimtire. Chiar daca ar fi fost si 1 Euro, tot nu mi se pare justificata, mai ales ca multe modele se fac la Gent.

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze, nu este "spaga" este o taxa in care intra transportul si pregatirea masinii pentru vanzare .... la fel percepe si skoda si audi (tot dealeri din Belgia) si daca beneficiezi de oferta diplomatica etc ... iti este redusa aceasta taxa prin compensare cu alt pachet, element tot in valoare de 300E.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seatul Leon e luat tot din Belgia de la dealer, nou si nu mi s-a cerut taxa asta in 2006.

Suma este forfetara si punct. Nu se incadreaza la discountul diplomatic si nu vor sa o negocieze.

Chiar l-am intrebat pe dealer daca este o taxa care se refera la transoport si manipulare si mi-a raspuns ca: "nu, este o taxa de import, iar daca nu vreau sa o platesc, va trebui sa-mi aduc singur masina din Suedia"

Edited by Roger

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai se fabrica la Gent ori in Suedia?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

GENT. Interesant nu?!!

Ca o concluzie: pentru o masina noua, suedeza, fabricata la Gent in Belgia, platesti 300 Euro ca sa o miste 50 km pana in Bruxelles.

Daca nu esti de acord cu taxa, atunci masina va iesi din productie, va pleca din Belgia in Suedia si o ridici de acolo personal fara sa mai dai darul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut recent o comparatie de pret la aceeasi motorizare si echipare intre o masina luata din Belgia si una comandata aici si guess what?e mai ieftina cu aproape 2000 euro in belgia.asta apropo de postarile userului din belgia.Cuplat si cu extrem de redusa seriozitate a echipei de vanzari,eu nu vad decat un singur raspuns:luata de acolo.Ce m-ar interesa este cum se procedeaza cu tva-ul.Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai comparat mai exact? Ce motorizare, ce echipare, ce dotari? Eu nu gasesc lista de preturi pe site-ul din Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai comparat mai exact? Ce motorizare, ce echipare, ce dotari? Eu nu gasesc lista de preturi pe site-ul din Romania.

pai am comparat motorizarea d3 echipare momentum si cateva optionale.Ultima lista de preturi o anexez eu .Am inteles ca in curand va aparea MY 2013 cum e in Belgia de ex.O anexez si pe aceea ca sa poti compara.Ca sa nu mai spun difereta colosala de seriozitate intre echipele de vanzari...

S60V60.pdf

S60_MY12_v5_160112.pdf

Edited by fan volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now